x

Tomasz Źródłowski: powinniśmy mieć bar...

Kategoria: Lifestyle - blog    18.04.2021

Dużo mówi się o tym, jak wygląda ścieżka zawodowa barmana. O tym, że prędzej czy później plecy zaczynają boleć, brak snu psuje humor, a młodzież gromi w konkursach.

Tomasz Źródłowski
Tomasz Źródłowski
Dróg jest wtedy kilka, ścieżki co najmniej trzy. A jeśli mowa o trzech, to można nawiązać do „Cyberpunka”. I tak odpowiednikiem ścieżki „korpo” z tej popularnej gry będzie posada ambasadora marki. Sam przestajesz być barmanem, ale nadal z nimi pracujesz. Musisz wiedzieć, co to jest target i jakie masz KPI. Dostajesz służbową furę i komórę oraz budżet, dzięki któremu możesz zabrać co lepszego ziomka na obiad pod pretekstem robienia interesów. 
Opcja „streetkid” będzie reprezentowana przez tych, którzy zostają za barem, ale nie w roli nalewacza z pierwszego frontu, lecz na posadzie menedżerskiej. Gdy zaczynałeś karierę, to wydawało ci się, że szef baru to robota marzeń: zarabia pewnie cztery razy tyle co ty, a te papierki i excele to każdy przecież potrafi ogarnąć. Tymczasem w momencie, gdy ktoś powierza ci odpowiedzialność menedżera, następuje kopniak z półobrotu. No ulica jak się patrzy. 
Zostaje ścieżka Nomady. Wybrałem ją, gdy zaczynałem grać w „Cyberpunka”, a jednocześnie pojawiła się w moim życiu w momencie, gdy postanowiłem budować swoją gastroprzygodę obok baru, a nie za nim. „Najważniejszą wartością dla nomadów jest rodzina. Jest to ich najsilniejsza więź, ale również obowiązek. Prawdziwy nomada nigdy nie odwraca się od swoich krewnych, ale równocześnie zawsze może liczyć na ich pomoc”. Lepiej nie da się nakreślić roli, jaką w podjęciu pewnych trudnych decyzji odegrała moja barowa rodzinka, popularnie nazywana zespołem. 
Warte podkreślenia jest też to, że Nomada swoją przygodę rozpoczyna poza Nightcity. Na rubieżach, na trochę nieznanym terenie, co wydaje się idealną metaforą sytuacji zawiązywania spółki czy uruchamiania nowego baru w realiach odbiegających od normalności. Ja tu nawet nie mówię o pandemii, tylko o specyfice budowania biznesu w Polsce. Start w gastronomicznym biznesie to zawsze ryzyko. Krzywa marżowości często skutecznie zachęca do jego podjęcia, jednak obecna sytuacja jest sporym utrudnieniem – mam tu na myśli absurdy aktualnych obostrzeń dla branży – nawet jeżeli grono wspólników patrzy w przyszłość z optymizmem. Uruchamianie baru polega na kolekcjonowaniu jego składowych. Po drodze może jednak „wysypać się” tyle rzeczy, że terminowość jest w tego typu inwestycji pojęciem totalnie abstrakcyjnym. Zwłaszcza w przypadku, gdy nie ma po co się spieszyć, bo i tak nie można lokalu otworzyć. To daje oczywiście pewne pole manewru i pozwala udoskonalić istotne szczegóły, które w normalnych okolicznościach padają ofiarą pośpiechu charakterystycznego dla tygodnia przed otwarciem. 
Tydzień przed otwarciem stanowi fenomen, który pozwala wierzyć w to, że możliwe jest zakrzywienie czasoprzestrzeni. To chyba jedyny tydzień, który potrafi trwać miesiąc. Jednocześnie wydaje się kluczowy dla naszych przyszłych gości i tego, jakie będzie ich pierwsze wrażenie. 
Jest też testem na to, jak pracowaliśmy wcześniej. I na to, czy potrafimy odpowiedzieć sobie na proste pytania: jak ma wyglądać nasz serwis, co zrobić, gdy wybije kanalizacja, albo czy nie zapomniałeś o tym, że w toaletach powinny być zainstalowane wieszaki. 
Podsumowując: w zabawie w otwieranie baru najbardziej istotny jest solidny fundament. To zespół, najważniejsza wartość każdego nomady. Bo nieznane tereny naprawdę dużo łatwiej i lepiej odkrywa się w znajomym towarzystwie.
Dlatego dziękuję wam: Szymonie, Olku, Kamilu i Weroniko. 
To, co zostało zrobione, nigdy nie zostanie zapomniane.

Felieton ukazał się w „Food Service" 3/2021 nr 203.

Autor tekstu: Tomasz Źródłowski
O AUTORZE
Tomasz Źródłowski
Twórca kolektywu Creative Gastronomy. Stara się zarażać pasją do profesjonalizmu i bezinteresowną chęcią robienia ludziom dobrze. Od 2013 r. pracował za barem. Przez długi czas zawodowo i prywatnie związany był z krakowskim Mercy Brown. Wielki entuzjasta startów w konkursach barmańskich, które uważa za doskonałą platformę do wymiany doświadczeń i trampolinę rozwoju. Amator przelewania swoich myśli na papier oraz zadawania filozoficznych pytań w świecie gastronomii.

Zobacz także

Maciej Nowaczyk: Jakość zamiast storytellingu

Czy lokalne zawsze znaczy lepsze? Czy między słowami "rzemieślnicze" i "jakościowe" powinniśmy z automatu stawiać znak równości? Mam wątpliwości. Jak nigdy dotąd.

Maciej Nowaczyk: Nowy rok w gastronomii to nowe porządki

Szykujcie się na prawdziwy rollercoaster! Z gastronomicznej mapy zaczną znikać wasze ulubione restauracje, a na ich miejsce nie powstaną nowe. Prawdziwa korekta jeszcze przed nami.

Tomasz Źródłowski: If I could turn back time

Rok 2023 jest zapowiadany jako trudny, kryzysowy, pełen wyzwań. Ale czy faktycznie przyszłość rysuje się w tak ciemnych barwach?

Adam Chrząstowski: To nie jest czas na wróżenie z fusów

Na początku roku pojawia się wiele publikacji przewidujących, co wydarzy się w najbliższych 12 miesiącach. Mimo przekornej natury nie mam zamiaru od tego uciekać, gdyż zdaję sobie sprawę, że wiele osób jest dzisiaj zagubionych i oczekuje porady, jaki kierunek obrać.

"Panierki" - to nie do końca recenzja

Rafał Targosz sprawił mi niedawno ogromną przyjemność, przesyłając egzemplarz swojej książki "Panierki". Oczekiwałem tej publikacji od jakiegoś czasu z ogromnym zainteresowaniem z kilku powodów.

Tomasz Źródłowski: Circle of UpUse

Wiecie, jak powstał ten felieton? Dla tej historii ważne jest, że najpierw ktoś opowiedział w redakcji, iż istnieje kooperatywa między barem The Trust a lokalem Hummus Amamamusi - właściciele obu miejsc dogadali się i stanowią przykład zjawisk up-use i up-cycle.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej