- Adele straciła wagę dzięki diecie SIRT. Zdjęcie: Shutterstock.com
Główne zasady diety SIRT
– Dieta SIRT powstała z myślą o osobach, które dążą do redukcji nadmiernej masy ciała, ale jednocześnie chcących zadbać o swoje zdrowie. Polega na włączeniu do diety tzw. sirtfoods czyli produktów, które najsilniej pobudzają tzw. geny długowieczności. Geny aktywujące sirtuiny odgrywają istotną rolę w procesie utraty nadmiernej masy ciała, wpływając na regulację glikemii i poziomu insuliny. Ich aktywacja może być także korzystna w przypadku zarówno profilaktyki, jak i występowania chorób, takich jak cukrzyca typu II, czy chorób neurodegeneracyjnych jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona. To właśnie dzięki tym wyjątkowym właściwościom zdecydowaliśmy się na wprowadzenie słynnej „diety Adele” do planów żywieniowych SuperMenu – mówi główny dietetyk cateringu dietetycznego SuperMenu by Anna Lewandowska.
Dobre nawyki na stałe
Po przejściu dwóch pierwszych etapów, ostatni nie wymaga już takich restrykcji kalorycznych. Zapotrzebowanie jest dostosowane indywidualnie do danej osoby i prowadzonego przez nią trybu życia. I to właśnie wyróżnia dietę SIRT, która mimo swojej skuteczności nie wymaga od nas wielu wyrzeczeń.
– Polacy chętnie podejmują się różnych wyzwań, ale mają tendencję do poddawania się, gdy w krótkim czasie nie widzą zadowalających efektów. Na wiosnę wiele osób decyduje się rozpocząć stosowanie diety, by poprawić wygląd swojej sylwetki, zacząć się zdrowiej odżywiać. To ostatnia chwila na wdrożenie w życie postanowień noworocznych. Chcąc nadrobić „stracony” czas, stawiają na restrykcyjne diety, w tym głodówki, z których rezygnują po kilku dniach, wracając do swoich przyzwyczajeń. Dieta SIRT cieszy się tak dużym zainteresowaniem, bo nie wymaga wielu wyrzeczeń, a jest bardzo skuteczna – podkreśla mgr Anna Borawska
Łatwość w utrzymaniu efektów
Wzrost wagi najczęściej pojawia się u osób, które wróciły do dawnych nawyków żywieniowych po okresie przestrzegania zasad diety odchudzającej. Natomiast głównym założeniem diety SIRT jest wyrobienie zdrowych przyzwyczajeń, które zostaną z nami na stałe. Ze względu na brak ograniczeń kalorycznych w ostatnim etapie nie jest ona aż tak restrykcyjna jak inne diety, dzięki czemu dla wielu osób jest łatwiejsza do utrzymania. Należy jednak pamiętać, by po zakończeniu trzeciego etapu diety kontynuować spożywanie produktów aktywujących sirtuinę.
– Chcąc uniknąć ponownego przybrania na wadze bardzo ważne jest, by codzienna dieta była nieprzerwanie bogata w składniki aktywujące sirtuiny. Brak restrykcji kalorycznych nie oznacza przyzwolenia na jedzenie nieograniczonej ilości pożywienia i ulegania niezdrowym zachciankom. Należy słuchać sygnałów, jakie daje nam nasz organizm i co ważne, nie przejadać się. Tylko w ten sposób utrzymamy osiągnięte cele i zniwelujemy ryzyko ponownego zdobycia zbędnych kilogramów – podsumowuje mgr Anna Borawska, dietetyk SuperMenu.
Przykładowe menu diety SIRT w poszczególnych etapach:
Etap 1
1. Koktajl z selerem naciowym, jarmużem, rukolą i matchą
2. Zielony koktajl z natką pietruszki
3. Indyk w sosie porowo-kaparowym z brokułem i kaszą gryczaną
4. Koktajl szpinakowy z kiwi i cytryną
Etap 2
1. Koktajl z pietruszką, ananasem i kurkumą
2. Dhal z soczewicą i ryżem curry
3. Koktajl ze szpinakiem i winogronami
4. Pizza sirtuinowa z sosem pomidorowym
Etap 3
1. Zielone smoothie z melonem
2. Wegetariańskie Tikka Masala z tofu
3. Dorsz pieczony w pietruszkowej marynacie na puree z czerwonej kapusty
4. Jogurt truskawkowy z museli sirtuinowym
5. Gryczane burgery z mozzarellą i sosem tzatziki