x

Off Brzeska - współczesna wersja Bazaru Różyckiego

Kategoria: Miejsca    14.05.2021

Off Brzeska to nowa warszawska przestrzeń gastronomiczno-kulturalna powstała na obszarze kultowego Bazaru Różyckiego. Koncept ma różne oblicza: na co dzień jest targowiskiem lokalnych producentów, a w weekendy - świątynią street foodu, muzyka i kultury.

Off Brzeska. Zdjęcie: Monika Jankowska-Kapica
Off Brzeska. Zdjęcie: Monika Jankowska-Kapica
To miejsce ma długą tradycję. Targowisko założył tu w 1874 roku Julian Józef Różycki. Bazar przetrwał obie wojny i po 1945 roku niebywale się rozwinął – tuz po wojnie funkcjonowało na nim ok. 500 stałych stoisk, ok. 200 sklepów, a także prowadzono sprzedaż odręczną. Począwszy od lat 60. powoli tracił na znaczeniu i stopniowo podupadał. Dzisiaj odzyskuje dawny blask.
Inicjatorzy Off Brzeskiej zadbali, by w tę historyczną przestrzeń tchnąć nowego ducha. W weekend otwarcia, czyli między 7 a 9 maja na teren przy Brzeskiej 25 przyszły tłumy warszawiaków, zmęczonych lockdownem, spragnionych gastronomicznych wrażeń i ciekawych nowego konceptu.

Jak to teraz wygląda? W miejsce starych budek z Bazaru Różyckiego postawiono eleganckie, nowoczesne zielone pawilony, w których niebawem rozgoszczą się sprzedawcy (cześć starej zabudowy historycznego targu stoi nadal nie rozebrana). Przez trzy dni w tygodniu będzie można robić tam ekologiczne zakupy u lokalnych dostawców żywności. W ich ofercie znajdą się: warzywa, owoce, jajka, sery regionalne, naturalne syropy, oleje tłoczone i wiele innych pyszności.

Off Brzeska. Zdjęcie: Monika Jankowska-Kapica
Off Brzeska. Zdjęcie: Monika Jankowska-Kapica
W weekendowe wieczory Off Brzeska przeobraża się w świątynię street foodu. Stoiska z kuchnią rodzimą oraz z różnych zakątków świata mieszczą się na placyku, który od pawilonów handlowych oddzielony jest przestrzenią rekreacyjną. Wypełniono ją pomysłowo zaprojektowaną zielenią, są też murki i ławeczki, na których można przysiąść, odpocząć, napić się i zjeść.

Off Brzeska. Zdjęcie: Monika Jankowska-Kapica
Off Brzeska. Zdjęcie: Monika Jankowska-Kapica
A jest w czym wybierać, bo Off Brzeska zgromadziła różnorodne kulinarne koncepty. Mamy tu więc street foodowe klasyki takie jak frytki (Fabryka Frytek), burgery (Roger That Foods), mięsne kanapki (BBQ BAR) czy pizza (Ragazzi Pizzeria). Spory jest wybór kuchni regionalnych: alzacka (flamba, czyli cieniutki placek przypominający pizzę z Flamm), meksykańska (Momencik Vegan Burritos & Tacos oraz El Cze Empanady), azjatycka (wegański ramen z Umamitu, pierożki z Dim Sum Box), bliskowschodnia (hummus i inne wegańskie smakołyki z Tel Avivu), gruzińska (Madloba).

Off Brzeska. Zdjęcie: Monika Jankowska-Kapica
Off Brzeska. Zdjęcie: Monika Jankowska-Kapica
Przyjemna niespodzianką jest rzadko goszcząca w tego typu gastronomicznych skupiskach kuchnia słowacka – na stoisku Slovak Street Food by Rosto można zaopatrzyć się w słynne słowackie kluseczki – haluszki z bryndzą.
Nie mogło też zabraknąć polskich specjałów, które królowały na Różycu kilkadziesiąt lat temu – kultowych pyz, flaków i prawdziwej golonki. Jest również bar z piwem, drinkami i wódką. A na deser – Pallone Naturalne Lody z Toskanii.

Podsumowując: to chilloutowa, niezobowiązująca miejscówka idealna na zakupy, spotkanie z przyjaciółmi, randkę, potańcówkę przy muzyce lub seans filmu pod chmurką. Twórcy przedsięwzięcia zapowiadają bowiem koncerty, kino letnie, wystawy i więcej kulturalnych wydarzeń.

Autor tekstu: Monika Jankowska-Kapica
O AUTORZE
Monika-Jankowska-Kapica
Od ponad 10 lat pisze i redaguje teksty o jedzeniu - najpierw w magazynie "Kuchnia", teraz w "Food Service" i na stronie Ouichef.pl. Z wykształcenia polonistka. Karierę zawodową zaczynała jako reporterka i prezenterka Polskiego Radia Szczecin. Była redaktorką "Gazety Wyborczej" w Szczecinie, "Gazety Stołecznej" i "Co jest Grane". Pasjonatka tanga argentyńskiego i jogi.

Zobacz także

Wine&Bar Grono w Warszawie - wino w miłym gronie

Co można stworzyć na 30 mkw w centrum stolicy? Sklep z winami? Miejsce degustacji? Lokal, do którego można wpaść na aperitivo i antipasti? Piękną przestrzeń do spotkań z przyjaciółmi? Wszystko w jednym - taki jest właśnie Wine&Bar Grono.

Bartosz Lisek ponownie otwiera Lokal na Rybę. W menu m. in. ... bawimordki

Zamknięty w kwietniu 2022 roku Lokal na Rybę Bartosza Liska wystartuje ponownie w swojej dawnej lokalizacji na początku grudnia. Wnętrze przechodzi właśnie gruntowny remont.

Jedyny taki McDonald's w Polsce. Lokal opakowany w wełniane ubranko

Restauracja McDonald's w Ustroniu została przyodziana... w wełniany kubrak. Oryginalne "opakowanie" budynku lokalu to część kampanii, która promuje zimową, sezonową ofertę Burger Drwala. Jej premiera rusza 23 listopada.

The Complex w Warszawie - miks smaków i rozrywki

The Complex to kulinarno-rozrywkowe serce multibrandowego obiektu Louvre Hotels Group w Warszawie. Przestrzeń pełną smaków i wydarzeń współtworzą trzy koncepty gastronomiczne.

Sposób na kryzys? Morski Zając - restauracja latem, palarnia kawy poza sezonem

Niektórzy restauratorzy zamiast utyskiwać na wojnę i szalejącą inflację, dywersyfikują ryzyko, przekształcając swój koncept. Morski Zając z Kuźnicy, dotąd miejsce całoroczne, w tym roku zamyka się na zimę, by skupić się na drugim biznesie - palarni kawy.

Pomysł na kryzys według Koko & Roy - delikatesy zamiast bistro

Pandemia, wojna, inflacja... Są restauratorzy, którzy się nie poddają kryzysom, a zamiast narzekać wymyślają kolejne sposoby na dywersyfikowanie lub zmianę swojego biznesu. Bistro Koko & Roy przekształciło się w delikatesy. O zmianie rozmawiamy z Anną Sytą, właścicielką biznesu.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej