x

13 maja - Międzynarodowy Dzień Koktajli

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    13.05.2021

Międzynarodowy Dzień Koktajli to doskonała okazja, by wspomnieć o zawiłych dziejach tych alkoholowych mieszanek. Losy koktajli to wiele kolorowych legend i teorii - od aukcji koni aż po kieliszki dekorowane kogucimi piórami.

Grafika: Shutterstock.com
Grafika: Shutterstock.com
Na przestrzeni wieków powstało kilkanaście mniej lub bardziej wiarygodnych anegdot dotyczących początków drinków.

Mitologia drinków
Trudno jednoznacznie określić, kiedy zaserwowano pierwszy koktajl. Choć historia drinków nabiera rumieńców w czasach rewolucji przemysłowej, to wiadomo, że już starożytni Rzymianie i Grecy mieli zwyczaj dodawania przypraw lub aromatów do wina, by podbić doznania smakowe. Pierwszą oficjalną definicję koktajlu przedstawiono 13 maja 1806 roku w amerykańskim periodyku, gdzie przyjęto, że jest to połączenie alkoholu z wodą, dowolnym cukrem i ziołowym, gorzkim bittersem.

Ile źródeł tyle historii nazwy, jednak najbardziej prawdopodobną wersją jest nawiązanie do wyścigów konnych i koni mieszanej rasy. Od ich przyciętych i wysoko uniesionych ogonów zwanych „cocktails” (potwierdzających energiczność i żywotność zwierzęcia) zaczęto nazywać alkoholowe kompozycje o podobnym charakterze. Wierzyć możemy w każdą z teorii – ważne, że koktajle przetrwały próbę czasu i mimo swoich burzliwych dziejów na stałe wpisały się w kulturę towarzyskich spotkań.

Złote czasy koktajli
Za „ojca” koktajli uznaje się Jerry’ego Thomasa, który to w 1862 wydał nadal aktualny The Bartender’s Guide. Większość klasycznych receptur współcześnie znanych nam drinków powstało w pierwszej połowie XIX wieku i bazowały one na alkoholach powszechnie dostępnych, takich jak gin, vermut i whisky.

To właśnie m.in. bazujące na whisky Sour i Old Fashioned stały się początkiem narodzin tradycji koktajlowej w USA, która rozwijała się nawet podczas prohibicji. Za sprawą hipisowskiej rewolucji tradycyjne koktajle poszły w zapomnienie, by wrócić do dawnej świetności z początkiem lat 90. i wpływami popkultury, a zwłaszcza produkcjami filmowymi.

Nikomu nie trzeba przedstawiać Manhattanu z „Pół żartem, pół serio”, czy Cosmopolitan wypromowanego przez kultowy serial „Seks w wielkim mieście”. Podobnie jak nonszalanckiego Godfather sączonego przez Marlona Brando w „Ojcu Chrzestnym” i wreszcie Old Fashioned  z serii „Mad Men”…

Materiały prasowe marki Johnnie Walker

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Mistrzowskie kolacje w Instytucie Kulinarnym Transgourmet

Od 3 października przez 6 tygodni można spróbować mistrzowskich dań Juniorów z Kadry Narodowej Polskich Kucharzy podczas kolacji degustacyjnej w Instytucie Kulinarnym Transgourmet. Te same potrawy zaserwują jurorom Kulinarnego Pucharu Świata, którego finał odbędzie się w listopadzie w Luksemburgu.

Owca Showroom Food najlepszym tegorocznym wystawcą na Nocnym Markecie w Warszawie

Plebiscyt Nocne Koty 2022 - na najlepszych tegorocznych wystawców street foodu na Nocnym Markecie w Warszawie - rozstrzygnięty! Finał głosowania był najważniejszym wydarzeniem ostatniego w tym sezonie weekendu na starym dworcu Warszawa Główna.

McDonald’s pomału wraca na Ukrainę

Po raz pierwszy od rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę McDonald's otworzył swoje restauracje w Kijowie. Póki co, sieć sprzedaje jedynie posiłki na wynos we współpracy z firmami kurierskimi i za pośrednictwem aplikacji McDelivery.

Nocny Market w Warszawie - zakończenie sezonu 2022

5 pełni księżyca, 81 nocy, 21 weekendów, 609 godzin - tyle czasu działał w 2022 Nocny Market na Dworcu Głównym - królestwo street foodu w Warszawie. Przed nami weekend zamykający tegoroczny sezon, podczas którego rozstrzygnięty zostanie plebiscyt Nocne Koty 2022.

#FoodLooksGood! Ruszyły rezerwacje na Restaurant Week

Restaurant Week powraca pod hasłem #FoodLooksGood! Ma ono zachęcać gości restauracji do robienia zdjęć dań i dzielenia się nimi w social mediach. Od 12 października do 13 listopada trzy pięknie podane potrawy i koktajl dostępne będą w cenie 69 zł w ponad 400 lokalach.

Bocuse d’Or on Tour w jesiennej odsłonie

16 września w krakowskiej restauracji Biała Róża odbędzie się druga z cyklu kolacja Bocuse d’Or Poland on Tour. Jej gospodarzem będzie szef kuchni Łukasz Cichy. Dzień później Bocuse d’Or Poland on Tour zawita do Restauracji Patio w Rzeszowie, gdzie za ucztę odpowiedzialny będzie Kamil Tłuczek.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej