x

Schodki z kultową PIZZA BOYZ nad Wisłą

Kategoria: Miejsca    07.05.2021

Schodki to drewniane kontenery z kompleksem gastronomicznym klubowej barki WIR. Znajdziemy tam m. in. kultową PIZZA BOYZ. Ulokowane są w miejscu adekwatnym do nazwy - przy schodkach warszawskich bulwarów nad Wisłą.

Pizza Boyz na Wisłą. Zdjęcie: materiały prasowe
Pizza Boyz na Wisłą. Zdjęcie: materiały prasowe
Mieszkańcy Warszawy co roku z niecierpliwością czekają na otwarcie sezonu nad Wisłą. Każdego lata bulwary, wybrzeże i słynne schodki nad rzeką przyciągają tysiące ludzi, a inwestorzy z branży gastronomicznej marzą o lokalu w tych okolicach. W tym roku swoją działalność rozpoczyna tam kompleks o adekwatnej nazwie – Schodki. Mieści się przy bulwarach B. Grzymały Siedleckiego, naprzeciwko barki WIR, tuż pod mostem Poniatowskim.

Z końcem kwietnia jako pierwsza rozpoczęła tam działalność (na wynos) restauracja PIZZA BOYZ, która oferuje nad Wisłą pięć najpopularniejszych pizz ze swojego standardowego menu. Dostępne są one także w wygodnej formie kawałków. Poza tym można zamówić smaczne dodatki: kilka rodzajów frytek i stiksy oraz charakterystyczne sosy i słodki popcorn CBD.

Pizza to nie wszystko, co mają do zaoferowania właściciele PIZZA BOYZ. Amatorzy nadwiślańskich spacerów będą mogli kupić produkty z logo marki. Przewidziane są także atrakcje dla fanów wodnych szaleństw – PIZZA BOYZ będzie miała własną łódkę do wynajęcia. Do rejsu obowiązkowe zamówienie pizzy!

Pizza Boyz na Wisłą. Zdjęcie: materiały prasowe
Pizza Boyz na Wisłą. Zdjęcie: materiały prasowe
– Latem planujemy cykl wydarzeń, które będziemy organizować wokół naszego spotu nad Wisłą. Goście mogą spodziewać się pop-up’ów kulinarnych naszych pozostałych brandów, ale nie tylko. Na pewno nie zabraknie także współorganizowanych przez nas wydarzeń muzycznych, a pod koniec lata szykujemy coś naprawdę dużego z okazji 10-lecia naszej działalności. Z niecierpliwością wyczekujemy pełni nadchodzącego sezonu – mówi Piotr Śliwa, współwłaściciel restauracji grupy FoodX, w tym  PIZZA BOYZ.

W kompleksie schodki oprócz PIZZA BOYZ mieści się bar oraz kontenery restauracji The Cool Cat i Vegan Ramen Shop.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Thai Wok w warszawskim Wola Parku - wizytówka nowego stylu sieci

Serwująca kuchnię tajska sieć Thai Wok realizuje swoje plany inwestycyjne i otwiera kolejną restaurację, tym razem w centrum handlowym Wola Park w Warszawie. To pierwszy lokal sieci w zupełnie nowym designie, który marka będzie wdrażać w innych otwierających się placówkach.

MOXO w Fabryce Norblina - otwarcie w IV kwartale 2022 roku

MOXO w XIX-wiecznym budynku Hali Odlewni na ternie Fabryki Norblina ma być połączeniem restauracji i klubu muzycznego. Koncept, którego twórcami są Tomik Grewiński i Bertrand Jasiński z Amvox International, wystartuje w IV kwartale 2022 roku. Trwa właśnie konkurs na szefa kuchni lokalu.

Cafe Podrygi - nowe miejsce restauratorów Katarzyny Błońskiej i Tomasza Czudowskiego oraz aktora Macieja Musiała

Cafe Podrygi na jednym z dziedzińców Muzeum Narodowego w Warszawie to kawiarnia za dnia, a wieczorem wine bar z muzyką na żywo. Miejsce wspólnie stworzyli aktor Maciej Musiał oraz Katarzyna Błońska i Tomasz Czudowski, właściciele restauracji Muzealnej i Ale Wino.

Pop-up restauracji Epoka na Nocnym Markecie w Warszawie

Jak fine diningowa restauracja poradzi sobie w warunkach ulicznych? Przekonamy się podczas pop-upu restauracji Epoka na Nocnym Markecie w Warszawie! Szef kuchni Marcin Przybysz stworzył na tę okazję menu, w którym współczesne interpretacje historycznych przepisów przekłada na język comfort foodu.

Bałkańska Dusza na Saskiej Kępie pod wodzą Adama Chrząstowskiego

Adam Chrząstowski został szefem kuchni w warszawskiej restauracji Bałkańska Dusza. Przygotowuje tam potrawy na tradycyjnym bałkańskim grillu, ale w menu znajdziemy takie specjały jak m.in. pączek z grasicą czy bycze jądro w podwędzanej białej czekoladzie.

Druga restauracja MAX Premium Burgers w Poznaniu już otwarta

MAX Premium Burgers - najstarsza szwedzka sieć restauracji serwująca burgery - otworzyła drugi lokal w Poznaniu, a tym samym - siedemnasty w Polsce.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej