x

Delivery a jakość dań w dostawie. Największe wyzwanie to frytki!

Kategoria: Twój biznes - wiedza    27.11.2020

Rzeczywistość gastronomiczna w ciągu ostatnich miesięcy uległa znaczącym zmianom. Tworząc ofertę na wynos, restauratorzy stoją przed wieloma decyzjami i wyzwaniami. Jednym z nich jest dostawa chętnie zamawianych przez konsumentów frytek w idealnym stanie.

Zdjęcie: materiały prasowe.
Zdjęcie: materiały prasowe.
Rok 2020 przyniósł diametralną zmianę codzienności w każdej branży, ale w HoReCa – w szczególności. Za sprawą pandemicznych obostrzeń restauracje i lokale gastronomiczne musiały przeorganizować sposób swojego funkcjonowania, skupiając się na sprzedaży posiłków na wynos i w dowozie, bo to jedyne możliwe formy działalności w czasie lockdownu.

Pomimo ograniczeń, sektor delivery oraz platformy pośredniczące w zamawianiu jedzenia online dynamicznie się rozwijają. Wpłynęły na to takie czynniki jak wymuszony system pracy zdalnej klientów, ich wygoda, szybsze tempo życia mieszkańców mniejszych i większych miast oraz intensywna promocja posiłków z dostawą.

Delivery – kiedyś dla wygody, dziś codzienność
W wyniku pierwszego lockdownu, w okresie od połowy marca do połowy maja 2020 roku znacznie zwiększyło się zainteresowanie korzystaniem z portali do zamawiania jedzenia z dowozem. Wielu właścicieli restauracji nie zrezygnowało z tej opcji nawet wówczas, gdy związane z pandemią ograniczenia działalności lokali na kilka miesięcy zostały poluzowane. W ten sposób, być może nieświadomie, szykowali się na kolejne zamknięcie restauracji dla gości. Z danych Glovo i Pyszne.pl, firm zajmujących się obsługą zamówień online, wynika, że liczba partnerów korzystających z ich usług wzrosła o 40-50%, a wielkość obrotu (który może być stosowany jako miernik popularności takich usług) o średnio 20-25%.

Zmieniły się trendy dotyczące delivery i wynosów. Przed 2020 rokiem konsumenci traktowali te usługi jako wygodną alternatywę, w sytuacji gdy nie chciało im się wychodzić do restauracji, czy też podczas wieczorów zwanych Netflix & chill. Teraz stało się to codziennością. Raport PWC Consumer Insights Survey donosi, że coraz więcej klientów decyduje się na zamówienie posiłku online z uwagi na bogatą ofertę lokali gastronomicznych, rezygnację z przemieszczania się celem zminimalizowania ryzyka zakażenia oraz brak czasu w ciągu dnia pracy zdalnej na przygotowanie posiłku. W 2015 roku wielkość rynku delivery w Polsce szacowana była na 200 milionów euro, w roku 2020 jest to już 1,6 miliarda euro.

Dostawa frytek – to może się udać!
Dania typu fast food są nadal jednym z najczęściej zamawianych posiłków do domu, a rozwój tego segmentu dostaw można uznać za dynamiczny i z perspektywą kolejnych wzrostów w 2021 roku. W przypadku przygotowywania kebabów, burgerów, hot dogów czy frytek trzeba postawić na profesjonalizm, odpowiednie podejście i wybór produktów, które pozwolą na dostarczenie zamawiającym potraw najlepszej jakości.  

Największe wyzwanie to dostawy frytek, które często w czasie podróży do domu konsumenta tracą na chrupkości, stają się miękkie i rozmoczone. Dzieje się tak dlatego, że restauratorzy zazwyczaj serwują produkt, który nie jest rekomendowany do warunków dostaw oraz dostarczają frytki w szczelnie zamkniętych pojemnikach, z których nie ma jak uchodzić wilgoć. Z danych firmy McCain wynika, że 8 na 10 klientów doświadczyło takiej sytuacji –  otrzymali w dostawie miękkie, przemoczone frytki.

Mając na uwadze powyższe czynniki widać, że kluczowy jest wybór odpowiedniego produktu do przygotowania frytek w dostawie – takiego, który pozwoli zachować im chrupkość przez pożądany czas po usmażeniu. Nad takim idealnym produktem pracowano latami – to unikalna, zaawansowana technologia wytwarzania powlekanej frytki. Niewidoczna i neutralna smakowo powłoczka na powierzchni frytek sprawia, że dłużej pozostają one ciepłe i chrupiące w zamkniętym opakowaniu.

Opakowanie – jeszcze jeden klucz do sukcesu
Oprócz wyboru doskonałego i rekomendowanego do dostaw produktu, kluczowe jest też jego odpowiednie przygotowanie, a następnie zapakowanie. Frytki powinny być smażone jako ostatnie, po przygotowaniu (lub równocześnie, jeśli dysponujemy wieloma stacjami roboczymi) reszty składników zamówienia, takich jak burgery czy sałatki. Poszczególne potrawy powinny być zapakowane osobno.

Ważne jest także samo opakowanie. Najlepsze są zamykane pudełka kartonowe z otworami wentylacyjnymi, które pozwalają na uchodzenie wilgoci. Poradnik pakowania frytek do dostaw opracowała firma McCain, której nowy produkt – powlekane frytki SureCrisp – przeznaczony jest dla sektoru delivery i, zgodnie z deklaracjami, pozwala na zachowanie takiej samej jakości frytek serwowanych na miejscu, w dostawie i na wynos.

Oczekiwania klientów
Na skutek przeobrażeń w funkcjonowaniu gospodarki, branży gastronomicznej czy form pracy zmieniły się także przyzwyczajenia i oczekiwania klientów, również w stosunku do oferty delivery. Jak wspomniano wcześniej, inny jest teraz rodzaj zamawianych posiłków i ich częstotliwość.

Konsument, który do niedawna jeszcze korzystał z oferty gastronomicznej na miejscu, przy stoliku w restauracji, teraz oczekuje tej samej jakości potraw w dostawie, podobnego doświadczenia kulinarnego we własnym domu. Przygotowując ofertę na wynos trzeba dobrać menu i produkty do niego w taki sposób, aby walory smakowe i wizualne dań były zachowane, a ich jakość była na najwyższym poziomie. To podstawowe czynniki, które mogą zachęcić gości do jak najczęstszego zamawiania jedzenia w dostawie i na wynos.


Marcin Szczęsny, marketing manager Food Service Central Europe w firmie McCain
Aby sprostać oczekiwaniom klientów, kluczowe jest zapewnienie najwyższego standardu – w obsłudze, bezpieczeństwie, czystości, ale także w wyborze produktów, które są rekomendowane do dostawy i sprawdzają się lepiej w takich warunkach.
Trudno wyobrazić sobie dobrego burgera czy kebab bez towarzystwa dobrych chrupiących frytek, a te są coraz częściej zamawiane w dostawie. Polecanym rozwiązaniem są frytki McCain SureCrisp z niewidzialną powłoczką, dzięki której dłużej utrzymują chrupkość i ciepło w zamkniętej torbie w dostawie. W linii znajdują się super klasyki jak cienka Julienne, ale również grubsze cięcia ze skórką.
Sposób pakowania odgrywa również bardzo dużą rolę w tym, jak gorące i chrupiące będą frytki w dostawie. Rekomendujemy pakowanie ich zawsze osobno. Polecamy zamykane pudełko kartonowe z dziurkami, przez które może uchodzić wilgoć. Nie należy wypełniać pudełka frytkami do maksimum – powinna być pozostawiana nieznaczna przestrzeń, co zapewni wentylację, a przez to optymalną chrupkość. Pudełko z frytkami powinno być włożone na wierzch pozostałego zamówionego jedzenia do środka papierowej torby, frytki nie będą wtedy zgniecione ani ściśnięte. Można dołożyć też dodatkowe serwetki, które pochłoną wilgoć.
Są to wypracowane i sprawdzone rozwiązania, które oferujemy wraz z naszymi innowacyjnymi frytkami SureCrisp, stworzonymi do dostawy. Więcej na www.mccain-foodservice.pl.

Partnerem artykułu jest McCain.

Autor tekstu: Laura Osęka
O AUTORZE
Laura Osęka
Gotująca amatorsko psycholożka i psychodietetyczka, potrafiąca przemierzyć setki kilometrów dla konkretnego dania bądź deseru. Ceni w kuchni prostotę i wysoką jakość produktów. Autorka książki o prostym, lokalnym comfort food – „Miska szczęścia”.

Zobacz także

Subway rozważa sprzedaż i podbija swoją cenę

Franczyzowa sieć barów szybkiej obsługi z kanapkami, sałatkami i wrapami szuka nowego właściciela. Pertraktacje są wciąż na wczesnym etapie, ale mówi się, że sieć warta jest ponad 10 mld dol. Cenę sieć podbija dzięki transformacji lokali.

Trzy hot dogi na sekundę. Największa sieć punktów gastronomicznych w Polsce? Żabka!

Sprzedaje średnio trzy hot dogi na sekundę. Rekordy sprzedaży notują też panini oraz kawa, od niedawna dostępna w kawonamencie. Plany Żabki są jeszcze szersze!

W 2023 roku pustki w restauracjach? Polacy mocno ograniczą wydatki na gastronomię [BADANIE]

Obserwacje i obawy lokali potwierdzają liczby. Z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej oszczędności gospodarstw domowych najbardziej odbiją się na wydatkach na rozrywkę i jedzenie na mieście - wynika z badania firmy doradczej Bain & Company.

Trendy na globalnym rynku żywności i napojów 2023 - raport firmy Mintel

Firma Mintel ogłosiła cztery kluczowe trendy, które będą kształtować globalny rynek żywności, napojów i gastronomii w roku 2023 oraz w perspektywie pięciu i więcej lat. Raport zawiera analizę zmian w zachowaniach konsumentów i strategiczne rekomendacje, które pomogą podjąć decyzje biznesowe.

Upfield Professional zmienia nazwę na Violife Professional

Violife Professional to teraz nowa nazwa Upfield Professional. Zmiana jest związana ze zwiększeniem zaangażowania firmy Upfield w promowanie produktów roślinnych dla branży gastronomicznej.

Astronomiczne rachunki za gaz. Pizzeria w Gdańsku: opłaty nas dobijają, zamykamy lokal

Gdańska pizzeria New Port z końcem 2022 r. otrzymała rachunek za gaz w wysokości 72 tys. zł. Siedmiokrotnie więcej niż zwykle, a to tylko jeden z problemów finansowych tego lokalu. Pizzeria ogłosiła tymczasowe zamknięcie, bo na pomoc rządu małe, lokalne biznesy nie mogą liczyć.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej