x

Akcja #otwieraMy - lokale działają po cichu. A Piw Paw nie stroni od rozgłosu

Kategoria: Koronawirus - Głos branży    02.03.2021

Paweł Jan Tanajno, polski przedsiębiorca oraz działacz polityczny, opublikował na Twitterze wpis, w którym informuje, że akcja #otwieraMY nie skończyła się, ale trwa "w ciszy". Nie wszędzie - filmik z ostatniej imprezy lokalu Piw Paw przeczy tym słowom.

Zdjęcie: Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com
Według przedsiębiorcy akcja #otwieraMy „powoli przenika z miast powiatowych do miast wojewódzkich".
– Mamy już pomysł dla branży weselnej, więc śmiało można przyjmować zamówienia na imprezy w kwietniu. Damy wam narzędzie prawne do ich legalnej realizacji – czytamy w najnowszym poście Pawła Jana Tanajno (w 2020 r. kandydował on na prezydenta).

W ciszy
– Zgodnie z polityką jaką przyjęliśmy na początku lutego działamy teraz w ciszy. Nie reklamujemy otwieranych lokali. Cisza służy nie tylko gastronomom, ale także urzędniczkom sanepidu i lokalnej policji. Wszyscy udają przed centralą reżimu w Warszawie, że oczywiście cały czas restauracje są zamknięte – pisze działacz.

Jak tłumaczy, celem akcji nie jest wygranie sprawy przed sądem „za dwa lata", ale „utrzymanie otwartego lokalu, bez wydania decyzji o karze lub zamknięciu, do końca lockdownu czyli do maja 2021, tak by nie można było go zamknąć po zniknięciu obostrzeń".

Skąd we wpisie pojawia się data otwarcia gastronomii w maju 2021 r.? Ponieważ restauratorzy są przekonani, że rząd pozwoli otworzyć im lokale dopiero wówczas, gdy pełną parą będą mogły funkcjonować ogródki gastronomiczne.

I hucznie
W jednym z warszawskich barów zorganizowano imprezę z okazji „nadejścia trzeciej fali pandemii". Chodzi o Piw Paw przy ul. Parkingowej. Lokal ten jako jeden z pierwszych zasłynął tym, że 1 lutego otworzył się mimo obostrzeń.
– Przebranżawiamy się! Od dziś zapraszamy was do najnowszego muzeum w Warszawie: Warszawskiego Muzeum Kapsli – ogłosił lokal 1 lutego na swoim Facebookowym profilu, zmieniając się z pubu… w placówkę muzealną.

Działania pubu ściągnęły uwagę służb. Do problemów finansowych spowodowanych kosztami koncesji, czynszów i składek dla ZUS doszły jeszcze mandaty od policji i sanepidu. „Muzeum" zostało więc zamknięte, a właściciel lokalu zapowiedział przekształcenie go w ... basen.

I tak 1 marca sieć obiegło nagracie z lokalu Piw Paw, w którym świętowano trzecią falę pandemii.
– Z okazji nadejścia trzeciej fali, oraz w oczekiwaniu na kolejne warszawski Basen Piwny ma przyjemność zaprosić wszystkich chętnych do codziennego udziału w programie artystycznym „Surferzy trzeciej fali”. Uspokajamy, że ciała z dni poprzednich są regularnie usuwane – brzmi wpis z okazji imprezy.

Na nagraniu widać kilkaset młodych ludzi, którzy w ścisku, bez dystansu i bez maseczek bawią się i tańczą w lokalu. Nagranie wywołało oburzenie internautów.
– Impreza, jak impreza, ale promowanie jej w taki sposób, za pomocą takich słów jest bezczelne – napisał jeden z nich.
–  „Poczęstują mamusię, tatusia, babcię i dziadkiem wspomnieniami z imprezy. Potem już tylko błaganie o respirator", "przez takich idiotów pandemia nigdy się nie skończy". Podobnych komentarzy są setki.
Filmik można obejrzeć wpisując #otwieraMY na Twitterze.

O pandemicznej działalności baru Piw Paw pisaliśmy również tutaj.

Autor tekstu: Ilona Mrozowska

Zobacz także

Otwarcie restauracji po lockdownie z perspektywy logistyka żywności

- Możemy mówić o powrocie do względnej normalności. Najbliższy czas będzie pozytywny dla gastronomii, bo większa część społeczeństwa zdecyduje się na urlop w Polsce, co wpłynie na wzrost obrotów restauracji i kawiarni - uważa Agnieszka Sałek, dyrektor handlowa QSL Polska.

Współwłaściciel kawiarni Nancy Lee: Zamiast liczyć na pomoc, wolimy działać

- Odwiedźcie nas na kawę, na cokolwiek. Nie oczekujemy kokosów, chcemy zarobić na prąd, produkty i wynagrodzenia - apelują właściciele warszawskiej kawiarni Nancy Lee. Lokal, podobnie jak wiele inych, ma kłopoty finansowe. Wsparcia od państwa nie dostał, więc liczy na solidarność swoich gości.

Pełną Parą: Mamy szczęście do ludzi

Jak Pełną Parą dostosowały się do nowej rzeczywistości? O tym jak ważne, jest otaczanie się odpowiednimi ludźmi w gastronomii rozmawiamy z Agatą Czyż i Ewą Kołatkowską, właścicielkami trzech restauracji Pełną Parą w Warszawie.

Jak odnaleźć się w postpandemicznym gastroświecie?

Jeszcze wiosną, tak jak inni, zastanawiałem się, jak będzie wyglądał powrót do pracy po otwarciu lokali gastronomicznych. Obawiałem się, że rzeczywistość branży może okazać się mało kolorowa. Czy słusznie i czy w ogóle cokolwiek się zmieniło w barowym uniwersum?

Filip Chajzer kelnerem w Polanie Smaków. Chce pomóc przyjacielowi Andrzejowi Polanowi

W najbliższy weekend Filip Chajzer przeistoczy się w kelnera. Wraz z grupą przyjaciół, znanych osobistości, aktorów i celebrytów postanowił wesprzeć warszawską restaurację Polana Smaków.

Restauracje ORZO w ogniu hejtu za koktajl dla zaszczepionych

ORZO jako pierwsze zaproponowało zaszczepionym gościom prezent - autorski koktajl Marcina Kruka. Akcja spolaryzowała gości, którzy swoje poparcie lub dezaprobatę wyrażali w mediach społecznościowych, mailach i telefonach do restauracji.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej