x

Rzymski patent na pandemię: kolacja z noclegiem w hotelu i śniadaniem

Kategoria: Koronawirus - Aktualności    01.12.2020

Coraz większą popularnością wśród dobrze sytuowanych rzymian cieszą się "rzymskie wakacje", na które zapraszają hotele w Wiecznym Mieście. Oferują w pakiecie kolację z noclegiem i śniadaniem. Ceny wahają się od 100 do ponad 400 euro od osoby.

Śniadanie na tarasie luksusowego hotelu z widokiem na Piazza Navona w Rzymie. Zdjęcie: Shutterstock.com.
Śniadanie na tarasie luksusowego hotelu z widokiem na Piazza Navona w Rzymie. Zdjęcie: Shutterstock.com.
W żadnym lokalu gastronomicznym w stolicy Włoch nie można zjeść kolacji, bo serwują posiłki tylko do 18.00. Podobnie jak w całym kraju, od 22.00 obowiązuje godzina policyjna, a restauracje w hotelach otwarte są tylko dla ich gości.
Odpowiedzią na te restrykcje wprowadzone z powodu pandemii i zarazem na pragnienie wielu osób, by zjeść dobrą kolację poza domem jest nowa propozycja eleganckich hoteli, która nosi nazwę „Staycation”. Można ją opisać jako krótki urlop w swoim mieście. To „dolce vita rzymian w czasach pandemii”, przy – jak się zauważa – pełnym poszanowaniu obowiązujących przepisów. Jest to jednocześnie szansa dla pogrążonych w kryzysie hoteli, w których nie ma turystów.

Od 100 euro
Ci, którzy chcą zjeść kolację w luksusowej restauracji w hotelu muszą też zarezerwować w nim nocleg. W jednym z najbardziej luksusowych hoteli, gdzie znajduje się restauracja z trzema gwiazdkami Michelin, za kolację dla dwóch osób z noclegiem trzeba zapłacić 850 euro. Gdy pobyt trwa dwie noce, jest to wydatek około 1000 euro. Za mniejszy luksus można zapłacić od 100 euro do 250 euro od osoby za jeden wieczór.
Najczęściej w ofercie jest kolacja złożona z czterech dań lub na przykład degustacja ośmiu wyśmienitych specjałów szefa kuchni wraz z winem, a rano - śniadanie przed powrotem do domu.

Weekendy i uroczystości
Włosi ze stolicy coraz bardziej doceniają tę inicjatywę, która narodziła się w ostatnich miesiącach i okazała się dużym sukcesem – zapewniają hotelarze i tamtejsi restauratorzy. Mówią, że to „mini-rzymskie wakacje rzymian”. Najwięcej rezerwacji przyjmowanych jest w weekendy, ale i w tygodniu nie brak chętnych, którzy korzystają ze specjalnego pakietu, oferowanego na stronach internetowych hoteli.
To również nowa forma wyprawiania urodzin dla najbliższego grona rodziny lub znajomych, zaręczyn albo świętowania ukończenia studiów. Niektórzy nie wykluczają, że specjalne pakiety dla mieszkańców Wiecznego Miasta ze względu na ich rosnącą popularność zachowają także po kryzysie sanitarnym.

Mniejsze hotele także!
Ten nowy zwyczaj dociera też powoli do mniejszych hoteli na Zatybrzu, w dzielnicy lokali gastronomicznych i życia nocnego.
– Nie mamy jeszcze bardzo wielu rezerwacji, ale to na pewno kwestia czasu, bo siedzenie w domu wieczorami staje się coraz trudniejsze do wytrzymania – mówi właściciel jednego z tamtejszych hoteli.
To jedyna okazja w życiu, gdy rzymianie mogą czuć się jak turyści w swoim własnym mieście.
(PAP)

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Od 18 maja mogą ruszyć restauracje! Nie tylko te z ogródkami!

Dozwolone będzie obsługiwanie gości nie tylko przy stolikach na zewnątrz, jak wcześniej spekulowano, ale także w środku wszystkich lokali gastronomicznych. Warunek - zachowanie limitu jednego klienta na 4 m kw powierzchni.

Inaczej jemy i kupujemy. Jak koronawirus zmienia nasze nawyki?

Coraz chętniej gotujemy, marnotrawimy mniej jedzenia, a także stawiamy na zdrowsze produkty. Rzadziej wybieramy się do sklepów stacjonarnych, gdyż nie przynosi nam to już tyle przyjemności, co przed wybuchem pandemii. Czy oznacza to, że rodzi się "nowy polski konsument"?

Lokale gastronomiczne przyjmą gości najwcześniej 4 maja

Wczoraj wieczorem (16.04.2020) Rząd RP ogłosił plany odmrożenia gospodarki i powrotu do normalnego funkcjonowania społecznego. Ponowne otwarcie restauracji dla gości będzie jednak możliwe najwcześniej za 3 tygodnie.

Dworczyk o akcji otwieraMY: wierzymy w dyscyplinę Polaków, wszyscy mamy dość lockdownu

- Wierzymy w odpowiedzialność, dyscyplinę i solidarność wszystkich Polaków. Wierzymy też, że to ostatnia prosta, po której zacznie się powrót do normalnego życia - mówi szef KPRM Michał Dworczyk, pytany o protest przedsiębiorców, którzy chcą otworzyć swoje biznesy.

Z powodu pandemii wydajemy więcej na zdrową żywność

Pod wpływem pandemii konsumenci radykalnie zmienili podejście do prawidłowego odżywiania. Niemal połowa Europejczyków deklaruje, że zwiększyła wydatki na zdrową żywność. Szczególnie widać to wśród osób młodszych z pokolenia Z oraz milenialsów - wynika z badania Bain & Company.

#RoślinnieWspieramy - na ratunek lokalnej gastronomii z kuchnią wegańską

Akcja ma na celu wsparcie w czasie pandemii lokalnej gastronomii zajmującej się kuchnią wegańską. Na profilach społecznościowych RoślinnieJemy pojawił się krótki film zachęcający do zmawiania roślinnych posiłków w lokalnych barach i restauracjach.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej