x

Ekologiczne kozie sery - szefowie kuchni to lubią

Kategoria: Lifestyle - ekologia    07.05.2021

Ekologia i dbałość o dziedzictwo kulinarne to w przypadku Gospodarstwa Ekologicznego Figa na Podkarpaciu nie są puste słowa. Wytwarzane przez nich kozie sery doceniają znani szefowie kuchni, m. in. Agata Wojda, Adam Chrząstowski i Robert Makłowicz. Co z nich można przyrządzić?

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
W Mszanie na Podkarpaciu, na granicy Beskidu Niskiego i Bieszczadów, gdzie tereny wypasania zwierząt są zaliczane do najczystszych przyrodniczo miejsc w Polsce, pasie się stado 300 kóz należące do rodziny Maziejuków prowadzących Gospodarstwo Ekologiczne Figa.

Specjalizuje się ono w tradycyjnym przetwórstwie mleka niepasteryzowanego, według sposobu zbliżonego do domowego wyrabiania serów. Piero Sardo, jeden z najwybitniejszych znawców serów na świecie, prezes Fundacji Slow Food na rzecz Bioróżnorodności (poznał sery Figi podczas wizyty w Polsce) twierdzi, że najlepsze sery to te wytwarzane z naturalnych produktów i w naturalnych warunkach, dojrzewające w odpowiednim tempie, a przede wszystkim bez chemicznych konserwantów. Najbliższe owym wymogom są właśnie sery ekologiczne, oczywiście certyfikowane.

Ekologicznie i rodzinie

Rodzina Maziejuków. Zdjęcie: materiały prasowe
Rodzina Maziejuków. Zdjęcie: materiały prasowe
Rodzinnym gospodarstwem oraz warsztatem serowarskim w Fidze zajmują się już trzy pokolenia i wygląda na to, że ta tendencja się utrzyma.
– Kiedy nasz tata Waldemar budował gospodarstwo rolne, nie mieliśmy pojęcia, że nasze życie będzie związane z Mszaną. Teraz, kiedy już trzy pokolenia pracują w ekologicznej farmie, widać, że to była dobra decyzja. Nasza praca przynosi efekty w wielu aspektach.

Pierwszy to dbałość o środowisko naturalne. Żyjemy na terenie Beskidu Niskiego, zaraz obok mamy Magurski Park Narodowy. Prowadzenie tradycyjnego chowu kóz poprawia bioróżnorodność łąk, a pilnowanie zasad wypasu i koszenia daje spokojne życie dzikim zwierzętom mieszkającym na terenie naszego gospodarstwa – opowiada Wawrzyniec Maziejuk.

Drugi aspekt to – według niego – ekologiczna produkcja według tradycyjnych receptur.
– To z kolei pociąga za sobą dbałość o dziedzictwo kulinarne Polski południowej, kuchni Łemków i nie tylko. Tradycje XVI wieczne warte są zachowania dla potomnych. Trzeci efekt to rodzinność w pełnym wymiarze! Czwarty – życie zgodne z zasadami, z poczuciem dobrze wykonanych zadań. To jest bardzo satysfakcjonujące – podkreśla Wawrzyniec Maziejuk.

Dodaje także, że od początku pandemii coraz więcej osób chce mieć kontakt z przyrodą.
– Beskid Niski nadaje się do tego doskonale. Widać to po liczbie odwiedzin naszego gospodarstwa. Liczymy, że i ten sezon pozwoli nam poznać wspaniałych ludzi, a im da szanse zachwycić się naszymi wyrobami – mówi.

Sery z Figi

Sery kozie z Figi. Zdjęcie: materiały prasowe
Sery kozie z Figi. Zdjęcie: materiały prasowe
Zyskały uznanie wielu jurorów i sądów konkursowych, wśród zdobytych przez gospodarstwo wyróżnień znajdują się między innymi Orzeł Polskiego Rolnictwa („Wprost” – 2018), Perła – 2009 i 2014 w konkursach Nasze Kulinarne Dziedzictwo oraz dyplom i tytuł Najlepszego Produktu Spożywczego 2007 w plebiscycie „Smaczne, bo Podkarpackie”.

Sery te zdobyły także rekomendacje przewodnika Gault&Millau Polska, a Figa została zaliczona przez owo wydawnictwo do grupy 160 wytwórców najlepszych produktów regionalnych. Ser kozi farmerski Figi, wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych, reprezentował polską żywność podczas obrad premierów w czasie polskiej prezydencji w UE.

Wśród całej gamy 35 produktów warto zwrócić uwagę na ser wołoski wędzony. Do wyboru są także sery podpuszczkowe (bundz i bryndza, sery farmerskie), sery dojrzewające, farmerskie, twarożki, domowe masło, surowe mleko, serwatka.

Według szefów kuchni
Adam Chrząstowski, dyrektor kulinarny hotelu Arłamów, proponuje plastry marynowanego buraka na musie z koziego sera z orzechami. Podkarpackie placuszki, czyli proziaki serowane z twarożkiem kozim, miodem i malinami to pomysł Roberta Makłowicza.

Do przygotowania pierogów z farszem z tradycyjnej bryndzy koziej zachęca mgr inż. Mariusz Bezak, kuchmistrz. Wyjątkowość tej propozycji wynika z zastosowania mąki z prapszenicy okrągłoziarnowej  oraz właśnie bryndzy, która zwiększa wyrazistość smaku.

Warto także rozważyć, za radą Agaty Wojdy, przygotowanie steku tournedos z kozim serem i szparagami. I pamiętać o deserze, np. migdałowym z konfiturą z rabarbaru i truskawek z musem z koziego sera.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Dzień Kawy: Starbucks przypomina o zasadach zrównoważonego rozwoju

Starbucks wierzy, że wyjątkowa kawa powstaje wyłącznie z wyjątkowych ziaren, dlatego 99% swoich ziaren pozyskuje z etycznych upraw. Z okazji Dnia Kawy, marka przypomina, jak istotne jest odpowiedzialne prowadzenie biznesu i kierowanie się zasadą zrównoważonego rozwoju.

Światowy Dzień Czekolady - gorzka prawda o kakao

Mimo pandemii Polacy kupują coraz więcej czekolady. Popyt rośnie, a wartość czekoladowego rynku w naszym kraju wynosi już ponad 7,6 mld zł. Światowy Dzień Czekolady to dobry moment, by przyjrzeć się gorzkiej sytuacji producentów kakao.

Max Premium Burgers zmniejsza zużycie plastiku

Szwedzka sieciówka wprowadza papierowe słomki we wszystkich restauracjach w Polsce. Wkrótce do swoich zamówień konsumenci otrzymają także drewniane mieszadełka.

Coca-Cola: #WCIĄŻZMIENIAMY - działania na rzecz środowiska

Jako lider rynku napojów bezalkoholowych Coca-Cola wie, że jej działalność ma wpływ na środowisko. Dlatego zachęca konsumentów do ekologicznych zachowań i działa na rzecz zrównoważonego rozwoju. Rozmawiamy o tym z Katarzyną Borucką, dyrektor ds. korporacyjnych Coca-Cola HBC Polska i Kraje Bałtyckie.

Nespresso - nowe życie kawowej kapsułki

Czy po porannym cappuccino albo popołudniowym espresso powinny pozostawać jakiekolwiek odpadki? Nespresso od lat inwestuje w system recyklingu kawowych kapsułek. Aby był efektywny, potrzebne jest także zaangażowanie konsumentów. O tym, jak to działa, rozmawiamy z Anną Oleksak, Coffee Ambasadorem mar

Ketchup i koncentrat z "krzywych" buraków, czyli druga szansa dla nieidealnych warzyw

"Krzywych" buraków wyhodowanych przez rolnika spod Łęczycy nie dopuszczono do sprzedaży, ale dostały drugą szansę. Marki Kotlin i Krakus we współpracy z siecią Lidl odkupiły od hodowcy ponad 200 ton surowca i stworzyły z niego ketchup warzywny oraz koncentrat barszczu.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej