x

Sieciowe kawiarnie nie otwierają się, walczą i czekają na decyzje rządu

Kategoria: Koronawirus - Głos branży    20.01.2021

Jak z kryzysem sobie radzą kawiarnie i lodziarnio-kawiarnie? Green Caffè Nero chciałoby zamknąć trzy, może nawet cztery lokale, ale nie może ze względu na długoterminowe umowy najmu. Sieć Starbucks kurczy się na razie o trzy placówki. Grycan zamknął jedną.

Zdjęcie: Shutterstock.com.
Zdjęcie: Shutterstock.com.
Od połowy marca, kiedy to nastąpił pierwszy lockdown, kawiarnie i lodziarnio-kawiarnie nie funkcjonują wcale lub w ograniczonym zakresie, a od października, w odpowiedzi na drugą falę pandemii i kolejny ograniczenia działalności, pozostają całkowicie zamknięte dla klientów, którzy w ich lokalach chcieliby napić się kawy.
Na przykładzie trzech sieci – Green Caffè Nero, Starbucks oraz Grycan - Lody od pokoleń – sprawdzamy, jak radzą sobie tego typu lokale i jak ich zdaniem będzie wyglądała najbliższa przyszłość.

Green Caffè Nero – uwiązani najmem
Okazuje, że sieciom nie tylko jest trudno przetrwać, ale i definitywnie zamknąć.
– W każdej kawiarni mamy długoletnie umowy najmu, kary za niepłacenie czynszu etc. Więc nawet, jeśli powiemy sobie: „zamykamy ten lokal”, to i tak musimy przez lata jeszcze płacić czynsz oraz inne zobowiązania. Cała firma odpowiada za każdy lokal, tzn. też za to, że czynsz jest płacony na czas. Co innego mały biznes z jedną kawiarnią/restauracją, który może po prostu zaprzestać działalności, zwolnić pracowników, przestać płacić czynsz i po prostu zbankrutować. My nie. Nie zamknęliśmy więc definitywnie żadnej kawiarni, nie dlatego, że nie chcielibyśmy, ale dlatego, że nie mamy takiej możliwości. Gdybyśmy mogli, zamknęlibyśmy 3-4 lokale – mówi Adam Ringer, prezes Green Caffè Nero.

Na ile jeszcze wystarczy sieci sił? Bo chęci i determinacja są.
– Odpowiedź zależy z jednej strony od terminu odmrożenia gastronomi (od 10 miesięcy nie możemy działać normalnie, w tym przez pięć mamy zakazaną działalność), a z drugiej strony od tego, jaką pomoc branża może dostać od rządu. Jak na razie ani jedna, ani druga strona nie wygląda obiecująco – dodaje Adam Ringer.

Uważa, że 2021 r. również nie będzie dla gastronomii najlepszy.
– W obiecanki i niczym nie popartą wizję premiera Morawieckiego, czyli że wpływ pandemii na ekonomię będzie jak litera V, szybko w dół i równie szybko do góry, nie wierzymy – mówi Adam Ringer.

Starbucks – rozwój kanału delivery
Także Starbucks nie składa broni, chociaż w okresie od marca 2020 roku do stycznia tego roku sieć zamknęła kawiarnie przy Placu Trzech Krzyży i Rondzie ONZ w Warszawie, a także, w związku z zamknięciem galerii handlowej Sukcesja w Łodzi, kawiarnię tam zlokalizowaną.

Zdjęcie: Shutterstock.com.
Zdjęcie: Shutterstock.com.
– Polski rynek jest dla nas nadal bardzo ważny, dlatego nieustannie szukamy odpowiednich lokalizacji i poddajemy przeglądowi te istniejące. Dotychczasowe zamknięcia (poza kawiarnią w galerii handlowej Sukcesja) odbyły się w ramach naszego regularnego procesu restrukturyzacji i po dogłębnej analizie sytuacji na rynku – zaznacza Vedran Modrić, dyrektor regionalny Starbucks w Polsce.

Jego zdaniem trudno na ten moment przewidzieć rozwój sytuacji w 2021 r. I chociaż duża część biznesu gastronomicznego dostosowała swoje kanały sprzedaży do okoliczności związanych z pandemią, to przypuszczalnie pierwsze miesiące ze względu na obostrzenia związane z pandemią nadal będą opierały się głównie na sprzedaży na wynos i w dostawie.
– W nadchodzącym roku Starbucks nadal planuje rozwijać kanał delivery, m.in. poprzez rozszerzanie oferty dostępnej w aplikacji Glovo i nawiązywanie współpracy z kolejnymi agregatorami. Nowa metoda dzielenia się kawą powstała z myślą o wygodzie i bezpieczeństwie tych gości, którzy z różnych przyczyn, także tych związanych z pandemią, nie mogli odwiedzić naszych kawiarni osobiście. W 2021 roku w ofercie Starbucks pojawi się także wiele nowości, które mamy nadzieję, umilą naszym gościom w Polsce najbliższe miesiące. Nadal będziemy też podążali w kierunku bycia bardziej eko –  wymienia Vedran Modrić.

W tym celu sieć poza m.in. dalszą współpracą z Too Good To Go, prowadzeniem akcji Bring Your Own Tumbler (zniżka za przychodzenie do kawiarni z własnym kubkiem) i możliwością nieodpłatnego odbierania z kawiarni kawowych fusów w duchu idei zero waste, będzie szukać pomysłów na kolejne inicjatywy i ciekawe współprace, które zbliżą Starbucks do osiągnięcia takich celów, jak m.in. redukcja emisji CO2 czy ograniczenie liczby odpadów.

Grycan szykuje się na lato
Zamknięcia nie ominęły również sieci Grycan - Lody od pokoleń. Firma kilka miesięcy temu musiała zamknąć lodziarnię przy Nowym Świecie w Warszawie.

Zdjęcie: Shutterstock.com.
Zdjęcie: Shutterstock.com.
– Każdego roku uważnie przyglądamy się lokalom, których umowy wygasają i na podstawie analiz rentowności z kilku lat podejmujemy decyzję w sprawie ewentualnego przedłużenia umowy. Właśnie na podstawie takich analiz zdecydowaliśmy o nieprzedłużaniu umowy w przypadku tego lokalu – informuje Małgorzata Grycan, współwłaścicielka sieci Grycan – Lody od pokoleń.

Sieć nie poddaje się jednak koronawirusowi i obecnie prowadzi przygotowania do nowego sezonu, jednak z oczywistych względów planowanie wygląda inaczej niż w latach ubiegłych.
– Trudno dziś mówić o konkretach, ponieważ nie wiemy jak rozwinie się sytuacja epidemiczna i kiedy zostaną zniesione obostrzenia –  wyjaśnia Małgorzata Grycan.

Autor tekstu: Joanna Hamdan

Zobacz także

Morski Zając w Kuźnicy - wystartował w czasie pandemii!

Trzeba mieć odwagę, by otworzyć nowy lokal w czasie zamrożenia gastronomii. Ofka Piechniczek i Kamil Kita, właściciele Morskiego Zająca w Kuźnicy na Półwyspie Helskim zrobili to! - Największe zaskoczenie? Goście. Ich wsparcie, dobre słowo, powroty po kolejne dania - mówią.

Jak przetrwać kryzys? Sprawdźcie, jak to się udaje sieci KOKU Sushi

Potrzebujemy teraz pozytywnych przykładów - oto on! Po dwóch miesiącach od zamrożenia gospodarki licząca 25 lokali polska sieć franczyzowa barów KOKU Sushi jest na plusie. Receptą na utrzymanie pozycji na rynku było szybkie reagowanie na zachodzące zmiany i postawienie na dowozy.

Współwłaściciel Luis Mexicantina: poluzowanie zakazów okazało się głupotą, za którą wszyscy musimy płacić

Pożegnaliśmy najtrudniejszy od dekad rok, ale nadchodzące miesiące mogą nie przynieść szybkiej poprawy sytuacji w gastronomii. - Poluzowanie obostrzeń okazało się głupotą, za którą wszyscy musimy płacić - komentuje trójmiejski restaurator Oskar Kubicki.

Robert Kuc, CEO marki Zdrowa Krowa: Przyszłość to restauracje hybrydowe

- Bez względu na to, jak rozwijać się będzie pandemia, przyszłość gastronomii upatrujemy w działaniach hybrydowych, czyli łączących spożywanie posiłków w lokalach oraz zamawianych na wynos. Niezależnie od wybranej formuły, gość musi czuć się wyjątkowo - uważa Robert Kuc, CEO marki Zdrowa Krowa.

Krakowska restauratorka zwraca się o pomoc do Rzecznika Praw Obywatelskich

Właścicielka krakowskiej restauracji Voila Dorota Rydygier prosi Rzecznika Praw Obywatelskich o pomoc "w ochronie wolności i praw naruszonych przez organy władzy" oraz o "podjęcie czynności w celu wypracowania rozwiązań umożliwiających naprawienie szkód poniesionych podczas pandemii".

Pustostany po barach i restauracjach na ulicach handlowych

Jak pandemia zmienia krajobraz ulic handlowych? W centralnych lokalizacjach najwięcej pustostanów stanowią miejsca po lokalach gastronomicznych. O tym jak wygląda sytuacja na ulicach handlowych opowiada Beata Kokeli, partner, head of retail agency, Cushman & Wakefield.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej