x

Rzymski patent na pandemię: kolacja z noclegiem w hotelu i śniadaniem

Kategoria: Koronawirus - Aktualności    01.12.2020

Coraz większą popularnością wśród dobrze sytuowanych rzymian cieszą się "rzymskie wakacje", na które zapraszają hotele w Wiecznym Mieście. Oferują w pakiecie kolację z noclegiem i śniadaniem. Ceny wahają się od 100 do ponad 400 euro od osoby.

Śniadanie na tarasie luksusowego hotelu z widokiem na Piazza Navona w Rzymie. Zdjęcie: Shutterstock.com.
Śniadanie na tarasie luksusowego hotelu z widokiem na Piazza Navona w Rzymie. Zdjęcie: Shutterstock.com.
W żadnym lokalu gastronomicznym w stolicy Włoch nie można zjeść kolacji, bo serwują posiłki tylko do 18.00. Podobnie jak w całym kraju, od 22.00 obowiązuje godzina policyjna, a restauracje w hotelach otwarte są tylko dla ich gości.
Odpowiedzią na te restrykcje wprowadzone z powodu pandemii i zarazem na pragnienie wielu osób, by zjeść dobrą kolację poza domem jest nowa propozycja eleganckich hoteli, która nosi nazwę „Staycation”. Można ją opisać jako krótki urlop w swoim mieście. To „dolce vita rzymian w czasach pandemii”, przy – jak się zauważa – pełnym poszanowaniu obowiązujących przepisów. Jest to jednocześnie szansa dla pogrążonych w kryzysie hoteli, w których nie ma turystów.

Od 100 euro
Ci, którzy chcą zjeść kolację w luksusowej restauracji w hotelu muszą też zarezerwować w nim nocleg. W jednym z najbardziej luksusowych hoteli, gdzie znajduje się restauracja z trzema gwiazdkami Michelin, za kolację dla dwóch osób z noclegiem trzeba zapłacić 850 euro. Gdy pobyt trwa dwie noce, jest to wydatek około 1000 euro. Za mniejszy luksus można zapłacić od 100 euro do 250 euro od osoby za jeden wieczór.
Najczęściej w ofercie jest kolacja złożona z czterech dań lub na przykład degustacja ośmiu wyśmienitych specjałów szefa kuchni wraz z winem, a rano - śniadanie przed powrotem do domu.

Weekendy i uroczystości
Włosi ze stolicy coraz bardziej doceniają tę inicjatywę, która narodziła się w ostatnich miesiącach i okazała się dużym sukcesem – zapewniają hotelarze i tamtejsi restauratorzy. Mówią, że to „mini-rzymskie wakacje rzymian”. Najwięcej rezerwacji przyjmowanych jest w weekendy, ale i w tygodniu nie brak chętnych, którzy korzystają ze specjalnego pakietu, oferowanego na stronach internetowych hoteli.
To również nowa forma wyprawiania urodzin dla najbliższego grona rodziny lub znajomych, zaręczyn albo świętowania ukończenia studiów. Niektórzy nie wykluczają, że specjalne pakiety dla mieszkańców Wiecznego Miasta ze względu na ich rosnącą popularność zachowają także po kryzysie sanitarnym.

Mniejsze hotele także!
Ten nowy zwyczaj dociera też powoli do mniejszych hoteli na Zatybrzu, w dzielnicy lokali gastronomicznych i życia nocnego.
– Nie mamy jeszcze bardzo wielu rezerwacji, ale to na pewno kwestia czasu, bo siedzenie w domu wieczorami staje się coraz trudniejsze do wytrzymania – mówi właściciel jednego z tamtejszych hoteli.
To jedyna okazja w życiu, gdy rzymianie mogą czuć się jak turyści w swoim własnym mieście.
(PAP)

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Gastronomia w pandemii - które firmy wspierają polski rynek gastronomiczny?

Portal OuiChef.pl oraz magazyn "Food Service" wraz z partnerami włączyły się w pomoc dla lokali gastronomicznych dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa.

Rekordowa liczba otwarć w Koku Sushi mimo pandemii

Mimo pandemicznego przestoju w gastronomii, franczyzowa sieć Koku Sushi bilansuje pierwszą część roku wyraźnie na plusie. Wiosną i latem otworzyła kilka nowych restauracji. Do końca roku planuje start 6 kolejnych. Zapowiada się, że będzie to rekord w 16-letniej historii firmy. Jak to się robi?

Grupa Żywiec umożliwia zwrot nieotwartych kegów z piwem

Aby pomóc właścicielom i pracownikom lokali gastronomicznych przetrwać czas pandemii Grupa Żywiec oferuje możliwość oddania nieotwartych kegów z piwem i zwrot kosztów. - Mamy nadzieję, że pozwoli to barom i restauracjom ograniczyć straty - mówi przedstawiciel firmy.

Jakie konsekwencje grożą gościom restauracji otwartych mimo zakazu?

Klienci lokali otwieranych mimo obostrzeń są narażeni na konsekwencje prawne, choć obowiązujące aktualnie przepisy odnoszą się wyłącznie do przedsiębiorców, nie konsumentów. Gdzie zatem tkwi haczyk?

Poradnik MAKRO Polska na temat bezpieczeństwa w restauracjach

Publikacja "Bezpieczne miejsce do jedzenia w czasach COVID-19. Porady dla branży gastronomicznej" jest już w drodze do restauracji. Poradnik został przygotowany we współpracy z restauratorami i szefami kuchni. To kompendium wiedzy o tym, jak przygotować lokal na wyzwania bezpiecznej obsługi gości.

Pogotowie dla firm: darmowe porady dotyczące zarządzania kryzysowego

Przedsiębiorcy są teraz zmuszeni do zarządzania firmą w burzliwym otoczeniu i do podejmowania trudnych decyzji dotyczących np. redukcji zatrudnienia. Jak działać w kryzysie? Korzystajcie z darmowych konsultacji!

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej