x

Patent na lockdown: Załoga Śląskiej Prohibicji szkoli zespół Morskiego Zająca

Kategoria: Koronawirus - Głos branży    15.02.2021

Wielu restauratorów wykorzystuje lockdown do rozwijania kompetencji pracowników. Połączenie sił dwóch popularnych restauracji - Śląskiej Prohibicji z Katowic i Morskiego Zająca z Kuźnicy - pozwoliło na efektowną wymianę doświadczeń.

Szkoleniowy desant z Śląskiej Prohibicji w Morskim Zającu. Zdjęcie: Facebook.com/Morski Zając.
Szkoleniowy desant z Śląskiej Prohibicji w Morskim Zającu. Zdjęcie: Facebook.com/Morski Zając.
Obostrzenia, które uniemożliwiły zapraszanie gości do lokali znacznie wpłynęły na nastroje właścicieli i pracowników restauracji. Są jednak miejsca, w których mimo trudnego czasu dla gastronomii, zapał i chęć przetrwania są silniejsze niż Covid.

Śląska Prohibicja to restauracja, która od 2017 roku jest nieodłączną częścią Nikszowca, historycznego osiedla stanowiącego turystyczną wizytówkę Katowic i całego Górnego Śląska. Z kolei Morski Zając to popularna, młoda restauracja w Kuźnicy na Mierzei Helskiej, która rozpoczęła działalność mimo szalejącej pandemii, serwując dania regionalne oraz kuchnię polską i śródziemnomorską. Szefem kuchni jest w niej Andrzej Majkowski.

Co łączy te dwa miejsca oddalone od siebie blisko 600 kilometrów? Oprócz pary właścicieli - Ofki Piechniczek i Kamila Kity - doświadczenie, pasja i miłość do wina.
– Wyjechaliśmy do Morskiego Zająca w Kuźnicy, aby podnieść kwalifikacje załogi, która pracuje dopiero niepełny rok od momentu otwarcia restauracji. Zaplanowaliśmy 3-dniowe szkolenie z zakresu podstaw obsługi gości, savoir-vivre'u oraz prawidłowego serwisu wina – opowiada Grzegorz Kulawik, sommelier Śląskiej Prohibicji, który wraz z kierownikiem sali Mateuszem Rawskim poprowadził warsztaty.

Grzegorz Kulawik podzielił się z załogą Morskiego Zająca wskazówkami na temat serwowania trunków, zasad obsługi i sprzedaży sugestywnej oraz higieny pracy.
– Siłą dobrego lokalu jest jego wykwalifikowana i profesjonalna obsługa, dlatego podczas serwowania wina trzeba postawić przede wszystkim na kompetencje. Wiedza na temat odmian winorośli, światowych trendów, różnic w stylach i rodzajów win, od spokojnych białych i czerwonych po różowe oraz metody produkcji win musujących z różnych zakątków świata to podstawy, które świadczą o wysokim poziomie restauracji – mówi Kulawik.

Podczas szkolenia odbyła się także degustacja potraw połączona z odpowiednim parowaniem wina. Zajęcia zakończyły się testem. Pojawiło się wiele pytań o sytuacje nietypowe, które zdarzają się w restauracjach. Odegrano wiele scenek sytuacyjnych, które umożliwiły wykazanie się i popisanie się umiejętnościami komunikacyjnymi.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Filip Chajzer kelnerem w Polanie Smaków. Chce pomóc przyjacielowi Andrzejowi Polanowi

W najbliższy weekend Filip Chajzer przeistoczy się w kelnera. Wraz z grupą przyjaciół, znanych osobistości, aktorów i celebrytów postanowił wesprzeć warszawską restaurację Polana Smaków.

Wi-Taj po lockdownie: załoga jak rodzina

Azjatycka gościnność, orientalne smaki, rodzinna atmosfera - warszawska restauracja Wi-Taj na placu Konstytucji otworzyła się ponownie dla gości. Przetrwała dzięki załodze i relacjom rodzinnym.

Gastronomia: reaktywacja

15 maja rozpoczął się długi i trudny proces powrotu gastronomii do normalności. Jego początkiem było otwarcie ogródków restauracyjnych w reżimie sanitarnym. Od 28 maja działalność wznowić będzie można także w zamkniętych pomieszczeniach. Jak przygotować się do uruchomienia lokalu?

Pijalnie Czekolady E. Wedel: liczymy na wysoką sprzedaż w drugiej połowie roku

Jak z lockdownem radzi sobie popularna sieć cukiernicza Pijalnie Czekolady E.Wedel? Opowiada Daniel Kucharski, prezes spółki.

Foccaccia w hotelu Belotto - jak hotelowa restauracja przetrwała lockdown

Jak hotelowe restauracje mierzyły się lockdownem i sytuacją jaką przyniosła pandemia COVID-19? Rozmowa z Michałem Molendą, dyrektorem zarządzającym ds. gastronomii w warszawskim hotelu Belotto.

Pełną Parą: Mamy szczęście do ludzi

Jak Pełną Parą dostosowały się do nowej rzeczywistości? O tym jak ważne, jest otaczanie się odpowiednimi ludźmi w gastronomii rozmawiamy z Agatą Czyż i Ewą Kołatkowską, właścicielkami trzech restauracji Pełną Parą w Warszawie.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej