x

Michalina Szczepańska: Saszetka czy podgrzewacz

Kategoria: Lifestyle - blog    15.05.2021

Zaczepiłam ostatnio na Clubhouse, aplikacji, która pozwala na tworzenie swego rodzaju radia internetowego/ podcastów na żywo, Bartosza Ziółka, prezesa Amber Global Consulting. Wprowadził on niejedną polską markę na chiński rynek, gdzie spędzał (przed pandemią) dużą część każdego roku.

Michalina Szczepańska
Michalina Szczepańska
A zaczepiłam go, bo jest jednym z lepszych źródeł informacji o trendach i rozwiązaniach technologicznych z tamtego regionu, które lada moment zawitają do Europy. Chciałam porozmawiać o perspektywach rozwoju najbardziej skrajnego rodzaju produktu convenience, jakim są intensywnie reklamujące się w Polsce posiłki z saszetki. Chciałam, ale Bartosz jednym zdaniem przekonał mnie, że to na inne zjawisko warto zwrócić uwagę. Otóż zdziwił się, że jeszcze nikt u nas nie wprowadził na masową skalę posiłków z „podgrzewaczem”. Mowa o czymś wielkości pudełka od zapałek, umieszczonym pod dnem opakowania dania. Polanie owego „pudełka” wywołuje reakcje chemiczną, która doprowadza do podgrzania posiłku w ok. minutę. W ten sposób w Chinach sprzedawane są rameny, zupy pho i wszelkie inne dania płynne i półpłynne. I nie mówimy tu o półce premium czy superpremium, ale o mainstreamie. Dzięki tej technologii konsument nie potrzebuje piekarnika, patelni czy mikrofali (już widzę Państwa reakcje na podgrzewanie dania z restauracji w mikrofali), oszczędza jeszcze więcej czasu, jest to dla niego wygodniejsze. Co ważne, to technologia przydatna przecież nie tylko dla handlu, ale także dla kanału HoReCa – zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy większość zamawianych z restauracji posiłków wymaga odgrzania. Może więc „podgrzewacze” będą rewolucją dla branży? A może jeszcze coś innego? Kolejna porcja wyszukanych przeze mnie inspiracji już za miesiąc.

Felieton ukazał się w „Food Service" 4/2021 nr 204.

Autor tekstu: Michalina Szczepańska

Zobacz także

Michalina Szczepańska: Nowe kategorie, nowi konsumenci

Co powiedzą Państwo na urodzinowy tort z wołowiny albo kaczki? Oczywiście jest też opcja warzywna. Wszystko to (i dużo więcej) przygotowane w kawiarni z okazji imprezy urodzinowej dla… psów.

Tomasz Źródłowski: "Summer of ʼ69", czyli siła nostalgii

Mając na karku lat 30, zaczynam się łapać na tym, że coraz mocniej przemawia do mnie utwór "Summer of ’69" Bryana Adamsa i coraz częściej odczuwam siłę nostalgii. Chcę otworzyć dyskusję na temat tego, jak ją wykorzystać w waszym barze czy też przydrożnym bistro.

Adam Chrząstowski: Jak prezydent

W jaki sposób przyznanie się przed samym sobą do niewiedzy, może pomóc nam w gastronomicznym rozwoju? Adam Chrząstowski prezentuje kolejny filozoficzny felieton o tematyce kulinarnej.

Agata Noszczyk: Nie rozmawiamy o inflacji

Warzywniak na małym targu - moje koło ratunkowe, gdy zabraknie jakiegoś warzywa w restauracji i trzeba szybko je zorganizować. Duża kolejka, mimo wiosennego deszczu ludzie stoją i czekają.

Karolina Kosno: Na zwykłym czy pistacjowym?

Coraz szersza grupa klientów wybiera mleka roślinne. Kawiarnie starają się dopasować do panującego trendu odchodzenia od mleka krowiego i prezentują swym gościom atrakcyjne oferty, by zadowolić jak największą liczbę osób. Czy koszt napojów roślinnych jest w polskich kawiarniach zadowalający?

Tomasz Źródłowski: Nie znam się na kawie

To będzie interesujący felieton traktujący o tym, że kawa to w ofercie gastronomicznej dziwny produkt spełniający wielorakie zadania.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej