x

13 maja - Międzynarodowy Dzień Koktajli

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    13.05.2021

Międzynarodowy Dzień Koktajli to doskonała okazja, by wspomnieć o zawiłych dziejach tych alkoholowych mieszanek. Losy koktajli to wiele kolorowych legend i teorii - od aukcji koni aż po kieliszki dekorowane kogucimi piórami.

Grafika: Shutterstock.com
Grafika: Shutterstock.com
Na przestrzeni wieków powstało kilkanaście mniej lub bardziej wiarygodnych anegdot dotyczących początków drinków.

Mitologia drinków
Trudno jednoznacznie określić, kiedy zaserwowano pierwszy koktajl. Choć historia drinków nabiera rumieńców w czasach rewolucji przemysłowej, to wiadomo, że już starożytni Rzymianie i Grecy mieli zwyczaj dodawania przypraw lub aromatów do wina, by podbić doznania smakowe. Pierwszą oficjalną definicję koktajlu przedstawiono 13 maja 1806 roku w amerykańskim periodyku, gdzie przyjęto, że jest to połączenie alkoholu z wodą, dowolnym cukrem i ziołowym, gorzkim bittersem.

Ile źródeł tyle historii nazwy, jednak najbardziej prawdopodobną wersją jest nawiązanie do wyścigów konnych i koni mieszanej rasy. Od ich przyciętych i wysoko uniesionych ogonów zwanych „cocktails” (potwierdzających energiczność i żywotność zwierzęcia) zaczęto nazywać alkoholowe kompozycje o podobnym charakterze. Wierzyć możemy w każdą z teorii – ważne, że koktajle przetrwały próbę czasu i mimo swoich burzliwych dziejów na stałe wpisały się w kulturę towarzyskich spotkań.

Złote czasy koktajli
Za „ojca” koktajli uznaje się Jerry’ego Thomasa, który to w 1862 wydał nadal aktualny The Bartender’s Guide. Większość klasycznych receptur współcześnie znanych nam drinków powstało w pierwszej połowie XIX wieku i bazowały one na alkoholach powszechnie dostępnych, takich jak gin, vermut i whisky.

To właśnie m.in. bazujące na whisky Sour i Old Fashioned stały się początkiem narodzin tradycji koktajlowej w USA, która rozwijała się nawet podczas prohibicji. Za sprawą hipisowskiej rewolucji tradycyjne koktajle poszły w zapomnienie, by wrócić do dawnej świetności z początkiem lat 90. i wpływami popkultury, a zwłaszcza produkcjami filmowymi.

Nikomu nie trzeba przedstawiać Manhattanu z „Pół żartem, pół serio”, czy Cosmopolitan wypromowanego przez kultowy serial „Seks w wielkim mieście”. Podobnie jak nonszalanckiego Godfather sączonego przez Marlona Brando w „Ojcu Chrzestnym” i wreszcie Old Fashioned  z serii „Mad Men”…

Materiały prasowe marki Johnnie Walker

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Rekordy Wiosennego Restaurant Week

Mimo pandemii, prawie 90 tys. gości wzięło udział w wiosennej edycji Restaurant Week - to tylko 2,5% mniej niż rok temu. Rzeszowskie Patio odwiedziło przez 2,5 tygodnia aż 2 781 festiwalowych klientów!

Noma i Maaemo z trzema gwiazdkami! Przewodnik Michelin docenił najlepsze restauracje Skandynawii

Inspektorzy Michelin kolejny raz przyznali prestiżowe gwiazdki najlepszym lokalom w Skandynawii. Najwyższe wyróżnienie w tegorocznej edycji przewodnika "Michelin Nordic Countries 2020-2021" otrzymały m.in. kopenhaska Noma oraz Maaemo z Oslo.

Dynamiczny rozwój McDelivery

Sieć McDonald’s stawia na dynamiczny rozwój usługi McDelivery. Już 145 restauracji w 16 miastach Polski realizują zamówienia z bezpośrednią dostawą do klientów.

Przeciwko marnowaniu żywności

Makro razem z Federacją Polskich Banków Żywności przekazuje żywność potrzebującym. Makro Polska przekazało do tej pory 3,3 mln kg produktów, dzięki czemu udało się ufundować ponad 6,5 mln posiłków dla osób potrzebujących.

Chef’s Table w Water & Wine

Chef's Table to nowa propozycja wyjątkowego konceptu restauracyjnego dla pasjonatów fine diningu. W specjalnie zaaranżowanym nowym miejscu, w małych (maksymalnie 8-osobowych) grupach goście spotkają się przy stole, który sąsiaduje z otwartą kuchnią.

Stołeczny The Roots zwycięzcą plebiscytu gości World Class Cocktail Festival

11 miast, 81 wyselekcjonowanych koktajlbarów i restauracji oraz ponad 13 500 gości - to bilans trzeciej edycji World Class Cocktail Festival. Mimo ograniczeń związanych z pandemią wydarzenie odniosło sukces.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej