x

Bary stacjonarne i mobilne

Kategoria: Twój biznes - wiedza    18.04.2021

Mimo specyficznej sytuacji na świecie nie brakuje chętnych do inwestowanie w lokale gastronomiczne, w tym bary. Jak zawsze podczas przygotowań do sezonu letniego uwaga restauratorów i organizatorów eventów skupia się także na barach mobilnych.

Fot. Shutterstock.com
Fot. Shutterstock.com
Inwestycja w bar to nie tylko piękny lokal i kompetentny personel, chociaż te elementy są niezbędne, by zapewnić sobie sukces. Konieczne jest też funkcjonalne wyposażenie, które umożliwi szybką pracę barmanów. Rodzaj sprzętu i rozwiązania technologiczne, na jakie się zdecydujemy, zależą od konceptu lokalu, jego przeznaczenia i naszego budżetu. 

Projektanci współpracujący z dostawcami sprzętu dla gastronomii są w stanie podpowiedzieć, jak go wybrać i ustawić w lokalu, a pracownicy baru pomogą dobrać wszystko, co jest im niezbędne do pracy. 

Pewne elementy wyposażenia baru są jednak niezmienne, niezależnie od charakteru i grupy docelowej lokalu. 

WYPOSAŻENIE STAŁE 
W zależności od tego, czy urządzamy bar stacjonarny, czy mobilny, w naszym obszarze zainteresowania znajdzie się nieco inny sprzęt. W obydwu przypadkach projekt musi zakładać ciąg urządzeń, który zapewni wysoką funkcjonalność i efektywność pracy, a także jej efektowność, bo przecież goście przychodzą do baru również po to, aby podpatrywać proces powstawania koktajli. 

Najdroższym, ale zarazem najważniejszym elementem jest sam bar. Zaprojektowany tak, by z jednej strony goście mogli usiąść na hokerach, a z drugiej – ukrywający to, co ma być niewidoczne dla postronnych obserwatorów. Coraz częściej blaty robocze oraz sprzęty wykonane są ze stali nierdzewnej. W zależności od rozmiaru baru oraz liczby pracowników w blat wpuszczony jest jeden lub więcej zlewów, a w ich pobliżu znajduje się wyparzarka do szkła. 

Niezbędna jest też lodówka chłodziarka. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, pozwalających na efektywną i ekonomiczną pracę. Coraz więcej lokali decyduje się na zakup własnej kostkarki, w szczególności takiej, dzięki której można przygotować kostki w różnych rozmiarach (w tym modnych teraz bardzo dużych) oraz kruszyć lód. 

Niezwykle istotną częścią wystroju baru jest ściana z butelkami znajdująca się zazwyczaj za barem. Butelki pełnią kilka funkcji. Z jednej strony stanowią po prostu prezentację oferty i zachęcają do zakupu lub impulsowego wyboru nieznanych pozycji. Z drugiej są doskonałą ozdobą miejsca i tworzą klimat. Producenci sprzętu dostarczają rozwiązania pozwalające na rozmieszczenie półek w taki sposób, by osiągnąć zamierzony efekt. 

Stałym elementem każdego baru jest też odpowiednie, podkreślające charakter i klimat miejsca oświetlenie. Właściwie zaprojektowane umożliwi podświetlenie ściany, wyeksponowanie najciekawszych butelek, wyróżnienie miejsca, na które mają być zwrócone oczy gości. Oświetlenie daje też poczucie intymności i prywatności, które kojarzą się z takimi lokalami. A wyczarowany światłem klimat zachęca do zamawiania kolejnych drinków. 

Ponieważ za barem dużo się dzieje, to – podobnie jak w przypadku kuchni i sali restauracyjnej – ważny jest właściwy wybór i projekt wentylacji, podzielonej na sektory o odpowiedniej wydajności i filtrach. Dobrze zaprojektowana wentylacja zapewni przepływ świeżego powietrza oraz nie dopuści do mieszania się niepożądanych zapachów. Nie zapominajmy bowiem, że nowoczesne koktajle to też wędzenie i infuzje zapachami, których połączenia nie są wskazane. 

MOBILNIE 
Konstrukcja mobilnego baru wykorzystywanego na eventach, koncertach, zlotach jest zbliżona do tych znanych z rozwiązań stacjonarnych i pozwala na wyposażenie go w odpowiedni, niezbędny do pracy sprzęt, dając jednocześnie swobodę przemieszczania się (oczywiście przy założeniu posiadania właściwego pojazdu). Bary mobilne uzbrojone są w moduły, które można ze sobą składać i uzupełniać. Nie muszą zawierać np. kostkarki, gdyż lód jest dostępny w sprzedaży dla gastronomii. Producenci sprzętu gastronomicznego dają możliwość rozbudowywania baru mobilnego od wersji podstawowej do najbardziej złożonej, charakteryzujących się funkcjonalnością znaną z typowych barów stacjonarnych. 

SPRZĘT BARMAŃSKI 
Niezbędnym zakupem jest szkło, bez którego żaden lokal nie może funkcjonować. Od kilku lat modne są szklanki z grubego, ciężkiego szkła. Nie zapominajmy jednak, że trendy to nie wszystko – szkło powinno być dopasowane do wystroju i charakteru lokalu. Konieczne są też maty barowe i serwisowe, wykonane z odpornego na wahania temperatur tworzywa, pozwalające na postawienie szklanek i ich bezpieczne oczekiwanie na podanie gościom. Maty serwisowe ograniczają koszty i odpady papierowe w postaci serwetek. Każdy barman ma na wyposażeniu trybuszon oraz łyżki barowe. Wielu specjalistów lubi także pracować z określonym rodzajem shakera, dlatego zakupy warto skonsultować z pracownikami, by wyposażyć bar pod ich potrzeby i preferencje. Niezbędne jest też kupno jiggerów, sitek, muddlerów (rozgniataczy), obieraczek do owoców, noży i desek – wszystkiego, co jest potrzebne do przygotowania drinków i koktajli dla gości. Taki sprzęt będzie konieczny niezależnie od tego, czy bar ma funkcję stacjonarną czy mobilną, czy wykorzystywany jest na miejscu, czy na eventach.

PODSUMOWANIE 
By zapewnić barmanom komfort pracy, a gościom niezapomniane przeżycia, warto dobrze zaplanować sprzęt i akcesoria, które znajdą się w nowo wyposażanym barze. Odpowiednie planowanie zapewni nie tylko sprawne zakupy, ale także właściwe zbilansowanie kosztów. Projektant i barman podpowiedzą, jak wyposażyć bar i co wybrać, by praca była najprzyjemniejsza, a goście chętnie wracali do naszego lokalu. 

AGNIESZKA KOZŁOWSKA – DYREKTOR MARKETINGU, KOMAT 
Inwestując w bar, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego funkcjonalność. Odpowiednia konfiguracja modułów i elementów dodatkowych pozwala na szybką, wręcz intuicyjną pracę. 

MasterBar to system modułowej zabudowy barowej, którego funkcjonalność i ergonomia uczynią pracę barmana szybszą i wydajniejszą. Linię barową stworzono, wykorzystując 28-letnie doświadczenie firmy Komat oraz wiedzę zdobytą podczas rozmów z barmanami i obserwowania ich pracy. W rezultacie firma Komat może zaoferować m.in. takie rozwiązania jak System Bezpieczne Przechowywanie, który gwarantuje stabilność butelkom przechowywanym w szufladach i na półkach, czy Kompakt Wash-Cut-Throw, czyli komorę zlewu z umiejscowionym przed nią otworem na odpadki oraz przesuwną deską do krojenia. Takie rozwiązanie umożliwia wykonywanie na niewielkiej przestrzeni szeregu powiązanych ze sobą czynności. 

Doskonale sprawdzają się również regulowane prowadnice, dzięki którym łatwo dostosujemy położenie półek w zależności od wysokości produktów. Bogata oferta elementów mroźniczych, chłodniczych i neutralnych pozwala na dostosowanie linii barowej także do małej przestrzeni, a liczna grupa elementów dodatkowych, takich jak półka na butelki, wanna izolowana na lód, miejsce na beczkę z piwem czy szuflada z wybijakiem na fusy, zapewnia optymalne zorganizowanie stanowiska pracy barmana. 

Funkcjonalnością należy się kierować również przy wyborze baru mobilnego. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom barmanów, którzy coraz częściej pracują mobilnie, firma Komat proponuje lekki i prosty w montażu składany bar mobilny SpeedBar. SpeedBar opracowano z barmanami i dla barmanów, dlatego jest to produkt nie tylko najwyższej jakości, ale przede wszystkim wysoce funkcjonalny. Dzięki szerokiemu wachlarzowi elementów dodatkowych można dostosować go do aktualnych potrzeb. Wersję podstawową mobilnego baru można dowolnie rozwijać, stwarzając odpowiednie warunki pracy. Elementy te to m.in. półka na butelki, pomocnik z pojemnikami GN na dodatki, blat z otworem na komorę, komora zlewu oraz wiele innych. 

RAFAŁ SURMA – REGIONALNY KIEROWNIK SPRZEDAŻY, STALGAST 
Przedsiębiorca inwestujący w bar powinien pomyśleć jednocześnie o pięciu fundamentach tego biznesu. Pierwszym jest barman, czyli serce i dusza baru oraz najważniejsze ogniwo w kontakcie z gościem. Drugi element to odpowiedni sprzęt barmański. Tylko profesjonalny blender, mikser, sokowirówka i kruszarka pozwolą wydobyć odpowiednią jakość z przyrządzanych koktajli. Następnym elementem jest lód, bez którego miksowanie i podawanie alkoholi jest właściwie niemożliwe. Szeroka gama kostkarek oraz odpowiednie pojemniki do przechowywania lodu na pewno rozwiążą to zagadnienie. Czwartym filarem baru są akcesoria barmańskie, niezbędne narzędzia w rękach barmana. Na koniec nie możemy zapomnieć o alkoholach i innych produktach, z których stworzymy menu.

Artykuł ukazał się w „Food Service" 3/2021 nr 203.

Autor tekstu: Laura Osęka
O AUTORZE
Laura Osęka
Gotująca amatorsko psycholożka i psychodietetyczka, potrafiąca przemierzyć setki kilometrów dla konkretnego dania bądź deseru. Ceni w kuchni prostotę i wysoką jakość produktów. Autorka książki o prostym, lokalnym comfort food – „Miska szczęścia”.

Zobacz także

Serwisy obiadowe i zastawa stołowa odpowiednie na co dzień

Dzisiaj jest to mniej popularne niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, jednak część osób decyduje się oddzielić serwis obiadowy i zastawę stołową codzienną od świątecznej. Co będzie odpowiednie do codziennego użytkowania? Czym kierować się przy zakupie talerzy, misek, kubków oraz sztućców dla rodziny?

Kłopoty barów i pubów serwujących piwo. Spadają jego produkcja i sprzedaż, rosną zaległości

Sezon letni to dla branży piwnej czas żniw, ale w tym roku nie uda jej się odbić po pandemicznym okresie. Polacy piją mniej piwa. Efekt? Dane z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i Bazy Informacji Kredytowych BIK pokazują, że od maja 2021 do maja 2022 roku zadłużenie piwnych graczy wzrosło o 500%.

Potęga obrazu - o projektowaniu dla gastronomii

Zalecają się do nas obrazami, tworzą wyraziste wizualne komunikaty. O to, po co gastronomii profesjonalne identyfikacje wizualne, zapytaliśmy specjalistów. Projektanci Edgar Bąk, Aga Kotowska i Michał Loba opowiedzieli nam o swoich pracach.

Gastronomia 2.0: czy maszyny odbiorą nam pracę?

Maszyny potrafią nalewać piwo, robić koktajle, odbierać i przynosić zamówione potrawy, a także bez problemu wystawią rachunek, co przyspiesza proces płatności. Czy nowoczesna technologia wkrótce w pełni zautomatyzuje gastronomię?

Sukces restauracji - balans właściwego zarządzania i talentu szefa

Kluczowa dla powodzenia restauracji jest równowaga między finansowymi aspektami działalności a chęcią kreacji. Nawet najpiękniejsza restauracja, z genialną lokalizacją, nie będzie cieszyć się popularnością, jeśli zabraknie w niej szefa z talentem - pisze Janusz Garncarczyk, szef restauracji Lemon.

Polska kocha frytki - Glovo dzieli się danymi na Międzynarodowy Dzień Frytek

W ciągu ostatniego roku polscy użytkownicy aplikacji Glovo zamówili ponad milion porcji frytek - to aż 110 ton! Najpopularniejsze w naszym kraju są klasyczne frytki długie, na drugim miejscu plasują się karbowane, a następnie belgijskie. Tuż za podium znalazły się frytki z batatów.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej