x

Pokazywane w serwisie treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356).
Oświadczam, że mam ukończone 18 lat i chcę zobaczyć pełną wersję artykułu.
Tak, pokaż artykuł Nie wyrażam zgody

Maciej Mazur startuje w konkursie koktajli na bazie sherry

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    16.03.2021

23 marca rusza "Tío Pepe 1on1 virtual bartender’s challenge", czyli międzynarodowy konkurs kreacji koktajli bazujących na sherry. Pierwszy raz w historii zawodów wystartuje reprezentant Polski - Maciej Mazur.

Maciej Mazur. Zdjęcie: materiały prasowe.
Maciej Mazur. Zdjęcie: materiały prasowe.
Najstarszy na świecie konkurs dotyczący sherry w tym roku odbędzie się w nowej formule. Przedstawiciele 24 krajów stoczą ze sobą pojedynki. Zwycięzcy będą awansować do kolejnej rundy i tak aż do finału 16 czerwca. Maciej Mazur wystąpi po raz pierwszy 6 kwietnia o godzinie 16.00 w meczu Polska vs Dania. Przebieg zmagań będzie transmitowany na żywo w social mediach. Konkursowy profil znajdziemy na Instagramie wpisując: @tiopepewine, a na Facebooku: https://www.facebook.com/TioPepeWine/
Wyboru kandydatów startujących w konkursie dokonuje komisja z Andaluzji.

Kim jest Maciej Mazur?
Reprezentant Polski Maciej „Bobas” Mazur ma 27 lat. Jest absolwentem zarządzania o specjalizacji „gospodarka nieruchomościami”. Za barem – tylko na chwilę – stanął sześć lat temu, okazało się jednak, że to jego powołanie. Ukończył kursy barmańskie w Poznaniu i Amsterdamie. Na początku pracował w rodzinnym Świnoujściu, następnie w Poznaniu i Krakowie. W 2020 roku Maciej otworzył w Krakowie swój cocktail bar o nazwie TAG. przy ulicy Podwale 7. W tym samym budynku mieści się prowadzona przez niego szkoła barmańska TAG.School. Maciej Mazur to posiadacz tytułu polskiego Barmana Roku (World Class Poland 2019) oraz finalista World Class Competition z Glasgow (2019), gdzie zdobył 15. miejsce wśród 60. najlepszych barmanów świata.
Jak mówi, z sherry pracuje bardzo często.
– Mocną stroną tego trunku jest aspekt nowości. Dziś klient poszukuje nieznanych doznań, ciekawostek, historii. Sherry daje nam niewyczerpane możliwości w tym zakresie – twierdzi Maciej Mazur.

O konkursie
Podczas konkursu dojdzie do 101 bitew barmanów „jeden na jednego”. 23 marca rozpoczyna się pierwsza  runda eliminacyjna. Na każdym etapie barman otrzyma mini wyzwania oraz zaprezentuje swoje przepisy na koktajle z sherry. Jeśli uczestnikom się powiedzie, przejdą do następnej rundy. Na tych etapach pucharowych decyzja o tym, kto awansuje do konkursu, zostanie podjęta przez obserwujących na Instagramie i zespół kibiców każdego zawodnika. Czasowe okienko do głosowania będzie otwarte przez 24 godziny.
Finaliści, wyłonieni z trzech różnych krajów, przejdą do  finału. Ich ostatecznym wyzwaniem będzie stworzenie własnego, unikalnego przepisu na wysokiej jakości, wstępnie butelkowany koktajl, który zostanie anonimowo wysłany do sędziów, aby spróbowali „na ślepo” i wyłonili zwycięzcę.

Rozmowa z Maciejem Mazurem

Jak ocenia Pan poziom kultury barmańskiej w Polsce?
– Z moich obserwacji wynika,że nie mamy się czego wstydzić. W ostatnich latach na całym świecie zmienia się funkcja baru. Przychodzimy do niego po ciekawe doznania smakowe, a nie żeby się napić. Podobnie jest z restauracjami, do których idzie się po doznanie, a nie żeby się najeść. Na zachodzie koktajl jest mocno zakorzeniony w kulturze, więc tam zmiana odbywa się ewolucyjnie. W Polsce zmiany w stylu życia zachodzą rewolucyjnie i dotyczy to też baru, a ja wolałbym, aby nie była to chwilowa moda, tylko świadome kształtowanie się gustu naszych gości. Nad świadomością konsumenta trzeba pracować, a nie atakować go setkami koktajli. Trzeba mu dać czas na rozwój i to właśnie rola barmanów i barmanek.

Czy sherry sprawdza się w koktajlach?
– Pracuję z całą gamą sherry -  od wytrawnych fino, przez półwytrawne medium, aż po najsłodsze. Wielość stylów tego wina sprawia, że ma ono różne zastosowania. Na przykład wytrawne fino świetnie nam balansuje słodycz i daje wrażenie świeżości. Słodkim możemy zastąpić syrop, dzięki czemu koktajl zyskuje złożony, oryginalny smak.

Czy sherry stanie się przebojem barów, tak jak kilka lat temu gin?
– Obecnie w Polsce nie ma jeszcze wielu barów, które by potrafiły wykorzystać potencjał sherry. 9 na 10 osób słysząc „sherry” myśli o bardzo słodkim, skoncentrowanym alkoholu. Tymczasem sherry oferuje całą gamę smaków. Na przykład wytrawne sherry pije się z tonikiem. Jest świetną alternatywą dla ginu, bo ma mniej alkoholu w tej samej pojemności koktajlu i wnosi bardzo ciekawy, złożony smak. Mocną stroną sherry jest aspekt nowości. Dziś klient poszukuje nieznanych doznań, ciekawostek, historii. Sherry daje nam niewyczerpane możliwości w tym zakresie.

Czego się Pan spodziewa po konkursie?
– Konkurs ma bardzo ciekawą formułę. W każdej bitwie ma się tylko jednego przeciwnika, z którym rywalizuje się na żywo no i oglądają to ludzie na całym świecie. W pierwszym starciu (6 kwietnia) moim zadaniem będzie autorska interpretacja sherry fino z tonikiem. Mam już na to pomysł. Przepis ze zdjęciem będzie zamieszczony na Instagramie, więc każdy, kto będzie śledził konkurs, może sobie taki koktajl zrobić sam. Drugim zadaniem jest zainfuzowanie sherry i na jej bazie stworzenie koktajlu. W kolejnym etapie, jeśli przejdę, będę musiał zrobić koktajl Fiño Colada, czyli interpretację Piña Colady z sherry zamiast rumu.

Jakby Pan zachęcił do oglądania konkursu na żywo?
– Ten konkurs przypomina sportowe zawody z polskim reprezentantem. Liczę na wsparcie koleżanek i kolegów z naszego środowiska oraz osób spoza branży. Sherry to piękne wino, można się będzie o nim wiele dowiedzieć.  

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

S.PELLEGRINO YOUNG CHEF 2018

Znamy regionalnych półfinalistów tegorocznej edycji konkursu S.Pellegrino Young Chef - aż czterech z nich to Polacy. SPYC to międzynarodowy konkurs dla młodych szefów kuchni, który ma na celu wspieranie ich rozwoju, a co za tym idzie - również rozwoju światowej gastronomii, zwłaszcza fine diningu.

Zwycięzcy 19. edycji Kulinarnego Pucharu Polski

Bartosz Fabiś i Michał Kozłowski z restauracji Nifty no.20 poznańskiego Hotel Puro to laureaci pierwszego miejsca Kulinarnego Pucharu Polski. Tegoroczne zmagania konkursowe odbyły się 1-2 października w Poznaniu.

Jak zaoszczędzić 170 zł?

25-28 lutego odbędzie się Expo Sweet. Tym razem w nowym miejscu - warszawskim Centrum Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14. Mamy dla naszych czytelników poradę o wymiernej wartości 170 zł. Otóż tyle właśnie zaoszczędzi osoba, która chciałaby wybrać się na najsmaczniejsze targi w Polsce.

Finał Wine & Food Noble Night: wyniki konkursu

Za nami jubileuszowa edycja konkursu inicjowanego przez Noble Bank i Noble Concierge. Po raz 10. dwanaście restauracji z całej Polski gotowało na żywo podczas uroczystej gali finałowej.

SZEF PRZYSZŁOŚCI

Szef kuchni Water & Wine, konceptu działającego przy rozlewni Cisowianka Perlage w Drzewcach, otrzymał nagrodę od Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej - Chef D'Avenir (Szef Przyszłości).

WIRTUOZI KUCHNI NA TARGACH HORECA W KRAKOWIE

15-17 listopada odbędzie się kolejna edycja targów. "Wirtuozi Kuchni" to nowa odsłona programu Akademii HoReCa towarzyszącego Międzynarodowym Targom Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HoReCa.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej