x

Łukasz Flieger: Mięsne laboratorium od kuchni

Kategoria: Lifestyle - zdrowe odżywianie    15.05.2021

Roślinne zamienniki mięsa nie są jedyną widoczną na horyzoncie alternatywą, inną jest tzw, czyste mięso. Do niedawna postrzegano je jako zagadnienie ze sfery science fiction, z mocnym akcentem na "science", bo pracowano nad nim w laboratoriach.

Łukasz Flieger. Fot. materiały prasowe
Łukasz Flieger. Fot. materiały prasowe
Tymczasem wiele wskazuje na to, że „mięso przyszłości” jest już coraz bardziej tematem teraźniejszości. I chociaż od jego ewentualnej masowej produkcji dzieli nas jeszcze przynajmniej kilka lat, to warto już teraz zacząć zastanawiać się nad tą kwestią. 
O słynnym pierwszym burgerze z laboratorium słyszeli chyba wszyscy. Koszt jego wyprodukowania w 2013 r. to astronomiczna kwota 250 tys. euro. Stojący za tą innowacją start-up Mosa Meat zapowiedział w 2019 r., że celem firmy na najbliższe lata jest zmniejszenie ceny burgera do... 9 euro. Później, w grudniu 2020 r., świat obiegła informacja, że władze Singapuru jako pierwsze na świecie zapaliły zielone światło dla restauracyjnej sprzedaży wyhodowanego w laboratorium mięsa o smaku kurczaka. 
Przytoczone fakty wydają się świetną informacją głównie dla ludzi na dietach roślinnych, którzy tęsknią za smakiem steków. Jednak „czyste mięso”, czyli produkt laboratoryjnego (na ten moment, bo docelowo każdy ma mieć możliwość hodowania czystego mięsa nawet w swojej kuchni!) namnażania komórek zwierzęcych, wcale nie jest kierowany wyłącznie do wegan i wegetarian. Oczywiście właściciele start-upów zajmujących się tą technologią chętnie widzieliby wśród nich swoich klientów, jednak konsumentem docelowym mają być też osoby na dietach tradycyjnych oraz coraz liczniejsi fleksitarianie, czyli ludzie świadomie ograniczający spożywanie mięsa. Finalne „czyste mięso” ma być w porównaniu z mięsem tradycyjnym produktem zdrowszym, konkurencyjnym cenowo, identycznie wyglądającym i tak samo smacznym. Proces jego wytwarzania ma być o wiele bardziej przyjazny środowisku. Jak opisano w publikacji „Czyste Mięso. Jak hodowla mięsa bez zwierząt zrewolucjonizuje twój obiad i cały świat”, producenci innowacyjnego składnika zakładają, że ludzie spożywają zwykłe mięso ze względu na jego walory smakowe, a nie na fakt, że pochodzi ono ze zwierząt. I dzięki temu chętnie zainteresują się oferowaną przez nich alternatywą, która nie wymaga hodowli i zabijania. 
Oczekiwania na szybkie wprowadzenie „czystego mięsa” na masowy rynek studzi m.in. Bill Gates. W wydanej w 2021 r. książce „Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej” prognozuje, że debiut tego produktu na półkach supermarketów możliwy jest nie wcześniej niż w 2025 r. Zaznacza również, że jego zdaniem wcale nie jest pewne, czy zakładane przez producentów obniżenie kosztów wytwarzania „czystego mięsa” jest w ogóle realne. 
I chociaż niewątpliwie już teraz znalazłoby się całkiem spore grono chętnych do spróbowania „czystego mięsa” (49,5% Polaków jest skłonnych lub raczej skłonnych do przetestowania tego składnika), to producenci zdają sobie sprawę, że „mięso z laboratorium” ma przed sobą jeszcze długą drogę do pełnej akceptacji i podboju rynku. Dlatego część z nich postawiła sobie za cel wyhodowanie w laboratorium czystej skóry, która ma być wykorzystywana m.in. do wytwarzania butów, portfeli, torebek lub elementów samochodowych. Ma to być coś, co oswoi ludzi z technologią i przekona do sięgnięcia po docelowy produkt spożywczy. 
Czy to się uda? Tylko czas i rozwój technologii pokażą!

Autor: Łukasz Flieger

Felieton ukazał się w „Food Service" 4/2021 nr 204.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

Co piąty Polak uważa, że dieta roślinna jest niekorzystna dla zdrowia. To mit!

Mimo rosnącej popularności diety roślinnej, wciąż funkcjonuje wiele mitów na jej temat. Aż co piąty Polak uważa, że jest ona niekorzystna dla zdrowia. - Nic bardziej mylnego - mówi Joanna Lotkowska, dietetyczka ProVeg.

Agata Noszczyk: Roślinne dla wszystkich!

Jak funkcjonują stereotypy na temat płci i jaki wpływ mają na nasze wybory żywieniowe? Czy posiłki dzielą się na te, które są przeznaczone dla kobiet, i te uznane za "męskie"? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Agata Noszczyk, szefowa kuchni Good Place w Gliwicach, ambasadorka Chefs for Change.

Fenomen diety bulionowej. Stosują ją Salma Hayek, Gwyneth Paltrow i Halle Berry

Dieta bulionowa bije rekordy popularności w Hollywood, a rzesza jej zwolenników ciągle się powiększa. Korzystają z niej m. in. Salma Hayek, Halle Berry i Gwyneth Paltrow, która dzięki jej stosowaniu schudła aż 11 kilo. Na czym polega fenomen tego stylu odżywiania?

Weronika Pochylska: Co mówi nam tegoroczne Veganuary?

Zdaje się, że styczeń, także w Polsce, już na stałe będzie kojarzył się z roślinnym jedzeniem. Coraz więcej firm i inicjatyw podejmuje znane na całym świecie wyzwanie Veganuary lub intensyfikuje okołoroślinne działania właśnie na początku roku.

Roślinna strona mocy, czyli wege dla aktywnych

Coraz więcej osób uprawiających sport zaczyna doceniać korzyści płynące ze zbilansowanej, pełnowartościowej diety roślinnej, która przyczynia się do szybszej regeneracji i niejednokrotnie przekłada na wyższe wyniki sportowe. Ta grupa to wciąż słabo zagospodarowani klienci branży gastronomicznej.

DefaultVeg, czyli roślinnie z założenia

DefaultVeg to ruch działający na rzecz upowszechnienia roślinnego jedzenia. Misja organizacji jest prosta - jedzenie powinno być z założenia roślinne, gdziekolwiek jest serwowane. Chodzi o zmianę postrzegania tego, co nazywamy "normalnym" posiłkiem.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej