x

Otwórzmy się na aperitif!

Kategoria: Karta - napoje    20.01.2021

Aperitif to wywodzący się z południa Europy zwyczaj spożywania lekkiego, orzeźwiającego drinka alkoholowego przed głównym posiłkiem, najczęściej w towarzystwie drobnych przekąsek. Ma on pobudzić apetyt, poza tym - jak mawiają Włosi - lepiej nie jeść na pusty żołądek. Czy stanie się u nas popularny?

Foto: Shutterstock.com
Foto: Shutterstock.com
Słowo aperitif pochodzi od łacińskiego aperire, które znaczy „otwierać”. Chodzi głównie o nasz żołądek – nie będzie on jednak otwierany dosłownie, ma to być raczej rozgrzewka dla naszego układu trawiennego. Spożywana przed posiłkiem niewielka ilość alkoholu, często w towarzystwie ziół i przypraw, którymi są aromatyzowane trunki, pobudzi nasz żołądek do trawienia. Kluczem do sukcesu jest jednak dobór właściwego napoju i nieprzesadzanie z przekąskami. 

WINNE APERITIVO 
Pierwszą kategorią aperitifów, którą przeanalizujemy, będzie wino. Jest to szczególnie dobry pomysł, jeśli w planach mamy je również jako towarzysza całego posiłku. Koniecznie wybierajcie wina wytrawne, najlepiej białe lub musujące. Włosi chętnie sięgają po prosecco, ja bardzo lubię przed posiłkiem hiszpańską cavę. 
Wina klasyczne w wersji musującej czy spokojnej to dopiero wierzchołek góry lodowej. Absolutnym hitem do wypicia przed jedzeniem będą wytrawne wina wzmacniane: sherry, porto czy madeira. Sączone w odpowiedniej temperaturze w czystej postaci lub zmieszane z wodą i kostkami lodu sprawdzą się idealnie jako napój poprzedzający posiłek. 
Włoska kultura aperitivo ma początki najprawdopodobniej w Turynie, miejscu narodzin wermutu. To wzmacniane wino aromatyzowane ziołami i przyprawami z piołunem na czele jest dosłownie stworzone do spożywania przed jedzeniem. Wytrawne wermuty podaje się schłodzone w kieliszku lub na kostkach lodu w niskim szkle. Słodsze wersje, aby wpisywały się w ideę drinka aperitifowego, musimy rozwodnić tonikiem lub wodą gazowaną. 

GORYCZ CZERWONYCH KOKTAJLI
Koktajle podawane są przed posiłkiem na całym świecie. Mnie kojarzą się najmocniej z amerykańską kulturą gastronomiczną – to właśnie w Stanach Zjednoczonych bary w restauracjach służą jako miejsce oczekiwania na wolny stolik, na znajomych, którzy się spóźniają, lub po prostu do napicia się czegoś przed jedzeniem. 
Wiele restauracji w Europie próbowało przyjąć podobną taktykę, rozbudowując bar i miejsca przy nim na modłę amerykańską, jednak w większości przypadków nie odniosło to oczekiwanego skutku. Niemniej jednak napoje mieszane serwowane przed posiłkiem sprawdzają się równie dobrze w każdej szerokości geograficznej. 
Z powodzeniem można stwierdzić, że większość koktajli serwowanych przed jedzeniem ma kolor czerwony. Wynika to z faktu, że popularne bittery będące bazą tych koktajli mają taką właśnie barwę. Intensywna czerwień krzycząca do nas z butelki najczęściej świadczy o sporej ilości goryczy, jaką skrywa trunek. Trend na karminowy kolor dla tychże alkoholi utrzymuje się do dziś. 
Co do zasady aperitif ma pobudzić apetyt, nie możemy więc przesadzić z ilością alkoholu spożytą przed posiłkiem, bo może to przynieść odwrotny skutek. Moim zdaniem królem tej kategorii drinków jest Americano. Ten prosty miks włoskiego bittera, wermutu i wody gazowanej to dla mnie kwintesencja tego, czym powinien być aperitif. Lekki, orzeźwiający, z przyjemną goryczką świetnie zbalansowaną słodyczą wermutu – o takie koktajle walczyłem! 
Do królewskiej świty można zaliczyć również Negroni, G&T, Campari Soda czy też jakiś koktajl z olbrzymiej rodziny Spritz. Każdy z nich z powodzeniem będzie nam towarzyszył w przedkolacyjnych spotkaniach, do których was serdecznie zachęcam. 

FRANCUSKI PATENT 
Nie sposób tu nie wspomnieć jeszcze o pastis i francuskim podejściu do aperitifów. Pastis to napój alkoholowy na bazie anyżu, który zazwyczaj spożywany jest wymieszany z wodą w proporcjach 5 do 1 na korzyść wody. 
Ciekawą atrakcją wizualną jest proces przygotowania tej mieszanki, podczas którego z dwóch przezroczystych płynów powstaje mleczna mikstura. Efekt ten zawdzięczamy anetolowi, który świetnie rozpuszcza się w alkoholu, natomiast trochę gorzej w wodzie. Stąd jego wytrącenie i zmętnienie mikstury.  

WÓDKA GATUNKOWA 
Ostatnią, lecz równie istotną kategorią aperitifu, jest wytrawna wódka gatunkowa. Zazwyczaj alkohol przy okazji posiłku w Polsce spożywany jest w ilościach przekraczających dawkę, która ma zaostrzyć apetyt. Jednak kieliszek piołunówki czy starki sprawdzi się przed jedzeniem wyśmienicie, o czym wiedziano w przedwojennej Polsce i praktykowano z chęcią i rozwagą. 
Jak widzicie, sposobów na zaostrzenie apetytu przed jedzeniem jest wiele, ja polecam przede wszystkim socjalny aspekt aperitivo. Przed następną kolacją z rodziną czy przyjaciółmi, spróbujcie wypić kieliszek aperitifu chwilę przed głównym posiłkiem. To naprawdę świetny zwyczaj! 

Autor: Karim Bibars, Charlie Bar

Artykuł ukazał się w „Food Service" 12/2020-1/2021 nr 201.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

Jak ozdabiać koktajle? Radzą czołowi polscy barmani

Ozdabiane owocowymi szpatułkami, skórkami cytrusów, liśćmi ziół, pudrem czy jadalną farbą. Choć to smak gra główne skrzypce, to niebanalne podanie koktajli również jest bardzo istotne

Matcha - od japońskiego rytuału do globalnej gastronomii

Niegdyś niszowa japońska zielona herbata matcha stała się modnym towarem w gastronomii. Kto by przypuszczał, że produkt od wieków stosowany głównie podczas uduchowionych elitarnych ceremonii herbacianych trafi pod strzechy - do sieciowych kawiarni czy rzemieślniczych lodziarni.

Koktajlowe menu na trudne czasy

Ostatni kwartał 2022 r. może być dla barmanów i właścicieli barów w Polsce trudny. Projektując jesienną kartę koktajli, trzeba będzie uwzględniać rosnące ceny produktów oraz niedostępność do tej pory łatwo osiągalnych składników. To jednak - wbrew pozorom - może być całkiem dobra wiadomość.

Bawarka wraca do łask

Połączenie herbaty i mleka wzbudza różne emocje. Bawarkę albo się kocha, albo nienawidzi.Tak jak połączenie kawy z mlekiem wydaje się w stu procentach naturalne, to dodawanie do herbaty czegoś innego niż cukru i cytryny może wydawać się nieco oryginalne.

Piwo Roberta Makłowicza podbija rynek

Piwo Miłosław & Makłowicz ArcyIPA - opracowane przez krytyka kulinarnego Roberta Makłowicza oraz wielkopolski Browar Fortuna - pojawiło się na rynku w kwietniu i od tego czasu podbija serca konsumentów. Choć do podsumowania sezonu daleko, to już wiadomo, że sprzedaż trunku będzie rekordowa.

Letnie koktajle

Lato to czas, który sprzyja spotkaniom w luźnej atmosferze i wypadom na drinka z grupą znajomych. Co się pija o tej porze roku? Na jaką ofertę postawić, by to do waszego lokalu trafili spragnieni relaksu i letnich koktajli goście?

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej