x

Piece do zadań specjalnych

Kategoria: Twój biznes - oferta    18.12.2020

Dobry piec jest jednym z najważniejszych urządzeń w lokalu gastronomicznym. Ogrom możliwości w każdej nowoczesnej profesjonalnej kuchni dają zwłaszcza najnowsze rozwiązania w piecach konwekcyjno-parowych. To inwestycja na lata, więc warto świadomie podjąć decyzję o zakupie.

Foto: Shutterstock.com
Foto: Shutterstock.com
Piece konwekcyjno-parowe umożliwiają zoptymalizowanie pracy w kuchni, a także zachowanie i stworzenie pożądanych smaków oraz łatwość w tworzeniu nowych, zdrowych potraw. Wilgotne powietrze w komorze parowej sprawia, że dania są soczyste, a dodatkowo – zachowują więcej wartości odżywczych niż pieczone w piecu tradycyjnym. Jedną z najważniejszych zalet takich pieców jest także łatwość utrzymywania ich w czystości, gdyż po zaparowaniu ewentualne zapieczenia są prostsze do usunięcia.

W tradycyjnych piecach wykorzystywane jest gorące powietrze wytwarzane przez elementy grzewcze, natomiast w piecach konwekcyjno-parowych mamy do czynienia z gorącą parą pod ciśnieniem, która nie tylko skraca czas pracy, ale także poprawia jakość potraw.

W piecach konwekcyjno-parowych można piec ciasta, grillować, podgrzewać, gotować na parze, a także rozmrażać. Warto je wykorzystywać do przygotowania deserów, puddingów, mięs, ryb, a nawet makaronów i gulaszów czy jogurtów. To urządzenia, które mogą zastąpić wiele innych w kuchni oraz zaoszczędzić miejsce, czas i pieniądze (w dłuższej perspektywie czasowej).

LEPSZY SMAK
Potrawy przygotowane w piecu konwekcyjno-parowym mają ładniejszy kolor, lepszą konsystencję, a także ciekawszy smak. Takie urządzenie pozwala na przyrządzenie warzyw, które nie stracą konsystencji i nie będą przypominać papki (chyba że to będzie zamierzony efekt). Można w nim gotować na parze bez żadnego kontaktu z wodą oraz piec w sposób zbliżony do tradycyjnego.
Badania związane z gastrofizyką – a więc dotyczące zachowania wyglądu, smaku, aromatu i konsystencji jedzenia podczas obróbki termicznej – mówią, że obróbka dań w piecu konwekcyjno-parowym jest nie tylko najzdrowszą metodą gotowania, ale także najsmaczniejszą, niezależnie od tego, czy wykorzystany produkt był świeży, czy też mrożony. Dotyczy to zarówno warzyw, owoców, mięs i ryb, jak i wypieku pieczywa.

Co więcej, dzięki temu sposobowi obróbki termicznej potrawy nie są wysuszone i trudniej jest je „przeciągnąć”, co ma szczególne znaczenie chociażby w przypadku ryb. Działanie pieca zapewnia też osiągnięcie soczystego mięsa drobiowego z chrupiącą skórką. Kolejną zaletą jest możliwość przygotowania różnych potraw w tym samym czasie bez wzajemnego przenikania się smaków i aromatów.

ZDROWE ROZWIĄZANIE
Przygotowanie potraw w piecu konwekcyjno-parowym umożliwia zachowanie ich wartości odżywczych. Obserwowana jest chociażby mniejsza utrata witamin i minerałów. Dla przykładu straty witaminy C w warzywach są od 25 do 50% niższe niż w przypadku tradycyjnego gotowania.

Następny atut to mniejsze niż w piecu tradycyjnym wykorzystanie tłuszczu – dzięki wykorzystaniu pary i odpowiedniego ciśnienia można przyrządzić dania dla odbiorców, którym zależy na diecie light czy fit. Skrócenie czasu pieczenia w wysokiej temperaturze, wykorzystanie pary wodnej oraz odpowiedniego ciśnienia ograniczają także wydzielanie się szkodliwych substancji w potrawach, np. podczas pieczenia ziemniaków w takim piecu wytworzy się mniej akrylamidu w porównaniu z tradycyjnyn pieczeniem z wykorzystaniem gorącego powietrza i tłuszczu, poziom tego składnika będzie też niższy w porównaniu ze smażeniem na patelni. Korzystając z pieca konwekcyjno-parowego, można też ograniczyć niektóre dodatki do pieczenia oraz opakowania, jak rękawy czy folia aluminiowa, lub zrezygnować z nich.

WYBÓR PIECA
Piec konwekcyjno-parowy pozwoli zrezygnować z niektórych innych urządzeń obecnych w profesjonalnych kuchniach. Może zastąpić mikrofalówki, urządzenia do gotowania na parze oraz piece tradycyjne.
Najważniejszą decyzją jest wybór sposobu zasilania – prądu lub gazu. Dostępne na rynku piece różnią się posiadanymi funkcjami, w tym np. umożliwiającymi produkcję jogurtów czy wypiek pizzy. Dzięki właściwemu modelowi usprawnimy pracę, jednak jeśli nie mamy w planach wykorzystywania niektórych funkcji, a nasz budżet jest ograniczony, warto wybrać urządzenie mniej skomplikowane.

Decydując się na zakup, trzeba jeszcze przemyśleć rozmiar. Na rynku dostępne są piece o różnych wymiarach, od mini z załadunkiem do maksymalnie czterech blach, przez standardowe, po duże, które pomieszczą nawet 40 blach.

Nowoczesne piece oznaczają szybszą i sprawniejszą pracę w kuchni oraz ograniczenie rachunków (są energooszczędne), a także wyższą jakość przygotowywanych potraw. Producenci i dystrybutorzy sprzętu oferują niezbędne szkolenia, które w późniejszym czasie przekładają się na bardziej intuicyjną pracę, a także wykorzystanie wszystkich potrzebnych funkcji. Istotny jest także serwis, który pozwoli na wieloletnią eksploatację.

Urządzenie dla wszystkich nie istnieje, dlatego decydując się na zakup pieca konwekcyjno-parowego, warto skontaktować się z doradcą wybranej firmy i przedyskutować wszystkie nasze oczekiwania. Model odpowiednio dobrany do profilu działalności, rozmiaru kuchni, indywidualnych potrzeb i budżetu pozwoli osiągnąć najlepsze efekty i zapewni sprawną pracę przez wiele lat.

MARCELI MARYANEK – DYREKTOR HANDLOWY, RM GASTRO POLSKA
Piece konwekcyjno-parowe już mocno zadomowiły się w kuchniach restauracyjnych. Kucharze na całym świecie docenili ich wszechstronne możliwości. Warto jednak zwrócić uwagę, iż piec piecowi nierówny. W przypadku pieców konwekcyjno-parowych często sprawdza się stwierdzenie, że tanio znaczy drogo. Należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę zakupu, ale również na koszty eksploatacji, takie jak wydatki na środki chemiczne do mycia oraz na zużycie energii i wody.

W obecnych czasach warto też wspomnieć o dodatkowych możliwościach pieców Retigo. Poza gotowaniem czy pieczeniem w piecu można również pasteryzować słoiki z konfiturami, suszyć grzyby czy wędzić własne wędliny. Dzięki tym funkcjom restauratorzy mogą poszerzyć zakres usług o sprzedaż własnych wyjątkowych przetworów.
Na koniec chciałbym zaznaczyć, że nie bez znaczenia są: długość gwarancji, opieka serwisowa i stała dostępność części zamiennych.

ANNA PYCIŃSKA – NATIONAL MARKETING MANAGER, RATIONAL SP. Z O.O.
Piec konwekcyjno-parowy stał się już standardem w wyposażeniu profesjonalnych kuchni. Jednak przed jego zakupem warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę urządzeń, ale także dostępną sieć serwisową, trwałość urządzenia i możliwość jego regularnej konserwacji. Dodatkowo istotne jest, aby wybrane urządzenie wspierało pracowników kuchni w codziennej pracy i dzięki swojej inteligencji pozwalało na wyeliminowanie rutynowych czynności. Taki jest iCombi Pro, który jest łatwy w obsłudze, przyśpiesza proces przyrządzania potraw, a także gwarantuje żądaną jakość potraw. ICombi Pro to także kolorowe, zdrowe i pyszne dania, 95% mniej tłuszczu, nawet o 40% mniej kalorii (w porównaniu z tradycyjnymi sprzętami kuchennymi), mniej odpadów żywnościowych, mniejsza nadprodukcja, niższe koszty eksploatacji. Za to więcej witamin, minerałów, kolorów i smaku. ICombi Pro gotuje w sposób delikatny i w 100% na świeżej parze. ICombi Pro mają różne rozmiary. W zależności od wielkości lokalu, ale także liczby serwowanych dań należy dobrać odpowiedni piec.

TOMASZ KRAKE – AREA SALES MANAGER POLAND, EXPORT DEPARTMENT, HOBART GMBH
Na rynku funkcjonuje wielu producentów pieców konwekcyjno-parowych. Niektórzy oferują marki premium wyposażone w zaawansowane technologicznie funkcje, a inni stawiają na prostotę i skupienie się na podstawowych funkcjach. Marki premium oferują szereg pomocnych funkcji, takich jak możliwość programowania procesów, zapewniają niemal perfekcyjną cyrkulację powietrza wewnątrz komory, funkcję automatycznego mycia pieca, wędzenia itp. Wszystko zależy od potrzeb klienta oraz zaplanowanego budżetu.

Piece konwekcyjno-parowe dzięki funkcji gotowania w parze są w stanie przygotować dania delikatniejsze – dietetyczne. W porównaniu z tradycyjną metodą gotowania w garnku z wodą produkty zachowują więcej składników mineralnych i witamin oraz mają ładniejszy kolor. Podczas gotowania w parze redukujemy też do minimum konieczność dodawania tłuszczu. Dzięki temu rozwiązaniu potrawy są mniej kaloryczne, a tym samym zdrowsze.

PIOTR ADAMCZUK – DYREKTOR HORECA, DAJAR SP. Z O.O.
Sercem restauracji jest kuchnia i najważniejszy w niej – piec. Przy wyborze sprzętu szef kuchni bierze pod uwagę menu, styl pracy zespołu oraz wielkość restauracji. Budżet również, choć jest to zagadnienie wykraczające poza cenę zakupu i obejmuje także koszty eksploatacji oraz efektywność pracy z danym urządzeniem.

Wszechstronny piec musi cechować: intuicyjny panel sterujący, wielopunktowe sondy pomiaru temperatury, szeroki wachlarz ustawień parowania i programów pieczenia, automatyzacja zadań optymalizująca czas pracy, automatyczne mycie, energooszczędność i bezawaryjność. Dobór odpowiedniego urządzenia pozwala osiągnąć najważniejsze zalety operacyjne każdej restauracji: jakość, powtarzalność i oszczędność.

Dajar HoReCa poleca do pracy w kuchni profesjonalne urządzenia marki Zanussi, której jest wyłącznym dystrybutorem i serwisem na terenie Polski.

PIOTR WYSZYŃSKI – DYREKTOR SPRZEDAŻY, BRITA PROFESSIONAL
Działanie pieca konwekcyjno-parowego opiera się na cyrkulacji gorącego powietrza wymieszanego z parą wodną, dzięki czemu dania zachowują odpowiednią wilgotność, a proces obróbki jest znacznie krótszy od standardowego.
Wykorzystanie wody ma tu kluczowe znaczenie. Od jej jakości zależy nie tylko wartość przyrządzanych potraw, ich smak i aromat, ale również prawidłowe funkcjonowanie urządzenia i – w konsekwencji – okres jego eksploatacji. Dzięki 20-letniemu doświadczeniu Brita w sektorze HoReCa oferowane filtry profesjonalne w znaczący sposób przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania pieca.

Artykuł ukazał się w „Food Service" 11/2020 nr 200.

Autor tekstu: Laura Osęka
O AUTORZE
Laura Osęka
Gotująca amatorsko psycholożka i psychodietetyczka, potrafiąca przemierzyć setki kilometrów dla konkretnego dania bądź deseru. Ceni w kuchni prostotę i wysoką jakość produktów. Autorka książki o prostym, lokalnym comfort food – „Miska szczęścia”.

Zobacz także

Prowadzisz restaurację i organizację pozarządową? Możesz sprzedawać posiłki w Glovo bez prowizji

W ramach programu Glovo "Zamawiając - pomagasz" organizacje pozarządowe, które jednocześnie prowadzą restaurację lub sklep, mogą sprzedawać na tej platformie z 0% prowizją. Z programu korzysta już m.in. Kuchnia Czerwony Rower w Warszawie.

PKN Orlen poszukuje dostawców zapiekanek

PKN Orlen prowadzi analizę rynku w zakresie potencjalnych dostawców zapiekanek, które pod marką własną koncernu byłyby przeznaczone do dalszej sprzedaży w jego punktach detalicznych. Odpowiedzi na zapytanie można składać do 24 sierpnia.

Serwisy obiadowe i zastawa stołowa odpowiednie na co dzień

Dzisiaj jest to mniej popularne niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, jednak część osób decyduje się oddzielić serwis obiadowy i zastawę stołową codzienną od świątecznej. Co będzie odpowiednie do codziennego użytkowania? Czym kierować się przy zakupie talerzy, misek, kubków oraz sztućców dla rodziny?

Kawowy ekspres do gastronomii. Cena to nie wszystko

Jeśli nie wiemy, jak samodzielnie zaparzyć espresso, powinniśmy mieć w lokalu choćby mały automatyczny ekspres. To, jakie urządzenie będzie dla nas odpowiednie, zależy od wielu czynników i nie ogranicza się do dyskusji wyłącznie na temat ceny.

5 dobrych powodów, by pożegnać się ze starym sprzętem kuchennym

Znane procesy, sprzęt i sposób przygotowywania - wszystko to ułatwia życie w kuchni. Naprawdę? Przyglądając się pracy w kuchni czasami odnosi się zupełnie inne wrażenie. Tylko dlatego, że zawsze robiłeś coś w określony sposób, nie oznacza to, że jest to najlepszy sposób.

Starbucks w biurach! Nestlé Professional startuje w Polsce z ofertą We Proudly Serve Starbucks®

Firma Nestlé Professional rozszerza portfolio napojów dla gastronomii o koncept We Proudly Serve Starbucks®. Oferuje on biurom i punktom gastronomicznym możliwość serwowania napojów kultowej marki.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej