x

Restauratorzy idą do sądu. Chcą odzyskać utracone pieniądze

Kategoria: Koronawirus - Głos branży    19.01.2021

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej przygotowuje pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa. Zdaniem restauratorów, lockdown wprowadzono z naruszeniem prawa i wszystkim, którzy stracili w jego wyniku oszczędności powinna przysługiwać rekompensata.

zdjęcie: Facebook.com
zdjęcie: Facebook.com
Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej uważa, że zamknięcie restauracji i uniemożliwienie prowadzenia działalności restauratorów odbyło się w sposób bezprawny. – Rząd ewidentnie naruszył prawo, ograniczając nam swobodę prowadzenia działalności gospodarczej w sposób niekonstytucyjny. W pozwie restauratorzy będą domagali się utraconych korzyści od Skarbu Państwa na skutek działań rządu – tłumaczy lider inicjatywy Pozwu Zbiorowego Gastronomów, Krzysztof Heller.

Choć IGGP nie chce zdradzać na jakich argumentach opierać się będzie pozew, to z całą pewnością punktem wyjścia będzie m.in. rządowe rozporządzenie o zamknięciu restauracji, które wielu restauratorów uważa za niezgodne z prawem. Przeciwko temu rozporządzeniu rozpoczął się również protest #OtwieraMY.

Do pozwu Izby Gospodarczej może dołączyć każdy, kogo przychody ucierpiały wskutek wprowadzonych przez rząd obostrzeń. Zainteresowani restauratorzy mogą wypełnić deklarację na stronie pozewzbiorowy.iggp.pl. Jak ujawnia Krzysztof Heller, na tę chwilę chce przystąpić do niego 30-40 restauratorów. Planowany termin złożenia pozwu to 31 maja 2021 roku.

Nie dla wszystkich
Inicjatywa IGGP nie jest jednak adresowana do tych, którzy borykając się z problemami finansowymi, liczą na szybkie odzyskanie utraconych pieniędzy. Wszystko wskazuje na to, że restauratorzy powinni przygotować się na długą i być może kosztowną sądową batalię.
– Pozew nie jest czymś, co pomoże przetrwać restauracji trudne chwile. Nie mówimy o kilku miesięcach, czy nawet roku. W żaden sposób nie możemy liczyć na to, że to potrwa krócej niż dwa lata, raczej zdecydowanie dłużej. Ponadto, w tej chwili sam system sądownictwa utracił wiarygodność. Dlatego mamy wątpliwości, czy możemy liczyć na sprawiedliwy wyrok – mówi lider inicjatywy.

Popieramy #OtwieraMY
IGPP wystosowało także oświadczenie, w którym wyraża swoje poparcie dla tych restauratorów, którzy zdecydowali się na otwarcie lokali pomimo trwających obostrzeń.  
– Zarząd Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej oświadcza, iż w pełni popiera społeczne akcję #OtwieraMY Gastronomię Polską i Hotelarstwo Polskie, w szczególności tych przedsiębiorców, którzy zostali wykluczeni albo pominięci w programach pomocowych Tarcza PFR 1.0, Tarcza Branżowa 6.0 i Tarcza PFR 2.0. (...) Polska przedsiębiorczość musi mieć swój merytoryczny i apolityczny głos w budowie przyjaznego podatkowo Państwa Polskiego, które będzie stymulowało  rozwój gospodarki, a nie komplikowało nowymi regulacjami, podatkami i mandatami  swobodę działalności gospodarczej – czytamy w oświadczeniu.


Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Agata Gwiazdowska: catering dla dzieci w czasach zarazy

Firma cateringowa szefowej kuchni Agaty Gwiazdowskiej zajmuje się organizacją posiłków na spotkania i eventy firmowe oraz dla placówek oświatowych. Jak sobie radzi w pandemii, gdy życie biznesowe odbywa się zdalnie, a przedszkola i szkoły są okresowo zamykane?

Wi-Taj po lockdownie: załoga jak rodzina

Azjatycka gościnność, orientalne smaki, rodzinna atmosfera - warszawska restauracja Wi-Taj na placu Konstytucji otworzyła się ponownie dla gości. Przetrwała dzięki załodze i relacjom rodzinnym.

Gastronomia muśnięta czy zmiażdżona pandemią? Ocenia Linh Ziółkowska z restauracji Wi-Taj

Choć obecnie można swobodnie korzystać z oferty restauracji, barów i kawiarni, to jeszcze niedawno rzeczywistość wyglądała zupełnie inaczej. O ocenę zmian, które zaszły w czasie dwóch lat pandemii, trendów oraz rosnących cen żywności poprosiliśmy Linh Ziółkowską, menedżerkę restauracji Wi-Taj.

Warmut po lockdownie: nie robimy dań tylko “pod Instagram"

Od 3 lat warszawski Warmut serwuje gościom wermut nie tylko w kieliszkach, ale również na talerzach. Podczas pandemii zmienił menu, ale nie koncepcję kuchni opartej na idei dzielenia się daniami i wspólnym biesiadowaniu. O zmianach wymuszonych lockdownem rozmawiamy z Krzysztofem Stelmachem.

Kawiarnie w czasach pandemii

Jak "mała czarna" ma się w mrocznych czasach pandemii? Jak zmieniło się funkcjonowanie kawiarni i jakie wyzwania czekają tę branżę w roku bieżącym? Przedstawiamy wyniki naszej ankiety.

Filip Chajzer kelnerem w Polanie Smaków. Chce pomóc przyjacielowi Andrzejowi Polanowi

W najbliższy weekend Filip Chajzer przeistoczy się w kelnera. Wraz z grupą przyjaciół, znanych osobistości, aktorów i celebrytów postanowił wesprzeć warszawską restaurację Polana Smaków.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej