x

Off Brzeska - współczesna wersja Bazaru Różyckiego

Kategoria: Miejsca    14.05.2021

Off Brzeska to nowa warszawska przestrzeń gastronomiczno-kulturalna powstała na obszarze kultowego Bazaru Różyckiego. Koncept ma różne oblicza: na co dzień jest targowiskiem lokalnych producentów, a w weekendy - świątynią street foodu, muzyka i kultury.

Off Brzeska. Zdjęcie: Monika Jankowska-Kapica
Off Brzeska. Zdjęcie: Monika Jankowska-Kapica
To miejsce ma długą tradycję. Targowisko założył tu w 1874 roku Julian Józef Różycki. Bazar przetrwał obie wojny i po 1945 roku niebywale się rozwinął – tuz po wojnie funkcjonowało na nim ok. 500 stałych stoisk, ok. 200 sklepów, a także prowadzono sprzedaż odręczną. Począwszy od lat 60. powoli tracił na znaczeniu i stopniowo podupadał. Dzisiaj odzyskuje dawny blask.
Inicjatorzy Off Brzeskiej zadbali, by w tę historyczną przestrzeń tchnąć nowego ducha. W weekend otwarcia, czyli między 7 a 9 maja na teren przy Brzeskiej 25 przyszły tłumy warszawiaków, zmęczonych lockdownem, spragnionych gastronomicznych wrażeń i ciekawych nowego konceptu.

Jak to teraz wygląda? W miejsce starych budek z Bazaru Różyckiego postawiono eleganckie, nowoczesne zielone pawilony, w których niebawem rozgoszczą się sprzedawcy (cześć starej zabudowy historycznego targu stoi nadal nie rozebrana). Przez trzy dni w tygodniu będzie można robić tam ekologiczne zakupy u lokalnych dostawców żywności. W ich ofercie znajdą się: warzywa, owoce, jajka, sery regionalne, naturalne syropy, oleje tłoczone i wiele innych pyszności.

Off Brzeska. Zdjęcie: Monika Jankowska-Kapica
Off Brzeska. Zdjęcie: Monika Jankowska-Kapica
W weekendowe wieczory Off Brzeska przeobraża się w świątynię street foodu. Stoiska z kuchnią rodzimą oraz z różnych zakątków świata mieszczą się na placyku, który od pawilonów handlowych oddzielony jest przestrzenią rekreacyjną. Wypełniono ją pomysłowo zaprojektowaną zielenią, są też murki i ławeczki, na których można przysiąść, odpocząć, napić się i zjeść.

Off Brzeska. Zdjęcie: Monika Jankowska-Kapica
Off Brzeska. Zdjęcie: Monika Jankowska-Kapica
A jest w czym wybierać, bo Off Brzeska zgromadziła różnorodne kulinarne koncepty. Mamy tu więc street foodowe klasyki takie jak frytki (Fabryka Frytek), burgery (Roger That Foods), mięsne kanapki (BBQ BAR) czy pizza (Ragazzi Pizzeria). Spory jest wybór kuchni regionalnych: alzacka (flamba, czyli cieniutki placek przypominający pizzę z Flamm), meksykańska (Momencik Vegan Burritos & Tacos oraz El Cze Empanady), azjatycka (wegański ramen z Umamitu, pierożki z Dim Sum Box), bliskowschodnia (hummus i inne wegańskie smakołyki z Tel Avivu), gruzińska (Madloba).

Off Brzeska. Zdjęcie: Monika Jankowska-Kapica
Off Brzeska. Zdjęcie: Monika Jankowska-Kapica
Przyjemna niespodzianką jest rzadko goszcząca w tego typu gastronomicznych skupiskach kuchnia słowacka – na stoisku Slovak Street Food by Rosto można zaopatrzyć się w słynne słowackie kluseczki – haluszki z bryndzą.
Nie mogło też zabraknąć polskich specjałów, które królowały na Różycu kilkadziesiąt lat temu – kultowych pyz, flaków i prawdziwej golonki. Jest również bar z piwem, drinkami i wódką. A na deser – Pallone Naturalne Lody z Toskanii.

Podsumowując: to chilloutowa, niezobowiązująca miejscówka idealna na zakupy, spotkanie z przyjaciółmi, randkę, potańcówkę przy muzyce lub seans filmu pod chmurką. Twórcy przedsięwzięcia zapowiadają bowiem koncerty, kino letnie, wystawy i więcej kulturalnych wydarzeń.

Autor tekstu: Monika Jankowska-Kapica
O AUTORZE
Monika-Jankowska-Kapica
Od ponad 10 lat pisze i redaguje teksty o jedzeniu - najpierw w magazynie "Kuchnia", teraz w "Food Service" i na stronie Ouichef.pl. Z wykształcenia polonistka. Karierę zawodową zaczynała jako reporterka i prezenterka Polskiego Radia Szczecin. Była redaktorką "Gazety Wyborczej" w Szczecinie, "Gazety Stołecznej" i "Co jest Grane". Pasjonatka tanga argentyńskiego i jogi.

Zobacz także

Pop-up restauracji Epoka na Nocnym Markecie w Warszawie

Jak fine diningowa restauracja poradzi sobie w warunkach ulicznych? Przekonamy się podczas pop-upu restauracji Epoka na Nocnym Markecie w Warszawie! Szef kuchni Marcin Przybysz stworzył na tę okazję menu, w którym współczesne interpretacje historycznych przepisów przekłada na język comfort foodu.

Bałkańska Dusza na Saskiej Kępie pod wodzą Adama Chrząstowskiego

Adam Chrząstowski został szefem kuchni w warszawskiej restauracji Bałkańska Dusza. Przygotowuje tam potrawy na tradycyjnym bałkańskim grillu, ale w menu znajdziemy takie specjały jak m.in. pączek z grasicą czy bycze jądro w podwędzanej białej czekoladzie.

Druga restauracja MAX Premium Burgers w Poznaniu już otwarta

MAX Premium Burgers - najstarsza szwedzka sieć restauracji serwująca burgery - otworzyła drugi lokal w Poznaniu, a tym samym - siedemnasty w Polsce.

Nowe restauracje w Fabryce Norblina

Gastronomiczna oferta Fabryki Norblina poszerzyła się o nowe lokale. To Bocca Ristorante & Pizzeria z włoską kuchnią i pizzą neapolitańską, SOUL on the grill serwujący amerykański comfort food i restauracja Paradiso z kuchnią międzynarodową. Za kilka dni otworzy się legendarny tex-mex - Blue Cactus,

Aleksander Baron stawia na ziemniaczany fast food Kartoszki na warszawskim brzegu Wisły

Znany i ceniony szef kuchni Aleksander Baron otworzył w Warszawie Kartoszki - fast food serwujący grillowane ziemniaki z 14 wariantami przeróżnych farszów: od gzika, przez tzatziki, wędzony ser z Wiżajn czy boczniaki, po kimchi.

Nowa kawiarnia Green Caffè Nero w sercu Wrocławia

Green Caffè Nero poszerzyła sieć swoich kawiarni o nowy lokal przy ul. Szewskiej 8 we Wrocławiu. Nowoczesna architektura miejsca oraz jego usytuowanie wśród ceglanych kamienic odzwierciedlają kontrasty, którymi zachwyca turystów to pełne historii miasto.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej