x

"The Book on Pie: Everything You Need to Know to Bake Perfect Pies" Erin Jeanne McDowell

Kategoria: Lifestyle - książki    21.03.2021

Ostatnio ukazuje się coraz więcej książek cukierniczych i z przepisami na wypieki, bo mnóstwo ludzi zaczęło piec w czasie pandemii.

„The Book on Pie: Everything You Need to Know to Bake Perfect Pies” Erin Jeanne McDowell. Fot. materiały prasowe
„The Book on Pie: Everything You Need to Know to Bake Perfect Pies” Erin Jeanne McDowell. Fot. materiały prasowe
„The Book on Pie: Everything You Need to Know to Bake Perfect Pies” to kompendium wiedzy o słynnych amerykańskich wypiekach stworzone przez Erin Jeanne McDowell, piekarkę i stylistkę kulinarną współpracującą z „New York Times”. Na początku mamy tu opisane podstawy: jak przygotować najlepsze kruche ciasto i jak uzyskać chrupiącą skorupkę, jak chłodzić, przechowywać czy wreszcie jak wykańczać oraz dekorować ciasta i przygotowywać najlepsze dodatki. W kolejnej części znajdziemy przepisy od klasycznych, jak na apple pie czy pumpkin pie, po bardziej zaskakujące: pie z karmelową wieprzowiną i szalotkami czy wytrawny z kozim serem i pomidorami. Książka jest prosta, ale dopracowana w szczegółach i w warstwie wizualnej. Sprawdźcie, jak duże możliwości daje nam z pozoru banalny placek.  

„THE BOOK ON PIE: EVERYTHING YOU NEED TO KNOW TO BAKE PERFECT PIES”, ERIN JEANNE MCDOWELL, HOUGHTON MIFFLIN HARCOURT, 2020 R.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 2/2021 nr 202.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

W TYGLU KULTUR

Paola Gavin, autorka książki, zebrała ponad 140 przepisów z 20 krajów świata - zarówno prostych receptur, jak i nowatorskich - z których większość była przekazywana z pokolenia na pokolenie, po mistrzowsku wykorzystując tradycyjne składniki.

"Jak zrobić ser?" Joanny Włodarskiej

Joanna Włodarska zdobyła doświadczenie, pracując w serowarniach, a następnie otworzyła Akademię Siedliska pod Lipami, pierwszą szkołę serowarstwa w Polsce.

Agenda inspiracji

Zagraniczne kongresy gastronomiczne są doskonałą okazją do nawiązywania nowych ciekawych kontaktów oraz do poszukiwania inspiracji. Podsuwamy kilka wskazówek na przyszłoroczne wyjazdy.

"Roślinne cukiernictwo" bez kompromisów

Przygotuj perfekcyjny deser bez masła, jajek i śmietany!To nie kolejne karkołomne zadanie z telewizyjnego programu kulinarnego, ale temat "Roślinnego przewodnika cukierniczego", czyli nowej publikacji pod znakiem Chefs for Change. Sprawdź, jak przystępnie można zaprezentować tajniki cukiernictwa.

MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ

Nie jest sztuką zrobić skomplikowane danie z kilkunastu drogich składników. Nie jest sztuką zaimponować, podając foie gras czy deser z najdroższej czekolady obsypany złotem. Zdecydowanie większe wyzwanie to wydobycie maksimum smaków z prostych codziennych składników.

We właściwym rytmie

Przepisy zebrane w jednym miejscu, z wyraźnym zaznaczeniem odpowiednich właściwości zdrowotnych produktów stają się przydatnym podręcznym vademecum. Bo jak poczytamy o składnikach, poznamy schemat działania, to bez problemu sami będziemy komponować swoje dania, trzymając się odpowiednich zasad.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej