x

Francja: zbankrutować może nawet połowa wszystkich restauracji

Kategoria: Koronawirus - Aktualności    09.02.2021

Zdaniem Alaina Fontaine’a, restauratora i przewodniczącego Association Française des Maîtres Restaurateurs (AFMR), w Paryżu w najbliższym czasie zamknie się nawet co piąty lokal gastronomiczny. W całej Francji bankructwo może dotknąć nawet połowy restauracji.

Zdjęcie: Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com
Pandemia poważnie odciska swoje piętno na francuskiej gastronomii. Po drugim ogólnonarodowym lockdownie coraz więcej lokali zamyka się na stałe, nawet pomimo pomocy otrzymanej od państwa. Obecnie francuskie restauracje, podobnie jak polskie, mogą wydawać posiłki jedynie na wynos.

– Myślę, że od 10 do 20% z 16 tysięcy paryskich kawiarni i restauracji zbankrutuje lub zmieni właścicieli. Ponieważ od jedenastu miesięcy jesteśmy sektorem gospodarki „pod kroplówką”, wnioski o ogłoszenie upadłości nie zostaną złożone w tym samym momencie. Zamknięcia będą rozłożone w czasie – mówi w rozmowie z dziennikiem „Le Parisien” Alain Fontaine, restaurator oraz przewodniczący prestiżowego stowarzyszenia restauratorów, Association Française des Maîtres Restaurateurs.

Pomoc jest niewystarczająca
Prowadzone przez Fontaine’a bistro Le Mesturet zanotowała ponad 60-procentowy spadek obrotów w stosunku do 2019 roku i jak wiele paryskich lokali boryka się z widmem bankructwa. W przezwyciężeniu go nie pomogła nawet rządowa pomoc, która wystarczyła, jak twierdzi restaurator, na pokrycie zaledwie jednej piątej dotyczasowych wydatków.

Obecnie, poza jednorazowym wsparciem finansowym francuscy przedsiębiorcy mogą otrzymać pożyczki na preferencyjnych warunkach, a pracownicy firm z dotkniętych pandemią sektorów otrzymują w okresie obowiązywania obostrzeń do 80 procent wynagrodzenia.

Musimy być cierpliwi
We Francji o pieniądze w ramach funduszu solidarnościowego mogą ubiegać się restauracje z odpowiednio długim stażem. Często jednak środki te są zbyt małe, by pokryć całość miesięcznych wydatków związanych z prowadzeniem restauracji. Dlatego też część z restauratorów decyduje się nawet na dołączenie do „podziemia” gastronomicznego i przyjmowanie gości we własnych domach. Tak jak w Polsce, część z właścicieli otwiera także ponownie swoje biznesy pomimo zakazu.

Jednak Fontaine przestrzega przed takim postępowaniem.
– Rozumiem złość, nie wspominając o desperacji, która od momentu wprowadzenia pierwszych restrykcji doprowadziła 14 moich kolegów do samobójstwa. Nie pochwalam jednak tych dzikich wystąpień społecznych, które są równoznaczne z obywatelskim nieposłuszeństwem. Państwo wspiera nas lepiej, niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie. Oczywiście, że nie jesteśmy w najlepszej sytuacji, ale musimy być cierpliwi – mówi gazecie Le Parisien prezes AFMR.

Wedle badań ośrodka GIRA, cytowanych przez telewizję France24, pandemii nie przeżyje 50 procent francuskich lokali gastronomicznych. Zamknięcie restauracji we Francji ma potrwać przynajmniej do połowy lutego.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Najstarsza kawiarnia świata Caffè Florian w Wenecji zbankrutuje?

Caffè Florian, wenecka kawiarnia od 300 lat działająca przy placu Świętego Marka, wkrótce może zniknąć z kulinarnej mapy Włoch. Lokal znalazł się w poważnych tarapatach finansowych - ma 6,5 mln euro strat.

Gastronomia pod przykrywką. Jak zarabiać, nie otwierając lokalu z naruszeniem prawa

Szkolenia kulinarne, wynajem stolików do celów służbowych, kuchnia polowa - restauratorzy, którzy nie chcą otwierać lokalu dla gości z naruszeniem prawa, szukają kreatywnych rozwiązań na jego obejście w legalny sposób.

Sphinx wprowadza dodatkowe procedury bezpieczeństwa przed otwarciem restauracji

Restauracyjna spółka Sfinks Polska opracowała 10 nowych procedur bezpieczeństwa sanitarnego, które będą obowiązywać w jej lokalach po otwarciu gastronomii. Mają one na celu minimalizować ryzyko nawrotu koronawirusa i zwiększać bezpieczeństwo gości, a także pracowników restauracji.

Antykryzysowa Tarcza Branżowa dla gastronomii w związku z COVID-19

Branże gastronomiczna, rozrywkowa, fitness i sprzedaży detalicznej otrzymają wsparcie w walce z kryzysem wywołanym pandemią - zapowiedział premier. Mowa m. in. o świadczeniach postojowych za listopad, co może oznaczać przedłużenie branżowego lockdownu.

Hotele otwarte w reżimie sanitarnym od 12 lutego! Gastronomia musi poczekać

W ramach określonego reżimu sanitarnego rząd dopuszcza otwarcie hoteli, stoków, kin, teatrów i basenów. Nowe zasady będą obowiązywały od 12 lutego, na razie przez dwa tygodnie. - Chcemy powoli i ostrożnie wracać do normalności - mówi rząd.

Pomysły branży gastronomicznej na przetrwanie skutków pandemii

Przedstawiciele branży gastronomicznej napisali publiczny list z pomysłami wsparcia branży HoReCa w sytuacji pandemii koronawirusa. Przekazujemy jego treść.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej