x

13 maja - Międzynarodowy Dzień Koktajli

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    13.05.2021

Międzynarodowy Dzień Koktajli to doskonała okazja, by wspomnieć o zawiłych dziejach tych alkoholowych mieszanek. Losy koktajli to wiele kolorowych legend i teorii - od aukcji koni aż po kieliszki dekorowane kogucimi piórami.

Grafika: Shutterstock.com
Grafika: Shutterstock.com
Na przestrzeni wieków powstało kilkanaście mniej lub bardziej wiarygodnych anegdot dotyczących początków drinków.

Mitologia drinków
Trudno jednoznacznie określić, kiedy zaserwowano pierwszy koktajl. Choć historia drinków nabiera rumieńców w czasach rewolucji przemysłowej, to wiadomo, że już starożytni Rzymianie i Grecy mieli zwyczaj dodawania przypraw lub aromatów do wina, by podbić doznania smakowe. Pierwszą oficjalną definicję koktajlu przedstawiono 13 maja 1806 roku w amerykańskim periodyku, gdzie przyjęto, że jest to połączenie alkoholu z wodą, dowolnym cukrem i ziołowym, gorzkim bittersem.

Ile źródeł tyle historii nazwy, jednak najbardziej prawdopodobną wersją jest nawiązanie do wyścigów konnych i koni mieszanej rasy. Od ich przyciętych i wysoko uniesionych ogonów zwanych „cocktails” (potwierdzających energiczność i żywotność zwierzęcia) zaczęto nazywać alkoholowe kompozycje o podobnym charakterze. Wierzyć możemy w każdą z teorii – ważne, że koktajle przetrwały próbę czasu i mimo swoich burzliwych dziejów na stałe wpisały się w kulturę towarzyskich spotkań.

Złote czasy koktajli
Za „ojca” koktajli uznaje się Jerry’ego Thomasa, który to w 1862 wydał nadal aktualny The Bartender’s Guide. Większość klasycznych receptur współcześnie znanych nam drinków powstało w pierwszej połowie XIX wieku i bazowały one na alkoholach powszechnie dostępnych, takich jak gin, vermut i whisky.

To właśnie m.in. bazujące na whisky Sour i Old Fashioned stały się początkiem narodzin tradycji koktajlowej w USA, która rozwijała się nawet podczas prohibicji. Za sprawą hipisowskiej rewolucji tradycyjne koktajle poszły w zapomnienie, by wrócić do dawnej świetności z początkiem lat 90. i wpływami popkultury, a zwłaszcza produkcjami filmowymi.

Nikomu nie trzeba przedstawiać Manhattanu z „Pół żartem, pół serio”, czy Cosmopolitan wypromowanego przez kultowy serial „Seks w wielkim mieście”. Podobnie jak nonszalanckiego Godfather sączonego przez Marlona Brando w „Ojcu Chrzestnym” i wreszcie Old Fashioned  z serii „Mad Men”…

Materiały prasowe marki Johnnie Walker

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Wraca fine dining do Olivii Star w Trójmieście. Wraz z muzycznymi gwiazdami

W czerwcu na 34. piętrze Olivii Star rusza cykl kameralnych koncertów polskich muzyków, którym towarzyszyć będą doskonałe kolacje i wykwintne trunki. Jako pierwszy - 2 czerwca - wystąpi Krzysztof Zalewski, a kolację przygotuje znany szef kuchni Paco Pérez.

Wrzesień w Neo(n) Bistro. Gotują m. in. Jagodziński, Wojnarowski i Jakubiak

Neo(n) Bistro, czyli warszawskie kolacje pod gwiazdami autorstwa znanych szefów kuchni, przedłużone do końca września! Jakie menu zaserwują na dachu parkingu Hotelu Novotel Ernest Jagodziński, Robert Wojnarowski, Tomasz Jakubiak, Patryk Dziamski i Marcin Molik?

"NOMA: MY PERFECT STORM"

Film o słynnej restauracji w Kopenhadze trafia do kolejnych kin - już wkrótce w Polsce. Pełnometrażowy film dokumentalny w reżyserii Pierra Deschampsa przedstawia sylwetkę René Redzepiego - szefa kuchni Nomy, który zrewolucjonizował współczesną gastronomię, nie tylko skandynawską.

Women in Coffee - wsparcie dla kobiet popłynie także z Polski

Women in Coffee to projekt mający na celu wsparcie emancypacji kobiet z krajów rozwijających się zaangażowanych w proces produkcji kawy. W tym roku w projekt angażuje się także Polska.

AGENDA INSPIRACJI

Zagraniczne kongresy gastronomiczne są doskonałą okazją do nawiązywania nowych ciekawych kontaktów oraz do poszukiwania inspiracji. Podsuwamy kilka wskazówek na przyszłoroczne wyjazdy.

McDonald’s otworzył punkt opieki "Maczek" na Dworcu Centralnym dla dzieci uchodźców z Ukrainy

McDonald’s ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog i we współpracy z Grupą Centrum, oddolnym ruchem wolontariuszy z Dworca Centralnego, otworzył na stacji tymczasową świetlicę "Maczek". To ciepłe, przyjazne miejsce dla dzieci uchodźców z Ukrainy i ich opiekunów, czekających na dworcu na dalszą podróż.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej