x

Ekologiczne kozie sery - szefowie kuchni to lubią

Kategoria: Lifestyle - ekologia    07.05.2021

Ekologia i dbałość o dziedzictwo kulinarne to w przypadku Gospodarstwa Ekologicznego Figa na Podkarpaciu nie są puste słowa. Wytwarzane przez nich kozie sery doceniają znani szefowie kuchni, m. in. Agata Wojda, Adam Chrząstowski i Robert Makłowicz. Co z nich można przyrządzić?

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
W Mszanie na Podkarpaciu, na granicy Beskidu Niskiego i Bieszczadów, gdzie tereny wypasania zwierząt są zaliczane do najczystszych przyrodniczo miejsc w Polsce, pasie się stado 300 kóz należące do rodziny Maziejuków prowadzących Gospodarstwo Ekologiczne Figa.

Specjalizuje się ono w tradycyjnym przetwórstwie mleka niepasteryzowanego, według sposobu zbliżonego do domowego wyrabiania serów. Piero Sardo, jeden z najwybitniejszych znawców serów na świecie, prezes Fundacji Slow Food na rzecz Bioróżnorodności (poznał sery Figi podczas wizyty w Polsce) twierdzi, że najlepsze sery to te wytwarzane z naturalnych produktów i w naturalnych warunkach, dojrzewające w odpowiednim tempie, a przede wszystkim bez chemicznych konserwantów. Najbliższe owym wymogom są właśnie sery ekologiczne, oczywiście certyfikowane.

Ekologicznie i rodzinie

Rodzina Maziejuków. Zdjęcie: materiały prasowe
Rodzina Maziejuków. Zdjęcie: materiały prasowe
Rodzinnym gospodarstwem oraz warsztatem serowarskim w Fidze zajmują się już trzy pokolenia i wygląda na to, że ta tendencja się utrzyma.
– Kiedy nasz tata Waldemar budował gospodarstwo rolne, nie mieliśmy pojęcia, że nasze życie będzie związane z Mszaną. Teraz, kiedy już trzy pokolenia pracują w ekologicznej farmie, widać, że to była dobra decyzja. Nasza praca przynosi efekty w wielu aspektach.

Pierwszy to dbałość o środowisko naturalne. Żyjemy na terenie Beskidu Niskiego, zaraz obok mamy Magurski Park Narodowy. Prowadzenie tradycyjnego chowu kóz poprawia bioróżnorodność łąk, a pilnowanie zasad wypasu i koszenia daje spokojne życie dzikim zwierzętom mieszkającym na terenie naszego gospodarstwa – opowiada Wawrzyniec Maziejuk.

Drugi aspekt to – według niego – ekologiczna produkcja według tradycyjnych receptur.
– To z kolei pociąga za sobą dbałość o dziedzictwo kulinarne Polski południowej, kuchni Łemków i nie tylko. Tradycje XVI wieczne warte są zachowania dla potomnych. Trzeci efekt to rodzinność w pełnym wymiarze! Czwarty – życie zgodne z zasadami, z poczuciem dobrze wykonanych zadań. To jest bardzo satysfakcjonujące – podkreśla Wawrzyniec Maziejuk.

Dodaje także, że od początku pandemii coraz więcej osób chce mieć kontakt z przyrodą.
– Beskid Niski nadaje się do tego doskonale. Widać to po liczbie odwiedzin naszego gospodarstwa. Liczymy, że i ten sezon pozwoli nam poznać wspaniałych ludzi, a im da szanse zachwycić się naszymi wyrobami – mówi.

Sery z Figi

Sery kozie z Figi. Zdjęcie: materiały prasowe
Sery kozie z Figi. Zdjęcie: materiały prasowe
Zyskały uznanie wielu jurorów i sądów konkursowych, wśród zdobytych przez gospodarstwo wyróżnień znajdują się między innymi Orzeł Polskiego Rolnictwa („Wprost” – 2018), Perła – 2009 i 2014 w konkursach Nasze Kulinarne Dziedzictwo oraz dyplom i tytuł Najlepszego Produktu Spożywczego 2007 w plebiscycie „Smaczne, bo Podkarpackie”.

Sery te zdobyły także rekomendacje przewodnika Gault&Millau Polska, a Figa została zaliczona przez owo wydawnictwo do grupy 160 wytwórców najlepszych produktów regionalnych. Ser kozi farmerski Figi, wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych, reprezentował polską żywność podczas obrad premierów w czasie polskiej prezydencji w UE.

Wśród całej gamy 35 produktów warto zwrócić uwagę na ser wołoski wędzony. Do wyboru są także sery podpuszczkowe (bundz i bryndza, sery farmerskie), sery dojrzewające, farmerskie, twarożki, domowe masło, surowe mleko, serwatka.

Według szefów kuchni
Adam Chrząstowski, dyrektor kulinarny hotelu Arłamów, proponuje plastry marynowanego buraka na musie z koziego sera z orzechami. Podkarpackie placuszki, czyli proziaki serowane z twarożkiem kozim, miodem i malinami to pomysł Roberta Makłowicza.

Do przygotowania pierogów z farszem z tradycyjnej bryndzy koziej zachęca mgr inż. Mariusz Bezak, kuchmistrz. Wyjątkowość tej propozycji wynika z zastosowania mąki z prapszenicy okrągłoziarnowej  oraz właśnie bryndzy, która zwiększa wyrazistość smaku.

Warto także rozważyć, za radą Agaty Wojdy, przygotowanie steku tournedos z kozim serem i szparagami. I pamiętać o deserze, np. migdałowym z konfiturą z rabarbaru i truskawek z musem z koziego sera.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Starbucks rozwija roślinne menu dla środowiska

Do 2030 roku Starbucks chce zmniejszyć o 50% emisję dwutlenku węgla, zużycie wody i odpadów. Za największą emisję, stanowiącą aż 21% wszystkich składowych, odpowiada mleko! Wśród 5 głównych strategii na pierwszym miejscu znajduje się rozwój roślinnych opcji w menu.

Ekologiczna porcelana z gliny z odzysku

No.W marki Revol to proekologiczna, pierwsza kolekcja zastawy stołowej wykonana z innowacyjnej gliny Recyclay - prosta, subtelna, trwała, ręcznie produkowana.

Bioodpady - co wrzucać do brązowego pojemnika?

Do żółtego kontenera wrzucamy plastik i metale, do zielonego - szkło, do niebieskiego - papier. A co do pojemnika brązowego? Na czym polega selektywna zbiórka bioodpadów? Oto ściąga dla tych, którzy dopiero oswajają się z nowym sposobem segregacji śmieci. Nie tylko dla restauratorów!

Ekologiczna rewolucja

Restauracje, bary, bistra, street foody, food trucki, kawiarnie, cukiernie - słowem, wszystkie lokale gastronomiczne, którym choć trochę zależy na modnym obecnie wizerunku eko, popadły w słomkowe szaleństwo. Jednak słomki to nie wszystko. Zmienia się cały rynek jednorazowych opakowań na żywność.

Projekt Slow Food-CE dobiega końca

Slow Food-Central Europe, międzynarodowy projekt współpracy, który miał na celu wzmocnienie potencjału lokalnych podmiotów - zarówno publicznych, jak i prywatnych - w zakresie ochrony i promocji dziedzictwa kultury gastronomicznej Europy Środkowej, dobiega końca.

Ekologiczna kawiarnia? To proste!

Rozmowa o ekologii w gastronomii najczęściej sprowadza się do kilku banałów o rezygnacji z plastikowych słomek i mieszadełek. Ekologia to jednak nie przykry obowiązek wynikający z mody czy przepisów prawa, ale dobry sposób na zaoszczędzenie na niepotrzebnych wydatkach i przyciągnięcie klientów.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej