x

Starcie gości klubu Face 2 Face z policją. Sanepid zamyka lokal

Kategoria: Koronawirus - Głos branży    01.02.2021

Face 2 Face, rybnicki klub, który zdecydował się na wznowienie działalności pomimo pandemii, został w weekend zamknięty przez sanepid. Do lokalu wkroczyła także policja, która wyprosiła bawiących się w środku gości. Podczas interwencji doszło do starć gości klubu z funkcjonariuszami.

Zdjęcie: Facebook.com
Zdjęcie: Facebook.com
Niecałe trzy tygodnie od momentu ponownego otwarcie klubu Face 2 Face w Rybniku sanepid nakazał jego zamknięcie. W piątek 29 stycznia w lokalu miało rzekomo odbyć się spotkanie Partii Przedsiębiorców oraz kongres dziennikarzy. Interweniował sanepid w towarzystwie policji, ale właściciele klubu odmówili wpuszczenia inspektorów do środka. Do ponownej interwencji doszło dzień później. Tym razem jednak policjanci weszli do środka.

Policja przyszła nas prowokować
Podczas interwencji zatrzymano trzy osoby, które według policji, miały znieważać funkcjonariuszy i naruszyć ich nietykalność cielesną. Z kolei według relacji właścicieli, podczas niedzielnych zajść doszło do zniszczenia części wyposażenia klubu. Policja użyła broni gładkolufowej, a także miotaczy gazu wobec części osób zgromadzonych przed klubem. Zdaniem właścicieli klubu, mundurowi mieli użyć siły także wobec osób znajdujących się w klubie.

– Mamy filmy z całej sytuacji, jak wchodzą do lokalu, jak atakują klientów, wyzywają ich. Policja przyszła nas prowokować, żeby nas siłą wyszarpać z tego lokalu – mówiła na zorganizowanej w niedzielę konferencji prasowej Sandra Konieczny, współwłaścicielka Face 2 Face.

Zamknięcie, i co dalej?
Do sprawy odniosła się także policja. – Decyzją Państwowego Inspektora Sanitarnego lokal został zamknięty, a decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. W związku z powyższym policjanci asystowali pracownikom sanepidu w doręczeniu dokumentu właścicielowi. Następnie mundurowi poinformowali uczestników imprezy o zamknięciu lokalu i konieczności wyjścia z klubu – czytamy w komunikacie śląskiej policji.

Dla właścicieli Face 2 Face zamknięcie klubu nie oznacza wcale końca walki.  
– My się nie poddamy, bo nie mamy już nic więcej do stracenia. Jeżeli możemy pracować, to będziemy pracować. Na chwilę obecną musimy zrobić remont. Zapraszamy wszystkich chętnych na sprzątanie  – mówili współwłaściciele klubu podczas konferencji prasowej.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Właściciel restauracji Autentyk: “Usłyszeliśmy: walczcie, albo możecie się przebranżowić"

W pracownikach gastronomii i restauratorach narasta frustracja spowodowana pandemią. Jeśli sytuacja szybko się nie unormuje, wkrótce możemy mieć do czynienia z gastronomicznym podziemiem - twierdzi, pół żartem Ernest Jagodziński szef kuchni i właściciel restauracji Autentyk w Poznaniu.

Protest polskiej gastronomii, czyli "Czarna Polewka dla rządu RP"

O godzinie 12 w 17 miastach Polski rozpoczął się symboliczny protest gastronomii polskiej. Organizatorzy zaplanowali w każdym z miast happening oraz składanie petycji.

Koniec lockdownu: Sfinks otworzy o 42 lokale mniej niż przed pandemią

Tylko połowa lokali zarządzanych przez Sfinks ma ogródki, które w sobotę może udostępnić klientom. Pozostałe, a jest ich dużo mniej niż przed pandemią, czekają na otwarcie do końca maja. O wyzwaniach i nowym rozdaniu dla gastronomii mówi Sylwester Cacek, prezes Sfinks Polska.

Hotelarze liczą straty i wypatrują gości biznesowych

29 lipca to Dzień Hotelarza. Jaka jest ich sytuacja? Goście biznesowi wrócili do miejskich hoteli, ale na kondycji branży mocno odbija się niepewność co do rozwoju pandemii. Przed jej wybuchem rezerwowano pokoje nawet z rocznym wyprzedzeniem, a dziś czasem z kilkudniowym. Zysk jest niepewny.

Pełną Parą: Mamy szczęście do ludzi

Jak Pełną Parą dostosowały się do nowej rzeczywistości? O tym jak ważne, jest otaczanie się odpowiednimi ludźmi w gastronomii rozmawiamy z Agatą Czyż i Ewą Kołatkowską, właścicielkami trzech restauracji Pełną Parą w Warszawie.

Gastronomia sprzeciwia się zakazowi działalności gospodarczej na świeżym powietrzu

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej jako reprezentant środowiska gastronomicznego w Polsce sprzeciwia się zakazowi działalności gospodarczej na świeżym powietrzu. Powołując się na wyniki badań oraz ekspertów medycyny i epidemiologii, uważa, że nie ma podstaw do takiego zakazu.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej