x

Francja: zbankrutować może nawet połowa wszystkich restauracji

Kategoria: Koronawirus - Aktualności    09.02.2021

Zdaniem Alaina Fontaine’a, restauratora i przewodniczącego Association Française des Maîtres Restaurateurs (AFMR), w Paryżu w najbliższym czasie zamknie się nawet co piąty lokal gastronomiczny. W całej Francji bankructwo może dotknąć nawet połowy restauracji.

Zdjęcie: Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com
Pandemia poważnie odciska swoje piętno na francuskiej gastronomii. Po drugim ogólnonarodowym lockdownie coraz więcej lokali zamyka się na stałe, nawet pomimo pomocy otrzymanej od państwa. Obecnie francuskie restauracje, podobnie jak polskie, mogą wydawać posiłki jedynie na wynos.

– Myślę, że od 10 do 20% z 16 tysięcy paryskich kawiarni i restauracji zbankrutuje lub zmieni właścicieli. Ponieważ od jedenastu miesięcy jesteśmy sektorem gospodarki „pod kroplówką”, wnioski o ogłoszenie upadłości nie zostaną złożone w tym samym momencie. Zamknięcia będą rozłożone w czasie – mówi w rozmowie z dziennikiem „Le Parisien” Alain Fontaine, restaurator oraz przewodniczący prestiżowego stowarzyszenia restauratorów, Association Française des Maîtres Restaurateurs.

Pomoc jest niewystarczająca
Prowadzone przez Fontaine’a bistro Le Mesturet zanotowała ponad 60-procentowy spadek obrotów w stosunku do 2019 roku i jak wiele paryskich lokali boryka się z widmem bankructwa. W przezwyciężeniu go nie pomogła nawet rządowa pomoc, która wystarczyła, jak twierdzi restaurator, na pokrycie zaledwie jednej piątej dotyczasowych wydatków.

Obecnie, poza jednorazowym wsparciem finansowym francuscy przedsiębiorcy mogą otrzymać pożyczki na preferencyjnych warunkach, a pracownicy firm z dotkniętych pandemią sektorów otrzymują w okresie obowiązywania obostrzeń do 80 procent wynagrodzenia.

Musimy być cierpliwi
We Francji o pieniądze w ramach funduszu solidarnościowego mogą ubiegać się restauracje z odpowiednio długim stażem. Często jednak środki te są zbyt małe, by pokryć całość miesięcznych wydatków związanych z prowadzeniem restauracji. Dlatego też część z restauratorów decyduje się nawet na dołączenie do „podziemia” gastronomicznego i przyjmowanie gości we własnych domach. Tak jak w Polsce, część z właścicieli otwiera także ponownie swoje biznesy pomimo zakazu.

Jednak Fontaine przestrzega przed takim postępowaniem.
– Rozumiem złość, nie wspominając o desperacji, która od momentu wprowadzenia pierwszych restrykcji doprowadziła 14 moich kolegów do samobójstwa. Nie pochwalam jednak tych dzikich wystąpień społecznych, które są równoznaczne z obywatelskim nieposłuszeństwem. Państwo wspiera nas lepiej, niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie. Oczywiście, że nie jesteśmy w najlepszej sytuacji, ale musimy być cierpliwi – mówi gazecie Le Parisien prezes AFMR.

Wedle badań ośrodka GIRA, cytowanych przez telewizję France24, pandemii nie przeżyje 50 procent francuskich lokali gastronomicznych. Zamknięcie restauracji we Francji ma potrwać przynajmniej do połowy lutego.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Pół roku z koronawirusem w branży gastronomicznej i eventowej [BADANIE]

9 na 10 firm zanotowało spadki obrotów w porównaniu do okresu sprzed początku pandemii. Co dalej? Nastroje są podzielone. 40 proc. przedsiębiorców i managerów przewiduje, że będzie coraz gorzej, a co trzeci jest przekonany, że najgorsze za nimi i będzie coraz lepiej.

Koronawirus. Wygrani i przegrani

Dla niektórych biznesów pandemia koronawirusa oznacza bardzo ciężki okres, dla innych - wręcz przeciwnie. Dowiedz się, kto straci, a kto zyska w obecnej sytuacji.

Narzędzia Tork - nowe standardy higieny w dobie Covid-19

Tork, marka Essity, dostarcza bezpłatne narzędzia i rozwiązania dla biznesu pomocne w funkcjonowaniu w nowych warunkach. Kampania "Zapewnij nowe standardy higieny" to zestaw materiałów, z którego mogą korzystać firmy, tworząc plan ponownego otwarcia i aktualizując swe procedury higieniczne.

Wyjazd służbowy w czasie pandemii: na co zwracać uwagę, wybierając hotel?

Podróż służbowa wiąże się obecnie ze szczególnym ryzykiem. Dlatego tak ważne jest zachowanie wszelkich niezbędnych środków ostrożności. W tym kontekście wybór noclegu w bezpiecznym hotelu to sprawa podstawowa. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed dokonaniem rezerwacji.

Wirusolog prof. Włodzimierz Gut krytykuje nieuczciwych hotelarzy

- Spodziewałem się zaostrzenia obostrzeń epidemicznych przez rząd, bo zakwitło cwaniactwo - mówi wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodaje, że chytry dwa razy traci, a uczciwi hotelarze i właściciele pensjonatów wiedzą, komu mają "podziękować" za to, co się stało.

10 działań antykryzysowych dla firm w związku z nowymi obostrzeniami

Od 7 listopada obowiązywać będą nowe obostrzenia, które dotkną część branż, w tym hotelarską. Rząd przygotował 10 działań antykryzysowych dla polskich przedsiębiorców.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej