x

Licznik Strat Lockdownowych policzy, ile w trakcie lockdownu tracą zamrożone branże

Kategoria: Koronawirus - Finanse    10.02.2021

W czwartek 11 lutego o godzinie 11 uruchomiony zostanie Licznik Strat Lockdownowych. Będzie wskazywał straty branż objętych lockdownem aż do całkowitego odmrożenia ostatniego sektora gospodarki.

Zdjęcie: Shutterstock.com.
Zdjęcie: Shutterstock.com.
Warsaw Enterprise Institute przy współpracy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wyliczył, ile Polska gospodarka straciła i wciąż traci w wyniku lockdownu. Idąc tym tropem, w czwartek 11 lutego o godz. 11 zostanie uruchomiony Licznik Strat Lockdownowych. Będzie on dostępny w internecie pod adresem licznik.wei.org oraz zawiśnie na elewacji lokalu „Świetlica Wolności” przy ul. Nowy Świat 6/12 (dziedziniec byłego KFC).
   
Licznik będzie działał aż do ponownego uruchomienia ostatniej zamrożonej branży i ostatecznej rezygnacji z polityki lockdownowej. WEI stoi na stanowisku, że branże takie, jak fitness, gastronomia, kultura i rozrywka, czy hotelarstwo powinny były funkcjonować od początku pandemii w sposób ciągły – pod warunkiem zachowania zaostrzonego rygoru sanitarnego, a zatem straty poniesione w wyniku lockdownu nie były koniecznością.

–  Nasz licznik oparty na sektorowym modelu input-output bierze pod uwagę nie tylko utracone dochody w branżach zamrożonych, lecz także rezultaty pośrednie, jakie ich zamrożenie miało dla innych sektorów. Przykładem są spadki produkcji w innych sektorach takich jak transport, handel hurtowy, energia elektryczna, które nie zostały bezpośrednio objęte restrykcjami, a i tak ucierpiały na skutek zamknięcia gospodarki –  tłumaczą przedstawiciele WEI.

Licznik uwzględnia także fakt, że do spadków w dochodach przyczyniły się nie tylko sektorowe obostrzenia wprowadzone przez polski rząd, ale również spadki popytu zagranicznego oraz to, że nawet gdyby przedmiotowe branże nie były zamrażane, odczułyby efekty spadku nastrojów konsumenckich i ogólniej gorszej koniunktury.
 
Rząd zapowiedział ostatnio luzowane obostrzeń, ale wciąż wielu przedsiębiorców nie może prowadzić działalności w ogóle (aquaparki, solarnie, fitness) a inne w bardzo ograniczonym zakresie (gastronomia). Hotele będę mogły przyjmować turystów do 50% obłożenia, podobnie jak kina czy teatry.

W Polsce znany jest Licznik Długu Publicznego, który „zawisł" w Warszawie w 2010 r., a powstał z inicjatywy organizacji FOR (Forum Obywatelskiego Rozwoju). Szacunkowa wielkość jawnego długu publicznego, po uwzględnieniu wahań kursu złotego, rośnie obecnie z 1258 mld zł na koniec czerwca 2020 r. do 1392 mld zł na koniec 2020 r., czyli o 732 mln zł na dobę, 31 mln zł na godzinę i 8472 zł na sekundę. Szacunki wykonano przy założeniu stałego kursu złotego z 15 IX 2020 (4,45 PLN/EUR).

Za Handelextra.pl

Autor tekstu: Ilona Mrozowska

Zobacz także

[Q&A] Koszty stałe - oszczędności

Jak obniżyć stałe koszty w biznesie gastronomicznym?

Rzecznik MŚP: Czy rząd odmówi pomocy przedsiębiorcom, którzy mimo zakazów otwierają biznesy?

Tarcza Finansowa PFR 2.0 nawiązuje do tzw. ustawy o dobrym Samarytaninie. Przewiduje, że naruszenie przez przedsiębiorcę ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią może być podstawą do odmowy udzielenia pomocy. Rzecznik MŚP wskazuje jednak na wątpliwości interpretacyjne.

Poradnik: Jak uzyskać subwencję w ramach Tarczy Finansowej PRF

6 kroków do uzyskania pomocy w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. Paweł Borys, prezes PFR przedstawia kilka praktycznych wskazówek.

Jak pandemia wpływa na wskaźniki biznesu gastronomicznego?

Aby dostosować się do nakazu ograniczenia działalności gospodarczej, wielu restauratorów musiało gruntownie przemodelować swój biznes. W jaki sposób wprowadzone restrykcje wpłynęły na statystyki i wskaźniki osiągane przez typową restaurację?

Optymalizacja kosztów w gastronomii, czyli "nowa" rzeczywistość w liczbach

Działamy w nowej rzeczywistości. Ponowne otwarcie przy aktualnych ograniczeniach to wyzwanie, które czeka wszystkich prowadzących biznes gastronomiczny. Istotne jest, aby zrobić to świadomie i rzetelnie. Kluczowa zasada brzmi: "liczę", jeżeli czegoś nie da się policzyć - "rezygnuję".

Płynność finansowa - wniosek o ulgi w podatkach

Rozłożenie na raty i umorzenie to inne z rozwiązań do zastosowania, zanim rząd wdroży pakiet ustaw antykryzysowych. Wyjaśniamy, jak to zrobić i co powinien zawierać wniosek.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej