x

Współwłaściciel kawiarni Nancy Lee: Zamiast liczyć na pomoc, wolimy działać

Kategoria: Koronawirus - Głos branży    23.02.2021

- Odwiedźcie nas na kawę, na cokolwiek. Nie oczekujemy kokosów, chcemy zarobić na prąd, produkty i wynagrodzenia - apelują właściciele warszawskiej kawiarni Nancy Lee. Lokal, podobnie jak wiele inych, ma kłopoty finansowe. Wsparcia od państwa nie dostał, więc liczy na solidarność swoich gości.

Zdjęcie: Paweł Trzciński / archiwum prywatne
Zdjęcie: Paweł Trzciński / archiwum prywatne
Kawiarnia Nancy Lee do jesieni zeszłego roku mieściła się w centrum Warszawy, ale po ponad 5 latach działalności zmuszona była przenieść się na Pragę. Do niedawna można było w niej wypić kawę parzoną alternatywnymi metodami i zjeść wegańskie oraz wegetariańskie potrawy. Teraz, z uwagi na pandemiczne obostrzenia, lokal może oferować jedynie dania na wynos. To jednak za mało, by zapewnić mu finansową stabilność.

„Sytuacja jest słaba”
Mimo braku wsparcia z tarczy antykryzysowej kawiarnia funkcjonowała do tej pory dzięki nielicznym klientom, którzy zamawiali kawę i ciasta na wynos. Sytuacja zmieniła się jednak z początkiem roku.
– Przyszedł właściciel lokalu z fakturą za czynsz. Zamiast obnizonej kwoty, nagle mieliśmy zapłacić parę tysięcy złotych. Zrobiło nam się gorąco – relacjonuje Paweł Trzciński, który wraz żoną jest właścicielem Nancy Lee.

O swoich problemach właściciele lokalu napisali na Facebookowym fanpage’u kawiarni.
– Sytuacja jest słaba. Wszystko jest pod górkę i po paru dobrych dniach przychodzą dni tak słabe, że płakać się chce. Pewnie nie zdajecie sobie sprawy, że nie mamy żadnego wsparcia od „rządu”. Dlatego chcemy działać. Dla Was! Bardzo Was potrzebujemy. Odwiedźcie nas na kawę, na cokolwiek – czytamy w poście.

Na wpis z apelem Nancy Lee błyskawicznie odpowiedzieli internauci. Wielu postanowiło odwiedzić lokal. „Będziemy regularnie”, „Wpadnę w poniedziałek”, „Jutro wpadamy”, „Widzimy się w niedzielę na kawie” – to tylko niektóre z komentarzy pod wspomnianym postem.

To proste do zrobienia
Wsparcie klientów jest dla lokalu kluczowe, bo na pomoc ze strony państwa nie może liczyć. Właściciele kawiarni nie otrzymali wsparcia z tzw. tarczy antykryzysowej, choć jak podkreśla Paweł Trzciński, od pomocy rządu znacznie ważniejsza byłaby możliwość swobodnego działania.

– Nie dostaliśmy nawet zwolnienia z ZUS. Póki co, czekamy, ale to nie wygląda różowo. Nie wiem, jak działa ten system. Dlaczego ktoś dostał, ktoś inny nie? To jest nieprzewidywalne. Zamiast otrzymać pomoc z tarczy, wolelibyśmy po prostu móc działać. Oczywiście, w reżimie sanitarnym. Mamy obecnie spory lokal, możemy rozlokować ludzi w bezpiecznej odległości. Każdy wie, że trzeba nosić maseczki, zachowywać odległości. To jest proste do zrobienia. Wszystko można zorganizować – mówi współwłaściciel Nancy Lee.

Jak zaznacza, w obecnej sytuacji nie chodzi o to, by wypracować ogromne zyski.
– Nie oczekujemy kokosów. Tu chodzi o to, by zapewnić stabilność finansową, by mieć pieniądze na prąd, pensje, dostawy. Wystarczyłoby, żeby rząd nie traktował gastronomii tak, jakby ludzie jedząc w restauracjach pluli wirusem na cztery strony świata i siebie wzajemnie. W miejscach takich jak restauracje i kawiarnie ludzie są naprawdę bardzo zdyscyplinowani pod względem zachowania – mówi Trzciński.

Nie poddawać się!
Co czeka Nancy Lee w najbliższym czasie? W lokalu mają pojawić się vouchery, a być może także przestrzeń coworkingowa. Współwłaściciel kawiarni patrzy w przyszłość z pewnym optymizmem.  

– Gdy gastronomia będzie już otwarta, możemy robić dużo dobrych rzeczy. To nie jest trudne mieć wysoką jakość. Po prostu trzeba kochać to, co się robi. Nasz post dotarł do przeszło 50 tysięcy ludzi. Niech to da im motywację, by się nie poddawać – podsumowuje Trzciński.


Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Tomasz Czudowski i Katarzyna Błońska o dowozach bez pośredników

Z Tomaszem Czudowskim i Katarzyną Błońską rozmawiamy o tym, jak robić dowozy bez pośredników, oraz pytamy, czy w dobie dystansu społecznego da się zapewnić gościom doświadczenie restauracyjne.

Protest polskiej gastronomii, czyli "Czarna Polewka dla rządu RP"

O godzinie 12 w 17 miastach Polski rozpoczął się symboliczny protest gastronomii polskiej. Organizatorzy zaplanowali w każdym z miast happening oraz składanie petycji.

Sieciowe kawiarnie nie otwierają się, walczą i czekają na decyzje rządu

Jak z kryzysem sobie radzą kawiarnie i lodziarnio-kawiarnie? Green Caffè Nero chciałoby zamknąć trzy, może nawet cztery lokale, ale nie może ze względu na długoterminowe umowy najmu. Sieć Starbucks kurczy się na razie o trzy placówki. Grycan zamknął jedną.

Moxobakery - jak działa piekarnia w czasach pandemii

- Na szczęście pieczywo ludzie jedzą i będą jedli zawsze, więc radzimy sobie, wystarcza nam pieniędzy na utrzymanie funkcjonowania. Trudno powiedzieć, co będzie dalej, bo rośnie cena mąki. Martwimy się o przyszłość - mówi Roksana Wiśniewska, współwłaścicielka Moxobakery.

Restauratorzy liczą na to, że gości będzie coraz więcej

Po pierwszym tygodniu wznowienia działalności restauratorzy mają nadzieję, że z każdym kolejnym gości będzie coraz więcej. Relacje z Warszawy, Zakopanego, Łodzi, Torunia, Gdyni, Olsztyna i Krakowa.

Kultowa poznańska piekarnia Zakwas zamyka się na dobre

Działający na poznańskich Jeżycach Zakwas zamyka się po pięciu latach działalności. Lokal przegrał z pandemią i biurokracją. - Najważniejszy powód to potworne zmęczenie tym krajem. Mam mili państwo, k**** dość - oświadczyła właścicielka piekarni.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej