x

Schodki z kultową PIZZA BOYZ nad Wisłą

Kategoria: Miejsca    07.05.2021

Schodki to drewniane kontenery z kompleksem gastronomicznym klubowej barki WIR. Znajdziemy tam m. in. kultową PIZZA BOYZ. Ulokowane są w miejscu adekwatnym do nazwy - przy schodkach warszawskich bulwarów nad Wisłą.

Pizza Boyz na Wisłą. Zdjęcie: materiały prasowe
Pizza Boyz na Wisłą. Zdjęcie: materiały prasowe
Mieszkańcy Warszawy co roku z niecierpliwością czekają na otwarcie sezonu nad Wisłą. Każdego lata bulwary, wybrzeże i słynne schodki nad rzeką przyciągają tysiące ludzi, a inwestorzy z branży gastronomicznej marzą o lokalu w tych okolicach. W tym roku swoją działalność rozpoczyna tam kompleks o adekwatnej nazwie – Schodki. Mieści się przy bulwarach B. Grzymały Siedleckiego, naprzeciwko barki WIR, tuż pod mostem Poniatowskim.

Z końcem kwietnia jako pierwsza rozpoczęła tam działalność (na wynos) restauracja PIZZA BOYZ, która oferuje nad Wisłą pięć najpopularniejszych pizz ze swojego standardowego menu. Dostępne są one także w wygodnej formie kawałków. Poza tym można zamówić smaczne dodatki: kilka rodzajów frytek i stiksy oraz charakterystyczne sosy i słodki popcorn CBD.

Pizza to nie wszystko, co mają do zaoferowania właściciele PIZZA BOYZ. Amatorzy nadwiślańskich spacerów będą mogli kupić produkty z logo marki. Przewidziane są także atrakcje dla fanów wodnych szaleństw – PIZZA BOYZ będzie miała własną łódkę do wynajęcia. Do rejsu obowiązkowe zamówienie pizzy!

Pizza Boyz na Wisłą. Zdjęcie: materiały prasowe
Pizza Boyz na Wisłą. Zdjęcie: materiały prasowe
– Latem planujemy cykl wydarzeń, które będziemy organizować wokół naszego spotu nad Wisłą. Goście mogą spodziewać się pop-up’ów kulinarnych naszych pozostałych brandów, ale nie tylko. Na pewno nie zabraknie także współorganizowanych przez nas wydarzeń muzycznych, a pod koniec lata szykujemy coś naprawdę dużego z okazji 10-lecia naszej działalności. Z niecierpliwością wyczekujemy pełni nadchodzącego sezonu – mówi Piotr Śliwa, współwłaściciel restauracji grupy FoodX, w tym  PIZZA BOYZ.

W kompleksie schodki oprócz PIZZA BOYZ mieści się bar oraz kontenery restauracji The Cool Cat i Vegan Ramen Shop.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Stolica Cafe - Bogdan Gałązka odmienia kawiarnie warszawskiego Kina Iluzjon

Bogdan Gałązka, wraz ze wspólnikiem Piotrem Wierzbowskim wygrał przetarg na prowadzenie kawiarni w warszawskim kinie Iluzjon. Stolica Cafe ma zadebiutować pod koniec stycznia i stać się miejscem spotkania filmu z kuchnią.

Kino ze Smakiem - kolacja z filmem w barze Setki Powodów przy Muzeum Polskiej Wódki

Seans filmowy połączony z inspirowaną jego fabułą kolacją autorstwa Michała Brysia - to nowa oferta baru Setki Powodów w Muzeum Polskiej Wódki. - Dla mnie jako szefa kuchni, reżysera i aktora to okazja do stworzenia unikatowego wydarzenia, w którym połączymy sztukę filmową z kulinarną - mówi Bryś.

Pisarz Szczepan Twardoch stworzył kartę koktajli dla baru Lane’s w Warszawie

W stołecznym gin barze Lane’s w Hotelu Bristol można spotkać bohaterów powieści Szczepana Twardocha - zagościli tam Pokora, Ljubow, Widuch i Baronessa. Wszystko za sprawą autorskiej karty koktajli Lane’s by Szczepan Twardoch, którą pisarz współtworzył z szefem baru Arnoldem Skibą.

Kopenhaska Noma przestanie istnieć? "Bycie restauracją już nas nie definiuje"

Noma - najbardziej znana duńska restauracja i jedna z najlepszych na świecie - ogłosiła, że kończy działalność w dotychczasowej formule. Co dalej? W 2025 roku stanie się "gigantycznym laboratorium" pod szyldem Noma 3.0.

Piekarnia Dickery w kolejnym mieście. Gofry w kształcie penisa i waginy dostępne także w Katowicach

W Katowicach zadebiutowała piekarnia Dickery, która oferuje gofry w kształcie męskich i żeńskich narządów płciowych. To już kolejne miasto, w którym te kontrowersyjne wypieki są dostępne. Na otwarciu były tłumy.

McDonald's rośnie: ma już w Polsce ponad 500 lokali!

W 2022 r. McDonald's otworzył łącznie 30 restauracji, w tym 19 zarządzanych przez franczyzobiorców. Miniony rok przyniósł też otwarcie jubileuszowej 500. restauracji, która znajduje się w Wyszkowie. - Nie zwalniamy tempa. Przed nami kolejne otwarcia - zapowiada sieć.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej