x

Nowe obostrzenia na Mazowszu i w Lubuskiem. Co się zmieni dla branży HoReCa?

Kategoria: Koronawirus - Aktualności    11.03.2021

Nowe zasady w województwach mazowieckim i lubuskim zaczną obowiązywać od poniedziałku 15 marca. Znów zamknięte zostaną hotele, instytuty kultury i baseny, a galerie handlowe będą działać w ograniczonym zakresie.

Grafika: gov.pl
Grafika: gov.pl
– Dzisiejsze wyniki [zakażeń z dnia 11 marca - przyp. red.] wskazują, że materializuje się czarny scenariusz, jeśli chodzi o rozwój pandemii w Polsce – tak rozpoczął czwartkową konferencję Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Nadal województwem w którym jest najtrudniejsza sytuacja epidemiologiczna pozostaje warmińsko-mazurskie. Podobnie jest w przypadku województwa pomorskiego, w którym od najbliższej soboty, a więc od 13 marca, będą obowiązywały takie same ograniczenia jak w woj. warmińsko-mazurskim. Do tych dwóch województw, od poniedziałku 15 marca, dołączy mazowieckie i lubuskie (obostrzenia wchodzą w życie później niż w pomorskim, aby przedsiębiorcy mogli się do nich przygotować).

Grafika: gov.pl
Grafika: gov.pl
Podjęliśmy decyzję o obostrzeniach w woj. mazowieckim i lubuskim; zamknięte zostaną hotele, ograniczona będzie działalność galerii handlowych, nie będą działać instytucje kultury, baseny i wszelkie obiekty sportowe – poinformował minister zdrowia.

Grafika: gov.pl
Grafika: gov.pl
Dla gastronomii w tych województwach nic się nie zmienia
– tak jak w całej Polsce może sprzedawać posiłki jedynie na wynos i w dowozie. W najbliższym czasie może się okazać, że obostrzeń przybędzie. Póki co jednak pozostałe województwa funkcjonują bez zmian.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Jak w czasie pandemii zmienia się rynek dowozów?

Koronawirus w jednej chwili odmienił rynek usług gastronomicznych i skierował większość zamówień do kanału delivery. Czy będzie to szansa dla platform oferujących dowozy, czy może one również będą musiały przedefiniować swój sposób działania?

Gastronomiczna odwilż w Warszawie

Pandemia zmieniła gastronomiczną rzeczywistość. Walka o przetrwanie na kulinarnej mapie stolicy nie obyła się bez ofiar. Kto po "rozmrożeniu" branży restauracyjnej, na półmetku tej szczególnej wiosny, rozkwita na nowo, a kto płynie?

Otwarcie ogródków gastronomicznych 15 maja, hoteli - 8 maja

Gastronomia na świeżym powietrzu czynna od 15 maja, jeszcze w maju będziemy mogli również zjeść posiłki wewnątrz restauracji. Obostrzenia będą znoszone stopniowo, w całej Polsce jednocześnie.

Hotelarze z Zachodniopomorskiego apelują o otwarcie granic 13 czerwca

Przedstawiciele branży hotelowej z Zachodniopomorskiego apelują o informacje, kiedy rząd planuje otworzyć granice. Jak tłumaczą, ich klienci to głównie turyści niemieccy, a na przygotowanie się do większej liczby gości potrzebują co najmniej 10 dni.

Lockdown hoteli - od soboty 7 listopada do 29 listopada

Od najbliższej soboty czeka nas lockdown nie tylko w gastronomii, ale też w turystyce i innych branżach. Hotele będą mogły obsługiwać jedynie gości przebywających w podróży służbowej - ogłosił premier na konferencji poświęconej kolejnym pandemicznym obostrzeniom.

Whisky - kolejna ofiara koronawirusa

Branża whisky też odczuwa skutki pandemii. Sprzedaż drastycznie spada, destylarnie wstrzymują działalność, a wkrótce może zabraknąć trunków na sklepowych półkach. Czy to już moment na panikę wśród producentów i sprzedawców?

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej