x

Adam Chrząstowski: Szlachetne zdrowie

Kategoria: Lifestyle - blog    10.05.2021

Ten felieton na pewno się nie zdezaktualizuje, bo traktuje o wartościach uniwersalnych, których wagę obecna trudna sytuacja jeszcze podkreśla.

Adam Chrząstowski. Foto: archiwum prywatne
Adam Chrząstowski. Foto: archiwum prywatne
Całą gastronomię poruszył niedawno przypadek Rafała Bernatowicza, który doznał rozległego udaru mózgu. Do tego okazało się, że cierpi na trudnego do zoperowania tętniaka. Mimo dużej dozy ostrożności z powodu COVID w szpitalu wylądowało kilka osób, z którymi współpracuję od lat (nazwiska pominę). Niestety, walkę z chorobą przegrał Henryk Nieciejowski – od początku związany z warszawskim Belvedere. Wybitny profesjonalista, który kochał życie, lecz gastronomię przedkładał nad własne zdrowie. A to są tylko te przypadki, o których wiem.

Cieszy mnie bardzo to, jak pięknie branża zjednoczyła się w pomocy dla Berna. Dzięki temu udało się znaleźć placówkę, która może się podjąć operacji tętniaka i jest perspektywa pokrycia kosztów rehabilitacji. Oprócz zbiórki pieniędzy mamy aukcję, z której dochód zostanie przekazany dla Rafała. Szykuje się e-book z przepisami, w którego produkcji sam biorę udział. Mam nadzieję, że będzie się świetnie sprzedawał dla Bernowego dobra.

Co się z nami dzieje, że raptem przy trzeciej fali pandemii ludzie zaczęli się „wysypywać”? Myślę, że nie do końca jest to wina brytyjskiej mutacji wirusa. Mamy tutaj do czynienia z szeregiem zaniedbań wynikających z ogromu stresu związanego z utratą pracy i brakiem perspektyw. Ograniczony jest dostęp do służby zdrowia, przez co badania odkładamy na „nie wiadomo kiedy”. Ludzie czują się odpowiedzialni nie tylko za swój codzienny byt i swoje rodziny, ale także za pracowników. Wiąże się to z ogromną presją i nie każdy to wytrzymuje.

Na pewno słyszeliście o restauratorze z Wrześni, który odebrał sobie życie. Ilu z nas nie zdaje sobie sprawy ze spustoszenia, jakie wyrządza stres w naszych organizmach? Rżniemy chojraczków, aby nie wypaść z gry, a ocieramy się o depresję i kończy się to często tragicznie. Cierpią na tym nasze rodziny, bo to często na nich wyładowujemy swoje – jakby nie było – uzasadnione frustracje. Mam nadzieję, że wspomniane wydarzenia skłonią nas do głębokiej refleksji i ustawienia priorytetów na nowo. Wiem, że jesteśmy w stanie wojny, kiedy wiele rzeczy trzeba odłożyć na później. Jednak, czy wiemy jaka jest wytrzymałość naszych organizmów? Ile potrwa jeszcze ten stan? Na początku mowa była o dwóch tygodniach, a ciągnie się to ponad rok i końca nie widać. Już chyba nikt o zdrowych zmysłach nie liczy na pomoc rządu. Wiadomo, że zostaliśmy jako gastronomia sami, na dodatek w roli kozłów ofiarnych. Długo można by pisać, jakie wnioski powinna z tego wyciągnąć branża. Ja jednak chciałbym, abyśmy zajęli się sobą. Zatrzymajmy się na chwilę, oceńmy swoją sytuację i spróbujmy znaleźć jakąś inną optymalną drogę. Być może ogromnym kosztem napinamy się do zadań i tak niemożliwych do zrealizowania? 

Od roku trąbię o konieczności elastycznego podejścia do zmieniającej się jak w kalejdoskopie rzeczywistości. Teraz jest odrobinę lepiej, bo wykształciła się grupa tych, którzy sobie jakoś radzą, i to z nich można brać przykład. Chciałbym za miesiąc móc napisać o lepszych perspektywach i powrocie do rzeczywistości. Jednak teraz BŁAGAM: zajmijcie się sobą!

Felieton ukazał się w „Food Service" 4/2021 nr 204.

Autor tekstu: Adam Chrząstowski
O AUTORZE
Adam Chrząstowski
Prezydent Bocuse d’Or Academy Poland, wyróżniony przez Akademię Gastronomiczną nagrodą Mistrz Mistrzów. Prowadzi działalność doradczą i szkoleniową w branży HoReCa (Adam Chrząstowski Consulting), pisze felietony dla magazynu „Food Service”, prowadzi programy kulinarne w Kuchni +.
Był szefem kuchni restauracji Ed Red w Krakowie i w Warszawie, wyróżnionych przez Slow Food Polska oraz przewodniki Michelin i „Gault & Millau”. Współtworzył krakowską restaurację Ancora. Doświadczenie zdobywał na wszystkich szczeblach zawodu kucharza w najlepszych restauracjach w kraju i za granicą. Absolwent filozofii, specjalność – etyka.

Zobacz także

Tomasz Źródłowski: Suma wszystkich strachów

Czy zauważyliście, że na początku 2021 r. jakoś mniej było tekstów z podsumowaniem roku 2020? A przecież to była medialna tradycja... Sam nawet, zabierając się do pisania tego felietonu, zerknąłem na swoje wywody o roku 2019.

Adam Chrząstowski: Czyżby kryzys w kulinarnych social mediach?

Od kilku znajomków działających na pograniczu kulinariów i IT dochodzą mnie wieści, że dzieje się coś dziwnego. Posty recenzentów i blogerów mają ostatnio mniej odsłon, like’ów i subskrypcji. Zmniejsza się ich zasięg.

Adam Chrząstowski: Baby, ach, te baby...

Jak spojrzeć na gastronomię przez pryzmat yin i yang i filozofii, którą ten symbol za sobą niesie? Jakie korzyści dla całej branży przynieść może taka perspektywa? Na te pytania odpowiada Adam Chrząstowski.

Tomasz Wygnański: McVeggie, McVegan, Veggie Burger czy McPlant?

Burgery roślinne można kupić dziś już prawie wszędzie, tymczasem w ofercie McDonald's znajduje się tylko jeden burger odpowiedni dla wegetarian, chociaż już nie dla wegan. Jakie są przyczyny tak opóźnionych prac sieci nad wegetariańskimi produktami?

Tomasz Źródłowski: Gastrokonkurencja

O konkurencji w gastronomii już pisałem. Moje spostrzeżenia na ten temat sprowadzają się do tego, że w naszej branży - w ujęciu klasycznym - jest ona nieobecna. Czy postpandemiczne otwarcia lokali coś w tej kwestii zmieniły?

ADAM CHRZĄSTOWSKI: MICHELIN 2018

Spóźniłem się z napisaniem felietonu o dwa tygodnie, czekając na premierę michelinowskiego przewodnika "Main Cities of Europe 2018". Życzliwie przełożono mi termin oddania tekstu do redakcji, abym mógł na gorąco podzielić się z wami wrażeniami.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej