x

"Mother grains: recipes for the grain revolution" Roxany Jullapat

Kategoria: Lifestyle - książki    17.05.2021

Czy właściwie obchodzicie się z ziarnami i powstającymi z nich produktami, na których opiera się nasza dieta - mąką, płatkami, kaszami, ryżem?

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Jeśli macie wątpliwości, to zajrzyjcie do książki „Mother Grains: Recipes for the Grain Revolution”, którą napisała Roxana Jullapat, właścicielka piekarni i restauracji Friends & Family w Los Angeles. Omawia w niej osiem rodzajów ziaren: żyto, pszenicę, sorgo, owies, jęczmień, grykę, ryż, kukurydzę, przytaczając historię każdego z nich. Ale ta pozycja to przede wszystkim porady praktyczne – choć przepisy dostosowane są do realiów amerykańskich, to sporo w nich uniwersalnych wskazówek i możliwe są do wykorzystania w polskich warunkach. Znajdziemy tu receptury m.in. na chleb i wypieki (np. chleb dyniowy, bułki cynamonowe, croissanty z chałwą), jęczmień smażony z kimchi, zupę z prażonego jęczmienia czy lody z sorgo. Do tego precyzyjne instrukcje o technikach, sposobach przechowywania, sprzętach. To doskonały przewodnik, który mobilizuje, by wciąż zgłębiać temat ziaren. 

„MOTHER GRAINS: RECIPES FOR THE GRAIN REVOLUTION”, ROXANA JULLAPAT, W.W. NORTON & COMPANY.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 4/2021 nr 204.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

"Tygiel. Kuchnia nowych Polaków"

"Tygiel" jest pierwszą w Polsce książką kulinarną z przepisami uchodźców i uchodźczyń mieszkających nad Wisłą. To zaproszenie do wspólnego stołu, przy którym uciekinierzy o różnych korzeniach i życiowych historiach nie tylko jedzą, ale i rozmawiają.

"Tartine bread. Chleb z najlepszej piekarni świata" Chada Robertsona

Jeśli możemy mówić o jakichkolwiek pozytywnych zjawiskach ostatniego roku, to jest nim moda na pieczenie chleba, zwłaszcza tego na zakwasie.

Toruński Festiwal Smaków

"Stare i nowe. Tradycja i nowoczesność w kuchni polskiej" - pod takim hasłem odbędzie się Toruński Festiwal Smaków w dniach 24-25 marca w Centrum Targowym Park.

"Prosto" Yotama Ottolenghiego

Odległe kulinarne tradycje łączy w swojej kuchni Yotam Ottolenghi, znany izraelsko-brytyjski szef kuchni, właściciel londyńskich restauracji Nopi i Rovi oraz autor kultowych książek "Jerozolima" i "Obfitość". Na polskim rynku dostępna jest od niedawna jego najnowsza publikacja - "Prosto".

"Gościnność od kuchni" Patrycji Siwiec, Adama Chrząstowskiego i Adama Pawłowskiego

Patrycja Siwiec i Adam Pawłowski, dziennikar­ka i sommelier, autorzy książki "Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii" sprzed dwóch lat, tym razem spojrzeli na organizm restauracyjny z innej perspektywy - nie tylko z sali, ale także od kuchni.

"Lumi: Island Cooking" Blaine'a Wetzela

Blaine Wetzel, szef kuchni finediningowej restauracji The Willows Inn na wyspie Lummi w Stanach Zjednoczonych proponuje konsekwentne podejście do lokalności.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej