x

Smashny - w Warszawie rusza lokal ze smash burgerami

Kategoria: Miejsca    08.04.2021

Smash burger stał się w ostatnich latach jednym z ulubionych streetfoodowych dań w USA. Nowe miejsca z tym rodzajem burgera są tam regularnie otwierane, a technikę jego przyrządzania wykorzystują również znane sieci, m.in. Shake Shack i In-N-Out. Jak to smakuje?

Smash burger z oferty lokalu Smashny w Warszawie. Zdjęcie: materiały prasowe
Smash burger z oferty lokalu Smashny w Warszawie. Zdjęcie: materiały prasowe
Smashny w Warszawie mieści się przy Wilczej 26 – oficjalne otwarcie zaplanowano na sobotę, 10 kwietnia.
Twórcą konceptu jest francuski przedsiębiorca Lucas Pollier, który chce propagować ten sposób wytwarzania burgerów na scenie street foodu w Polsce.
Twórcą konceptu Smashny jest francuski przedsiębiorca Lucas Pollier. Zdjęcie: materiały prasowe
Twórcą konceptu Smashny jest francuski przedsiębiorca Lucas Pollier. Zdjęcie: materiały prasowe
– Po dłuższej pracy w Warszawie, moja firma przeniosła mnie do Los Angeles i tam odkryłem zupełnie nowy świat ulicznego jedzenia, w tym smash hamburgery. Zawsze marzyłem o otwarciu własnej restauracji, więc po 6 miesiącach pobytu w Kalifornii zdecydowałem się rzucić pracę i wyeksportować koncepcję smash burgera do Polski. W Warszawie jest wiele lokali z burgerami, ale trudno w nich znaleźć takiego, który smakiem przypomina te z USA, więc celem Smashnego jest to zrobić! – mówi Lucas Pollier.

Czym właściwie jest smash burger?
Technika jego przyrządzania polega na umieszczeniu mielonej wołowiny na dymiącym, gorącym grillu i rozbijaniu jej stosunkowo cienko za pomocą ciężkiej łopatki. To, co dzieje się z mięsem, nazywa się reakcją Maillarda, którą w XX wieku opisał francuski chemik Louis-Camille Maillard.

Tego typu reakcje występują przy smażeniu i ogrzewaniu prawie każdego rodzaju produktu żywnościowego zawierającego białka i cukry. Podobnie jak w przypadku karmelizacji, w ich wyniku tworzy się subtelna skórka, dzięki czemu mięso jest jednocześnie chrupiące i soczyste oraz zostaje nasycone specyficznym smakiem.

Black Angus i inne frykasy

Smash burger z oferty lokalu Smashny w Warszawie. Zdjęcie: materiały prasowe
Smash burger z oferty lokalu Smashny w Warszawie. Zdjęcie: materiały prasowe
W Smashny’m hamburgery robione są z najwyższej jakości wołowiny (Black Angus). Każdy bazuje na dwóch kulkach mięsa rozbitego i usmażonego na płasko oraz zwieńczonego amerykańskim serem. Lekko słodkie i intensywnie maślane bułki brioche, w których zamykane są burgery, dowożone są codziennie rano z zaprzyjaźnionej piekarni Vincent. Klient może zamawiać także domowe, chrupiące frytki, które są dwukrotnie smażone techniką belgijską.

Restauracja ma w menu cztery burgery, w tym opcję wegetariańską z Beyond Meat. Ograniczona liczba pozycji w karcie jest celowa – dzięki temu lokal może skupić się na jakości, a także wytwarzaniu własnych sosów i pikli.
Smashny oferuje również wybór piw rzemieślniczych, w tym niektóre z wielokrotnie nagradzanego polskiego browaru Trzech Kumpli.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Kino ze Smakiem - kolacja z filmem w barze Setki Powodów przy Muzeum Polskiej Wódki

Seans filmowy połączony z inspirowaną jego fabułą kolacją autorstwa Michała Brysia - to nowa oferta baru Setki Powodów w Muzeum Polskiej Wódki. - Dla mnie jako szefa kuchni, reżysera i aktora to okazja do stworzenia unikatowego wydarzenia, w którym połączymy sztukę filmową z kulinarną - mówi Bryś.

Pisarz Szczepan Twardoch stworzył kartę koktajli dla baru Lane’s w Warszawie

W stołecznym gin barze Lane’s w Hotelu Bristol można spotkać bohaterów powieści Szczepana Twardocha - zagościli tam Pokora, Ljubow, Widuch i Baronessa. Wszystko za sprawą autorskiej karty koktajli Lane’s by Szczepan Twardoch, którą pisarz współtworzył z szefem baru Arnoldem Skibą.

Kopenhaska Noma przestanie istnieć? "Bycie restauracją już nas nie definiuje"

Noma - najbardziej znana duńska restauracja i jedna z najlepszych na świecie - ogłosiła, że kończy działalność w dotychczasowej formule. Co dalej? W 2025 roku stanie się "gigantycznym laboratorium" pod szyldem Noma 3.0.

Piekarnia Dickery w kolejnym mieście. Gofry w kształcie penisa i waginy dostępne także w Katowicach

W Katowicach zadebiutowała piekarnia Dickery, która oferuje gofry w kształcie męskich i żeńskich narządów płciowych. To już kolejne miasto, w którym te kontrowersyjne wypieki są dostępne. Na otwarciu były tłumy.

McDonald's rośnie: ma już w Polsce ponad 500 lokali!

W 2022 r. McDonald's otworzył łącznie 30 restauracji, w tym 19 zarządzanych przez franczyzobiorców. Miniony rok przyniósł też otwarcie jubileuszowej 500. restauracji, która znajduje się w Wyszkowie. - Nie zwalniamy tempa. Przed nami kolejne otwarcia - zapowiada sieć.

Muzeum Fabryka Wódki w Krakowie

Krakowskie muzeum Fabryka Wódki otwarto w zabytkowym budynku po wybudowanej w latach 30. Wytwórni Wódek nr 11, późniejszej Destylarni Polmos. Trudno o lepszą lokalizację - te mury pamiętają wieloletnią pracę ludzi i urządzeń nad produkcją oraz rozlewem alkoholi kojarzonych do dziś.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej