x

Burger King poszerza wegańską ofertę o roślinne nuggetsy

Kategoria: Karta - dania    13.04.2021

Roślinne nuggetsy to kolejna pozycja w Burger King, która pojawia się w menu sieci w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie roślinnym jedzeniem wśród Polaków.

Roślinne nuggetsy w Burger King. Zdjęcie: Weronika Pochylska
Roślinne nuggetsy w Burger King. Zdjęcie: Weronika Pochylska
Roślinne nuggetsy dostępne są w całej Polsce od 13 kwietnia. Podobnie jak Plant-based Whopper, opracowano je we współpracy z The Vegetarian Butcher. Produkowane są na bazie soi. Podobnie jak oryginalne nuggetsy z kurczaka są chrupiące z zewnątrz, a delikatne i soczyste w środku.
– Ci, którzy mieli możliwość ich spróbować i porównać z nuggetsami kurczaka, uważają, że są równie pyszne – mówi Zuzanna Kilar, brand manager Burger King Polska.

Autor tekstu: Joanna Hamdan

Zobacz także

Karp na święta (i nie tylko) w MAKRO Polska

Sieć hurtowni MAKRO Polska oferuje szeroki wybór karpia w różnych formach. Ryby pochodzą od sprawdzonych dostawców oraz hodowane są w wyspecjalizowany sposób, dzięki czemu wyróżniają się mięsem wysokiej jakości.

Grasica cielęca

Dawid Łagowski/Pałac Mierzęcin

Jak wybrać świeżą, dobrą rybę?

Boże Narodzenie to tradycyjne "rybne święto". W czołówce spożycia nadal utrzymują się takie gatunki, jak karp, śledź, łosoś i dorsz. Niezależnie od tego, jakie ryby kupujemy, należy zwracać uwagę, aby były one świeże. Jak to rozpoznać radzi Piotr Zych z MAKRO Polska.

Pączek z różą? Nuda! Oto bardziej dekadenckie propozycje na Tłusty Czwartek!

Pączki z kaszanką, z nadzieniem Piña Colada, a może smażone bułeczki bao z kremem matcha? Oto nasz subiektywny wybór 8 alternatywnych sposobów na świętowanie Tłustego Czwartku w Warszawie.

Trendy w deserach lodowych: co będziemy jeść tego lata?

Proste albo niezwykle złożone, słodkie albo orzeźwiające, mleczne lub owocowe - desery lodowe mogą mieć tysiące wariantów. Część z nich chętnie spróbowalibyśmy jeszcze tego lata.

Ryba w roli głównej

Ryby, chociaż występują w polskiej kuchni od stuleci, nieczęsto stanowią główny element karty dzisiejszych restauracji, a Polacy dopiero się do nich przekonują. Ponieważ dania z ryb powinny stanowić ważny element w codziennej diecie człowieka, warto wprowadzić je do menu lokalu.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej