x

"Mniej mięsa. Jak zostać fleksitarianinem, by pomóc sobie i planecie" Sylwii Majcher

Kategoria: Lifestyle - książki    17.04.2021

Czy w wyborach żywieniowych (i co za tym idzie - etycznych czy ekologicznych) zero-jedynkowe decyzje są najlepsze? Czy można znaleźć złoty środek? Sylwia Majcher prezentuje takie rozwiązanie.

Fot. materiały prasowe.
Fot. materiały prasowe.
Fleksitarianizm, czyli ograniczanie mięsa w diecie, jest coraz bardziej popularny na świecie i w Polsce, także wśród gości restauracji. Argumentów za tym, by codziennie na talerzu pojawiło się więcej warzyw, jest dużo. Majcher przedstawia je w przekonujący sposób, powołując się na badania, statystyki i zdroworozsądkowe powody związane z negatywnym wpływem przemysłowych hodowli na kondycję środowiska oraz z naszym zdrowiem (przetworzone mięso to czynnik rakotwórczy). Tym, którzy nie chcą lub nie mogą całkiem zrezygnować z mięsa, proponuje: jedzcie go mniej. Podaje też 90 przepisów, w których mięso zastąpione jest produktami roślinnymi. Dla kogoś, kto stawia pierwsze kroki w tej dziedzinie lub dla gości restauracji, takie propozycje to dobra zachęta. 

„MNIEJ MIĘSA. JAK ZOSTAĆ FLEKSITARIANINEM, BY POMÓC SOBIE I PLANECIE”, SYLWIA MAJCHER, WYD. BUCHMANN, 2021 R.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 3/2021 nr 203.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej