x

Cukiernia Wójcik: oczekujemy przede wszystkim stabilności

Kategoria: Koronawirus - Głos branży    16.03.2021

- Handel nie ucierpiał na pandemii tak bardzo jak branża HoReCa, więc podchodzimy do wszystkiego z pokorą - mówi Łukasz Wójcik, prezes Cukierni Wójcik. Luki sprzedażowe jednak są i póki co nie da się ich wypełnić.

Łukasz Wójcik, prezes Cukierni Wójcik. Zdjęcie: materiały prasowe.
Łukasz Wójcik, prezes Cukierni Wójcik. Zdjęcie: materiały prasowe.
Cukiernia Wójcik to zakład produkcyjny prowadzony przez drugie pokolenie cukierników. W ofercie ma około 150 gatunków ciast i tortów, w tym weselnych, ciastka oraz różnego rodzaju wyroby cukiernicze. Proponuje również produkty sezonowe lub promocyjne, więc asortyment zawsze się zmienia.
Jak firma sobie radzi w pandemii odpowiadają Łukasz Wójcik, prezes Cukierni Wójcik i Ilona Wójcik, PR & Marketing Cukierni Wójcik.

Czy posiadacie lokale firmowe? Jak sobie radzą w czasie pandemii?
– Pod koniec 2019 r. zrealizowaliśmy projekt pierwszego lokalu firmowego skierowanego przede wszystkim do lokalnej społeczności, był to Warszawski Żoliborz. Bardzo przytulny koncept oferujący flagowe gatunki naszych ciast oraz kilka nowości i tzw. smaczków dla koneserów, wszystko połączone z ofertą śniadaniowo-lunchową. Niestety lokal nie zdążył wypracować wystarczającej pozycji rynkowej. Marzec to okres pierwszego lockdownu, kiedy to zapadła trudna, aczkolwiek z perspektywy czasu trafiona decyzja o przerwaniu działalności. Miejmy nadzieję, że ten format jeszcze wróci, natomiast na razie skupiamy się na naszej podstawowej działalności.
Jeśli chodzi o sprzedaż na wynos to nasza cukiernia oparta jest na tradycji, domowych recepturach. O pełnej automatyzacji produkcji nie ma tu mowy, stąd lokal miał być miejscem do spotkań i rozmów przy słodkościach. Tak też był zaprojektowany, a to samo w sobie nie współgra ze sprzedażą na wynos.

Obowiązuje zakaz organizacji wesel, chrzcin i innych dużych imprez okolicznościowych. Czy da się wypełnić lukę sprzedażową po braku zamówień na tak duże wydarzenia?
– To prawda, że dla branży cukierniczej takie eventy to zwykle osobna gałąź przychodów i obecnie nie widać możliwości odwrócenia tego trendu. O tej porze roku zwykle powoli wchodziliśmy już w ten sezon. Żeby zrekompensować brak przychodu, wprowadziliśmy indeksy zastępcze w innych kategoriach produktowych, urozmaiciliśmy sposób pakowania lub wielkość porcji, ale ta luka sama w sobie na razie nie jest do wypełnienia. Staramy się budować markę, jak i wspierać odbiorców wartością dodaną. Ale imprezy, np. wesela, zawsze dają dużo radości, a budowanie marki przez szczęście i jakość jest drogą, którą chcemy podążać.

Czy pomoc rządowa w ramach tarcz jest dla firmy wystarczająca?
– Nie chcemy oceniać działań podejmowanych odgórnie. Handel nie ucierpiał na pandemii tak bardzo jak branże HoReCa, czy fitness, więc podchodzimy do tego z pokorą. Co prawda w każdej branży przydałoby się trochę więcej przewidywalności, ale patrzymy w przyszłość z umiarkowanym optymizmem. Ludzie zawsze będą potrzebować czegoś słodkiego i tu pojawiamy się my.

Cukiernia Wójcik współpracuje z sieciami handlowymi?
– Jesteśmy jednym z trzech największych dostawców wyrobów cukierniczych do Grupy Eurocash, jak również Lewiatana, Stokrotki, czy innych znanych sieci sklepów. Współpracujemy również z hurtowniami i dystrybutorami i ten właśnie kanał sprzedaży chcemy rozwijać w tym roku. Sam zakład produkcyjny zlokalizowany jest pod Warszawą, natomiast nasza sieć logistyczna obejmuje trzy czwarte terenu kraju, w tym oczywiście województwo mazowieckie.

Zbliża się Wielkanoc. To będzie dobry czas dla firmy?
– Powiem tylko, że w okresie świątecznym oddajemy w ręce klientów ponad 20 kilometrów makowca, a po drodze ustawionej z naszych serników można byłoby przebiec kilka maratonów.

Czego oczekują państwo w roku 2021?
– Stabilności, braku chaotycznych decyzji ustawodawcy oraz zdrowia naszego i naszych klientów.

Autor tekstu: Ilona Mrozowska

Zobacz także

Góralski Browar na Krupówkach: sezon nie zając, a uciekł

Na Krupówkach tysiące turystów, a lokale gastronomiczne zamknięte. Dlatego jedna z restauracji - Góralski Browar - zlokalizowana w Centrum Handlowym Krupówki w Zakopanem zdecydowała się na nietypową kampanię.

Pijalnie Czekolady E. Wedel: liczymy na wysoką sprzedaż w drugiej połowie roku

Jak z lockdownem radzi sobie popularna sieć cukiernicza Pijalnie Czekolady E.Wedel? Opowiada Daniel Kucharski, prezes spółki.

Linh Nguyen: Mam u boku mocny skład

Od lat przybliża stołecznym smakoszom kuchnie Azji. Takie miejsca jak Koreanka, Vietnamka, Shabu Shabu, Pho2, Totopho czy Azjatka są niczym sensualna teleportacja do dalekich zakątków świata. Ich właścicielka Linh Nguyen przygotowuje się do otwarcia kolejnych projektów restauracyjnych.

Protest polskiej gastronomii, czyli "Czarna Polewka dla rządu RP"

O godzinie 12 w 17 miastach Polski rozpoczął się symboliczny protest gastronomii polskiej. Organizatorzy zaplanowali w każdym z miast happening oraz składanie petycji.

Agnieszka Łabuszewska: Normalność jest nie do wyobrażenia

W 2021 r. stołeczna Kulturalna obchodzić będzie 18. urodziny. Będzie - jeśli przetrwa trwający od listopada drugi lockdown gastronomii. Miejsce zabiera stanowczy głos w aktualnych debatach społeczno-politycznych. O ryzyku biznesowym z tym związanym opowiada właścicielka Agnieszka Łabuszewska.

Restauratorzy idą do sądu. Chcą odzyskać utracone pieniądze

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej przygotowuje pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa. Zdaniem restauratorów, lockdown wprowadzono z naruszeniem prawa i wszystkim, którzy stracili w jego wyniku oszczędności powinna przysługiwać rekompensata.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej