x

Michalina Szczepańska: Saszetka czy podgrzewacz

Kategoria: Lifestyle - blog    15.05.2021

Zaczepiłam ostatnio na Clubhouse, aplikacji, która pozwala na tworzenie swego rodzaju radia internetowego/ podcastów na żywo, Bartosza Ziółka, prezesa Amber Global Consulting. Wprowadził on niejedną polską markę na chiński rynek, gdzie spędzał (przed pandemią) dużą część każdego roku.

Michalina Szczepańska
Michalina Szczepańska
A zaczepiłam go, bo jest jednym z lepszych źródeł informacji o trendach i rozwiązaniach technologicznych z tamtego regionu, które lada moment zawitają do Europy. Chciałam porozmawiać o perspektywach rozwoju najbardziej skrajnego rodzaju produktu convenience, jakim są intensywnie reklamujące się w Polsce posiłki z saszetki. Chciałam, ale Bartosz jednym zdaniem przekonał mnie, że to na inne zjawisko warto zwrócić uwagę. Otóż zdziwił się, że jeszcze nikt u nas nie wprowadził na masową skalę posiłków z „podgrzewaczem”. Mowa o czymś wielkości pudełka od zapałek, umieszczonym pod dnem opakowania dania. Polanie owego „pudełka” wywołuje reakcje chemiczną, która doprowadza do podgrzania posiłku w ok. minutę. W ten sposób w Chinach sprzedawane są rameny, zupy pho i wszelkie inne dania płynne i półpłynne. I nie mówimy tu o półce premium czy superpremium, ale o mainstreamie. Dzięki tej technologii konsument nie potrzebuje piekarnika, patelni czy mikrofali (już widzę Państwa reakcje na podgrzewanie dania z restauracji w mikrofali), oszczędza jeszcze więcej czasu, jest to dla niego wygodniejsze. Co ważne, to technologia przydatna przecież nie tylko dla handlu, ale także dla kanału HoReCa – zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy większość zamawianych z restauracji posiłków wymaga odgrzania. Może więc „podgrzewacze” będą rewolucją dla branży? A może jeszcze coś innego? Kolejna porcja wyszukanych przeze mnie inspiracji już za miesiąc.

Felieton ukazał się w „Food Service" 4/2021 nr 204.

Autor tekstu: Michalina Szczepańska

Zobacz także

Tomasz Źródłowski: Gastrokonkurencja

O konkurencji w gastronomii już pisałem. Moje spostrzeżenia na ten temat sprowadzają się do tego, że w naszej branży - w ujęciu klasycznym - jest ona nieobecna. Czy postpandemiczne otwarcia lokali coś w tej kwestii zmieniły?

Artur Musztyfaga: Amerykański sen o polskim BBQ

Od Montany na północy, przez rozsławione Kentucky w centrum, po Teksas na południu - tak szeroko i daleko sięga amerykańska miłość do BBQ. USA barbecue stoi, to fakt. 4 lipca, gdy wszystkie stany świętują Dzień Niepodległości, Amerykanie całymi rodzinami siadają do grillowania. To część ich kultury.

Maciej Żakowski: Restaurant Club, czyli nowy wspaniały gastroświat

Wyjątkowe czasy wymagają wyjątkowych decyzji i działań. Przyjmujemy to wyzwanie i otwieramy Restaurant Club - nowoczesne źródło gości i przychodów dla restauracji.

JAROSŁAW DUMANOWSKI: "KUCHARZ WIELKOPOLSKI", CZYLI MIEĆ OSZCZĘDNIEJSZYM SPOSOBEM KARTOFLE

Inicjatywa Slow Food Wielkopolska, by wydać reprint pierwszej, rzadkiej edycji "Kucharza wielkopolskiego" z 1876 r. skłoniła mnie, by napisać kilka słów o tym zapomnianym bestsellerze. Jego autorką była Maria Śleżańska z domu Leitgeber, pochodząca z rodziny znanych poznańskich wydawców i księgarzy.

Adam Chrząstowski: I co dalej?

Wróciłem właśnie ze spotkania Lexus Hybryd Cuisine,gdzie usłyszałem opinię Daniego Garcii, że polska gastronomia jest obecnie w takim punkcie, w jakim Hiszpania była 10 lat temu.

Rumowe wakacje

Od zawsze idealnym letnim kompanem alkoholowym był dla mnie rum. Nie wiem, czy to zasługa karaibskich skojarzeń tegoż trunku, czy może fakt, że jego charakter wybitnie sprzyja mieszaniu go z cytrusami, co owocuje w kompozycje idealne do rozkoszowania się nimi w promieniach słońca.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej