x

Rozwój subskrypcji na wino

Kategoria: Wino    10.04.2021

Jak wiadomo, życie nie znosi próżni. Gdy z dnia na dzień pozbawiono nas możliwości korzystania z usług wine barów czy restauracji, a wycieczki do sklepu winiarskiego nie zawsze są nam po drodze, w sukurs przyszła opcja zamawiania wina w subskrypcji.

Fot. Shutterstock.com
Fot. Shutterstock.com
Na razie pandemiczna rzeczywistość skłania do aktywności głównie w przestrzeniach domowych. Model subskrypcyjny, popularny w przypadku zakupu filmów, seriali czy muzyki, wkroczył z powodzeniem na arenę winiarską. Na polskim rynku pojawiło się kilka firm, które oferują możliwość cyklicznych dostaw win prosto pod nasze drzwi.
– To dobra wiadomość dla miłośników win, którzy nie mają na co dzień do nich dostępu. Sklep specjalistyczny daleko, w internecie trzeba spędzić godziny, żeby coś wybrać, a i tak ryzyko porażki jakościowej jest duże – mówią Agata Krawiec-Rokita i Mateusz Rokita z Wine Me. 

I PO KŁOPOCIE Z WYBOREM 
– Nasza subskrypcja ma na celu nadanie winu „przyjaznej twarzy”. Kiedy zaczynaliśmy przygodę z winem, zorientowaliśmy się, że trudno jest wybrać dobry produkt. W większości supermarketów gubiliśmy się w gąszczu butelek, które po degustacji wydawały nam się warte dużo mniej niż cena, którą zapłaciliśmy. Natomiast w sklepach specjalistycznych czuliśmy się przytłoczeni wyborem i obecnością doradcy, przed którym baliśmy się przyznać, że wielu rzeczy o winie jeszcze nie wiemy. Wybór był zawsze albo za duży, albo za mały, a na pewno bardzo czasochłonny. Tak też zrodziła się nasza wizja: wysokiej jakości wina dostarczane co miesiąc prosto do domu – opowiadają założyciele Wine Me. 
Wine Me słynie też ze współpracy z sommelierami i sommelierkami (np. Maciejem Łyko czy Moniką Bielką-Vescovi), którzy cyklicznie uczestniczą w doborze asortymentu. 

W subskrypcji Winerua klienci mogą sami definiować, z jakich win ma się składać paczka. Fot. materiały prasowe
W subskrypcji Winerua klienci mogą sami definiować, z jakich win ma się składać paczka. Fot. materiały prasowe
QUIZ PRAWDĘ POWIE? 
Jak subskrypcje działają w praktyce? Weźmy za przykład Modern Wine Club. Na ich stronie internetowej dzięki specjalnie opracowanemu quizowi możemy wybrać wina z uwzględnieniem własnych preferencji. Pytania dotyczą ulubionych zapachów, smaków i w końcu – budżetu. 
W asortymencie są 64 butelki, które zostały starannie wyselekcjonowane na podstawie smaku oraz atrakcyjności etykiet.
– Nie chcieliśmy mieć w ofercie klasycznych butelek z wielkim pałacem na etykiecie – tłumaczą Jowita Michniowska i Marek Datkun, twórcy Modern Wine Club. 
Ich zdaniem ludzie, którzy lubią pić wino, często wcale się na nim nie znają, nie radzą sobie z jego wyborem lub są zbyt onieśmieleni, aby rozmawiać na jego temat z sommelierem. Wśród plusów korzystania z subskrypcji na pierwszym miejscu plasują się wygoda oraz dobry stosunek ceny do jakości. 
– Pomysł wziął się z własnej potrzeby. Lubimy pić wino i pijemy je często. Wolimy mieć zapas w domu, a nie kupować przypadkowe butelki, z których nie zawsze jesteśmy zadowoleni – opowiadają o swoich początkach Jowita Michnikowska i Marek Datkun. – Wina w dostawie do domu nie trzeba dźwigać, a dla kobiet, które są głównymi odbiorczyniami Modern Wine Club, to istotny aspekt. W dużych miastach oferowana jest usługa same day delivery, czyli dostawa tego samego dnia – podkreślają. 

TECHNOLOGIA I DOMOWA PIWNICZKA 
Bartosz Tupta, twórca platformy Winerua, przyznaje, że pomysł na jej stworzenie wziął się z pasji do wina i nowych technologii. Jednocześnie wyraźnie wskazuje, że jego produkt skierowany jest do ludzi chcących poznać świat win. 
– To osoby, które na co dzień nie myślą o winnych zakupach, są zabiegane, a wciąż chciałyby pić wino dobrej jakości i eksplorować różne oblicza tego trunku – wyjaśnia.
Według niego korzystanie z subskrypcji rozszerza winiarskie horyzonty i motywuje do degustacji różnorodnych win. Winerua to także wygodny sposób na budowanie domowej piwniczki. 
Subskrybenci sami mogą zdefiniować, z jakich win ma składać się box. Subskrypcję można zamówić na jednym z trzech poziomów. Starter (149 zł miesięcznie z dostawą) to propozycja dla początkujących winopijców, premium (199 zł miesięcznie z dostawą) – dla klientów bardziej wymagających, którzy mają już za sobą wiele degustacji, a supreme (299 zł miesięcznie z dostawą) – dla winomaniaków, którzy uwielbiają wina z wyższej półki zachowujące bardzo dobry stosunek jakości do ceny. 

Projekt WineMe słynie ze współpracy z sommelierami i sommelierkami. Fot. materiały prasowe
Projekt WineMe słynie ze współpracy z sommelierami i sommelierkami. Fot. materiały prasowe
BEZAPELACYJNIE POLSKIE WINO 
Odetchnąć z ulgą powinni także amatorzy polskich win, ponieważ można je już zamówić w subskrypcji Klubu Polskiego Wina Bezapelacyjni. 
– W pierwszej kolejności nasz projekt ma zaspokoić potrzebę poznawania polskiego wina. Uczestnictwo w Klubie Polskiego Wina Bezapelacyjni to doświadczenie, które daleko wykracza poza tradycyjny zakup wina – tłumaczy Wiktor Gowin, współzałożyciel i wiceprezes Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Polskiego Winiarstwa oraz współwłaściciel Winnicy Dwórzno. – Już samemu otwieraniu comiesięcznego pakietu degustacyjnego towarzyszy dreszczyk emocji. Nasi klubowicze nie znają bowiem jego zawartości, dopóki fizycznie go nie otrzymają. A ta zawartość to dużo więcej niż butelki – wyjaśnia Gowin. Co takiego jeszcze skrywa przesyłka? Każdy z trunków opatrzony jest trzema kolekcjonerskimi kartami do „enoteki” – kartą regionu, winnicy i wina, a na nich znaleźć można rys historyczny regionu, dane i ciekawostki o winnicy oraz szczegółowy opis wina zarówno pod kątem technicznym, jak i opisowym. Poza tym pakiet skrywa sugestie połączeń kulinarnych oraz gadżetów winiarskich. Warto zauważyć, że pomimo koronnego argumentu, jakim jest wygoda i oszczędność czasu, wciąż wielu klientów sceptycznie podchodzi do różnego typu subskrypcji, kojarząc ten model zakupowy z usługą wiążącą w czasie. Wystarczy jednak wspomnieć Netlifx czy Spotify, platformy, które obcują z nami z sukcesem od kilku dobrych lat. Przyzwyczailiśmy się do cyklicznych opłat za użytkowanie takich usług. Moi rozmówcy zgodnie podkreślają, że subskrypcyjna forma sprzedaży wina rozwinie się w najbliższych latach w Polsce i będzie się rozwijać na całym świecie. Przemawiają za tym nie tylko ich nadzieje, ale też dane. Przewiduje się, że do 2040 r. 95% zakupów będzie odbywać się online.

Artykuł ukazał się w „Food Service" 3/2021 nr 203.

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

Kalifornijscy winiarze zapowiadają wysoką jakość rocznika 2022

Wszystko wskazuje na to, że w Kalifornii rocznik 2022 będzie obfitował w wina wysokiej jakości - skoncentrowane i złożone.

Taste The Wine - polska kolacja degustacyjna w Concordia Taste

Winiarskie perełki z trzech polskich winnic będą główną atrakcją Taste The Wine - polskiej kolacji degustacyjnej, która 24 listopada odbędzie się w poznańskiej restauracji Concordia Taste. W programie także aukcja charytatywna dzieł sztuki na… butelkach i fotografii z winobrania.

Adam Pawłowski: Waszyngton - wina nieodkyte

Często jestem pytany o wskazanie "regionów winiarskiego jutra", w których dzieją się ekscytujące procesy wnoszące nową jakość do świata wina. Jednym z tych nieodkrytych miejsc jest dla mnie stan Waszyngton.

Jak sprzedawać wino w restauracji, gdy nie ma sommeliera na pokładzie

Wino drożeje, więc zwiększanie jego sprzedaży w restauracji staje się nie lada wyzwaniem. Jak się z nim zmierzyć? Zwłaszcza gdy nasz koncept nie przewiduje obsługi sommelierskiej?

Znamy laureatów Mistrzostw Polski Młodych Sommelierów 2022

Łukasz Górski z warszawskiej restauracji Butchery & Wine zdobył tytuł Mistrza Polski Młodych Sommelierów 2022. W finale zawodów pokonał Aleksandrę Harabasz z krakowskiej Bottiglierii (II miejsce) i Iwonę Heredę z hotelu Four Seasons w Limassol (III miejsce).

Lalou Wines - nowy importer win organicznych i biodynamicznych z Francji

Lalou Wines ma się skupiać na imporcie win organicznych i biodynamicznych z niewielkich posiadłości winiarskich z Burgundii, Jury, Doliny Loary, Alzacji, Szampanii oraz północnego Rodanu.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej