x

Majowe otwarcie gastronomii: Polacy rzucili się do rezerwacji

Kategoria: Koronawirus - Aktualności    29.04.2021

Po ogłoszeniu rządowego planu odmrażania branży HoReCa Polacy wręcz rzucili się do rezerwacji dostępnych restauracji i sal na drugą połowę maja oraz czerwiec. Znaczny odsetek zapytań dotyczy komunii oraz innych uroczystości rodzinnych.

Zdjęcie: Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com
Właściciele, pracownicy oraz klienci restauracji i sal na imprezy okolicznościowe wypatrywali jakichkolwiek informacji o ponownym otwarciu lokali. 28 kwietnia rząd przedstawił plan odmrażania gospodarki, w tym branży gastronomicznej. Od 15 maja czynne mogą być restauracyjne ogródki oraz będzie można organizować imprezy zamknięte do 25 osób na świeżym powietrzu. Od 29 maja – wreszcie otwierają się wnętrza restauracji przy zachowaniu reżimu sanitarnego, możliwe również będą imprezy okolicznościowe do 50 osób.

Środowa konferencja rządu na temat planów znoszenia obostrzeń epidemicznych przyniosła błyskawiczne efekty. Statystyki portalu Briefly, wyszukiwarki lokali na przyjęcia i eventy, pokazują, że Polacy rzucili się wręcz do rezerwacji dostępnych restauracji i sal na drugą połowę maja oraz na czerwiec. Oczywiście znaczny odsetek zapytań dotyczy komunii i cateringu komunijnego, ale również innych, dotychczas odkładanych przyjęć rodzinnych: chrzcin i obiadów ślubnych.

– Cieszy fakt, że rządzący tym razem z kilkutygodniowym wyprzedzeniem poinformowali o kolejnych etapach odmrażania zamkniętych sektorów gospodarki. Przedstawiciele lokali poczuli, że w końcu mają rozwiązane ręce i mogą udzielać zainteresowanym osobom wiążących odpowiedzi. Bowiem przez ostatnie 6 miesięcy właściciele i menedżerowie restauracji i sal bankietowych jak mantrę powtarzali, że wszelkie przyjęcia zależą od decyzji rządu – mówi Tomasz Szczęśniak, współzałożyciel i prezes portalu Briefly.

Branża gastronomiczna, a szczególnie eventowa są najbardziej poszkodowanymi przez pandemię. Analizy z raportu Briefly „Rok po wybuchu pandemii w Polsce” wskazują, że ograniczenia związane z epidemią Covid-19 roku doprowadziły do zlikwidowania lub zawieszenia działalności przez połowę lokali z branży gastronomicznej i eventowej: restauracji, sal bankietowych i klubów.

Smuci nie tylko skala likwidacji i tymczasowych zamknięć, ale także fakt, że jedynie 5% lokali zdołało całkowicie zmienić profil działalności, by móc dalej funkcjonować w epidemicznej rzeczywistości. Zazwyczaj polegało to na oferowaniu cateringu w dostawie lub wynajmowaniu przestrzeni do pracy biurowej (szkolenia, warsztaty).

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Whisky - kolejna ofiara koronawirusa

Branża whisky też odczuwa skutki pandemii. Sprzedaż drastycznie spada, destylarnie wstrzymują działalność, a wkrótce może zabraknąć trunków na sklepowych półkach. Czy to już moment na panikę wśród producentów i sprzedawców?

Semeniuk: nie widzę możliwości, by otwierać gastronomię

- Nic nie jest przesądzone ws. obostrzeń po 28 lutego, nie widzę jednak możliwości, by otwierać kolejne branże - mówiła wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Dodała, że jeśli liczba zakażeń będzie rosnąć, dotychczasowe restrykcje mogą zostać zaostrzone.

Co dalej z polskimi restauracjami z gwiazdką Michelin? Andrea Camastra chce otworzyć swój lokal

Restauracje z gwiazdkami Michelin znalazły się w tarapatach. Zamknięte od wielu miesięcy z powodu pandemicznych obostrzeń, nie przynoszą zysków lub wręcz pogrążają się w długach. Czy ich szefowie kuchni poradzą sobie z przedłużającym się kryzysem? Jaka przyszłość ich czeka?

Wakacje sprzyjają gastronomii

Okres wakacyjny służy branży HoReCa - wynika z raportu Santander Bank Polska. Analiza transakcji kartami płatniczymi przez klientów banku wskazuje, że w sierpniu wydatki w lokalach nie tylko wróciły do poziomów sprzed pandemii, ale są, w ujęciu średniotygodniowym, o 43% wyższe niż przed rokiem.

Der Elefant tylko dla zaszczepionych. Restauracja chce chronić gości i pracowników

Warszawski Der Elefant, jako pierwsza w Polsce restauracja, od 1 października będzie przyjmować jedynie gości zaszczepionych, ozdrowieńców lub osoby z negatywnym, nie starszym niż 48h testem Covid.

Co zamawiamy w dostawie podczas kwarantanny?

Uber Eats przeanalizował zamówienia swoich użytkowników w okresie społecznej izolacji. Jakie są najpopularniejsze wybory Polaków podczas przymusowej kwarantanny, czym różnimy się od innych nacji oraz po co najchętniej sięgamy na śniadanie?

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej