x

Francja: zbankrutować może nawet połowa wszystkich restauracji

Kategoria: Koronawirus - Aktualności    09.02.2021

Zdaniem Alaina Fontaine’a, restauratora i przewodniczącego Association Française des Maîtres Restaurateurs (AFMR), w Paryżu w najbliższym czasie zamknie się nawet co piąty lokal gastronomiczny. W całej Francji bankructwo może dotknąć nawet połowy restauracji.

Zdjęcie: Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com
Pandemia poważnie odciska swoje piętno na francuskiej gastronomii. Po drugim ogólnonarodowym lockdownie coraz więcej lokali zamyka się na stałe, nawet pomimo pomocy otrzymanej od państwa. Obecnie francuskie restauracje, podobnie jak polskie, mogą wydawać posiłki jedynie na wynos.

– Myślę, że od 10 do 20% z 16 tysięcy paryskich kawiarni i restauracji zbankrutuje lub zmieni właścicieli. Ponieważ od jedenastu miesięcy jesteśmy sektorem gospodarki „pod kroplówką”, wnioski o ogłoszenie upadłości nie zostaną złożone w tym samym momencie. Zamknięcia będą rozłożone w czasie – mówi w rozmowie z dziennikiem „Le Parisien” Alain Fontaine, restaurator oraz przewodniczący prestiżowego stowarzyszenia restauratorów, Association Française des Maîtres Restaurateurs.

Pomoc jest niewystarczająca
Prowadzone przez Fontaine’a bistro Le Mesturet zanotowała ponad 60-procentowy spadek obrotów w stosunku do 2019 roku i jak wiele paryskich lokali boryka się z widmem bankructwa. W przezwyciężeniu go nie pomogła nawet rządowa pomoc, która wystarczyła, jak twierdzi restaurator, na pokrycie zaledwie jednej piątej dotyczasowych wydatków.

Obecnie, poza jednorazowym wsparciem finansowym francuscy przedsiębiorcy mogą otrzymać pożyczki na preferencyjnych warunkach, a pracownicy firm z dotkniętych pandemią sektorów otrzymują w okresie obowiązywania obostrzeń do 80 procent wynagrodzenia.

Musimy być cierpliwi
We Francji o pieniądze w ramach funduszu solidarnościowego mogą ubiegać się restauracje z odpowiednio długim stażem. Często jednak środki te są zbyt małe, by pokryć całość miesięcznych wydatków związanych z prowadzeniem restauracji. Dlatego też część z restauratorów decyduje się nawet na dołączenie do „podziemia” gastronomicznego i przyjmowanie gości we własnych domach. Tak jak w Polsce, część z właścicieli otwiera także ponownie swoje biznesy pomimo zakazu.

Jednak Fontaine przestrzega przed takim postępowaniem.
– Rozumiem złość, nie wspominając o desperacji, która od momentu wprowadzenia pierwszych restrykcji doprowadziła 14 moich kolegów do samobójstwa. Nie pochwalam jednak tych dzikich wystąpień społecznych, które są równoznaczne z obywatelskim nieposłuszeństwem. Państwo wspiera nas lepiej, niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie. Oczywiście, że nie jesteśmy w najlepszej sytuacji, ale musimy być cierpliwi – mówi gazecie Le Parisien prezes AFMR.

Wedle badań ośrodka GIRA, cytowanych przez telewizję France24, pandemii nie przeżyje 50 procent francuskich lokali gastronomicznych. Zamknięcie restauracji we Francji ma potrwać przynajmniej do połowy lutego.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Stava uruchamia akcję #bezpiecznedowozy

Eksperci Stava i Związku Pracodawców HoReCa wypracowali rekomendowane standardy bezpiecznej dostawy posiłków. Jest to zestaw procedur, które pozwolą zachować bezpieczeństwo wszystkich osób zaangażowanych w proces dostawy - obsługę restauracji, kurierów i konsumentów.

Jak zmienił się rynek gastronomiczny dwa miesiące po jego otwarciu?

- Ostatnie dwa miesiące to widoczna zmiana nastrojów i chęć konsumentów do powrotu do starych przyzwyczajeń. Wszyscy tęskniliśmy za możliwością wyjścia na obiad z rodziną czy znajomymi, więc restauracje powoli znowu się zapełniają - ocenia Agnieszka Sałek z QSL Polska.

Wrocław: lato w gastronomii musi być lepsze!

Dwa miesiące przyszło nam czekać, by znów móc doświadczać restauracyjnych wrażeń. Jak pierwszy tydzień "odmrażania" gastronomii wyglądał we Wrocławiu, opisuje Agnieszka Szydziak, redaktor naczelna Have a Bite Wrocław.

Morawiecki: otwarcie gastronomii to wrażliwe działanie z punktu widzenia walki z pandemią

Otwarcie gospodarki, a zwłaszcza branż najbardziej narażonych na kontakty społeczne, jest wrażliwym działaniem z punktu widzenia walki z pandemią - powiedział premier Morawiecki pytany o możliwość otwarcia gastronomii. O podtrzymaniu lub poluzowaniu restrykcji rząd poinformuje w przyszłym tygodniu.

Pudełkowa wigilia dla pracownika - zamiast świątecznego spotkania firmowego

Brak zamówień na bożonarodzeniowy catering dla firm to kolejny cios w branżę gastro. Jednak nie wszyscy restauratorzy się poddają i godzą ze stwierdzeniem, że w tym roku świąt nie będzie. Koku Sushi wymyśliło pudełkową wigilię dla pracownika. Kilka firm skorzystało już z tej oferty.

Brita Polska dołącza do #hotgastrochallenge

Aby wesprzeć lokalnych restauratorów w trudnym czasie pandemii, BRITA Polska zaangażowała się w działania #hotgastrochallenge, #jedzlokalnie, #pijloklanie. Firma zamawia posiłki regeneracyjne dla stacjonarnych pracowników w okolicznych restauracjach.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej