x

"Dietojarska kuchnia żydowska" Fani Lewando

Kategoria: Lifestyle - książki    21.03.2021

Fania Lewando zdecydowanie wyprzedzała swoją epokę. Polska kucharka żydowskiego pochodzenia w latach 1988-1941 otworzyła w Wilnie pierwszą w Polsce koszerną restaurację wegetariańską.

\"Dietojarska kuchnia żydowska" Fania Lewando. Fot. materiały prasowe
\"Dietojarska kuchnia żydowska" Fania Lewando. Fot. materiały prasowe
Była znana wśród elity towarzyskiej, a jej popularność wykraczała poza Wilno. Tuż przed wojną, w 1938 r., wydała także pierwszą w Europie książkę kucharską dla wegetarian. W latach 40. ślad po tej publikacji zaginął, ale w połowie lat 90. odnaleziono egzemplarz na jednym z targów staroci. Pięć lat temu przetłumaczono go na język angielski, a w 2020 r. ukazało się nowe, polskie wydanie książki. Kugel, latkes, chałka, czulent i wiele innych potraw składają się na kompleksowy zbiór wegetariańskich przepisów opartych na kuchni aszkenazyjskiej. Czytając publikację Lewando, poznamy zakorzenioną w judaizmie ideę Tikkun Olam – filozofię czynienia świata lepszym dla siebie i innych. Odnaleziona po latach książka wydaje się aktualna i jest punktem odniesienia do dzisiejszej rzeczywistości. 

„DIETOJARSKA KUCHNIA ŻYDOWSKA”, FANIA LEWANDO, NOWE WYD. ZNAK LITERANOVA, 2020 R.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 2/2021 nr 202.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

"Gościnność od kuchni" Patrycji Siwiec, Adama Pawłowskiego i Adama Chrząstowskiego

Premiera książki "Gościnność od kuchni" odbędzie się 22 czerwca. Do autorów pierwszej części "Gościnności" Patrycji Siwiec i Adama Pawłowskiego dołączył znany szef kuchni Adam Chrząstowski.

Z NOWĄ DUSZĄ

Książka "Soul Food" przedstawia przede wszystkim kulinarną drogę, jaką przeszedł Todd Richards. To także obraz bezpretensjonalnej kuchni, która w naturalny sposób łączy ze sobą produkty dostępne i ekskluzywne, różne kultury, może być ciekawa i wyrafinowana.

"Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej - przepisy" Ewy Dąbrowskiej

Co jeść, żeby czuć się lepiej? Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej to jeden z najbardziej znanych, a zarazem kontrowersyjnych sposobów odżywiania, zalecany w wielu schorzeniach, przy zmęczeniu i złym samopoczuciu.

"Zdrowe przetwory" Jolanty Klesser

Pasteryzacja, kiszenie i marynowanie to doskonałe sposoby przetwarzania i konserwowania produktów, które stosuje się zarówno w domowych kuchniach, jak i w restauracjach.

Roślinny Przewodnik Cukierniczy: najlepsi szefowie kuchni podzielili się swoimi przepisami

Perfekcyjny deser bez masła, jajek i śmietany - nie tylko możliwe, ale dzięki tej publikacji - jeszcze łatwiejsze! Roślinny Przewodnik Cukierniczy to nowa publikacji autorstwa zespołu i ambasadorów projektu Chefs for Change. A w niej zbiór wskazówek, proste przepisy i porady jak z sukcesem przygotow

Stara szkoła gościnności

Zmieniają się trendy, narzędzia i style pracy barmanów i kelnerów. Jedna rzecz powinna jednak pozostać filarem każdego lokalu, niezależnie od jego profilu - gościnność!

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej