x

Majowe otwarcie gastronomii: Polacy rzucili się do rezerwacji

Kategoria: Koronawirus - Aktualności    29.04.2021

Po ogłoszeniu rządowego planu odmrażania branży HoReCa Polacy wręcz rzucili się do rezerwacji dostępnych restauracji i sal na drugą połowę maja oraz czerwiec. Znaczny odsetek zapytań dotyczy komunii oraz innych uroczystości rodzinnych.

Zdjęcie: Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com
Właściciele, pracownicy oraz klienci restauracji i sal na imprezy okolicznościowe wypatrywali jakichkolwiek informacji o ponownym otwarciu lokali. 28 kwietnia rząd przedstawił plan odmrażania gospodarki, w tym branży gastronomicznej. Od 15 maja czynne mogą być restauracyjne ogródki oraz będzie można organizować imprezy zamknięte do 25 osób na świeżym powietrzu. Od 29 maja – wreszcie otwierają się wnętrza restauracji przy zachowaniu reżimu sanitarnego, możliwe również będą imprezy okolicznościowe do 50 osób.

Środowa konferencja rządu na temat planów znoszenia obostrzeń epidemicznych przyniosła błyskawiczne efekty. Statystyki portalu Briefly, wyszukiwarki lokali na przyjęcia i eventy, pokazują, że Polacy rzucili się wręcz do rezerwacji dostępnych restauracji i sal na drugą połowę maja oraz na czerwiec. Oczywiście znaczny odsetek zapytań dotyczy komunii i cateringu komunijnego, ale również innych, dotychczas odkładanych przyjęć rodzinnych: chrzcin i obiadów ślubnych.

– Cieszy fakt, że rządzący tym razem z kilkutygodniowym wyprzedzeniem poinformowali o kolejnych etapach odmrażania zamkniętych sektorów gospodarki. Przedstawiciele lokali poczuli, że w końcu mają rozwiązane ręce i mogą udzielać zainteresowanym osobom wiążących odpowiedzi. Bowiem przez ostatnie 6 miesięcy właściciele i menedżerowie restauracji i sal bankietowych jak mantrę powtarzali, że wszelkie przyjęcia zależą od decyzji rządu – mówi Tomasz Szczęśniak, współzałożyciel i prezes portalu Briefly.

Branża gastronomiczna, a szczególnie eventowa są najbardziej poszkodowanymi przez pandemię. Analizy z raportu Briefly „Rok po wybuchu pandemii w Polsce” wskazują, że ograniczenia związane z epidemią Covid-19 roku doprowadziły do zlikwidowania lub zawieszenia działalności przez połowę lokali z branży gastronomicznej i eventowej: restauracji, sal bankietowych i klubów.

Smuci nie tylko skala likwidacji i tymczasowych zamknięć, ale także fakt, że jedynie 5% lokali zdołało całkowicie zmienić profil działalności, by móc dalej funkcjonować w epidemicznej rzeczywistości. Zazwyczaj polegało to na oferowaniu cateringu w dostawie lub wynajmowaniu przestrzeni do pracy biurowej (szkolenia, warsztaty).

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Rząd ogłosił koniec stanu epidemii w Polsce

Branża HoReCa i my wszyscy możemy odetchnąć z ulgą. 16 maja zniesiony zostaje stan epidemii w Polsce. Od tego dnia obowiązywać będzie stan zagrożenia epidemicznego - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Złagodzenie obostrzeń epidemicznych w gastronomii

Od 1 marca nie obowiązują już limity osób mogących przebywać jednocześnie w restauracjach. Ponownie mogą działać kluby i dyskoteki.

GfK: Mimo pandemii i kryzysu gastronomii Polacy chętnie odwiedzają restauracje

Lockdown, restrykcje nałożone na gastronomię, wzrost kosztów działalności oraz problemy ze znalezieniem pracowników spowodowały, że w 2021 roku zamknięto 17 proc. lokali gastronomicznych w porównaniu do liczby z 2019 roku. Mimo to, według danych GfK, Polacy nadal chętnie jedzą poza domem.

Od 15 grudnia limit obłożenia w lokalach obniżony do 30 proc. Zamknięte kluby i dyskoteki

Od 15 grudnia obniżamy limit obłożenia w restauracjach, barach i hotelach do 30 proc. Zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia - zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Minister Niedzielski: nowe obostrzenia od 1 do 17 grudnia

W środę 1 grudnia zacznie obowiązywać tzw. pakiet alarmowych obostrzeń. Limit zapełnienia w gastronomi i hotelach z 75% zostanie zmniejszony do 50%. Nowe restrykcje w poniedziałek ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Co zmieniła pandemia na rynku opakowań w branży HoReCa?

Jako ludzkość musimy radykalnie zmienić swoje podejście do kwestii wykorzystania plastiku. Ogromne zmiany powinny dokonać się także w gastronomii. Pandemia Covid-19 pokazała, że globalne przeobrażenie rynku tworzyw sztucznych jest konieczne. Czy to początek rewolucji?

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej