x

Łukasz Flieger: Mięsne laboratorium od kuchni

Kategoria: Lifestyle - zdrowe odżywianie    15.05.2021

Roślinne zamienniki mięsa nie są jedyną widoczną na horyzoncie alternatywą, inną jest tzw, czyste mięso. Do niedawna postrzegano je jako zagadnienie ze sfery science fiction, z mocnym akcentem na "science", bo pracowano nad nim w laboratoriach.

Łukasz Flieger. Fot. materiały prasowe
Łukasz Flieger. Fot. materiały prasowe
Tymczasem wiele wskazuje na to, że „mięso przyszłości” jest już coraz bardziej tematem teraźniejszości. I chociaż od jego ewentualnej masowej produkcji dzieli nas jeszcze przynajmniej kilka lat, to warto już teraz zacząć zastanawiać się nad tą kwestią. 
O słynnym pierwszym burgerze z laboratorium słyszeli chyba wszyscy. Koszt jego wyprodukowania w 2013 r. to astronomiczna kwota 250 tys. euro. Stojący za tą innowacją start-up Mosa Meat zapowiedział w 2019 r., że celem firmy na najbliższe lata jest zmniejszenie ceny burgera do... 9 euro. Później, w grudniu 2020 r., świat obiegła informacja, że władze Singapuru jako pierwsze na świecie zapaliły zielone światło dla restauracyjnej sprzedaży wyhodowanego w laboratorium mięsa o smaku kurczaka. 
Przytoczone fakty wydają się świetną informacją głównie dla ludzi na dietach roślinnych, którzy tęsknią za smakiem steków. Jednak „czyste mięso”, czyli produkt laboratoryjnego (na ten moment, bo docelowo każdy ma mieć możliwość hodowania czystego mięsa nawet w swojej kuchni!) namnażania komórek zwierzęcych, wcale nie jest kierowany wyłącznie do wegan i wegetarian. Oczywiście właściciele start-upów zajmujących się tą technologią chętnie widzieliby wśród nich swoich klientów, jednak konsumentem docelowym mają być też osoby na dietach tradycyjnych oraz coraz liczniejsi fleksitarianie, czyli ludzie świadomie ograniczający spożywanie mięsa. Finalne „czyste mięso” ma być w porównaniu z mięsem tradycyjnym produktem zdrowszym, konkurencyjnym cenowo, identycznie wyglądającym i tak samo smacznym. Proces jego wytwarzania ma być o wiele bardziej przyjazny środowisku. Jak opisano w publikacji „Czyste Mięso. Jak hodowla mięsa bez zwierząt zrewolucjonizuje twój obiad i cały świat”, producenci innowacyjnego składnika zakładają, że ludzie spożywają zwykłe mięso ze względu na jego walory smakowe, a nie na fakt, że pochodzi ono ze zwierząt. I dzięki temu chętnie zainteresują się oferowaną przez nich alternatywą, która nie wymaga hodowli i zabijania. 
Oczekiwania na szybkie wprowadzenie „czystego mięsa” na masowy rynek studzi m.in. Bill Gates. W wydanej w 2021 r. książce „Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej” prognozuje, że debiut tego produktu na półkach supermarketów możliwy jest nie wcześniej niż w 2025 r. Zaznacza również, że jego zdaniem wcale nie jest pewne, czy zakładane przez producentów obniżenie kosztów wytwarzania „czystego mięsa” jest w ogóle realne. 
I chociaż niewątpliwie już teraz znalazłoby się całkiem spore grono chętnych do spróbowania „czystego mięsa” (49,5% Polaków jest skłonnych lub raczej skłonnych do przetestowania tego składnika), to producenci zdają sobie sprawę, że „mięso z laboratorium” ma przed sobą jeszcze długą drogę do pełnej akceptacji i podboju rynku. Dlatego część z nich postawiła sobie za cel wyhodowanie w laboratorium czystej skóry, która ma być wykorzystywana m.in. do wytwarzania butów, portfeli, torebek lub elementów samochodowych. Ma to być coś, co oswoi ludzi z technologią i przekona do sięgnięcia po docelowy produkt spożywczy. 
Czy to się uda? Tylko czas i rozwój technologii pokażą!

Autor: Łukasz Flieger

Felieton ukazał się w „Food Service" 4/2021 nr 204.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

Dieta bez cukru. Dlaczego warto i jak przestać osładzać sobie życie?

Codziennie miliony Polaków osładzają sobie życie spożywając ogromne ilości cukru w różnej postaci. Przeciętny Polak rocznie je go około 40 kilogramów i to nie tylko słodząc herbatę. Jak ograniczyć spożywanie cukru i dlaczego jest to ważne dla zdrowia?

Co jeść, żeby mieć dobry humor? Na pewno nie słodycze!

Czasy są trudne, więc trudniej zachować dobry humor. Ale możemy go poprawić dobrze zbilansowaną dietą. Jakie jedzenie skutecznie poprawi nam nastrój? Przeczytajcie!

Roślinne zamienniki mięsa od Nestlé

Roślinne "mięso" mielone, burgery, klopsiki i fileciki marki Garden Gourmet są już dostępne w sprzedaży detalicznej.

Alkohol a dieta

Czy umiarkowane spożycie alkoholu może być zdrowe? Czy zgodnie z niektórymi reklamami może być pomocne w utracie wagi i utrzymaniu pięknej sylwetki?

Dominika Targosz: Apetyt na roślinne smaki

Kuchnia roślinna zdążyła się już zadomowić na salonach, a oferta bezmięsnych dań w restauracjach jest coraz bardziej różnorodna. Z drugiej strony patrzymy na statystyki, które mówią, że konsumenci unikają wybierania takich pozycji z karty, bojąc się, że będą musieli iść na kompromis w kwestii smaku.

Dieta Adele, czyli dieta SIRT zyskuje na popularności. Co ją wyróżnia?

Dieta SIRT zyskała popularność dzięki spektakularnej metamorfozie brytyjskiej piosenkarki Adele. Z powodu szybkiej utraty wagi, którą obserwowaliśmy u gwiazdy ten model odżywiania wciąż wzbudza zainteresowanie i staje się hitem cateringów dietetycznych. Na czym polega fenomen diety?

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej