x

Sezon grillowy 2021: jak często, z kim i co na ruszt?

Kategoria: Twój biznes - wiedza    06.05.2021

Przy jakich okazjach, z kim i jak często grillują Polacy? I co najczęściej trafia na ruszt, a co służy nam do popicia? Sprawdźcie wyniki badań panelu Ariadna!

Zdjęcie: Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com
Na prośbę miesięcznika „Handel” panel badawczy Ariadna zapytał 1092 osoby, które stanowią ogólnopolską reprezentatywną grupę Polaków w wieku 18 lat i więcej (pod względem wieku, płci, wielkości miejscowości zamieszkania), czy, jak często i z kim będą w tym roku grillować. A jeśli już, to co wrzucą na ruszt i czego się przy tej okazji napiją.

Okazuje się, że najwięcej, bo 35% respondentów (33% kobiet i 38% mężczyzn) deklaruje, że w tym roku będzie grillować równie często, co dwa lata temu, a więc jeszcze przed pandemią. 15% będzie to robić rzadziej, a 10% – częściej niż dwa lata temu. 26-proc. badanym trudno było udzielić jednoznacznej odpowiedzi na ten temat.

W tym roku w ogóle nie zamierza grillować tylko 14% Polaków, przy czym taką odpowiedź najczęściej dawali mieszkańcy wielkich miast, a więc tych powyżej 500 tys. mieszkańców (21%), a najrzadziej – mieszkańcy wsi (7%). Wygląda więc na to, że im trudniejszy dostęp do terenów zielonych, tym mniejsza szansa na czas spędzony przy grillu.

Czas relacji z najbliższymi
A jest to czas cenny, co wyraźnie widać z kolejnych wniosków badania Ariadny.Najwięcej, bo 75% respondentów deklaruje, że grilluje wspólnie z najbliższą rodziną, a 58% z przyjaciółmi i znajomymi.
Prawie jedna czwarta badanych (24%) grilluje we dwoje (z partnerem/partnerką, żoną/mężem), a tylko 1% osób deklaruje, że uruchamia grilla w samotności. Podobnych odpowiedzi udzielały zarówno kobiety, jak mężczyźni, bez względu na wiek, wykształcenie i miejsce zamieszkania.
Oznacza to, że czas spędzany przy ruszcie, to przede wszystkim czas relacji z najbliższymi, daleki od zawodowego zgiełku.

Przy jakich okazjach i co grillują Polacy?

Najczęściej na ruszt trafia kiełbasa (73% wskazań), karkówka (46%), drób i kaszanka (obie pozycje po 25%). Zdjęcie: Shutterstock.com
Najczęściej na ruszt trafia kiełbasa (73% wskazań), karkówka (46%), drób i kaszanka (obie pozycje po 25%). Zdjęcie: Shutterstock.com
Tu wnioski z badań mogą nieco zaskakiwać – aż 53% respondentów zadeklarowało, że grilluje bez żadnej okazji, niezależnie od dnia tygodnia. 39% wrzuca coś na ruszt podczas tzw. długich weekendów, a 7% z okazji imienin lub urodzin. „Inne" okazje zyskały tylko 1% odpowiedzi.
Najczęściej na ruszt trafia kiełbasa (73% wskazań), karkówka (46%), drób i kaszanka (obie pozycje po 25%), cukinia (11%) czy cebula (8%). Konsumenci grillują też sery (6%) i ryby (6%).
Do „dań głównych" najwięcej, bo 84% ankietowanych dodaje keczup i/lub musztardę (36% inne sosy), 77% – surówki/sałatki, 26% – chipsy, 15% – inne słone przekąski, 11% – słodycze.

A co do picia?
Piwo, najpopularniejszy napój do grilla. Zdjęcie: Shutterstock.com
Piwo, najpopularniejszy napój do grilla. Zdjęcie: Shutterstock.com
Tu chyba nie ma zaskoczenia – absolutnym napojem „numerem jeden” do dań z rusztu jest piwo (alkoholowe). Na złoty trunek wskazało 45% badanych, wśród których 52% stanowili mężczyźni, a 37% kobiety.
20% respondentów sięga po sok, 18% po napoje gazowane, 17% po wodę, a 14% po piwo bezalkoholowe. Co ciekawe, piwo bez procentów częściej piją kobiety (19%) niż mężczyźni (10%).
Wśród alkoholi badani wymieniali także wódkę (7%, przy czym częściej mężczyźni niż kobiety), wino czerwone (4%), whisky (3%, głównie mężczyźni) i wino białe (2%).

Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1092 osób na zlecenie miesięcznika „Handel" i portalu Handel Extra. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji:  16 - 19 kwietnia 2021. Metoda: CAWI.

Autor tekstu: Ilona Mrozowska

Zobacz także

Sprzedaż on-line: musi być lekko, łatwo i przyjemnie

Mniej trudności, z jakimi musi zmierzyć się konsument, oznacza więcej szans na wirtualną sprzedaż - oto recepta na udaną sprzedaż on-line, również w gastronomii. Z badań wynika, że 6 na 10 klientów opuszcza sklep internetowy, gdy pojawi się najmniejszy problem.

W Nespresso Professional Dzień Ziemi jest codziennie

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi - przyglądamy się problemom naszej planety. Nespresso od lat wspiera ochronę środowiska, rozwijając plantacje w duchu zrównoważonego rozwoju, zalesiając tereny wokół upraw kawowców, pozyskując surowce z certyfikowanych źródeł i i stosując recykling.

Janusz Palikot otworzy 10 destylarni w Polsce. Szuka wspólników

Janusz Palikot ogłosił kolejny projekt w branży alkoholowej. Planuje otwarcie 10 lokalnych Alkotek z alembikami do destylacji m.in. wódki kraftowej "Palikot", z piwem rzemieślniczym, importowanymi destylatami i autorskim menu. Szuka wspólników przez Crowdway.pl.

Odbiór dań z sieci Bobby Burger bez wysiadania z auta

Największa polska sieć burgerowni wprowadza usługę drive thru. Pilotażowo ruszyła w sześciu Bobby Burger w Warszawie: Woronicza, Żurawia, Kasprzaka, Solidarności, Plac Zbawiciela i Saska.

Ekskluzywne spotkanie dla branży HoReCa

200 uczestników na 22 wydarzeniach w 11 miastach - tak można podsumować sykl "Szef dla szefów". Makro Polska nieustannie rozwija program i organizuje kolejne spotkania branżowe.

Wizytówka Google - darmowy marketing restauracji

Obecność marki w internecie jest kwestią kluczową, bo ludzie w coraz większym stopniu polegają na swoich smartfonach. Właściciele restauracji powinni zadbać o to, aby klienci mogli łatwo znaleźć ich ofertę. Jednym z pomocnych narzędzi może być wizytówka Google.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej