x

Adam Pawłowski: take away + wino i nie tylko

Kategoria: Wino    18.04.2021

Dzwoniąc do lokalu lub klikając w aplikację smartfona w celu zamówienia posiłku na wynos, kierujemy się nie tylko głodem, ale także chęcią sprawienia sobie przyjemności. O ile zwykle mamy dobrze sprecyzowane preferencje w kwestii jedzenia, to rzadko zastanawiamy się nad tym, jaki napój go dopełni.

Adam Pawłowski. Foto: Ignacy Matuszewski
Adam Pawłowski. Foto: Ignacy Matuszewski
Odpowiednio dobrane wino, piwo czy inny napój może wynieść nasz ukochany comfort food na wyżyny doznań smakowych. Oto moje rekomendacje dla popularnych potraw na wynos. 

PIZZA 
To proste danie najlepiej odnajduje się w towarzystwie niezobowiązujących, lekkich win czerwonych. Pizza jest potrawą mączną z niską zawartością białka, więc potężne wina czerwone odpadają. Wiele zależy od rodzaju użytego sosu – pomidorowy jest naturalnym towarzyszem wina czerwonego, a sosy białe przechylają szalę na stronę win białych.

Kolejna kwestia to dodatki. Pizza pepperoni aż się prosi o akompaniament regionalnych win włoskich, np. barbery czy valpolicelli. Przy wołowinie możemy się pokusić o coś bardziej konkretnego typu zinfandel, rioja lub chianti. Zamawiając pizzę z tuńczykiem lub 

owocami morza, wypływamy w rewiry wytrawnych win białych. Tutaj poszukujemy rześkości do delikatnego dokwaszenia dania. Idealne będzie vinho verde, pinot grigio i każde inne lekkie, średnio zbudowane wino białe. Za to przy focaccii odrzucamy wina spokojne i raczymy się bąbelkami. Prosecco byłoby dobrym wyborem, ale jeszcze lepszym będzie wytrawna cava. 

SUSHI 
Ten japoński przysmak już na stałe wpisał się w nasze menu, ale mam wrażenie, że nadal nie za bardzo wiemy, czego powinniśmy się do niego napić. Idąc w myśl zasady regionalności, naturalnym kierunkiem jest sake i warto eksplorować tę fascynującą kategorię alkoholi. Bazę do sake stanowi fermentowany ryż, więc trudno o lepsze pokrewieństwo smaków z idealnie lepkim ryżem otulającym rolkę sushi. Nie mniej udanym połączeniem będą również białe wina. Pamiętajmy, że nasz orientalny przysmak jest serwowany z chrzanem wasabi, marynowanym imbirem i sosem sojowym – są to dodatki bardzo intensywne w smaku. Wasabi i sos sojowy wołają o nutę słodyczy, a imbir łaknie intensywnego owocu. Najbezpieczniejszym wyborem będą rieslingi. Ta plastyczna odmiana z dobrze zarysowaną kwasowością i – nierzadko – nutą słodyczy doskonale odnajdzie się w zestawie sushi. Tutaj także z powodzeniem można iść tropem lekkich win białych, sprawdzą się np. nowozelandzkie sauvignon blanc, pinot grigio, vinho verde. 

Fot. Shutterstock.com
Fot. Shutterstock.com
BURGER 
Z własnego doświadczenia wiem, że niełatwo sięga się po kieliszek wina palcami, po których spływa lawa zawiesistego sosu. Z przyczyn logistyczno-estetycznych wino nie będzie w takim przypadku moim pierwszym wyborem. Burger i piwo – to brzmi lepiej. Mam tu na myśli piwa rzemieślnicze, które dzięki swojej różnorodności na wielu polach kulinarnych mogą konkurować z winem.

Burger wołowy doskonale połączy się z głębokim smakiem goryczkowej IPA lub APA, ale fani porterów też mogą być spokojni, ponieważ ciemne piwo i cheeseburger to także idealny pairing. Nie twierdzę, że wino nie pasuje do smaku burgera. Wręcz przeciwnie. Naturalnym wyborem będą dogrzane słońcem kalifornijskim zinfandele i merloty. 

CURRY 
Wysoka aromatyczność, słodycz i pikantność curry czyni je jednym z trudniejszych partnerów do łączenia z winem. Sprawdzają się do niego lekko słodkie alzackie gewürztraminery i rieslingi, ale najlepiej wypada piwo. Tutaj słusznym kierunkiem będzie najzwyklejszy pils lub lager. Ma być rześko, z dotykiem słodyczy, solidną pienistością i nie nazbyt goryczkowo. Każde dobrze schłodzone piwo jasne się obroni, jednak najlepiej wypadną marki azjatyckie, w tym słynna indyjska Cobra.

Felieton ukazał się w „Food Service" 3/2021 nr 203.

Autor tekstu: Adam Pawłowski
O AUTORZE
Adam Pawłowski
Pierwszy Polski Master Sommelier. Mistrz Polski Sommelierów 2014, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii Mistrz Mistrzów. Wykładowca i egzaminator the Court of Master Sommeliers, certyfikowany wykładowca The Wine & Spirit Education Trust. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Współautor książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”.

Zobacz także

ZA NAMI "VARSOVINO"

26 września w stołecznej Fortecy odbyła się 13. edycja Wielkiej Wystawy Win Hiszpańskich "Varsovino ". 29 winiarni przedstawiło swoją ofertę polskim importerom i dystrybutorom wina. Degustacja win hiszpańskich była okazją do spróbowania ponad 250 rodzajów win.

Chef & sommelier

Konflikty na linii kuchnia - sala to codzienność wielu restauracji. Antagonizmy, zamiast zbliżać, oddalają restaurację od sukcesu, dlatego lepiej postawić na współpracę między frontem a zapleczem. Jak powinna wyglądać w praktyce kooperacja dwóch doświadczonych generałów: szefa kuchni i sommeliera?

Trend: wzrost zainteresowania winem w Polsce

Mimo pandemii, grudzień był - tradycyjnie - najlepszym okresem sprzedaży w minionym roku i pozwolił branży winiarskiej odbić się nieco po trudnych miesiącach. Firmy zrzeszone w Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa z nadzieją patrzą w przyszłość.

Z własnym winem do Brasserie Warszawskiej. Bez "korkowego"!

Restauracja Brasserie Warszawska wprowadza w poniedziałki akcję "Pij po swojemu". To pierwsze miejsce w Warszawie, które umożliwia gościom przyniesienie własnego wina bez dodatkowych opłat.

Rośnie popularność win różowych

Trzeba przyznać - wina różowe do niedawna nie były traktowane poważnie, ale to się zmienia. Cieszą się coraz większym uznaniem konsumentów i specjalistów. Na świecie spożycie wina różowego wzrosło aż o 40%, Polska jako kraj o rozwijającej się kulturze wina podąża za światowymi trendami.

Wrocław winem już płynie

Piwny Wrocław długo opierał się winnej rewolucji. Tamtejsi amatorzy wina z zazdrością przyglądali się temu, co dzieje się w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu. Ale w końcu coś się przełamało - obecnie jest już kilkadziesiąt wrocławskich adresów, pod które warto wybrać się na wino.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej