x

Licznik Strat Lockdownowych policzy, ile w trakcie lockdownu tracą zamrożone branże

Kategoria: Koronawirus - Finanse    10.02.2021

W czwartek 11 lutego o godzinie 11 uruchomiony zostanie Licznik Strat Lockdownowych. Będzie wskazywał straty branż objętych lockdownem aż do całkowitego odmrożenia ostatniego sektora gospodarki.

Zdjęcie: Shutterstock.com.
Zdjęcie: Shutterstock.com.
Warsaw Enterprise Institute przy współpracy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wyliczył, ile Polska gospodarka straciła i wciąż traci w wyniku lockdownu. Idąc tym tropem, w czwartek 11 lutego o godz. 11 zostanie uruchomiony Licznik Strat Lockdownowych. Będzie on dostępny w internecie pod adresem licznik.wei.org oraz zawiśnie na elewacji lokalu „Świetlica Wolności” przy ul. Nowy Świat 6/12 (dziedziniec byłego KFC).
   
Licznik będzie działał aż do ponownego uruchomienia ostatniej zamrożonej branży i ostatecznej rezygnacji z polityki lockdownowej. WEI stoi na stanowisku, że branże takie, jak fitness, gastronomia, kultura i rozrywka, czy hotelarstwo powinny były funkcjonować od początku pandemii w sposób ciągły – pod warunkiem zachowania zaostrzonego rygoru sanitarnego, a zatem straty poniesione w wyniku lockdownu nie były koniecznością.

–  Nasz licznik oparty na sektorowym modelu input-output bierze pod uwagę nie tylko utracone dochody w branżach zamrożonych, lecz także rezultaty pośrednie, jakie ich zamrożenie miało dla innych sektorów. Przykładem są spadki produkcji w innych sektorach takich jak transport, handel hurtowy, energia elektryczna, które nie zostały bezpośrednio objęte restrykcjami, a i tak ucierpiały na skutek zamknięcia gospodarki –  tłumaczą przedstawiciele WEI.

Licznik uwzględnia także fakt, że do spadków w dochodach przyczyniły się nie tylko sektorowe obostrzenia wprowadzone przez polski rząd, ale również spadki popytu zagranicznego oraz to, że nawet gdyby przedmiotowe branże nie były zamrażane, odczułyby efekty spadku nastrojów konsumenckich i ogólniej gorszej koniunktury.
 
Rząd zapowiedział ostatnio luzowane obostrzeń, ale wciąż wielu przedsiębiorców nie może prowadzić działalności w ogóle (aquaparki, solarnie, fitness) a inne w bardzo ograniczonym zakresie (gastronomia). Hotele będę mogły przyjmować turystów do 50% obłożenia, podobnie jak kina czy teatry.

W Polsce znany jest Licznik Długu Publicznego, który „zawisł" w Warszawie w 2010 r., a powstał z inicjatywy organizacji FOR (Forum Obywatelskiego Rozwoju). Szacunkowa wielkość jawnego długu publicznego, po uwzględnieniu wahań kursu złotego, rośnie obecnie z 1258 mld zł na koniec czerwca 2020 r. do 1392 mld zł na koniec 2020 r., czyli o 732 mln zł na dobę, 31 mln zł na godzinę i 8472 zł na sekundę. Szacunki wykonano przy założeniu stałego kursu złotego z 15 IX 2020 (4,45 PLN/EUR).

Za Handelextra.pl

Autor tekstu: Ilona Mrozowska

Zobacz także

Restauracje i hotele toną w długach. Sprawdźcie, jak bardzo!

Powrót branży HoReCa do kondycji sprzed pandemii nie będzie łatwy. Tym bardziej, że na początku kwietnia hotelarstwo, gastronomia i catering miały aż 242 mln zł zaległości - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. A w liczbie tej nie odbija się jeszcze wpływ koronawirusa!

Jakich ulg udzielają banki w czasie pandemii?

Wakacje kredytowe, wakacje terminalowe, rozszerzone gwarancje i e-gwarancje oraz zdalne podpisywanie umów - banki starają się pomóc małym i średnim przedsiębiorcom przeżyć najtrudniejszy czas.

Rzecznik rządu: będziemy dyskutować o rozwiązaniach dla branż dotkniętych Covid

- Wsłuchujemy się w głos poszczególnych branż dotkniętych pandemią. Jeżeli chodzi o potencjalne, nowe rozwiązania będziemy o tym dyskutować. Nie wykluczam, że jakieś zmiany w tych narzędziach się pojawią - zapowiedział rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.

Płynność finansowa - czasowa redukcja zobowiązań

Zanim zostanie wdrożony rządowy pakiet wsparcia dla przedsiębiorców, można skorzystać z dostępnych rozwiązań prawa podatkowego. Jedną z opcji jest ulga za złe długi.

Płynność finansowa - wierzytelności

Nieściągalne wierzytelności jako koszty to kolejna z opcji poprawy płynności, nim zostanie wdrożony pakiet ustaw antykryzysowych. Tu potrzebne jest orzeczenie sądu.

Pierwsze kroki, by ratować sytuację finansową firmy

Przedstawiamy zestawienie oszczędności, które może pomóc nam uporządkować finanse.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej