x

Najstarsza kawiarnia świata Caffè Florian w Wenecji zbankrutuje?

Kategoria: Koronawirus - Aktualności    27.01.2021

Caffè Florian, wenecka kawiarnia od 300 lat działająca przy placu Świętego Marka, wkrótce może zniknąć z kulinarnej mapy Włoch. Lokal znalazł się w poważnych tarapatach finansowych - ma 6,5 mln euro strat.

zdjęcie: Shutterstock.com
zdjęcie: Shutterstock.com
Założona 29 grudnia 1720 roku przez Floriano Francesconiego kawiarnia Caffè Florian położona jest w ruchliwej weneckiej dzielnicy Nouve przy placu Świętego Marka. To właśnie pod tym adresem przesiadywali Goethe, Lord Byron, Marcel Proust i Charles Dickens. Do lokalu chętnie przychodzili także Charlie Chaplin czy Andy Warhol, kręcono w nim również sceny do filmów „Urlop w Wenecji” z Katharine Hepburn czy „Utalentowany pan Ripley” z  Gwyneth Paltrow, Mattem Damonem i Jude Law.

Od momentu lockdownu kawiarnia jest jednak zamknięta, nie mogąc liczyć ani na odwiedziny turystów, ani mieszkańców Wenecji. – Miałem nadzieję aż do końca. Spodziewałem się, że rząd coś zrobi. Mamy 70 pracowników. Jeśli tak będzie dalej, zamkniemy się. Plac Świętego Marka nie żyje – mówi w rozmowie z gazetą „Corriere del Veneto” Marco Paolini, dyrektor generalny Sacra, firmy będącej właścicielem kawiarni.
Zdjęcie: Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com

Zamknięty z powodu pandemii Florian nie może niestety liczyć na pomoc ze strony państwa. W świetle obowiązujących we Włoszech przepisów, wsparcie nie przysługuje restauracjom czy kawiarniom, których obrót w 2019 roku przekroczył 5 milionów euro. Kultowy lokal, nawet pomimo strat spowodowanych ogromną powodzią dwa lata temu, nie klasyfikuje się do otrzymania pomocy. – W tym roku mamy 6,5 mln euro straty – mówi w cytowanym wywiadzie Paolini.

Obecnie kawiarnia prowadzi niewielki sklep online, w którym można kupić między innymi czekoladę, herbatę czy perfumy. To jednak za mało, by pokryć straty finansowe za ubiegły rok.  – Jeśli znikniemy, zamkniemy nie tylko kawiarnię, ale także pewien rozdział w europejskiej kulturze – mówi dziennikowi „Süddeutsche Zeitung”, Marco Paolini.


Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Pół roku z koronawirusem w branży gastronomicznej i eventowej [BADANIE]

9 na 10 firm zanotowało spadki obrotów w porównaniu do okresu sprzed początku pandemii. Co dalej? Nastroje są podzielone. 40 proc. przedsiębiorców i managerów przewiduje, że będzie coraz gorzej, a co trzeci jest przekonany, że najgorsze za nimi i będzie coraz lepiej.

Znowu lockdown hoteli? Niedzielski: nieodpowiedzialne zachowania turystów mogą cofnąć luzowanie restrykcji

- Kontrole w hotelach wypadły dobrze, one same w sobie nie stanowią zagrożenia. Musimy być odpowiedzialni, w dłuższej perspektywie takie sytuacje jak w weekend w Zakopanem, doprowadzą do zaostrzenia restrykcji - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od 26 czerwca można będzie przyjmować więcej gości w lokalach gastronomicznych

Aktualnie obowiązujący limit w niedawno otwartych po lockdownie restauracjach, barach i kawiarniach to 50 proc. zajętych miejsc przy stolikach. - Od 26 czerwca zwiększamy obłożenie w lokalach gastronomicznych do 75 proc. - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Glovo Access, czyli usługi delivery zaangażowane społecznie

Bazując na doświadczeniach z pierwszej fali pandemii, kataloński startup Glovo uruchamia nową społeczną platformę, która dostępna jest także w Polsce. Dzięki niej partnerzy Glovo zyskają dostęp do procesów logistycznych, by nieść pomoc potrzebującym.

Gastronomia głoduje, hotele w lutym pełne (w połowie)

Serwis faktura.pl, platforma do wystawiania faktur, porównał liczbę faktur wystawionych w lutym w stosunku do stycznia 2021 roku i grudnia 2020 roku. Dane są uporządkowane branżowo wg kodów PKD. Widać spadki.

Poradnik MAKRO Polska na temat bezpieczeństwa w restauracjach

Publikacja "Bezpieczne miejsce do jedzenia w czasach COVID-19. Porady dla branży gastronomicznej" jest już w drodze do restauracji. Poradnik został przygotowany we współpracy z restauratorami i szefami kuchni. To kompendium wiedzy o tym, jak przygotować lokal na wyzwania bezpiecznej obsługi gości.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej