x

Michalina Szczepańska: Saszetka czy podgrzewacz

Kategoria: Lifestyle - blog    15.05.2021

Zaczepiłam ostatnio na Clubhouse, aplikacji, która pozwala na tworzenie swego rodzaju radia internetowego/ podcastów na żywo, Bartosza Ziółka, prezesa Amber Global Consulting. Wprowadził on niejedną polską markę na chiński rynek, gdzie spędzał (przed pandemią) dużą część każdego roku.

Michalina Szczepańska
Michalina Szczepańska
A zaczepiłam go, bo jest jednym z lepszych źródeł informacji o trendach i rozwiązaniach technologicznych z tamtego regionu, które lada moment zawitają do Europy. Chciałam porozmawiać o perspektywach rozwoju najbardziej skrajnego rodzaju produktu convenience, jakim są intensywnie reklamujące się w Polsce posiłki z saszetki. Chciałam, ale Bartosz jednym zdaniem przekonał mnie, że to na inne zjawisko warto zwrócić uwagę. Otóż zdziwił się, że jeszcze nikt u nas nie wprowadził na masową skalę posiłków z „podgrzewaczem”. Mowa o czymś wielkości pudełka od zapałek, umieszczonym pod dnem opakowania dania. Polanie owego „pudełka” wywołuje reakcje chemiczną, która doprowadza do podgrzania posiłku w ok. minutę. W ten sposób w Chinach sprzedawane są rameny, zupy pho i wszelkie inne dania płynne i półpłynne. I nie mówimy tu o półce premium czy superpremium, ale o mainstreamie. Dzięki tej technologii konsument nie potrzebuje piekarnika, patelni czy mikrofali (już widzę Państwa reakcje na podgrzewanie dania z restauracji w mikrofali), oszczędza jeszcze więcej czasu, jest to dla niego wygodniejsze. Co ważne, to technologia przydatna przecież nie tylko dla handlu, ale także dla kanału HoReCa – zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy większość zamawianych z restauracji posiłków wymaga odgrzania. Może więc „podgrzewacze” będą rewolucją dla branży? A może jeszcze coś innego? Kolejna porcja wyszukanych przeze mnie inspiracji już za miesiąc.

Felieton ukazał się w „Food Service" 4/2021 nr 204.

Autor tekstu: Michalina Szczepańska

Zobacz także

Rumowe wakacje

Od zawsze idealnym letnim kompanem alkoholowym był dla mnie rum. Nie wiem, czy to zasługa karaibskich skojarzeń tegoż trunku, czy może fakt, że jego charakter wybitnie sprzyja mieszaniu go z cytrusami, co owocuje w kompozycje idealne do rozkoszowania się nimi w promieniach słońca.

Jarosław Dumanowski: "U nas w Polszcze gorzałka na wszystko"

Podobno na początku pandemii w krajach azjatyckich zaczęto kupować polską wódkę jako środek dezynfekujący użytkowany wewnętrznie. Czyżby Japończycy znali przemyślenia Stanisława Kazimierza Herki, profesora Akademii Krakowskiej z XVII w.?

JAROSŁAW DUMANOWSKI: NA RYBY - POWRÓT JESIOTRA

Jesiotr przez całe wieki był jednym z najbardziej cenionych i używanych w bardzo różny sposób produktów. Dziś jest hodowany w wielu regionach Polski, trwają też prace nad odbudową populacji tej ryby w środowisku naturalnym.

Tomasz Źródłowski: Suma wszystkich strachów

Czy zauważyliście, że na początku 2021 r. jakoś mniej było tekstów z podsumowaniem roku 2020? A przecież to była medialna tradycja... Sam nawet, zabierając się do pisania tego felietonu, zerknąłem na swoje wywody o roku 2019.

Jarosław Dumanowski: Małdrzyki, gomułki i melony

Żyjemy w epoce prawdziwego renesansu rodzimego serowarstwa. Nasze sery zagrodowe są bardzo zróżnicowane, osiągnęły niezwykłą jakość, wytwarza się je w najróżniejszych regionach kraju.

Jarosław Dumanowski: Zielenina

Wiosna to czas nowalijek, radości ze świeżych zielonych ziół, listków i pędów. Nasze zauroczenie zieleniną ma jednak, jak chyba wszystko wokół nas, swoją historię.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej