x

Bary stacjonarne i mobilne

Kategoria: Twój biznes - wiedza    18.04.2021

Mimo specyficznej sytuacji na świecie nie brakuje chętnych do inwestowanie w lokale gastronomiczne, w tym bary. Jak zawsze podczas przygotowań do sezonu letniego uwaga restauratorów i organizatorów eventów skupia się także na barach mobilnych.

Fot. Shutterstock.com
Fot. Shutterstock.com
Inwestycja w bar to nie tylko piękny lokal i kompetentny personel, chociaż te elementy są niezbędne, by zapewnić sobie sukces. Konieczne jest też funkcjonalne wyposażenie, które umożliwi szybką pracę barmanów. Rodzaj sprzętu i rozwiązania technologiczne, na jakie się zdecydujemy, zależą od konceptu lokalu, jego przeznaczenia i naszego budżetu. 

Projektanci współpracujący z dostawcami sprzętu dla gastronomii są w stanie podpowiedzieć, jak go wybrać i ustawić w lokalu, a pracownicy baru pomogą dobrać wszystko, co jest im niezbędne do pracy. 

Pewne elementy wyposażenia baru są jednak niezmienne, niezależnie od charakteru i grupy docelowej lokalu. 

WYPOSAŻENIE STAŁE 
W zależności od tego, czy urządzamy bar stacjonarny, czy mobilny, w naszym obszarze zainteresowania znajdzie się nieco inny sprzęt. W obydwu przypadkach projekt musi zakładać ciąg urządzeń, który zapewni wysoką funkcjonalność i efektywność pracy, a także jej efektowność, bo przecież goście przychodzą do baru również po to, aby podpatrywać proces powstawania koktajli. 

Najdroższym, ale zarazem najważniejszym elementem jest sam bar. Zaprojektowany tak, by z jednej strony goście mogli usiąść na hokerach, a z drugiej – ukrywający to, co ma być niewidoczne dla postronnych obserwatorów. Coraz częściej blaty robocze oraz sprzęty wykonane są ze stali nierdzewnej. W zależności od rozmiaru baru oraz liczby pracowników w blat wpuszczony jest jeden lub więcej zlewów, a w ich pobliżu znajduje się wyparzarka do szkła. 

Niezbędna jest też lodówka chłodziarka. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, pozwalających na efektywną i ekonomiczną pracę. Coraz więcej lokali decyduje się na zakup własnej kostkarki, w szczególności takiej, dzięki której można przygotować kostki w różnych rozmiarach (w tym modnych teraz bardzo dużych) oraz kruszyć lód. 

Niezwykle istotną częścią wystroju baru jest ściana z butelkami znajdująca się zazwyczaj za barem. Butelki pełnią kilka funkcji. Z jednej strony stanowią po prostu prezentację oferty i zachęcają do zakupu lub impulsowego wyboru nieznanych pozycji. Z drugiej są doskonałą ozdobą miejsca i tworzą klimat. Producenci sprzętu dostarczają rozwiązania pozwalające na rozmieszczenie półek w taki sposób, by osiągnąć zamierzony efekt. 

Stałym elementem każdego baru jest też odpowiednie, podkreślające charakter i klimat miejsca oświetlenie. Właściwie zaprojektowane umożliwi podświetlenie ściany, wyeksponowanie najciekawszych butelek, wyróżnienie miejsca, na które mają być zwrócone oczy gości. Oświetlenie daje też poczucie intymności i prywatności, które kojarzą się z takimi lokalami. A wyczarowany światłem klimat zachęca do zamawiania kolejnych drinków. 

Ponieważ za barem dużo się dzieje, to – podobnie jak w przypadku kuchni i sali restauracyjnej – ważny jest właściwy wybór i projekt wentylacji, podzielonej na sektory o odpowiedniej wydajności i filtrach. Dobrze zaprojektowana wentylacja zapewni przepływ świeżego powietrza oraz nie dopuści do mieszania się niepożądanych zapachów. Nie zapominajmy bowiem, że nowoczesne koktajle to też wędzenie i infuzje zapachami, których połączenia nie są wskazane. 

MOBILNIE 
Konstrukcja mobilnego baru wykorzystywanego na eventach, koncertach, zlotach jest zbliżona do tych znanych z rozwiązań stacjonarnych i pozwala na wyposażenie go w odpowiedni, niezbędny do pracy sprzęt, dając jednocześnie swobodę przemieszczania się (oczywiście przy założeniu posiadania właściwego pojazdu). Bary mobilne uzbrojone są w moduły, które można ze sobą składać i uzupełniać. Nie muszą zawierać np. kostkarki, gdyż lód jest dostępny w sprzedaży dla gastronomii. Producenci sprzętu gastronomicznego dają możliwość rozbudowywania baru mobilnego od wersji podstawowej do najbardziej złożonej, charakteryzujących się funkcjonalnością znaną z typowych barów stacjonarnych. 

SPRZĘT BARMAŃSKI 
Niezbędnym zakupem jest szkło, bez którego żaden lokal nie może funkcjonować. Od kilku lat modne są szklanki z grubego, ciężkiego szkła. Nie zapominajmy jednak, że trendy to nie wszystko – szkło powinno być dopasowane do wystroju i charakteru lokalu. Konieczne są też maty barowe i serwisowe, wykonane z odpornego na wahania temperatur tworzywa, pozwalające na postawienie szklanek i ich bezpieczne oczekiwanie na podanie gościom. Maty serwisowe ograniczają koszty i odpady papierowe w postaci serwetek. Każdy barman ma na wyposażeniu trybuszon oraz łyżki barowe. Wielu specjalistów lubi także pracować z określonym rodzajem shakera, dlatego zakupy warto skonsultować z pracownikami, by wyposażyć bar pod ich potrzeby i preferencje. Niezbędne jest też kupno jiggerów, sitek, muddlerów (rozgniataczy), obieraczek do owoców, noży i desek – wszystkiego, co jest potrzebne do przygotowania drinków i koktajli dla gości. Taki sprzęt będzie konieczny niezależnie od tego, czy bar ma funkcję stacjonarną czy mobilną, czy wykorzystywany jest na miejscu, czy na eventach.

PODSUMOWANIE 
By zapewnić barmanom komfort pracy, a gościom niezapomniane przeżycia, warto dobrze zaplanować sprzęt i akcesoria, które znajdą się w nowo wyposażanym barze. Odpowiednie planowanie zapewni nie tylko sprawne zakupy, ale także właściwe zbilansowanie kosztów. Projektant i barman podpowiedzą, jak wyposażyć bar i co wybrać, by praca była najprzyjemniejsza, a goście chętnie wracali do naszego lokalu. 

AGNIESZKA KOZŁOWSKA – DYREKTOR MARKETINGU, KOMAT 
Inwestując w bar, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego funkcjonalność. Odpowiednia konfiguracja modułów i elementów dodatkowych pozwala na szybką, wręcz intuicyjną pracę. 

MasterBar to system modułowej zabudowy barowej, którego funkcjonalność i ergonomia uczynią pracę barmana szybszą i wydajniejszą. Linię barową stworzono, wykorzystując 28-letnie doświadczenie firmy Komat oraz wiedzę zdobytą podczas rozmów z barmanami i obserwowania ich pracy. W rezultacie firma Komat może zaoferować m.in. takie rozwiązania jak System Bezpieczne Przechowywanie, który gwarantuje stabilność butelkom przechowywanym w szufladach i na półkach, czy Kompakt Wash-Cut-Throw, czyli komorę zlewu z umiejscowionym przed nią otworem na odpadki oraz przesuwną deską do krojenia. Takie rozwiązanie umożliwia wykonywanie na niewielkiej przestrzeni szeregu powiązanych ze sobą czynności. 

Doskonale sprawdzają się również regulowane prowadnice, dzięki którym łatwo dostosujemy położenie półek w zależności od wysokości produktów. Bogata oferta elementów mroźniczych, chłodniczych i neutralnych pozwala na dostosowanie linii barowej także do małej przestrzeni, a liczna grupa elementów dodatkowych, takich jak półka na butelki, wanna izolowana na lód, miejsce na beczkę z piwem czy szuflada z wybijakiem na fusy, zapewnia optymalne zorganizowanie stanowiska pracy barmana. 

Funkcjonalnością należy się kierować również przy wyborze baru mobilnego. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom barmanów, którzy coraz częściej pracują mobilnie, firma Komat proponuje lekki i prosty w montażu składany bar mobilny SpeedBar. SpeedBar opracowano z barmanami i dla barmanów, dlatego jest to produkt nie tylko najwyższej jakości, ale przede wszystkim wysoce funkcjonalny. Dzięki szerokiemu wachlarzowi elementów dodatkowych można dostosować go do aktualnych potrzeb. Wersję podstawową mobilnego baru można dowolnie rozwijać, stwarzając odpowiednie warunki pracy. Elementy te to m.in. półka na butelki, pomocnik z pojemnikami GN na dodatki, blat z otworem na komorę, komora zlewu oraz wiele innych. 

RAFAŁ SURMA – REGIONALNY KIEROWNIK SPRZEDAŻY, STALGAST 
Przedsiębiorca inwestujący w bar powinien pomyśleć jednocześnie o pięciu fundamentach tego biznesu. Pierwszym jest barman, czyli serce i dusza baru oraz najważniejsze ogniwo w kontakcie z gościem. Drugi element to odpowiedni sprzęt barmański. Tylko profesjonalny blender, mikser, sokowirówka i kruszarka pozwolą wydobyć odpowiednią jakość z przyrządzanych koktajli. Następnym elementem jest lód, bez którego miksowanie i podawanie alkoholi jest właściwie niemożliwe. Szeroka gama kostkarek oraz odpowiednie pojemniki do przechowywania lodu na pewno rozwiążą to zagadnienie. Czwartym filarem baru są akcesoria barmańskie, niezbędne narzędzia w rękach barmana. Na koniec nie możemy zapomnieć o alkoholach i innych produktach, z których stworzymy menu.

Artykuł ukazał się w „Food Service" 3/2021 nr 203.

Autor tekstu: Laura Osęka
O AUTORZE
Laura Osęka
Gotująca amatorsko psycholożka i psychodietetyczka, potrafiąca przemierzyć setki kilometrów dla konkretnego dania bądź deseru. Ceni w kuchni prostotę i wysoką jakość produktów. Autorka książki o prostym, lokalnym comfort food – „Miska szczęścia”.

Zobacz także

Convotherm ConvoSense. Welbilt kolejny raz zaskakuje innowacjami

Firma Welbilt z produktami z linii Convotherm od lat jest liderem rynku nowoczesnych urządzeń dla gastronomii. Do gamy dostępnych opcji Convotherm Maxx Pro dołączyła nowa funkcja ze sztuczną inteligencją ConvoSense. Zaprezentowano ją po raz pierwszy na targach Horeca Gastrofo na stoisku Mondo-Tech.

Ukraińscy pracownicy na rynku HoReCa: ambitni, wykształceni, tymczasowi?

Często mają wyższe wykształcenie, znają języki obce, nie boją się pracy poniżej własnych kompetencji. Chętnie wybierają zatrudnienie w gastronomii lub hotelarstwie. Większość Ukraińców deklaruje jednak, że zaraz po wojnie wróci do swojej ojczyzny.

Restauratorze! Nie marnuj jedzenia, zarabiaj! Chcesz wiedzieć jak? [PORADNIK]

Straty produktów są nieodłączną częścią każdego biznesu gastronomicznego. Nie oznacza to jednak, że restaurator nie ma kontroli nad ilością marnowanej żywności. Wprost przeciwnie, jak podpowiadają doświadczeni szefowie kuchni, sposobów radzenia sobie z tym problemem jest bardzo dużo.

Polacy jedzą oczami. Wygląd jedzenia w czołówce czynników decydujących o wyborze konsumenta [RAPORT]

Jedzenie jest przyjemnością, reguluje nastrój i zaspokaja potrzeby psychospołeczne, a blisko co czwarty z nas poszukuje przyjemności płynącej z wyglądu posiłku. To wnioski z badania "Komunikacja wizualna w branży spożywczej i HoReCa a decyzje zakupowe Polaków".

Promocja restauracji. Sprawdzone pomysły na trudne czasy - podpowiada Rafał Lankosz, Head of Marketing w Unilever Food Solutions, North Europe

Nawet najlepsze restauracje muszą podejmować wiele czynności, aby dać się poznać i przyciągać klientów. Promocja restauracji w niełatwych czasach, kiedy goście coraz rzadziej jedzą na mieście, to zatem już nie nice-to-have, ale must-have. Jak ją zrobić skutecznie i efektywnie kosztowo?

Kawiarnia wprowadza opłaty za korzystanie z grzejników

Cafe Mombasa w Antwerpii na północy Belgii zainstalowała terminale płatnicze do grzejników, z których klienci korzystają na tarasie. Chodzi oczywiście o rekompensatę wysokich kosztów energii.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej