x

Patent na lockdown: Załoga Śląskiej Prohibicji szkoli zespół Morskiego Zająca

Kategoria: Koronawirus - Głos branży    15.02.2021

Wielu restauratorów wykorzystuje lockdown do rozwijania kompetencji pracowników. Połączenie sił dwóch popularnych restauracji - Śląskiej Prohibicji z Katowic i Morskiego Zająca z Kuźnicy - pozwoliło na efektowną wymianę doświadczeń.

Szkoleniowy desant z Śląskiej Prohibicji w Morskim Zającu. Zdjęcie: Facebook.com/Morski Zając.
Szkoleniowy desant z Śląskiej Prohibicji w Morskim Zającu. Zdjęcie: Facebook.com/Morski Zając.
Obostrzenia, które uniemożliwiły zapraszanie gości do lokali znacznie wpłynęły na nastroje właścicieli i pracowników restauracji. Są jednak miejsca, w których mimo trudnego czasu dla gastronomii, zapał i chęć przetrwania są silniejsze niż Covid.

Śląska Prohibicja to restauracja, która od 2017 roku jest nieodłączną częścią Nikszowca, historycznego osiedla stanowiącego turystyczną wizytówkę Katowic i całego Górnego Śląska. Z kolei Morski Zając to popularna, młoda restauracja w Kuźnicy na Mierzei Helskiej, która rozpoczęła działalność mimo szalejącej pandemii, serwując dania regionalne oraz kuchnię polską i śródziemnomorską. Szefem kuchni jest w niej Andrzej Majkowski.

Co łączy te dwa miejsca oddalone od siebie blisko 600 kilometrów? Oprócz pary właścicieli - Ofki Piechniczek i Kamila Kity - doświadczenie, pasja i miłość do wina.
– Wyjechaliśmy do Morskiego Zająca w Kuźnicy, aby podnieść kwalifikacje załogi, która pracuje dopiero niepełny rok od momentu otwarcia restauracji. Zaplanowaliśmy 3-dniowe szkolenie z zakresu podstaw obsługi gości, savoir-vivre'u oraz prawidłowego serwisu wina – opowiada Grzegorz Kulawik, sommelier Śląskiej Prohibicji, który wraz z kierownikiem sali Mateuszem Rawskim poprowadził warsztaty.

Grzegorz Kulawik podzielił się z załogą Morskiego Zająca wskazówkami na temat serwowania trunków, zasad obsługi i sprzedaży sugestywnej oraz higieny pracy.
– Siłą dobrego lokalu jest jego wykwalifikowana i profesjonalna obsługa, dlatego podczas serwowania wina trzeba postawić przede wszystkim na kompetencje. Wiedza na temat odmian winorośli, światowych trendów, różnic w stylach i rodzajów win, od spokojnych białych i czerwonych po różowe oraz metody produkcji win musujących z różnych zakątków świata to podstawy, które świadczą o wysokim poziomie restauracji – mówi Kulawik.

Podczas szkolenia odbyła się także degustacja potraw połączona z odpowiednim parowaniem wina. Zajęcia zakończyły się testem. Pojawiło się wiele pytań o sytuacje nietypowe, które zdarzają się w restauracjach. Odegrano wiele scenek sytuacyjnych, które umożliwiły wykazanie się i popisanie się umiejętnościami komunikacyjnymi.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Gastronomia muśnięta czy zmiażdżona pandemią? Ocenia Linh Ziółkowska z restauracji Wi-Taj

Choć obecnie można swobodnie korzystać z oferty restauracji, barów i kawiarni, to jeszcze niedawno rzeczywistość wyglądała zupełnie inaczej. O ocenę zmian, które zaszły w czasie dwóch lat pandemii, trendów oraz rosnących cen żywności poprosiliśmy Linh Ziółkowską, menedżerkę restauracji Wi-Taj.

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej przeciwko ustawie weryfikacji covidowej

Sejm skierował do drugiego czytania ustawę, która upoważnia pracodawcę do sprawdzania, czy podlegający mu pracownicy są zaszczepieni. Dotyczy to także restauratorów. - To dyskryminacja - uważa Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej.

Coraz więcej restauratorów żąda od gości okazania tzw. paszportu covidowego

Nie zaszczepiłeś się przeciwko Covid-19, nie jesteś ozdrowieńcem i nie masz ważnego przez 48 godzin testu z negatywnym wynikiem? Bez tzw. paszportu covidowego możesz nie wejść do wielu lokali gastronomicznych. Restauratorzy biorą sprawy w swoje ręce i chcą weryfikować klientów.

Maciej Nowaczyk, restaurator z Wrocławia: Czekając na nieuchronne

Jakie nastroje panują w gastronomii w obliczu czwartej fali pandemii? - Kolejny to już raz rząd bierze nas na przeczekanie. Mechanizmy uruchomi w ostatniej chwili. Z dnia na dzień. Pewnie znów z piątku na sobotę. Który to już raz - pisze wrocławski restaurator Maciej Nowaczyk.

Gastronomia tylko z paszportem covidowym? Restauratorzy podzieleni w tej kwestii

Polacy nie chcą kolejnego lockdownu gastronomii, ale są przeciwni szczepieniom i wprowadzeniu obostrzeń dla niezaszczepionych. Restauratorzy znaleźli się między młotem a kowadłem. Z jednej strony muszą chronić swoich gości i personel, z drugiej - starają się nie zrażać do siebie klientów.

Jak odnaleźć się w postpandemicznym gastroświecie?

Jeszcze wiosną, tak jak inni, zastanawiałem się, jak będzie wyglądał powrót do pracy po otwarciu lokali gastronomicznych. Obawiałem się, że rzeczywistość branży może okazać się mało kolorowa. Czy słusznie i czy w ogóle cokolwiek się zmieniło w barowym uniwersum?

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej