x

Tłusty Czwartek z Uber Eats potrwa… tydzień

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    11.02.2021

Uber Eats przygotował promocję, która potrwa cały tydzień - w ramach Tłustego Tygodnia oferuje darmową dostawę zamówień powyżej 40 zł z 460 restauracji specjalizujących się w przysmakach na słodko i na słono. Użytkownicy aplikacji mogą skosztować wypieków m.in. z Wedla oraz Charlotte.

Zdjęcie: materiały prasowe.
Zdjęcie: materiały prasowe.
Szacuje się, że w Tłusty Czwartek w Polsce konsumowanych jest około 100 mln pączków, średnio 2,5 sztuki na osobę*. Częścią tłustoczwartkowej tradycji jest również wystawanie w długich kolejkach po jeszcze ciepłe pączki, co w tym roku nie dla każdego jest możliwe. Ulubione słodkości można zamówić za pośrednictwem aplikacji Uber Eats, który przygotował trwająca tydzień promocję.

W ramach Tłustego Tygodnia firma oferuje darmową dostawę zamówień powyżej 40 zł z 460 restauracji specjalizujących się w przysmakach na słodko, jak i na słono. Akcja ma na celu wsparcie użytkowników, którzy mimo trudnych czasów chcą poczuć magię tego słodkiego dnia. Aby skorzystać z promocji, należy wpisać kod TLUSTY w zakładce „Promocje” w aplikacji Uber Eats. Wśród dostępnych specjałów znaleźć można słodkości, jak i niecodzienne odsłony pączków… ale też burgery, pizze oraz pozostałe potrawy, które w mniejszym stopniu kojarzą się z obchodami Tłustego Czwartku.

Pączki można zamawiać z kilkudziesięciu lokali w całej Polsce. W tym roku oprócz tych tradycyjnych z nadzieniem różanym nie brakuje także nowości. Użytkownicy w Warszawie mają okazję spróbować pączka greckiego o nazwie loukoumades, czyli ciasta skąpanego w syropie i posypanego pistacjami. Ten niezwykły pączek jest dostępny w dostawie z restauracji Meze.

W ofercie Uber Eats są również wypieki pochodzące z Charlotte oraz Pijalni Czekolady E.Wedel. Oprócz charakterystycznych pączków z nadzieniem różanym użytkownicy mogą wypróbować specjalnych, tłustoczwartkowych wariantów ze słonym karmelem oraz kremem czekoladowym. W zależności od wybranego pączka, jego cena waha się między 5 a 7,5 zł.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

KULINARNY TRANSATLANTYK

Zbliża się VII edycja wydarzenia - odbędzie się już w dniach 15-19 lipca w Łodzi. Kino Kulinarne na Transatlantyku to dokumenty i filmy fabularne o tematyce okołokulinarnej - przedstawiające sylwetki szefów kuchni, ale też odsłaniające kulisy produkcji żywności oraz wina.

Zimowe Fine Dining Week z menu tematycznym

Po raz pierwszy w historii festiwalu sztuki restauracyjnej Fine Dining Week znani szefowie kuchni zaproszą gości na autorskie pięciodaniowe degustacje tematyczne oparte o ich aktualne pasje i inspiracje z całego świata.

Letnia edycja Fine Dining Week

Sierpniowo-wrześniowy festiwal poświęcony jest szefom kuchni-innowatorom, tworzącym tożsamość polskiego haute cuisine. Popisowe pięciodaniowe menu w cenie 129 zł można rezerwować na FineDiningWeek.pl. Festiwal potrwa do 13 września w ośmiu miastach i regionach Polski.

Nowy projekt kulinarny Macieja Nowickiego i Rafała Bernatowitza

Uczty pod chmurką dla maksimum 100 osób w klimatycznych miejscach Polski - to nowa, wspólna propozycja Emanueli Koper, Macieja Nowickiego, szefa kuchni Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Rafała Bernatowitza, współtwórcy Restobar Ogień. Pierwsze spotkanie - 1 i 2 sierpnia w Nowej Suchej.

Polskie Skarby Kulinarne teraz też w Wielkopolsce oraz na Warmii i Mazurach

Pyra z gzikiem, czernina, kartacze gołdapskie, kaczka po poznańsku - to tylko kilka potraw z oferty dla gości przemierzających Kulinarny Szlak Wielkopolski oraz Warmii i Mazur. Oba regiony dołączyły do programu Polskie Skarby Kulinarne, w którym MAKRO Polska zaprasza do odkrywania polskiej kuchni.

OGRÓD W MIEŚCIE

Warszawski Festiwal Kulinarny "Rośliny, owady i miód" odbędzie się w dniach 8-10 września w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego w Al. Ujazdowskich 4 w Warszawie.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej