x

Francja: zbankrutować może nawet połowa wszystkich restauracji

Kategoria: Koronawirus - Aktualności    09.02.2021

Zdaniem Alaina Fontaine’a, restauratora i przewodniczącego Association Française des Maîtres Restaurateurs (AFMR), w Paryżu w najbliższym czasie zamknie się nawet co piąty lokal gastronomiczny. W całej Francji bankructwo może dotknąć nawet połowy restauracji.

Zdjęcie: Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com
Pandemia poważnie odciska swoje piętno na francuskiej gastronomii. Po drugim ogólnonarodowym lockdownie coraz więcej lokali zamyka się na stałe, nawet pomimo pomocy otrzymanej od państwa. Obecnie francuskie restauracje, podobnie jak polskie, mogą wydawać posiłki jedynie na wynos.

– Myślę, że od 10 do 20% z 16 tysięcy paryskich kawiarni i restauracji zbankrutuje lub zmieni właścicieli. Ponieważ od jedenastu miesięcy jesteśmy sektorem gospodarki „pod kroplówką”, wnioski o ogłoszenie upadłości nie zostaną złożone w tym samym momencie. Zamknięcia będą rozłożone w czasie – mówi w rozmowie z dziennikiem „Le Parisien” Alain Fontaine, restaurator oraz przewodniczący prestiżowego stowarzyszenia restauratorów, Association Française des Maîtres Restaurateurs.

Pomoc jest niewystarczająca
Prowadzone przez Fontaine’a bistro Le Mesturet zanotowała ponad 60-procentowy spadek obrotów w stosunku do 2019 roku i jak wiele paryskich lokali boryka się z widmem bankructwa. W przezwyciężeniu go nie pomogła nawet rządowa pomoc, która wystarczyła, jak twierdzi restaurator, na pokrycie zaledwie jednej piątej dotyczasowych wydatków.

Obecnie, poza jednorazowym wsparciem finansowym francuscy przedsiębiorcy mogą otrzymać pożyczki na preferencyjnych warunkach, a pracownicy firm z dotkniętych pandemią sektorów otrzymują w okresie obowiązywania obostrzeń do 80 procent wynagrodzenia.

Musimy być cierpliwi
We Francji o pieniądze w ramach funduszu solidarnościowego mogą ubiegać się restauracje z odpowiednio długim stażem. Często jednak środki te są zbyt małe, by pokryć całość miesięcznych wydatków związanych z prowadzeniem restauracji. Dlatego też część z restauratorów decyduje się nawet na dołączenie do „podziemia” gastronomicznego i przyjmowanie gości we własnych domach. Tak jak w Polsce, część z właścicieli otwiera także ponownie swoje biznesy pomimo zakazu.

Jednak Fontaine przestrzega przed takim postępowaniem.
– Rozumiem złość, nie wspominając o desperacji, która od momentu wprowadzenia pierwszych restrykcji doprowadziła 14 moich kolegów do samobójstwa. Nie pochwalam jednak tych dzikich wystąpień społecznych, które są równoznaczne z obywatelskim nieposłuszeństwem. Państwo wspiera nas lepiej, niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie. Oczywiście, że nie jesteśmy w najlepszej sytuacji, ale musimy być cierpliwi – mówi gazecie Le Parisien prezes AFMR.

Wedle badań ośrodka GIRA, cytowanych przez telewizję France24, pandemii nie przeżyje 50 procent francuskich lokali gastronomicznych. Zamknięcie restauracji we Francji ma potrwać przynajmniej do połowy lutego.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Posłowie KO: domagamy się otwarcia firm w reżimie sanitarnym

- Jako Platforma Obywatelska domagamy się natychmiastowego zniesienia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej dla hoteli, pensjonatów, restauracji, klubów fitness, wielu innych przedsiębiorstw, które mogą działać w reżimie sanitarnym - oświadczył poseł KO Wojciech Saługa.

Niedzielski o luzowaniu obostrzeń: decyzje muszą być ostrożne

- Wszystkie decyzje, które teraz będziemy podejmowali, muszą być bardzo ostrożne. Liczba zachorowań na COVID-19 maleje, jednak martwi duża liczba zgonów - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. Premier w przyszłym tygodniu przedstawi, jak może wyglądać funkcjonowanie niektórych branż od 1 lutego.

Gowin: nie pozostawimy przedsiębiorców bez pomocy. W poniedziałek start konsultacji

- Mamy świadomość, że przedstawiciele branż gastronomicznej, hotelarskiej i fitness, są w dramatycznie trudnym położeniu. Nikogo z przedsiębiorców nie zostawimy bez pomocy - zapowiada wicepremier Jarosław Gowin. W poniedziałek ruszają konsultacje w tej sprawie ze środowiskami biznesowymi.

Badanie: 8 na 10 restauracji i hoteli ma problemy finansowe

Osiem na dziesięć restauracji i hoteli ma coraz większe problemy finansowe i w tym roku wiele z nich może upaść - wynika z badania Barometr EFL na II kwartał 2020 r. Mniejsze inwestycje niż kwartał wcześniej planuje 44 proc. pytanych przedsiębiorców.

Poradnik MAKRO Polska na temat bezpieczeństwa w restauracjach

Publikacja "Bezpieczne miejsce do jedzenia w czasach COVID-19. Porady dla branży gastronomicznej" jest już w drodze do restauracji. Poradnik został przygotowany we współpracy z restauratorami i szefami kuchni. To kompendium wiedzy o tym, jak przygotować lokal na wyzwania bezpiecznej obsługi gości.

Najlepsi kucharze zapraszają do gotowania online

Znani szefowie kuchni zmuszeni do zamknięcia swych restauracji z powodu pandemii, otworzyli wrota domowych kuchni i z pomocą social mediów dzielą się przepisami oraz tajnikami sztuki kulinarnej. Czego można się nauczyć od Marcina Przybysza, Massimo Bottury, Farrana Adrii czy Erica Riperta?

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej