x

Restauratorzy idą do sądu. Chcą odzyskać utracone pieniądze

Kategoria: Koronawirus - Głos branży    19.01.2021

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej przygotowuje pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa. Zdaniem restauratorów, lockdown wprowadzono z naruszeniem prawa i wszystkim, którzy stracili w jego wyniku oszczędności powinna przysługiwać rekompensata.

zdjęcie: Facebook.com
zdjęcie: Facebook.com
Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej uważa, że zamknięcie restauracji i uniemożliwienie prowadzenia działalności restauratorów odbyło się w sposób bezprawny. – Rząd ewidentnie naruszył prawo, ograniczając nam swobodę prowadzenia działalności gospodarczej w sposób niekonstytucyjny. W pozwie restauratorzy będą domagali się utraconych korzyści od Skarbu Państwa na skutek działań rządu – tłumaczy lider inicjatywy Pozwu Zbiorowego Gastronomów, Krzysztof Heller.

Choć IGGP nie chce zdradzać na jakich argumentach opierać się będzie pozew, to z całą pewnością punktem wyjścia będzie m.in. rządowe rozporządzenie o zamknięciu restauracji, które wielu restauratorów uważa za niezgodne z prawem. Przeciwko temu rozporządzeniu rozpoczął się również protest #OtwieraMY.

Do pozwu Izby Gospodarczej może dołączyć każdy, kogo przychody ucierpiały wskutek wprowadzonych przez rząd obostrzeń. Zainteresowani restauratorzy mogą wypełnić deklarację na stronie pozewzbiorowy.iggp.pl. Jak ujawnia Krzysztof Heller, na tę chwilę chce przystąpić do niego 30-40 restauratorów. Planowany termin złożenia pozwu to 31 maja 2021 roku.

Nie dla wszystkich
Inicjatywa IGGP nie jest jednak adresowana do tych, którzy borykając się z problemami finansowymi, liczą na szybkie odzyskanie utraconych pieniędzy. Wszystko wskazuje na to, że restauratorzy powinni przygotować się na długą i być może kosztowną sądową batalię.
– Pozew nie jest czymś, co pomoże przetrwać restauracji trudne chwile. Nie mówimy o kilku miesięcach, czy nawet roku. W żaden sposób nie możemy liczyć na to, że to potrwa krócej niż dwa lata, raczej zdecydowanie dłużej. Ponadto, w tej chwili sam system sądownictwa utracił wiarygodność. Dlatego mamy wątpliwości, czy możemy liczyć na sprawiedliwy wyrok – mówi lider inicjatywy.

Popieramy #OtwieraMY
IGPP wystosowało także oświadczenie, w którym wyraża swoje poparcie dla tych restauratorów, którzy zdecydowali się na otwarcie lokali pomimo trwających obostrzeń.  
– Zarząd Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej oświadcza, iż w pełni popiera społeczne akcję #OtwieraMY Gastronomię Polską i Hotelarstwo Polskie, w szczególności tych przedsiębiorców, którzy zostali wykluczeni albo pominięci w programach pomocowych Tarcza PFR 1.0, Tarcza Branżowa 6.0 i Tarcza PFR 2.0. (...) Polska przedsiębiorczość musi mieć swój merytoryczny i apolityczny głos w budowie przyjaznego podatkowo Państwa Polskiego, które będzie stymulowało  rozwój gospodarki, a nie komplikowało nowymi regulacjami, podatkami i mandatami  swobodę działalności gospodarczej – czytamy w oświadczeniu.


Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Jak działa w kryzysie bistro Dinette we Wrocławiu?

- Nasz pomysł na przetrwanie opiera się na dostarczaniu gościom namiastki Dinette, w postaci codziennie wypiekanego świeżego pieczywa, słodkości, składników do samodzielnego przygotowania posiłku, półproduktów - mówi Jolanta Jurkowlaniec, właścicielka Dinette.

Wrocławski restaurator Maciej Nowaczyk: Za chwilę działać będą tylko fast foody

Czy gastronomia przetrwa kolejny lockdown? W trakcie ogłoszonej narodowej kwarantanny przedłużającej zamknięcie restauracji do 17 stycznia, będą one mogły nadal funkcjonować tylko dzięki dowozom. - Rynek gastronomiczny dramatycznie się zmieni - uważa wrocławski restaurator Maciej Nowaczyk.

Śląska Prohibicja: jak dobrze wracać do normalności!

- Odliczaliśmy godziny do otwarcia lokali gastronomicznych! Przygotowywaliśmy się do tego momentu od dawna i jesteśmy szczęśliwi, że w końcu nadszedł - mówi Aleksandra Mucha, dyrektor zarządzająca restauracji Śląska Prohibicja w Katowicach.

Kultowa poznańska piekarnia Zakwas zamyka się na dobre

Działający na poznańskich Jeżycach Zakwas zamyka się po pięciu latach działalności. Lokal przegrał z pandemią i biurokracją. - Najważniejszy powód to potworne zmęczenie tym krajem. Mam mili państwo, k**** dość - oświadczyła właścicielka piekarni.

Pijalnie Czekolady E. Wedel: liczymy na wysoką sprzedaż w drugiej połowie roku

Jak z lockdownem radzi sobie popularna sieć cukiernicza Pijalnie Czekolady E.Wedel? Opowiada Daniel Kucharski, prezes spółki.

Cukiernia Wójcik: oczekujemy przede wszystkim stabilności

- Handel nie ucierpiał na pandemii tak bardzo jak branża HoReCa, więc podchodzimy do wszystkiego z pokorą - mówi Łukasz Wójcik, prezes Cukierni Wójcik. Luki sprzedażowe jednak są i póki co nie da się ich wypełnić.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej