x

Adam Pawłowski: Przymrozek francuski

Kategoria: Wino    10.05.2021

Pierwsza dekada kwietnia 2021 r. zapisze się w księgach winogrodników francuskich jako katastroficzna. Powodem jest największa od 30 lat fala przymrozków, która nie oszczędziła żadnego regionu. Zjawisko to nie pozostanie bez wpływu na jakość, ilość i niestety także na cenę francuskich win.

Adam Pawłowski. Foto: Ignacy Matuszewski
Adam Pawłowski. Foto: Ignacy Matuszewski
W ostatnich dniach można było podziwiać w mediach społecznościowych i nie tylko wiele spektakularnych zdjęć francuskich winnic rozświetlonych płonącymi pochodniami. Metodyczne rozmieszczanie i rozpalanie na wielu hektarach winnic punktów z płonącą parafiną miało zapobiec przemarznięciu młodych pąków winorośli. Jedni winiarze ratowali się płonącą parafiną, co niestety w wielu miejscach spowodowało smog, albo uruchamiali dmuchawy cyrkulujące powietrze lub nawet latali nad winnicami helikopterem, wywołując ową cyrkulację. Pozostali zraszali winnice, chcąc stworzyć otulinę z lodu chroniącą młode pąki przed przemarznięciem. Jeżeli temperatura w winnicy spada od -3 st. C do -5 st. C, to młode, delikatne pąki obumierają i usychają. Wtedy zwykle w ich miejsce używa się ukrytych w łozie pąków zapasowych, które zaczną formować latorośl. Niby brzmi jak happy end, ale pąki zapasowe mają dużo mniejszy potencjał na stworzenie dorodnej latorośli. To z pewnością zaburza naturalny cykl życia winorośli i jest rozwiązaniem awaryjnym niosącym za sobą pewne negatywne skutki. Oznacza to między innymi mniejszy plon i nieco obniżoną jakość owocu, a co za tym idzie – niższą jakość wina. Obniżeniu plonów zwykle też towarzyszy wzrost ceny wina, co uderza w konsumentów. Jeszcze za wcześnie, żeby oszacować realne i pełne skutki tej sytuacji, ale 80% regionów francuskich raportuje negatywny wpływ ostatnich mrozów. 

Francuski minister rolnictwa Julien Denormandie ogłosił stan „katastrofy rolniczej”, za którym idzie wsparcie finansowe dla winogrodników i całego sektora rolniczego. Dla niektórych francuskich winiarzy tego typu klęska żywiołowa to gwóźdź do trumny. Ich kondycja finansowa w czasie pandemii koronawirusa nie jest najlepsza ze względu na ogólnoeuropejskie zamknięcie gastronomii. Poza tym wraz ze wzrostem ceł na eksport do USA i do postbrexitowej Anglii wina francuskie nie są już tak atrakcyjne i konkurencyjne cenowo. Splot tych okoliczności spowodował, że większości winiarzy nie było stać na bardzo drogie ubezpieczenie obejmujące klęski żywiołowe. 

Jak to zwykle bywa, najbardziej ucierpiały stricte kontynentalne regiony jak Burgundia i północna Dolina Rodanu. Nie bez strat jest Szampania, ale tym razem przymrozek nie oszczędził nawet regionów z umiarkowanym klimatem morskim jak Bordeaux i południowo-zachodniej Francji. W Burgundii największe zniszczenia dotknęły wczesnopączkujące chardonnay. W związku z tym, że pąki pinot noir pojawiają się nieco później, to większość upraw tej winorośli pozostała nietknięta. Krytyczną datą był 6 kwietnia, kiedy to w nocy temperatura spadła aż do -7 st. C. W takich warunkach nawet pochodnie niewiele pomogą. To jak nagłe pojawienie się zimy w środku wiosny. Producenci z północnej Doliny Rodanu twierdzą, że 2021 r. będzie miał najmniejszy plon od 40 lat. 

Francja nie jest odległą wyspą, więc przymrozki dotknęły również kraje ościenne. Na szczęście polskie winnice nie ucierpiały, bo w większości winorośle jeszcze nie pączkują, ale już wkrótce zaczną i miejmy nadzieję, że w tym roku przymrozki nas ominą.

Felieton ukazał się w „Food Service" 4/2021 nr 204.

Autor tekstu: Adam Pawłowski
O AUTORZE
Adam Pawłowski
Pierwszy Polski Master Sommelier. Mistrz Polski Sommelierów 2014, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii Mistrz Mistrzów. Wykładowca i egzaminator the Court of Master Sommeliers, certyfikowany wykładowca The Wine & Spirit Education Trust. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Współautor książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”.

Zobacz także

Adam Pawłowski: vege food and wine

To prawda, że najwięcej klasycznych połączeń bazuje na produktach zwierzęcych, ale diety i upodobania kulinarne nieuchronnie zmierzają w stronę wege, co pobudza kreatywność i otwiera nowy rozdział w księgach food & wine pairingu.

Wina (wcale nie tak) egzotyczne

Jak zwiększyć atrakcyjność karty win i ich sprzedaż? W poszukiwaniu butelek zejść z utartej ścieżki!

Wino bardziej socjalne

Dobra, przemyślana karta win to dla lokalu nie tylko źródło dodatkowych, czasem znaczących przychodów, ale także istotny element budowania wizerunku. Dookreśla koncept w percepcji gości i lokuje go w odpowiednim miejscu na ich mentalnych mapach.

Adam Pawłowski: Raport z winnic

Ciągłość powtarzalnych trendów pogodowych przechodzi do historii. Ostatnia dekada pokazuje, że jedyne, czego można być pewnym, to… nieprzewidywalności. Susza, rekordowo wysokie temperatury, pożary i zaburzony kalendarz prac są największymi wyzwaniami tegorocznych zbiorów.

Kursy Court of Master Sommeliers w Warszawie

Sommelierzy i sommelierki z Europy i świata ponownie przybędą do Warszawy żeby zmierzyć się z egzaminami w ramach międzynarodowych kursów Court of Master Sommeliers.

Magda Gessler z własną marką win. Dostępne online i w sieci Żabka

Znana restauratorka Magda Gessler wkracza na polski rynek alkoholi z własną marką win - "R". Trunki pochodzące z winnicy Bodegas Villarrica Manor w Hiszpanii zostały osobiście wyselekcjonowane przez nią i Janusza Palikota. Kolekcja win jest dostępna online i w sieci Żabka.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej