x

Ekologiczne kozie sery - szefowie kuchni to lubią

Kategoria: Lifestyle - ekologia    07.05.2021

Ekologia i dbałość o dziedzictwo kulinarne to w przypadku Gospodarstwa Ekologicznego Figa na Podkarpaciu nie są puste słowa. Wytwarzane przez nich kozie sery doceniają znani szefowie kuchni, m. in. Agata Wojda, Adam Chrząstowski i Robert Makłowicz. Co z nich można przyrządzić?

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
W Mszanie na Podkarpaciu, na granicy Beskidu Niskiego i Bieszczadów, gdzie tereny wypasania zwierząt są zaliczane do najczystszych przyrodniczo miejsc w Polsce, pasie się stado 300 kóz należące do rodziny Maziejuków prowadzących Gospodarstwo Ekologiczne Figa.

Specjalizuje się ono w tradycyjnym przetwórstwie mleka niepasteryzowanego, według sposobu zbliżonego do domowego wyrabiania serów. Piero Sardo, jeden z najwybitniejszych znawców serów na świecie, prezes Fundacji Slow Food na rzecz Bioróżnorodności (poznał sery Figi podczas wizyty w Polsce) twierdzi, że najlepsze sery to te wytwarzane z naturalnych produktów i w naturalnych warunkach, dojrzewające w odpowiednim tempie, a przede wszystkim bez chemicznych konserwantów. Najbliższe owym wymogom są właśnie sery ekologiczne, oczywiście certyfikowane.

Ekologicznie i rodzinie

Rodzina Maziejuków. Zdjęcie: materiały prasowe
Rodzina Maziejuków. Zdjęcie: materiały prasowe
Rodzinnym gospodarstwem oraz warsztatem serowarskim w Fidze zajmują się już trzy pokolenia i wygląda na to, że ta tendencja się utrzyma.
– Kiedy nasz tata Waldemar budował gospodarstwo rolne, nie mieliśmy pojęcia, że nasze życie będzie związane z Mszaną. Teraz, kiedy już trzy pokolenia pracują w ekologicznej farmie, widać, że to była dobra decyzja. Nasza praca przynosi efekty w wielu aspektach.

Pierwszy to dbałość o środowisko naturalne. Żyjemy na terenie Beskidu Niskiego, zaraz obok mamy Magurski Park Narodowy. Prowadzenie tradycyjnego chowu kóz poprawia bioróżnorodność łąk, a pilnowanie zasad wypasu i koszenia daje spokojne życie dzikim zwierzętom mieszkającym na terenie naszego gospodarstwa – opowiada Wawrzyniec Maziejuk.

Drugi aspekt to – według niego – ekologiczna produkcja według tradycyjnych receptur.
– To z kolei pociąga za sobą dbałość o dziedzictwo kulinarne Polski południowej, kuchni Łemków i nie tylko. Tradycje XVI wieczne warte są zachowania dla potomnych. Trzeci efekt to rodzinność w pełnym wymiarze! Czwarty – życie zgodne z zasadami, z poczuciem dobrze wykonanych zadań. To jest bardzo satysfakcjonujące – podkreśla Wawrzyniec Maziejuk.

Dodaje także, że od początku pandemii coraz więcej osób chce mieć kontakt z przyrodą.
– Beskid Niski nadaje się do tego doskonale. Widać to po liczbie odwiedzin naszego gospodarstwa. Liczymy, że i ten sezon pozwoli nam poznać wspaniałych ludzi, a im da szanse zachwycić się naszymi wyrobami – mówi.

Sery z Figi

Sery kozie z Figi. Zdjęcie: materiały prasowe
Sery kozie z Figi. Zdjęcie: materiały prasowe
Zyskały uznanie wielu jurorów i sądów konkursowych, wśród zdobytych przez gospodarstwo wyróżnień znajdują się między innymi Orzeł Polskiego Rolnictwa („Wprost” – 2018), Perła – 2009 i 2014 w konkursach Nasze Kulinarne Dziedzictwo oraz dyplom i tytuł Najlepszego Produktu Spożywczego 2007 w plebiscycie „Smaczne, bo Podkarpackie”.

Sery te zdobyły także rekomendacje przewodnika Gault&Millau Polska, a Figa została zaliczona przez owo wydawnictwo do grupy 160 wytwórców najlepszych produktów regionalnych. Ser kozi farmerski Figi, wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych, reprezentował polską żywność podczas obrad premierów w czasie polskiej prezydencji w UE.

Wśród całej gamy 35 produktów warto zwrócić uwagę na ser wołoski wędzony. Do wyboru są także sery podpuszczkowe (bundz i bryndza, sery farmerskie), sery dojrzewające, farmerskie, twarożki, domowe masło, surowe mleko, serwatka.

Według szefów kuchni
Adam Chrząstowski, dyrektor kulinarny hotelu Arłamów, proponuje plastry marynowanego buraka na musie z koziego sera z orzechami. Podkarpackie placuszki, czyli proziaki serowane z twarożkiem kozim, miodem i malinami to pomysł Roberta Makłowicza.

Do przygotowania pierogów z farszem z tradycyjnej bryndzy koziej zachęca mgr inż. Mariusz Bezak, kuchmistrz. Wyjątkowość tej propozycji wynika z zastosowania mąki z prapszenicy okrągłoziarnowej  oraz właśnie bryndzy, która zwiększa wyrazistość smaku.

Warto także rozważyć, za radą Agaty Wojdy, przygotowanie steku tournedos z kozim serem i szparagami. I pamiętać o deserze, np. migdałowym z konfiturą z rabarbaru i truskawek z musem z koziego sera.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Realna szansa na ograniczenie skali marnowania żywności?

W Polsce skala marnowanie żywności jest duża, ale jak zapowiadają eksperci Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowego Instytutu Badawczego mamy realną szansę na zmiany. Pomóc ma w tym projekt PROM.

Bioodpady - co wrzucać do brązowego pojemnika?

Do żółtego kontenera wrzucamy plastik i metale, do zielonego - szkło, do niebieskiego - papier. A co do pojemnika brązowego? Na czym polega selektywna zbiórka bioodpadów? Oto ściąga dla tych, którzy dopiero oswajają się z nowym sposobem segregacji śmieci. Nie tylko dla restauratorów!

Nespresso - nowe życie kawowej kapsułki

Czy po porannym cappuccino albo popołudniowym espresso powinny pozostawać jakiekolwiek odpadki? Nespresso od lat inwestuje w system recyklingu kawowych kapsułek. Aby był efektywny, potrzebne jest także zaangażowanie konsumentów. O tym, jak to działa, rozmawiamy z Anną Oleksak, Coffee Ambasadorem mar

EKOLOGICZNIE NA WYNOS

Nieubłaganie zbliża się rok 2021, w którym restauracje i kawiarnie będą zmuszone do rezygnacji z części plastikowych opakowań, w szczególności ze słomek i mieszadełek. W Polsce coraz więcej lokali nie tylko się do tego przymierza, ale już poczyniło daleko idące kroki.

Ketchup i koncentrat z "krzywych" buraków, czyli druga szansa dla nieidealnych warzyw

"Krzywych" buraków wyhodowanych przez rolnika spod Łęczycy nie dopuszczono do sprzedaży, ale dostały drugą szansę. Marki Kotlin i Krakus we współpracy z siecią Lidl odkupiły od hodowcy ponad 200 ton surowca i stworzyły z niego ketchup warzywny oraz koncentrat barszczu.

Koniec okrutnego zwyczaju sprzedaży żywego karpia?

W te święta zakup żywego karpia planuje tylko 26,6% Polaków - wynika z sondażu IBRiS dla fundacji Compassion Polska. Czas skończyć z tym koszmarem - twierdzi fundacja, apelując do Ministra Rolnictwa o zakaz sprzedaży żywego karpia i składając nietypowe życzenia świąteczne w kampanii przeRYBAne.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej