x

Byczy Burger: policjantów nie obsługujemy

Kategoria: Koronawirus - Głos branży    04.03.2021

Emocje w branży gastronomicznej sięgają zenitu. Kolejną burzę w sieci wywołał tym razem Byczy Burger w Toruniu - lokal ogłosił, że nie obsługuje policjantów i ich rodzin. Nie szukali rozgłosu, ale jak tłumaczą zdania nie zmienią.

Zdjęcie: Byczy Burger/Facebook.com
Zdjęcie: Byczy Burger/Facebook.com
W witrynie lokalu zawisł plakat informujący, że Byczy Burger w Toruniu nie obsługuje funkcjonariuszy policji ani ich rodzin. Wzbudził on na tyle duże emocje wśród klientów, że jego zarządcy postanowili odnieść się do fali krytyki, jaka na nich spadła.

Akcja i reakcja
Jak czytamy na facebookowym profilu Byczego Burgera z powodu plakatu burgerownię „zalała masa najniższych możliwych ocen i niepochlebnych komentarzy", których cały czas przybywa. „Zdjęcia profilowe wielu z tych osób wskazują jednoznacznie przynależność lub sympatyzowanie z policją" – uważają przedstawiciele burgerowni.
I dalej: „Zachowanie komentujących pokazuje jednoznacznie, że policja nie ma oporów w gnębieniu ciężko pracujących, walczących o przetrwanie w obliczu niedorzecznych obostrzeń, gnębionych i zastraszanych polskich przedsiębiorców".

Plakat ma być reakcją na zachowanie policji w stosunku do burgerowni. Zarzuty są mocne. Jak czytamy chodzi o: „bezpodstawne zatrzymanie, wielogodzinne przetrzymywanie w radiowozie w kajdankach, poniżanie, agresję, wywiezienie do innego miasta i wypuszczenie w nocy bez możliwości odwiezienia na miejsce zatrzymania".
Według burgerowni, te wszystkie działania zastosowano za „brak maseczki".

Internauci zabierają głos
Pod postem tłumaczącym pojawienie się plakatu lawinowo spłynęły komentarze internautów – jest ich już ponad 4,4 tys. Są różne – od tych potępiających decyzję burgerowni po całkowite poparcie.

„Tak po ludzku nie rozumiem postępowania. Niedojrzałe, niepoważne, dyskryminujące i dzielące. Nie oceniam menu, bo nie miałem okazji sprawdzić, ale jestem mocno zażenowany i zasmucony, że ktoś zasłaniając się ciężką pracą, wprowadza jawny ostracyzm. Co gorsze, przy akompaniamencie wielu osób" – pisze jeden z internautów.
I kolejny: „Niech się poczują tak jak my, prześladowani na każdym kroku: za brak maseczki, odstępu, za to że chcemy żyć!!! Popieram, pamięć nie umiera!!! Trzymajcie się".

Byczy Burger zapewnia, że nie szukał rozgłosu, ale „zdania nie zmieni, a plakat nie zniknie". Właściciele lokalu obawiają się jedynie krzywdzącej dla ich lokalu krytyki dań w nim serwowanych.

Autor tekstu: Ilona Mrozowska

Zobacz także

Gastronomia muśnięta czy zmiażdżona pandemią? Ocenia Linh Ziółkowska z restauracji Wi-Taj

Choć obecnie można swobodnie korzystać z oferty restauracji, barów i kawiarni, to jeszcze niedawno rzeczywistość wyglądała zupełnie inaczej. O ocenę zmian, które zaszły w czasie dwóch lat pandemii, trendów oraz rosnących cen żywności poprosiliśmy Linh Ziółkowską, menedżerkę restauracji Wi-Taj.

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej przeciwko ustawie weryfikacji covidowej

Sejm skierował do drugiego czytania ustawę, która upoważnia pracodawcę do sprawdzania, czy podlegający mu pracownicy są zaszczepieni. Dotyczy to także restauratorów. - To dyskryminacja - uważa Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej.

Coraz więcej restauratorów żąda od gości okazania tzw. paszportu covidowego

Nie zaszczepiłeś się przeciwko Covid-19, nie jesteś ozdrowieńcem i nie masz ważnego przez 48 godzin testu z negatywnym wynikiem? Bez tzw. paszportu covidowego możesz nie wejść do wielu lokali gastronomicznych. Restauratorzy biorą sprawy w swoje ręce i chcą weryfikować klientów.

Maciej Nowaczyk, restaurator z Wrocławia: Czekając na nieuchronne

Jakie nastroje panują w gastronomii w obliczu czwartej fali pandemii? - Kolejny to już raz rząd bierze nas na przeczekanie. Mechanizmy uruchomi w ostatniej chwili. Z dnia na dzień. Pewnie znów z piątku na sobotę. Który to już raz - pisze wrocławski restaurator Maciej Nowaczyk.

Gastronomia tylko z paszportem covidowym? Restauratorzy podzieleni w tej kwestii

Polacy nie chcą kolejnego lockdownu gastronomii, ale są przeciwni szczepieniom i wprowadzeniu obostrzeń dla niezaszczepionych. Restauratorzy znaleźli się między młotem a kowadłem. Z jednej strony muszą chronić swoich gości i personel, z drugiej - starają się nie zrażać do siebie klientów.

Jak odnaleźć się w postpandemicznym gastroświecie?

Jeszcze wiosną, tak jak inni, zastanawiałem się, jak będzie wyglądał powrót do pracy po otwarciu lokali gastronomicznych. Obawiałem się, że rzeczywistość branży może okazać się mało kolorowa. Czy słusznie i czy w ogóle cokolwiek się zmieniło w barowym uniwersum?

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej