x

Patent na lockdown: Załoga Śląskiej Prohibicji szkoli zespół Morskiego Zająca

Kategoria: Koronawirus - Głos branży    15.02.2021

Wielu restauratorów wykorzystuje lockdown do rozwijania kompetencji pracowników. Połączenie sił dwóch popularnych restauracji - Śląskiej Prohibicji z Katowic i Morskiego Zająca z Kuźnicy - pozwoliło na efektowną wymianę doświadczeń.

Szkoleniowy desant z Śląskiej Prohibicji w Morskim Zającu. Zdjęcie: Facebook.com/Morski Zając.
Szkoleniowy desant z Śląskiej Prohibicji w Morskim Zającu. Zdjęcie: Facebook.com/Morski Zając.
Obostrzenia, które uniemożliwiły zapraszanie gości do lokali znacznie wpłynęły na nastroje właścicieli i pracowników restauracji. Są jednak miejsca, w których mimo trudnego czasu dla gastronomii, zapał i chęć przetrwania są silniejsze niż Covid.

Śląska Prohibicja to restauracja, która od 2017 roku jest nieodłączną częścią Nikszowca, historycznego osiedla stanowiącego turystyczną wizytówkę Katowic i całego Górnego Śląska. Z kolei Morski Zając to popularna, młoda restauracja w Kuźnicy na Mierzei Helskiej, która rozpoczęła działalność mimo szalejącej pandemii, serwując dania regionalne oraz kuchnię polską i śródziemnomorską. Szefem kuchni jest w niej Andrzej Majkowski.

Co łączy te dwa miejsca oddalone od siebie blisko 600 kilometrów? Oprócz pary właścicieli - Ofki Piechniczek i Kamila Kity - doświadczenie, pasja i miłość do wina.
– Wyjechaliśmy do Morskiego Zająca w Kuźnicy, aby podnieść kwalifikacje załogi, która pracuje dopiero niepełny rok od momentu otwarcia restauracji. Zaplanowaliśmy 3-dniowe szkolenie z zakresu podstaw obsługi gości, savoir-vivre'u oraz prawidłowego serwisu wina – opowiada Grzegorz Kulawik, sommelier Śląskiej Prohibicji, który wraz z kierownikiem sali Mateuszem Rawskim poprowadził warsztaty.

Grzegorz Kulawik podzielił się z załogą Morskiego Zająca wskazówkami na temat serwowania trunków, zasad obsługi i sprzedaży sugestywnej oraz higieny pracy.
– Siłą dobrego lokalu jest jego wykwalifikowana i profesjonalna obsługa, dlatego podczas serwowania wina trzeba postawić przede wszystkim na kompetencje. Wiedza na temat odmian winorośli, światowych trendów, różnic w stylach i rodzajów win, od spokojnych białych i czerwonych po różowe oraz metody produkcji win musujących z różnych zakątków świata to podstawy, które świadczą o wysokim poziomie restauracji – mówi Kulawik.

Podczas szkolenia odbyła się także degustacja potraw połączona z odpowiednim parowaniem wina. Zajęcia zakończyły się testem. Pojawiło się wiele pytań o sytuacje nietypowe, które zdarzają się w restauracjach. Odegrano wiele scenek sytuacyjnych, które umożliwiły wykazanie się i popisanie się umiejętnościami komunikacyjnymi.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Pełną Parą: Mamy szczęście do ludzi

Jak Pełną Parą dostosowały się do nowej rzeczywistości? O tym jak ważne, jest otaczanie się odpowiednimi ludźmi w gastronomii rozmawiamy z Agatą Czyż i Ewą Kołatkowską, właścicielkami trzech restauracji Pełną Parą w Warszawie.

Protest polskiej gastronomii, czyli "Czarna Polewka dla rządu RP"

O godzinie 12 w 17 miastach Polski rozpoczął się symboliczny protest gastronomii polskiej. Organizatorzy zaplanowali w każdym z miast happening oraz składanie petycji.

Sieciowe kawiarnie nie otwierają się, walczą i czekają na decyzje rządu

Jak z kryzysem sobie radzą kawiarnie i lodziarnio-kawiarnie? Green Caffè Nero chciałoby zamknąć trzy, może nawet cztery lokale, ale nie może ze względu na długoterminowe umowy najmu. Sieć Starbucks kurczy się na razie o trzy placówki. Grycan zamknął jedną.

Góralski Browar na Krupówkach: sezon nie zając, a uciekł

Na Krupówkach tysiące turystów, a lokale gastronomiczne zamknięte. Dlatego jedna z restauracji - Góralski Browar - zlokalizowana w Centrum Handlowym Krupówki w Zakopanem zdecydowała się na nietypową kampanię.

Jak przetrwać kryzys? Sprawdźcie, jak to się udaje sieci KOKU Sushi

Potrzebujemy teraz pozytywnych przykładów - oto on! Po dwóch miesiącach od zamrożenia gospodarki licząca 25 lokali polska sieć franczyzowa barów KOKU Sushi jest na plusie. Receptą na utrzymanie pozycji na rynku było szybkie reagowanie na zachodzące zmiany i postawienie na dowozy.

Zbigniew Grycan tłumaczy, dlaczego zamknął swoje lokale

Lodziarnio-kawiarnie Grycana pozostają zamknięte do odwołania, choć z ich oferty można by skorzystać na wynos. Według Zbigniewa Grycana ich otwarcie mijałoby się jednak z celem.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej