x

Michalina Szczepańska: Restaurator i detalista a diety pudełkowe

Kategoria: Lifestyle - blog    16.04.2021

Co się dzieje, gdy silni detaliści (m.in. dzięki swojej skali, ale przede wszystkim możliwości działania tzn. pozostawania otwartym w pandemii) i restauratorzy (mali i dotknięci lockdownami) biorą się do tego samego?

Michalina Szczepańska
Michalina Szczepańska
Przed nami taka oto sytuacja: „restauracja w twoim domu” i „restauracyjny catering z dostawą pod twoje drzwi” versus catering dietetyczny dostępny w sieci sklepów. Jedno i drugie dotyczy nowych nóg biznesowych graczy, którzy jednocześnie zabrali się do rozwijania tzw. diet pudełkowych. Pierwszy to – dla przykładu – InFormal Catering, tworzony przez restauratorów prowadzących InFormal Kitchen, PAPU i Zielnik. Drugi – Żabka, sieć handlowa posiadająca 7 tys. placówek, która właśnie przejęła Maczfit – lidera rynku cateringu dietetycznego w Polsce. Jeśli kolejni detaliści pójdą w tym kierunku, a z pewnością pójdą, to co pozostanie restauratorom? 
Okiem kogoś, kto zajmuje się rynkiem FMCG, mogę dojrzeć co najmniej trzy wyróżniki, których handel z różnych powodów nie osiągnie. Pierwszy to skala – żaden restaurator nie zaopatrzy Żabek w całej Polsce, bo jest na to za mały i właśnie dzięki temu może sięgać po surowce od okolicznych producentów i sam podkreślać swoją lokalność. Patriotyzm konsumencki zawężony do najbliższego otoczenia jest cechą, która będzie zyskiwać na sile wśród Polaków. 
Drugi to walory smakowe i kompozycja posiłku. Producenci mrożonek, dań gotowych chłodzonych itp. zgodnie nawiązują do jednego – posiłku „jak z restauracji”. Nie mają jednak wiedzy, umiejętności i wiarygodności kucharzy restauracyjnych – to więc kolejny wart podkreślenia wyróżnik. 
Trzecim jest doświadczanie – przed pandemią już w prawie każdej branży mówiło się o budowaniu i sprzedawaniu doświadczeń, a nie produktów czy usług. Oczywiście należy zapytać, jakim doświadczaniem może uraczyć klienta restauracja, gdy pozostaje zamknięta? Dokładnie takim, jakie już część z Państwa serwuje – np. masterclass z szefem kuchni. Można dodać do tego jeszcze kilka materiałów „zza kulis” – pokazać jak powstają dania, kim jest rolnik, który dostarcza warzywa do waszej sałatki – i poprzez takie formuły spotkać się z klientem, z którym na razie spotkać się nie można. Gwarantuję, że tak „opakowana” dieta pudełkowa odróżni się od tej ze sklepu. 

Felieton ukazał się w „Food Service" 3/2021 nr 203.

Autor tekstu: Michalina Szczepańska

Zobacz także

Tomasz Źródłowski: w oczekiwaniu na szarą codzienność... tylko jaka ona będzie?

Nie ma sensu pisać wstępu i po raz kolejny podkreślać, jak bardzo branża jest... no tam, gdzie jest. Liczę bardzo na to, że podczas lektury tych słów będzie już po lockdownie i powoli będziemy porządkować zgliszcza tego, co po nas zostanie.

ADAM CHRZĄSTOWSKI: ANTWERPIA 2017

W poprzednim felietonie obiecałem Szanownym Czytelniczkom i Czytelnikom relację z wyjazdu do Antwerpii. Wycieczka była coroczną nagrodą od marki Tork dla najlepiej zorganizowanej i najczystszej ekipy startującej w L’Art de la Cuisine Martell.

Tomasz Źródłowski: Wartości w gastronomii

Czym się dotąd kierowaliśmy w gastrobiznesie? Czym się kierujemy obecnie i czym będziemy się kierować? Od tematów okołowirusowych trudno jest uciec.

Artur Musztyfaga: Amerykański sen o polskim BBQ

Od Montany na północy, przez rozsławione Kentucky w centrum, po Teksas na południu - tak szeroko i daleko sięga amerykańska miłość do BBQ. USA barbecue stoi, to fakt. 4 lipca, gdy wszystkie stany świętują Dzień Niepodległości, Amerykanie całymi rodzinami siadają do grillowania. To część ich kultury.

JAROSŁAW DUMANOWSKI: KACZKA "KUCHARZA DOSKONAŁEGO"

W "Kucharzu doskonałym" z 1783 r. Wielądko zamieścił rozdział z przepisami na potrawy z gęsi i kaczek. Autor opisał między innymi sposoby przyrządzania kaczki nadziewanej, kaczkę z rzepą, kaczkę z grochem czy "po włosku", duszoną w białym winie z bulionem i oliwą zaprawioną czosnkiem.

Jarosław Dumanowski: czas kuchni

Kuchnia to sztuka - ma swój styl, podobnie jak każda epoka i jej estetyka. Mówimy o kuchni średniowiecznej, istnieje pojęcie kuchni gotyckiej, renesansowej, barokowej czy klasycznej.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej