x

Pustostany po barach i restauracjach na ulicach handlowych

Kategoria: Koronawirus - Głos branży    31.03.2021

Jak pandemia zmienia krajobraz ulic handlowych? W centralnych lokalizacjach najwięcej pustostanów stanowią miejsca po lokalach gastronomicznych. O tym jak wygląda sytuacja na ulicach handlowych opowiada Beata Kokeli, partner, head of retail agency, Cushman & Wakefield.

Beata Kokeli, partner, head of retail agency, Cushman & Wakefield. Zdjęcie: materiały prasowe.
Beata Kokeli, partner, head of retail agency, Cushman & Wakefield. Zdjęcie: materiały prasowe.
Jaka jest obecnie skala pustostanów w Warszawie i jak sytuacja wygląda w innych miastach?
Beata Kokeli, partner, head of retail agency, Cushman & Wakefield: – Liczba pustostanów w centrach największych polskich miast, takich jak Warszawa, czy Kraków, jest bardzo duża. W lokalizacjach centralnych najwięcej pustostanów stanowią miejsca po lokalach gastronomicznych. Zdecydowanie lepiej wygląda sytuacja lokali handlowych ulokowanych w osiedlach mieszkaniowych w dzielnicach poza centrum, gdzie wakatów jest znacznie mniej. Dokładna skala poziomu wakatów nie jest nam znana ze względu na to, że w przypadku wielu lokali, w których działalność nie jest prowadzona w chwili obecnej (np. gastronomia), nie mamy pewności, czy najemca nie wznowi jednak działalności po zniesieniu ograniczeń.

Jakie branże aktualnie szukają lokali jeżeli chodzi o ulice handlowe?
– Ulice handlowe w centrach miast historycznie cieszyły się dużym zainteresowaniem najemców z branży gastronomicznej, ale biorąc pod uwagę zapaść tego sektora w czasie pandemii, obecnie nie otrzymujemy w ogóle zapytań od tej grupy najemców. Pojawiają się natomiast zapytania od firm, które obecnie prowadzą działalność głównie w Internecie i chciałyby otworzyć swoje show-roomy w łatwo dostępnych lokalizacjach. Mamy nadzieję, że wraz z powrotem pracowników do biur, pojawieniem się turystów i spotkań towarzyskich rynek się unormuje.

Warto pamiętać także o ulicach handlowych na terenie osiedli mieszkaniowych oraz w mniejszych miastach. Tego typu powierzchnie są preferowane przez sklepy spożywcze (Carrefour Express, Delikatesy Centrum, Żabka czy inne), warzywniaki, sklepy z alkoholem, winiarnie, piekarnie, cukiernie, garmażerie, drogerie (Rossmann, Hebe), sklepy z artykułami dla zwierząt, kliniki weterynaryjne, dyskonty niespożywcze (Pepco, Action, Tedi), Empik, Iysk oraz, sektor food & beverage – w szczególności sushi i pizzerie, które mogą oferować swoje potrawy w dostawie. Lokale handlowe położone w osiedlach są również obiektem zainteresowania operatorów przedszkoli i żłobków.

Jak kształtują średnie czynsze w wynajmowanych lokalach?
– W Warszawie dla lokali handlowych zlokalizowanych poza ścisłym centrum średnie ceny wahają się pomiędzy 70-120 zł/mkw./mies. Jeszcze w okresie letnim, kiedy otrzymywaliśmy zapytania ofertowe na lokale w centrum miasta, czynsze kształtowały się na poziomie 120-170 zł/mkw./ mies. W czasie pandemii z oczywistych względów zyskały na atrakcyjności lokalizacje rezydencjalne, w dzielnicach mieszkalnych. Średnie czynsze dla lokali handlowych w tych miejscach wynoszą około 100 zł/mkw./mies.

Autor tekstu: Joanna Hamdan

Zobacz także

Kultowa poznańska piekarnia Zakwas zamyka się na dobre

Działający na poznańskich Jeżycach Zakwas zamyka się po pięciu latach działalności. Lokal przegrał z pandemią i biurokracją. - Najważniejszy powód to potworne zmęczenie tym krajem. Mam mili państwo, k**** dość - oświadczyła właścicielka piekarni.

Jak działa w kryzysie bistro Dinette we Wrocławiu?

- Nasz pomysł na przetrwanie opiera się na dostarczaniu gościom namiastki Dinette, w postaci codziennie wypiekanego świeżego pieczywa, słodkości, składników do samodzielnego przygotowania posiłku, półproduktów - mówi Jolanta Jurkowlaniec, właścicielka Dinette.

Restauratorzy idą do sądu. Chcą odzyskać utracone pieniądze

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej przygotowuje pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa. Zdaniem restauratorów, lockdown wprowadzono z naruszeniem prawa i wszystkim, którzy stracili w jego wyniku oszczędności powinna przysługiwać rekompensata.

Współwłaściciel Luis Mexicantina: poluzowanie zakazów okazało się głupotą, za którą wszyscy musimy płacić

Pożegnaliśmy najtrudniejszy od dekad rok, ale nadchodzące miesiące mogą nie przynieść szybkiej poprawy sytuacji w gastronomii. - Poluzowanie obostrzeń okazało się głupotą, za którą wszyscy musimy płacić - komentuje trójmiejski restaurator Oskar Kubicki.

Gastronomia sprzeciwia się zakazowi działalności gospodarczej na świeżym powietrzu

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej jako reprezentant środowiska gastronomicznego w Polsce sprzeciwia się zakazowi działalności gospodarczej na świeżym powietrzu. Powołując się na wyniki badań oraz ekspertów medycyny i epidemiologii, uważa, że nie ma podstaw do takiego zakazu.

Foccaccia w hotelu Belotto - jak hotelowa restauracja przetrwała lockdown

Jak hotelowe restauracje mierzyły się lockdownem i sytuacją jaką przyniosła pandemia COVID-19? Rozmowa z Michałem Molendą, dyrektorem zarządzającym ds. gastronomii w warszawskim hotelu Belotto.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej