x

Schodki z kultową PIZZA BOYZ nad Wisłą

Kategoria: Miejsca    07.05.2021

Schodki to drewniane kontenery z kompleksem gastronomicznym klubowej barki WIR. Znajdziemy tam m. in. kultową PIZZA BOYZ. Ulokowane są w miejscu adekwatnym do nazwy - przy schodkach warszawskich bulwarów nad Wisłą.

Pizza Boyz na Wisłą. Zdjęcie: materiały prasowe
Pizza Boyz na Wisłą. Zdjęcie: materiały prasowe
Mieszkańcy Warszawy co roku z niecierpliwością czekają na otwarcie sezonu nad Wisłą. Każdego lata bulwary, wybrzeże i słynne schodki nad rzeką przyciągają tysiące ludzi, a inwestorzy z branży gastronomicznej marzą o lokalu w tych okolicach. W tym roku swoją działalność rozpoczyna tam kompleks o adekwatnej nazwie – Schodki. Mieści się przy bulwarach B. Grzymały Siedleckiego, naprzeciwko barki WIR, tuż pod mostem Poniatowskim.

Z końcem kwietnia jako pierwsza rozpoczęła tam działalność (na wynos) restauracja PIZZA BOYZ, która oferuje nad Wisłą pięć najpopularniejszych pizz ze swojego standardowego menu. Dostępne są one także w wygodnej formie kawałków. Poza tym można zamówić smaczne dodatki: kilka rodzajów frytek i stiksy oraz charakterystyczne sosy i słodki popcorn CBD.

Pizza to nie wszystko, co mają do zaoferowania właściciele PIZZA BOYZ. Amatorzy nadwiślańskich spacerów będą mogli kupić produkty z logo marki. Przewidziane są także atrakcje dla fanów wodnych szaleństw – PIZZA BOYZ będzie miała własną łódkę do wynajęcia. Do rejsu obowiązkowe zamówienie pizzy!

Pizza Boyz na Wisłą. Zdjęcie: materiały prasowe
Pizza Boyz na Wisłą. Zdjęcie: materiały prasowe
– Latem planujemy cykl wydarzeń, które będziemy organizować wokół naszego spotu nad Wisłą. Goście mogą spodziewać się pop-up’ów kulinarnych naszych pozostałych brandów, ale nie tylko. Na pewno nie zabraknie także współorganizowanych przez nas wydarzeń muzycznych, a pod koniec lata szykujemy coś naprawdę dużego z okazji 10-lecia naszej działalności. Z niecierpliwością wyczekujemy pełni nadchodzącego sezonu – mówi Piotr Śliwa, współwłaściciel restauracji grupy FoodX, w tym  PIZZA BOYZ.

W kompleksie schodki oprócz PIZZA BOYZ mieści się bar oraz kontenery restauracji The Cool Cat i Vegan Ramen Shop.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Premiery w Browarach Warszawskich: nowe restauracje, foodcourt i piwo rzemieślnicze

Odmieniony Browar Warszawski, Food Hall pod historycznymi kolebkami Leżakowni, 4-poziomowa restauracja i sports bar Roberta Lewandowskiego - NINE’s, starowarszawska Gastronomja oraz Japonka - sushi i japoński grill - to tylko niektóre z otwarć zaplanowanych na jesień w Browarach Warszawskich.

Ogień

Ogień to inicjatywa właścicieli Gospodarstwa Agroturystycznego Koziarnia - Jakuba, Jadwigi i Marcina Lorków w beskidzkich Pogorzanach oraz Aleksandra Barona, Pavla Portoyana, Rafała Bernatowitcza, Bartosza Wilczyńskiego i Przemka Błaszczyka.

Cafe Bar Havana - lokalnie na warszawskim Żoliborzu

Cafe Bar Havana został otwarty na Żoliborzu w lipcu tego roku. Przestronne wnętrze oraz ogromny taras z widokiem na plac Wilsona urządzone są w stylu retro. Zarówno wystrój, jak i nazwa nawiązują do działającej w tym miejscu od lat 60. do 90. XX w. popularnej klubokawiarni.

Fork Restaurant w Warszawie - polska kuchnia z międzynarodowym akcentem

Fork Restaurant to drugi autorski lokal znanego szefa kuchni Roberta Sowy. Działa od października ub.r. przy ul. Wspólnej, zaledwie dwie przecznice od pierwszego konceptu - N31 przy Nowogrodzkiej, który w ciągu trzech lat działalności doczekał się tytułu Najlepszej Restauracji w Polsce 2017.

Orzo Warszawa i Orzo Kraków

Stołeczna restauracja Orzo powstała w październiku 2017 r. i zajęła miejsce Aioli Mini.

La Maddalena i Browar Stu Mostów łączą siły. Otworzą Browar Stu Mostów na Świdnickiej

Browar Stu Mostów na Świdnickiej ma wystartować jeszcze w tym roku. Będzie serwować lokalne jedzenie i dobre rzemieślnicze piwo. To ostatnie poleje się z 20 kranów. Za menu odpowiada połączony zespół Browaru Stu Mostów oraz restauracji La Maddalena.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej