x

Adam Pawłowski: Przymrozek francuski

Kategoria: Wino    10.05.2021

Pierwsza dekada kwietnia 2021 r. zapisze się w księgach winogrodników francuskich jako katastroficzna. Powodem jest największa od 30 lat fala przymrozków, która nie oszczędziła żadnego regionu. Zjawisko to nie pozostanie bez wpływu na jakość, ilość i niestety także na cenę francuskich win.

Adam Pawłowski. Foto: Ignacy Matuszewski
Adam Pawłowski. Foto: Ignacy Matuszewski
W ostatnich dniach można było podziwiać w mediach społecznościowych i nie tylko wiele spektakularnych zdjęć francuskich winnic rozświetlonych płonącymi pochodniami. Metodyczne rozmieszczanie i rozpalanie na wielu hektarach winnic punktów z płonącą parafiną miało zapobiec przemarznięciu młodych pąków winorośli. Jedni winiarze ratowali się płonącą parafiną, co niestety w wielu miejscach spowodowało smog, albo uruchamiali dmuchawy cyrkulujące powietrze lub nawet latali nad winnicami helikopterem, wywołując ową cyrkulację. Pozostali zraszali winnice, chcąc stworzyć otulinę z lodu chroniącą młode pąki przed przemarznięciem. Jeżeli temperatura w winnicy spada od -3 st. C do -5 st. C, to młode, delikatne pąki obumierają i usychają. Wtedy zwykle w ich miejsce używa się ukrytych w łozie pąków zapasowych, które zaczną formować latorośl. Niby brzmi jak happy end, ale pąki zapasowe mają dużo mniejszy potencjał na stworzenie dorodnej latorośli. To z pewnością zaburza naturalny cykl życia winorośli i jest rozwiązaniem awaryjnym niosącym za sobą pewne negatywne skutki. Oznacza to między innymi mniejszy plon i nieco obniżoną jakość owocu, a co za tym idzie – niższą jakość wina. Obniżeniu plonów zwykle też towarzyszy wzrost ceny wina, co uderza w konsumentów. Jeszcze za wcześnie, żeby oszacować realne i pełne skutki tej sytuacji, ale 80% regionów francuskich raportuje negatywny wpływ ostatnich mrozów. 

Francuski minister rolnictwa Julien Denormandie ogłosił stan „katastrofy rolniczej”, za którym idzie wsparcie finansowe dla winogrodników i całego sektora rolniczego. Dla niektórych francuskich winiarzy tego typu klęska żywiołowa to gwóźdź do trumny. Ich kondycja finansowa w czasie pandemii koronawirusa nie jest najlepsza ze względu na ogólnoeuropejskie zamknięcie gastronomii. Poza tym wraz ze wzrostem ceł na eksport do USA i do postbrexitowej Anglii wina francuskie nie są już tak atrakcyjne i konkurencyjne cenowo. Splot tych okoliczności spowodował, że większości winiarzy nie było stać na bardzo drogie ubezpieczenie obejmujące klęski żywiołowe. 

Jak to zwykle bywa, najbardziej ucierpiały stricte kontynentalne regiony jak Burgundia i północna Dolina Rodanu. Nie bez strat jest Szampania, ale tym razem przymrozek nie oszczędził nawet regionów z umiarkowanym klimatem morskim jak Bordeaux i południowo-zachodniej Francji. W Burgundii największe zniszczenia dotknęły wczesnopączkujące chardonnay. W związku z tym, że pąki pinot noir pojawiają się nieco później, to większość upraw tej winorośli pozostała nietknięta. Krytyczną datą był 6 kwietnia, kiedy to w nocy temperatura spadła aż do -7 st. C. W takich warunkach nawet pochodnie niewiele pomogą. To jak nagłe pojawienie się zimy w środku wiosny. Producenci z północnej Doliny Rodanu twierdzą, że 2021 r. będzie miał najmniejszy plon od 40 lat. 

Francja nie jest odległą wyspą, więc przymrozki dotknęły również kraje ościenne. Na szczęście polskie winnice nie ucierpiały, bo w większości winorośle jeszcze nie pączkują, ale już wkrótce zaczną i miejmy nadzieję, że w tym roku przymrozki nas ominą.

Felieton ukazał się w „Food Service" 4/2021 nr 204.

Autor tekstu: Adam Pawłowski
O AUTORZE
Adam Pawłowski
Pierwszy Polski Master Sommelier. Mistrz Polski Sommelierów 2014, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii Mistrz Mistrzów. Wykładowca i egzaminator the Court of Master Sommeliers, certyfikowany wykładowca The Wine & Spirit Education Trust. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Współautor książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”.

Zobacz także

ADAM PAWŁOWSKI: CHŁODNO-CIEPŁA KALIFORNIA

W dobie nadużywania skrótów myślowych często wrzucamy wszystkie wina kalifornijskie do jednego worka. Biorąc pod uwagę wielkość tego stanu, warto znać podstawowy podział stylów win kalifornijskich. Proponuję klasyfikację win na te pochodzące z chłodnych i ciepłych rejonów Kalifornii.

Riesling Weeks 2021: dwa miesiące pod znakiem najlepszego wina

Przed nami dwa miesiące degustacji, spotkań i wymiany doświadczeń. Siódma ogólnopolska edycja akcji "Riesling Weeks"odbędzie się w dniach od 1 czerwca do 31 lipca 2021.

Piotr Kamecki wiceprezydentem ASI - Association de la Sommellerie Internationale

Pierwszy w historii Polak w zarządzie międzynarodowego stowarzyszenia sommelierów! Na wiceszefa ASI - Association de la Sommellerie Internationale został wybrany Piotr Kamecki, prezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich.

Słoweńska Istria - raj dla foodies

Istria to półwysep podzielony między trzy kraje: Chorwację, Włochy i Słowenię. Słoweńska część zapewnia mieszkańcom tego kraju dostęp do morza. Miejsce słynie z trufli, oliwy, ryb oraz oczywiście wina. Jego produkcja i konsumpcja zakorzenione są głęboko w słoweńskim DNA i sięgają czasów rzymskich.

Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle potrwają od 24 do 28 sierpnia.

Już po raz jedenasty Jasło będzie gościć miłośników wina oraz pasjonatów winiarstwa z całej Polski i z zagranicy. Od środy do piątku (24 - 26 sierpnia) jasielscy winiarze zaproszą enoturystów na Dni Otwartych Piwnic.

IGRZYSKA SOMMELIERÓW

27 maja w Warszawie odbyła się 17. edycja Mistrzostw Polski Sommelierów. Nowym Mistrzem Polski został Marek Przyborek, pracujący na co dzień w restauracji Northcote w brytyjskim Langho. Drugie miejsce zajął Maciej Sokołowski, kolejne zaś Maciej Łyko,

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej