x

Najstarsza kawiarnia świata Caffè Florian w Wenecji zbankrutuje?

Kategoria: Koronawirus - Aktualności    27.01.2021

Caffè Florian, wenecka kawiarnia od 300 lat działająca przy placu Świętego Marka, wkrótce może zniknąć z kulinarnej mapy Włoch. Lokal znalazł się w poważnych tarapatach finansowych - ma 6,5 mln euro strat.

zdjęcie: Shutterstock.com
zdjęcie: Shutterstock.com
Założona 29 grudnia 1720 roku przez Floriano Francesconiego kawiarnia Caffè Florian położona jest w ruchliwej weneckiej dzielnicy Nouve przy placu Świętego Marka. To właśnie pod tym adresem przesiadywali Goethe, Lord Byron, Marcel Proust i Charles Dickens. Do lokalu chętnie przychodzili także Charlie Chaplin czy Andy Warhol, kręcono w nim również sceny do filmów „Urlop w Wenecji” z Katharine Hepburn czy „Utalentowany pan Ripley” z  Gwyneth Paltrow, Mattem Damonem i Jude Law.

Od momentu lockdownu kawiarnia jest jednak zamknięta, nie mogąc liczyć ani na odwiedziny turystów, ani mieszkańców Wenecji. – Miałem nadzieję aż do końca. Spodziewałem się, że rząd coś zrobi. Mamy 70 pracowników. Jeśli tak będzie dalej, zamkniemy się. Plac Świętego Marka nie żyje – mówi w rozmowie z gazetą „Corriere del Veneto” Marco Paolini, dyrektor generalny Sacra, firmy będącej właścicielem kawiarni.
Zdjęcie: Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com

Zamknięty z powodu pandemii Florian nie może niestety liczyć na pomoc ze strony państwa. W świetle obowiązujących we Włoszech przepisów, wsparcie nie przysługuje restauracjom czy kawiarniom, których obrót w 2019 roku przekroczył 5 milionów euro. Kultowy lokal, nawet pomimo strat spowodowanych ogromną powodzią dwa lata temu, nie klasyfikuje się do otrzymania pomocy. – W tym roku mamy 6,5 mln euro straty – mówi w cytowanym wywiadzie Paolini.

Obecnie kawiarnia prowadzi niewielki sklep online, w którym można kupić między innymi czekoladę, herbatę czy perfumy. To jednak za mało, by pokryć straty finansowe za ubiegły rok.  – Jeśli znikniemy, zamkniemy nie tylko kawiarnię, ale także pewien rozdział w europejskiej kulturze – mówi dziennikowi „Süddeutsche Zeitung”, Marco Paolini.


Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Milion darmowych toastów - Coca-Cola zachęca do odwiedzania restauracji

W ramach kampanii #OtwarciJakNigdy marka rozdaje butelki Coca-Coli w lokalnych restauracjach. 10 sierpnia wystartowała akcja "Coca-Cola od nas", w ramach której milion darmowych napojów trafi w ręce gości niemal 2 tysięcy lokali gastronomicznych. Aby odebrać produkt, wystarczy wejść na stronę.

Hotele otwarte w reżimie sanitarnym od 12 lutego! Gastronomia musi poczekać

W ramach określonego reżimu sanitarnego rząd dopuszcza otwarcie hoteli, stoków, kin, teatrów i basenów. Nowe zasady będą obowiązywały od 12 lutego, na razie przez dwa tygodnie. - Chcemy powoli i ostrożnie wracać do normalności - mówi rząd.

Jak pandemia zahartowała przedsiębiorców? Publikujemy wyniki badania

Koronawirus w firmach powoli powszednieje, przedsiębiorcy nauczyli się z nim żyć i lepiej oceniają swoją bieżącą sytuację ekonomiczną - to wnioski z lipcowej edycji ogólnopolskiego badania Krajowego Rejestru Długów "KoronaBilans MŚP".

Pyszne.pl rusza z drugim pakietem wsparcia dla restauracji

Serwis do zamawiania jedzenia online Pyszne.pl wprowadza specjalne środki wsparcia restauracji. To odpowiedź na spowodowane koronawirusem zwiększające się restrykcje dla przemysłu gastronomicznego na rynkach Europy oraz świata.

Ponowne otwarcie restauracji w hotelach Campanile

Po pandemicznej przerwie restauracje w hotelach Campanile w Szczecinie, Bydgoszczy i Poznaniu wracają na kulinarną mapę Polski. Na gości czekają zarówno dobrze znane, jak i zupełnie nowe smaki. W menu nie brakuje też specjalności szefa kuchni - cieszących się popularnością firmowych campaburgerów.

Francja: zbankrutować może nawet połowa wszystkich restauracji

Zdaniem Alaina Fontaine’a, restauratora i przewodniczącego Association Française des Maîtres Restaurateurs (AFMR), w Paryżu w najbliższym czasie zamknie się nawet co piąty lokal gastronomiczny. W całej Francji bankructwo może dotknąć nawet połowy restauracji.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej