x

Restaurator z Krakowa: Przetrwają najsilniejsi, najsprytniejsi i ci, którym ktoś pomógł

Kategoria: Koronawirus - Głos branży    13.01.2021

Lockdown gastronomii potrwa przynajmniej do końca stycznia. To jedyna pewna wiadomość ze strony rządu, wszystko inne jest dziś dla restauratorów wielką niewiadomą. - Nie wiemy, na co czekamy - mówi Emil Hołubiczko z Molám Thai Canteen & Bar w Krakowie.

Emil Hołubiczko / archiwum prywatne
Emil Hołubiczko / archiwum prywatne
Zgodnie z przewidywaniami, narodowa kwarantanna została przedłużona do końca stycznia. Restauracje mogą w tym czasie fukcjonować jedynie w oparciu o dowozy lub odbiory osobiste, a puby, dyskoteki, kluby czy hotele pozostają zamknięte. Kolejne tygodnie obostrzeń oraz brak konkretów dotyczących planu wyjścia z pandemii sprawia, że większość restauratorów coraz mniej optymistycznie patrzy w przyszłość.

Jedzenie na dowóz nie jest rozwiązaniem
Choć wiele restauracji walczy o byt, prowadząc dowóz posiłków, nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić.
– Nie ma mowy o jakiejkolwiek rekompensacie w ten sposób. Jest pewna, mała grupa lokali, które są w stanie poradzić sobie, wydając tylko dania na dowóz. Jednak ogromna liczba miejsc, w tym również naszych, nie jest wstanie tego zrobić. Oprócz jedzenia liczy się także atmosfera, na którą składają się obsługa, muzyka, praca barmańska. Restauracje przestały pełnić funkcje miejsc, które serwują tylko jedzenie, stały się miejscami spotkań.W naszym przypadku tylko Molam oferuje dania na dowóz i tylko ten lokal był w stanie się obronić

– mówi Emil Hołubiczko, krakowski restaurator, który jest związany z Molam, klubem Prozak 2.0, restauracjami Międzymiastowa i Nadwiślańska, cocktail barem Bubble Toast oraz Bezogródek Food Truck Park.
Jak przyznaje Hołubiczko, pozostałe miejsca generują koszty związane z prowadzeniem działalności, choć są zamknięte. – Próbujemy prolongować pewne płatności m.in. związane z leasingami, czynszami i dostawcami itp., ale nie każdy jest wyrozumiały. Do tych opłat dochodzi ogromna ilość kosztów stałych, które musimy opłacić: prąd, gaz, administrację budynków… – wymienia restaurator.

Przetrwają najsilniejsi?
Jak będzie wyglądała gastronomia po zakończeniu pandemii? Zdaniem Emila Hołubiczko, koniec kwarantanny będzie dopiero początkiem długiego procesu powrotu do normalności.
– Myślę, że to będą długie miesiące odbudowy. Luty to nie jest dobry miesiąc dla gastronomii. Gdy skończył się pierwszy lockdown była dobra pogoda, ludzie nie tylko byli spragnieni wyjścia z domu po zimie, ale też po kwarantannie. Teraz jest inaczej. Dużo lokali jest zamkniętych i zbankrutuje. Przetrwają albo najsilniejsi, albo najsprytniejsi i ci, którym ktoś pomógł, na przykład zawieszając czynsz – uważa restaurator.

Co dalej z krakowską gastronomią?
Przyszłość gastronomii w Krakowie jest niewiadomą, bo jest ona uzależniona szczególnie od dwóch grup klientów, którzy jeszcze długo nie powrócą do dawnej stolicy Polski: studentów i turystów. Bardzo prawdopodobne, że studenci kolejny semestr nauki spędzą przed komputerami, ucząc się zdalnie. Zaś powrót turystów możliwy będzie dopiero po otwarciu hoteli.

– Kraków jest bardzo specyficznym miastem. Goście pochodzą z kilku grup społecznych. Dziś nie wiemy, kiedy studenci wrócą, nie wiemy jak będzie z turystyką, czy ruch turystyczny wróci do poziomu sprzed pandemii. Nie wiadomo, jak wyglądać będzie sytuacja ekonomiczna mieszkańców Krakowa. Czy wrócimy do częstszej konsumpcji poza domem? – zastanawia się restaurator i dodaje:
– Z jednej strony jestem optymistą, bo wierzę, że ludzie łatwo nie zmienią swoich przyzwyczajeń. Wierzę, że ludzie po pandemii wrócą do spędzania czasu w restauracjach, klubach, kawiarniach, do spotkań między sobą.

OtwieraMY?
Być może jednak powrót klientów do restauracji nastąpi szybciej, niż przewidują rządzący. Dla wielu osób momentem przełomowym był wyrok opolskiego sądu, który orzekł, że kara nałożona na otwarty w czasie kwarantanny zakład fryzjerski była bezprawna. Sąd podkreślił, że wprowadzanie ograniczeń byłoby możliwe jedynie w sytuacji stanu wyjątkowego.

Ci, którzy uważają, że obostrzenia są bezprawne dołączają do kolejnych incjatyw takich, jak chociażby #OtwieraMY czy Góralskie Veto. Mają one na celu wymuszenie na rządzących pozowlenia na otwarcie nie tylko restauracji, ale też wszystkich zamkniętych w wyniku pandemii biznesów.
Dla wielu restauratorów zniecierpliwionych czekaniem na poprawę sytuacji to sygnał, że przepisy prawa pozwalają na otwarcie restauracji. Choć Emil Hołubiczko sam nie planuje na razie działania wbrew zakazom, to rozumie ludzi, którzy zdecydują się na desperackie kroki.

– Nie wiemy, jak długo ta pandemia jeszcze potrwa. Nie wiemy, na co czekamy: na ustabilizowanie liczby chorych, na zaszczepienie konkretnej ilości ludzi? Czy ludzie z dnia na dzień powrócą do restauracji? Nie dziwi mnie to, że takie inicjatywy powstają. Słyszę ciągle od polityków, że jest pomoc, że dostaliśmy pieniądze. A ja od października nic nie dostałem poza obietnicami. Ponadto, panuje ogromny chaos informacyjny. Słyszymy z jednej strony, że pandemia się kończy, ale z drugiej strony, że nadchodzi jej kolejna fala. Nie wiadomo komu i w co możemy wierzyć, więc ludzie zaczynają po prostu działać – podsumowuje Hołubiczko.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Właścicielka Charlotte: "Każdy krok ku normalności nas cieszy"

- Gdy usłyszałam nowe wytyczne dotyczące odmrożenia gastronomii, zareagowałam ogromną radością. Nie ukrywam, że popłynęły łzy wzruszenia - mówi Justyna Kosmala, właścicielka sieci kawiarnio-piekarni Charlotte i baru Wozownia. Jak jej lokale przygotowują się do otwarcia?

Basia Kłosińska: Nie chcemy zniknąć z gastronomicznej mapy Warszawy

- Mimo że działanie w tych warunkach nie jest dochodowym biznesem, to nie wyobrażamy sobie nawet tymczasowego zamknięcia - mówi Basia Kłosińska, współwłaścicielka warszawskiej Wozowni przy Nowym Świecie 1. Jak przyznaje, w przezwyciężeniu pandemii i trudów lockdownu pomogło jej... domowe jedzenie.

Jak restauratorzy odnajdują się w "nowej normalności"?

Niska rentowność otwieranych restauracji, obroty niższe niż koszty stałe i duża popularność jedzenia z dostawą - to nowa rzeczywistość wielu restauratorów. Podkreślają, że ich obroty są dalekie od tych sprzed pandemii.

Restauracja Bulaj w Sopocie - ich pomysł na przetrwanie

- Myślę o biznesie, który będę mógł rozwijać, gdy skończy się pandemia. Otwieramy sklep internetowy z szytymi na miarę boksami, obiadami na bazie produktów rybnych - mówi Artur Moroz, właściciel restauracji Bulaj.

Restauratorzy liczą na to, że gości będzie coraz więcej

Po pierwszym tygodniu wznowienia działalności restauratorzy mają nadzieję, że z każdym kolejnym gości będzie coraz więcej. Relacje z Warszawy, Zakopanego, Łodzi, Torunia, Gdyni, Olsztyna i Krakowa.

Byczy Burger: policjantów nie obsługujemy

Emocje w branży gastronomicznej sięgają zenitu. Kolejną burzę w sieci wywołał tym razem Byczy Burger w Toruniu - lokal ogłosił, że nie obsługuje policjantów i ich rodzin. Nie szukali rozgłosu, ale jak tłumaczą zdania nie zmienią.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej