x

Rzymski patent na pandemię: kolacja z noclegiem w hotelu i śniadaniem

Kategoria: Koronawirus - Aktualności    01.12.2020

Coraz większą popularnością wśród dobrze sytuowanych rzymian cieszą się "rzymskie wakacje", na które zapraszają hotele w Wiecznym Mieście. Oferują w pakiecie kolację z noclegiem i śniadaniem. Ceny wahają się od 100 do ponad 400 euro od osoby.

Śniadanie na tarasie luksusowego hotelu z widokiem na Piazza Navona w Rzymie. Zdjęcie: Shutterstock.com.
Śniadanie na tarasie luksusowego hotelu z widokiem na Piazza Navona w Rzymie. Zdjęcie: Shutterstock.com.
W żadnym lokalu gastronomicznym w stolicy Włoch nie można zjeść kolacji, bo serwują posiłki tylko do 18.00. Podobnie jak w całym kraju, od 22.00 obowiązuje godzina policyjna, a restauracje w hotelach otwarte są tylko dla ich gości.
Odpowiedzią na te restrykcje wprowadzone z powodu pandemii i zarazem na pragnienie wielu osób, by zjeść dobrą kolację poza domem jest nowa propozycja eleganckich hoteli, która nosi nazwę „Staycation”. Można ją opisać jako krótki urlop w swoim mieście. To „dolce vita rzymian w czasach pandemii”, przy – jak się zauważa – pełnym poszanowaniu obowiązujących przepisów. Jest to jednocześnie szansa dla pogrążonych w kryzysie hoteli, w których nie ma turystów.

Od 100 euro
Ci, którzy chcą zjeść kolację w luksusowej restauracji w hotelu muszą też zarezerwować w nim nocleg. W jednym z najbardziej luksusowych hoteli, gdzie znajduje się restauracja z trzema gwiazdkami Michelin, za kolację dla dwóch osób z noclegiem trzeba zapłacić 850 euro. Gdy pobyt trwa dwie noce, jest to wydatek około 1000 euro. Za mniejszy luksus można zapłacić od 100 euro do 250 euro od osoby za jeden wieczór.
Najczęściej w ofercie jest kolacja złożona z czterech dań lub na przykład degustacja ośmiu wyśmienitych specjałów szefa kuchni wraz z winem, a rano - śniadanie przed powrotem do domu.

Weekendy i uroczystości
Włosi ze stolicy coraz bardziej doceniają tę inicjatywę, która narodziła się w ostatnich miesiącach i okazała się dużym sukcesem – zapewniają hotelarze i tamtejsi restauratorzy. Mówią, że to „mini-rzymskie wakacje rzymian”. Najwięcej rezerwacji przyjmowanych jest w weekendy, ale i w tygodniu nie brak chętnych, którzy korzystają ze specjalnego pakietu, oferowanego na stronach internetowych hoteli.
To również nowa forma wyprawiania urodzin dla najbliższego grona rodziny lub znajomych, zaręczyn albo świętowania ukończenia studiów. Niektórzy nie wykluczają, że specjalne pakiety dla mieszkańców Wiecznego Miasta ze względu na ich rosnącą popularność zachowają także po kryzysie sanitarnym.

Mniejsze hotele także!
Ten nowy zwyczaj dociera też powoli do mniejszych hoteli na Zatybrzu, w dzielnicy lokali gastronomicznych i życia nocnego.
– Nie mamy jeszcze bardzo wielu rezerwacji, ale to na pewno kwestia czasu, bo siedzenie w domu wieczorami staje się coraz trudniejsze do wytrzymania – mówi właściciel jednego z tamtejszych hoteli.
To jedyna okazja w życiu, gdy rzymianie mogą czuć się jak turyści w swoim własnym mieście.
(PAP)

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Gastronomiczna odwilż w Warszawie

Pandemia zmieniła gastronomiczną rzeczywistość. Walka o przetrwanie na kulinarnej mapie stolicy nie obyła się bez ofiar. Kto po "rozmrożeniu" branży restauracyjnej, na półmetku tej szczególnej wiosny, rozkwita na nowo, a kto płynie?

Jak pandemia zahartowała przedsiębiorców? Publikujemy wyniki badania

Koronawirus w firmach powoli powszednieje, przedsiębiorcy nauczyli się z nim żyć i lepiej oceniają swoją bieżącą sytuację ekonomiczną - to wnioski z lipcowej edycji ogólnopolskiego badania Krajowego Rejestru Długów "KoronaBilans MŚP".

Gowin: gastronomia będzie musiała się jeszcze uzbroić w cierpliwość

- Gastronomia będzie musiała się jeszcze uzbroić w cierpliwość, w Europie będzie to zapewne jedna z ostatnich otwieranych branż - mówił w piątek wicepremier Jarosław Gowin. Jak dodał, resort pracuje nad nowymi rozwiązaniami dla biznesu w ramach Planu dla Pracy i Rozwoju.

II etap odmrażania gospodarki już po majówce

Od 4 maja wkraczamy w II etap odmrażania gospodarki. Sprawdź, czy coś się zmieni dla branży HoReCa?

Wakacje sprzyjają gastronomii

Okres wakacyjny służy branży HoReCa - wynika z raportu Santander Bank Polska. Analiza transakcji kartami płatniczymi przez klientów banku wskazuje, że w sierpniu wydatki w lokalach nie tylko wróciły do poziomów sprzed pandemii, ale są, w ujęciu średniotygodniowym, o 43% wyższe niż przed rokiem.

"Manifest dla gastronomii polskiej" głosem wsparcia dla branży

Pod "Manifestem dla gastronomii polskiej" podpisało się 16 organizacji zrzeszonych w Sztabie Kryzysowym Gastronomii Polskiej. Dokument wyraża poparcie klientów dla ponad miliona osób pracujących w polskiej branży gastronomicznej. Można go przeczytać i poprzeć na stronie www.manifestgastro.pl

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej