x

Michalina Szczepańska: Saszetka czy podgrzewacz

Kategoria: Lifestyle - blog    15.05.2021

Zaczepiłam ostatnio na Clubhouse, aplikacji, która pozwala na tworzenie swego rodzaju radia internetowego/ podcastów na żywo, Bartosza Ziółka, prezesa Amber Global Consulting. Wprowadził on niejedną polską markę na chiński rynek, gdzie spędzał (przed pandemią) dużą część każdego roku.

Michalina Szczepańska
Michalina Szczepańska
A zaczepiłam go, bo jest jednym z lepszych źródeł informacji o trendach i rozwiązaniach technologicznych z tamtego regionu, które lada moment zawitają do Europy. Chciałam porozmawiać o perspektywach rozwoju najbardziej skrajnego rodzaju produktu convenience, jakim są intensywnie reklamujące się w Polsce posiłki z saszetki. Chciałam, ale Bartosz jednym zdaniem przekonał mnie, że to na inne zjawisko warto zwrócić uwagę. Otóż zdziwił się, że jeszcze nikt u nas nie wprowadził na masową skalę posiłków z „podgrzewaczem”. Mowa o czymś wielkości pudełka od zapałek, umieszczonym pod dnem opakowania dania. Polanie owego „pudełka” wywołuje reakcje chemiczną, która doprowadza do podgrzania posiłku w ok. minutę. W ten sposób w Chinach sprzedawane są rameny, zupy pho i wszelkie inne dania płynne i półpłynne. I nie mówimy tu o półce premium czy superpremium, ale o mainstreamie. Dzięki tej technologii konsument nie potrzebuje piekarnika, patelni czy mikrofali (już widzę Państwa reakcje na podgrzewanie dania z restauracji w mikrofali), oszczędza jeszcze więcej czasu, jest to dla niego wygodniejsze. Co ważne, to technologia przydatna przecież nie tylko dla handlu, ale także dla kanału HoReCa – zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy większość zamawianych z restauracji posiłków wymaga odgrzania. Może więc „podgrzewacze” będą rewolucją dla branży? A może jeszcze coś innego? Kolejna porcja wyszukanych przeze mnie inspiracji już za miesiąc.

Felieton ukazał się w „Food Service" 4/2021 nr 204.

Autor tekstu: Michalina Szczepańska

Zobacz także

Morowy barman - co robić w czasie pandemii?

Jak długo potrwa ten gastro-paraliż, tego nie wie nikt. Wiadomo jednak, że z nadmiarem wolnego czasu trzeba coś robić. I tu pojawiam się ja... Cały zdezynfekowany, z kilkoma pomysłami, jak zapić - o przepraszam - jak zabić tę nudę.

Kucharz - użyteczny człowiek swoich czasów cz. I

Czy możemy znaleźć coś, co rycerza ze schyłku średniowiecza łączy z kucharzem z początku XIX wieku?

Jarosław Dumanowski: chłodniki owocowe

O chłodnikach już pisałem, ale każde kolejne lato, a od niedawna już nawet wiosna skłaniają nas, by intensywnie myśleć o zimnych zupach. Wśród wielu wersji chłodników białych i czerwonych, na śmietanie, zsiadłym mleku albo kwasie chlebowym zupełnie odrębną grupę stanowią chłodniki owocowe.

TIKI - RAJ NA POGRANICZU

Od momentu sprowadzenia kultury tiki do USA stała się ona wytworem wyobraźni, który ciągle ewoluuje. Obecnie kojarzymy ją z drewnianymi lub ceramicznymi naczyniami imitującymi polinezyjskich bogów, z których sączymy rześkie Mai Tai’e i Zombie.

Adam Chrząstowski: Wtopa

Uffff, jak gorąco - temperatura na zewnątrz oscyluje wokół 300°C. Handel lodem i lodami to złoty strzał, a specjaliści od napraw urządzeń chłodniczych i klimatyzacji najbliższe wolne terminy mają w lutym.

Ale Meksyk!

Kojarzenie kraju Majów z jednym tylko trunkiem - tequilą - to jeszcze większe uproszczenie niż stwierdzenie, że Polska produkuje tylko wódkę. Dziedzictwo kulinarne Meksyku jest oszałamiające. Bioróżnorodność i różnice klimatyczne stanów zapewniają olbrzymią ilość składników, a te - unikatowe smaki.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej