x

Adam Pawłowski: take away + wino i nie tylko

Kategoria: Wino    18.04.2021

Dzwoniąc do lokalu lub klikając w aplikację smartfona w celu zamówienia posiłku na wynos, kierujemy się nie tylko głodem, ale także chęcią sprawienia sobie przyjemności. O ile zwykle mamy dobrze sprecyzowane preferencje w kwestii jedzenia, to rzadko zastanawiamy się nad tym, jaki napój go dopełni.

Adam Pawłowski. Foto: Ignacy Matuszewski
Adam Pawłowski. Foto: Ignacy Matuszewski
Odpowiednio dobrane wino, piwo czy inny napój może wynieść nasz ukochany comfort food na wyżyny doznań smakowych. Oto moje rekomendacje dla popularnych potraw na wynos. 

PIZZA 
To proste danie najlepiej odnajduje się w towarzystwie niezobowiązujących, lekkich win czerwonych. Pizza jest potrawą mączną z niską zawartością białka, więc potężne wina czerwone odpadają. Wiele zależy od rodzaju użytego sosu – pomidorowy jest naturalnym towarzyszem wina czerwonego, a sosy białe przechylają szalę na stronę win białych.

Kolejna kwestia to dodatki. Pizza pepperoni aż się prosi o akompaniament regionalnych win włoskich, np. barbery czy valpolicelli. Przy wołowinie możemy się pokusić o coś bardziej konkretnego typu zinfandel, rioja lub chianti. Zamawiając pizzę z tuńczykiem lub 

owocami morza, wypływamy w rewiry wytrawnych win białych. Tutaj poszukujemy rześkości do delikatnego dokwaszenia dania. Idealne będzie vinho verde, pinot grigio i każde inne lekkie, średnio zbudowane wino białe. Za to przy focaccii odrzucamy wina spokojne i raczymy się bąbelkami. Prosecco byłoby dobrym wyborem, ale jeszcze lepszym będzie wytrawna cava. 

SUSHI 
Ten japoński przysmak już na stałe wpisał się w nasze menu, ale mam wrażenie, że nadal nie za bardzo wiemy, czego powinniśmy się do niego napić. Idąc w myśl zasady regionalności, naturalnym kierunkiem jest sake i warto eksplorować tę fascynującą kategorię alkoholi. Bazę do sake stanowi fermentowany ryż, więc trudno o lepsze pokrewieństwo smaków z idealnie lepkim ryżem otulającym rolkę sushi. Nie mniej udanym połączeniem będą również białe wina. Pamiętajmy, że nasz orientalny przysmak jest serwowany z chrzanem wasabi, marynowanym imbirem i sosem sojowym – są to dodatki bardzo intensywne w smaku. Wasabi i sos sojowy wołają o nutę słodyczy, a imbir łaknie intensywnego owocu. Najbezpieczniejszym wyborem będą rieslingi. Ta plastyczna odmiana z dobrze zarysowaną kwasowością i – nierzadko – nutą słodyczy doskonale odnajdzie się w zestawie sushi. Tutaj także z powodzeniem można iść tropem lekkich win białych, sprawdzą się np. nowozelandzkie sauvignon blanc, pinot grigio, vinho verde. 

Fot. Shutterstock.com
Fot. Shutterstock.com
BURGER 
Z własnego doświadczenia wiem, że niełatwo sięga się po kieliszek wina palcami, po których spływa lawa zawiesistego sosu. Z przyczyn logistyczno-estetycznych wino nie będzie w takim przypadku moim pierwszym wyborem. Burger i piwo – to brzmi lepiej. Mam tu na myśli piwa rzemieślnicze, które dzięki swojej różnorodności na wielu polach kulinarnych mogą konkurować z winem.

Burger wołowy doskonale połączy się z głębokim smakiem goryczkowej IPA lub APA, ale fani porterów też mogą być spokojni, ponieważ ciemne piwo i cheeseburger to także idealny pairing. Nie twierdzę, że wino nie pasuje do smaku burgera. Wręcz przeciwnie. Naturalnym wyborem będą dogrzane słońcem kalifornijskim zinfandele i merloty. 

CURRY 
Wysoka aromatyczność, słodycz i pikantność curry czyni je jednym z trudniejszych partnerów do łączenia z winem. Sprawdzają się do niego lekko słodkie alzackie gewürztraminery i rieslingi, ale najlepiej wypada piwo. Tutaj słusznym kierunkiem będzie najzwyklejszy pils lub lager. Ma być rześko, z dotykiem słodyczy, solidną pienistością i nie nazbyt goryczkowo. Każde dobrze schłodzone piwo jasne się obroni, jednak najlepiej wypadną marki azjatyckie, w tym słynna indyjska Cobra.

Felieton ukazał się w „Food Service" 3/2021 nr 203.

Autor tekstu: Adam Pawłowski
O AUTORZE
Adam Pawłowski
Pierwszy Polski Master Sommelier. Mistrz Polski Sommelierów 2014, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii Mistrz Mistrzów. Wykładowca i egzaminator the Court of Master Sommeliers, certyfikowany wykładowca The Wine & Spirit Education Trust. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Współautor książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”.

Zobacz także

Adam Pawłowski: vege food and wine

To prawda, że najwięcej klasycznych połączeń bazuje na produktach zwierzęcych, ale diety i upodobania kulinarne nieuchronnie zmierzają w stronę wege, co pobudza kreatywność i otwiera nowy rozdział w księgach food & wine pairingu.

Wina (wcale nie tak) egzotyczne

Jak zwiększyć atrakcyjność karty win i ich sprzedaż? W poszukiwaniu butelek zejść z utartej ścieżki!

Wino bardziej socjalne

Dobra, przemyślana karta win to dla lokalu nie tylko źródło dodatkowych, czasem znaczących przychodów, ale także istotny element budowania wizerunku. Dookreśla koncept w percepcji gości i lokuje go w odpowiednim miejscu na ich mentalnych mapach.

Adam Pawłowski: Raport z winnic

Ciągłość powtarzalnych trendów pogodowych przechodzi do historii. Ostatnia dekada pokazuje, że jedyne, czego można być pewnym, to… nieprzewidywalności. Susza, rekordowo wysokie temperatury, pożary i zaburzony kalendarz prac są największymi wyzwaniami tegorocznych zbiorów.

Kursy Court of Master Sommeliers w Warszawie

Sommelierzy i sommelierki z Europy i świata ponownie przybędą do Warszawy żeby zmierzyć się z egzaminami w ramach międzynarodowych kursów Court of Master Sommeliers.

Magda Gessler z własną marką win. Dostępne online i w sieci Żabka

Znana restauratorka Magda Gessler wkracza na polski rynek alkoholi z własną marką win - "R". Trunki pochodzące z winnicy Bodegas Villarrica Manor w Hiszpanii zostały osobiście wyselekcjonowane przez nią i Janusza Palikota. Kolekcja win jest dostępna online i w sieci Żabka.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej