x

Łukasz Flieger: Mięsne laboratorium od kuchni

Kategoria: Lifestyle - zdrowe odżywianie    15.05.2021

Roślinne zamienniki mięsa nie są jedyną widoczną na horyzoncie alternatywą, inną jest tzw, czyste mięso. Do niedawna postrzegano je jako zagadnienie ze sfery science fiction, z mocnym akcentem na "science", bo pracowano nad nim w laboratoriach.

Łukasz Flieger. Fot. materiały prasowe
Łukasz Flieger. Fot. materiały prasowe
Tymczasem wiele wskazuje na to, że „mięso przyszłości” jest już coraz bardziej tematem teraźniejszości. I chociaż od jego ewentualnej masowej produkcji dzieli nas jeszcze przynajmniej kilka lat, to warto już teraz zacząć zastanawiać się nad tą kwestią. 
O słynnym pierwszym burgerze z laboratorium słyszeli chyba wszyscy. Koszt jego wyprodukowania w 2013 r. to astronomiczna kwota 250 tys. euro. Stojący za tą innowacją start-up Mosa Meat zapowiedział w 2019 r., że celem firmy na najbliższe lata jest zmniejszenie ceny burgera do... 9 euro. Później, w grudniu 2020 r., świat obiegła informacja, że władze Singapuru jako pierwsze na świecie zapaliły zielone światło dla restauracyjnej sprzedaży wyhodowanego w laboratorium mięsa o smaku kurczaka. 
Przytoczone fakty wydają się świetną informacją głównie dla ludzi na dietach roślinnych, którzy tęsknią za smakiem steków. Jednak „czyste mięso”, czyli produkt laboratoryjnego (na ten moment, bo docelowo każdy ma mieć możliwość hodowania czystego mięsa nawet w swojej kuchni!) namnażania komórek zwierzęcych, wcale nie jest kierowany wyłącznie do wegan i wegetarian. Oczywiście właściciele start-upów zajmujących się tą technologią chętnie widzieliby wśród nich swoich klientów, jednak konsumentem docelowym mają być też osoby na dietach tradycyjnych oraz coraz liczniejsi fleksitarianie, czyli ludzie świadomie ograniczający spożywanie mięsa. Finalne „czyste mięso” ma być w porównaniu z mięsem tradycyjnym produktem zdrowszym, konkurencyjnym cenowo, identycznie wyglądającym i tak samo smacznym. Proces jego wytwarzania ma być o wiele bardziej przyjazny środowisku. Jak opisano w publikacji „Czyste Mięso. Jak hodowla mięsa bez zwierząt zrewolucjonizuje twój obiad i cały świat”, producenci innowacyjnego składnika zakładają, że ludzie spożywają zwykłe mięso ze względu na jego walory smakowe, a nie na fakt, że pochodzi ono ze zwierząt. I dzięki temu chętnie zainteresują się oferowaną przez nich alternatywą, która nie wymaga hodowli i zabijania. 
Oczekiwania na szybkie wprowadzenie „czystego mięsa” na masowy rynek studzi m.in. Bill Gates. W wydanej w 2021 r. książce „Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej” prognozuje, że debiut tego produktu na półkach supermarketów możliwy jest nie wcześniej niż w 2025 r. Zaznacza również, że jego zdaniem wcale nie jest pewne, czy zakładane przez producentów obniżenie kosztów wytwarzania „czystego mięsa” jest w ogóle realne. 
I chociaż niewątpliwie już teraz znalazłoby się całkiem spore grono chętnych do spróbowania „czystego mięsa” (49,5% Polaków jest skłonnych lub raczej skłonnych do przetestowania tego składnika), to producenci zdają sobie sprawę, że „mięso z laboratorium” ma przed sobą jeszcze długą drogę do pełnej akceptacji i podboju rynku. Dlatego część z nich postawiła sobie za cel wyhodowanie w laboratorium czystej skóry, która ma być wykorzystywana m.in. do wytwarzania butów, portfeli, torebek lub elementów samochodowych. Ma to być coś, co oswoi ludzi z technologią i przekona do sięgnięcia po docelowy produkt spożywczy. 
Czy to się uda? Tylko czas i rozwój technologii pokażą!

Autor: Łukasz Flieger

Felieton ukazał się w „Food Service" 4/2021 nr 204.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

Fit Cake i Krowarzywa - połączył ich nurt wege

Fit Cake i Krowarzywa udowadniają, że wegańskie nie znaczy mniej smaczne. Przekonują klientów tradycjonalistów, że można zmieniać swoje upodobania i mieć swój malutki wpływ na poprawę kondycji środowiska. Marki zawiązały nieformalną koalicję działającą na rzecz poprawy nawyków żywieniowych Polaków.

Dominika Targosz: Nie tylko roślinne mięso, czyli o alternatywnym nabiale

Rozmowy o roślinnych produktach zdominował ostatnimi czasy temat alternatyw dla mięsa - co chwila pojawiają się na rynku elektryzujące nowości.

Truskawki - jak odróżnić krajowe od importowanych?

Polska wiosenna truskawka intensywnie pachnie, a jej szypułka jest świeża, soczyście zielona, sztywna i delikatnie odstaje. Koszt jej uprawy sprawia, że jest droższa od importowanej z południa Europy i północnej Afryki. Jak rozpoznać krajowy owoc jeszcze przed spróbowaniem?

Raport: Jak odżywiają się Polacy?

Trend zdrowego odżywiania jest bardzo silny i nadal ma tendencję wzrostową. Pandemia COVID-19 dodatkowo go umacnia.

Roślinna strona mocy, czyli wege dla aktywnych

Coraz więcej osób uprawiających sport zaczyna doceniać korzyści płynące ze zbilansowanej, pełnowartościowej diety roślinnej, która przyczynia się do szybszej regeneracji i niejednokrotnie przekłada na wyższe wyniki sportowe. Ta grupa to wciąż słabo zagospodarowani klienci branży gastronomicznej.

Co zjemy w te święta? [BADANIE]

Pierogi, ryby i barszcz to trzy najchętniej jadane przez Polaków potrawy świąteczne. Na wigilijnym stole pojawiają się częściej niż kapusta z grzybami, kluski z makiem, ciasta czy sałatka jarzynowa - wynika z badania w ramach kampanii Słodka Równowaga.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej