x

Smashny - w Warszawie rusza lokal ze smash burgerami

Kategoria: Miejsca    08.04.2021

Smash burger stał się w ostatnich latach jednym z ulubionych streetfoodowych dań w USA. Nowe miejsca z tym rodzajem burgera są tam regularnie otwierane, a technikę jego przyrządzania wykorzystują również znane sieci, m.in. Shake Shack i In-N-Out. Jak to smakuje?

Smash burger z oferty lokalu Smashny w Warszawie. Zdjęcie: materiały prasowe
Smash burger z oferty lokalu Smashny w Warszawie. Zdjęcie: materiały prasowe
Smashny w Warszawie mieści się przy Wilczej 26 – oficjalne otwarcie zaplanowano na sobotę, 10 kwietnia.
Twórcą konceptu jest francuski przedsiębiorca Lucas Pollier, który chce propagować ten sposób wytwarzania burgerów na scenie street foodu w Polsce.
Twórcą konceptu Smashny jest francuski przedsiębiorca Lucas Pollier. Zdjęcie: materiały prasowe
Twórcą konceptu Smashny jest francuski przedsiębiorca Lucas Pollier. Zdjęcie: materiały prasowe
– Po dłuższej pracy w Warszawie, moja firma przeniosła mnie do Los Angeles i tam odkryłem zupełnie nowy świat ulicznego jedzenia, w tym smash hamburgery. Zawsze marzyłem o otwarciu własnej restauracji, więc po 6 miesiącach pobytu w Kalifornii zdecydowałem się rzucić pracę i wyeksportować koncepcję smash burgera do Polski. W Warszawie jest wiele lokali z burgerami, ale trudno w nich znaleźć takiego, który smakiem przypomina te z USA, więc celem Smashnego jest to zrobić! – mówi Lucas Pollier.

Czym właściwie jest smash burger?
Technika jego przyrządzania polega na umieszczeniu mielonej wołowiny na dymiącym, gorącym grillu i rozbijaniu jej stosunkowo cienko za pomocą ciężkiej łopatki. To, co dzieje się z mięsem, nazywa się reakcją Maillarda, którą w XX wieku opisał francuski chemik Louis-Camille Maillard.

Tego typu reakcje występują przy smażeniu i ogrzewaniu prawie każdego rodzaju produktu żywnościowego zawierającego białka i cukry. Podobnie jak w przypadku karmelizacji, w ich wyniku tworzy się subtelna skórka, dzięki czemu mięso jest jednocześnie chrupiące i soczyste oraz zostaje nasycone specyficznym smakiem.

Black Angus i inne frykasy

Smash burger z oferty lokalu Smashny w Warszawie. Zdjęcie: materiały prasowe
Smash burger z oferty lokalu Smashny w Warszawie. Zdjęcie: materiały prasowe
W Smashny’m hamburgery robione są z najwyższej jakości wołowiny (Black Angus). Każdy bazuje na dwóch kulkach mięsa rozbitego i usmażonego na płasko oraz zwieńczonego amerykańskim serem. Lekko słodkie i intensywnie maślane bułki brioche, w których zamykane są burgery, dowożone są codziennie rano z zaprzyjaźnionej piekarni Vincent. Klient może zamawiać także domowe, chrupiące frytki, które są dwukrotnie smażone techniką belgijską.

Restauracja ma w menu cztery burgery, w tym opcję wegetariańską z Beyond Meat. Ograniczona liczba pozycji w karcie jest celowa – dzięki temu lokal może skupić się na jakości, a także wytwarzaniu własnych sosów i pikli.
Smashny oferuje również wybór piw rzemieślniczych, w tym niektóre z wielokrotnie nagradzanego polskiego browaru Trzech Kumpli.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Restauracja Tarasowa we Wrocławiu z Katarzyną Daniłowicz jako executive chefem

W odnowionej wrocławskiej Hali Stulecia otworzyła się restauracja Tarasowa, nawiązująca do historii Wrocławia i czerpiąca inspiracje z dawnych książek kucharskich. Za koncepcję kulinarną miejsca odpowiada Katarzyna Daniłowicz.

Restauracja Nine's Roberta Lewandowskiego uruchomiła sklepik z gadżetami online

NINE's Restaurant & Sports Bar Roberta Lewandowskiego ma w ofercie nie tylko dania i napoje, ale także gadżety, które są gratką dla fanów sportu. Na prośby gości sprzedaż, dotąd odbywająca się tylko stacjonarnie w restauracji w Browarach Warszawskich, teraz ruszyła także online sklepiku NINE's Shop.

Cztery Pory Roku z Poznania - restauracja z najlepszym daniem głównym według gości Restaurant Week [WYWIAD]

Goście ostatniej edycji festiwalu Restaurant Week uznali, że najlepsze danie główne w Polsce przygotowała restauracja Cztery Pory Roku z Poznania. Za tym sukcesem stoi szef kuchni Maciej Małgowski, z którym rozmawiamy o menu lokalu.

Euskadi jako pierwszy lokal w Polsce z prestiżowym certyfikatem Restaurants from Spain

Krakowska restauracja Euskadi jako pierwsza w Polsce została uhonorowana przez hiszpańskie władze certyfikatem Restaurants from Spain. To międzynarodowy znak jakości wyróżniający te lokale poza Hiszpanią, które oferują autentycznie hiszpańską kuchnię i produkty wysokiej jakości.

Thai Wok w warszawskim Wola Parku - wizytówka nowego stylu sieci

Serwująca kuchnię tajska sieć Thai Wok realizuje swoje plany inwestycyjne i otwiera kolejną restaurację, tym razem w centrum handlowym Wola Park w Warszawie. To pierwszy lokal sieci w zupełnie nowym designie, który marka będzie wdrażać w innych otwierających się placówkach.

MOXO w Fabryce Norblina - otwarcie w IV kwartale 2022 roku

MOXO w XIX-wiecznym budynku Hali Odlewni na ternie Fabryki Norblina ma być połączeniem restauracji i klubu muzycznego. Koncept, którego twórcami są Tomik Grewiński i Bertrand Jasiński z Amvox International, wystartuje w IV kwartale 2022 roku. Trwa właśnie konkurs na szefa kuchni lokalu.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej