x

Fafernuchy, pokuczaj, parzybroda - jak dobrze znacie regionalne smaki?

Kategoria: Karta - dania    24.11.2020

Fafernuchy najdziwniejszą nazwą lokalnej potrawy - uważa ponad połowa respondentów badania "Polacy i kuchnia regionalna". Tradycyjna kuchnia polska przeżywa odrodzenie - aż 85% rodaków lubi poznawać regionalne potrawy. Nazwy czasem brzmią dziwnie, ale dania są smaczne i nietrudne do zrobienia.

Zdjęcie: materiały prasowe.
Zdjęcie: materiały prasowe.
Polacy na nowo pokochali polskie dania regionalne. Zwiększające się oczekiwania i coraz wyższa kultura kulinarna w Polsce sprawiają, że chcemy poznawać i szukamy dań tradycyjnych, autentycznych.

Egzotyczne nazwy, swojskie dania
Na początek uwagę zwracają dziwne, czasem śmieszne nazwy polskich przysmaków. Czasem bywają tak egzotyczne, że naprawdę nie wiadomo co się pod nimi kryje. Na przykład fafernuchy to według respondentów badania „Polacy i kuchnia regionalna” najdziwniejsza nazwa potrawy regionalnej. Niełatwo domyślić się, że fafernuchy to kurpiowskie ciasteczka korzenne, wyglądem przypominające kopytka, które upieczone na początku nowego roku mają zapewnić szczęście i dobrobyt.
Zdjęcie: materiały prasowe.
Zdjęcie: materiały prasowe.
Na drugim miejscu zestawienia najdziwniejszych potraw regionalnych znalazł się pokuczaj – nazwa może kojarzyć się z ciastem, jednak nic bardziej mylnego. Pokuczaj to smaczne i łatwe w przygotowaniu danie z Warmii, przygotowywane z mięsa mielonego, które formuje się w kule i smaży.
Kulinarnym hitem wielkopolskiej kuchni jest z kolei parzybroda – prosta w wykonaniu zupa z młodej kapusty. Jej nazwa wzięła się stąd, że gorące liście kapusty przyklejały się do brody jedzącego i parzyły ją.

Na wyciągnięcie ręki
Chociaż nazwy kuchni regionalnej czasem brzmią obco, kryją się pod nimi smaczne i proste w przygotowaniu dania, które coraz chętniej chcemy serwować na naszych stołach. Okazuje się bowiem, że aby przygotować szagówki, cymes czy muskę nie potrzeba trudnych do zdobycia składników – to dania z łatwo dostępnych, zdrowych polskich produktów, które mamy praktycznie na wyciągnięcie ręki.

Zdjęcie: materiały prasowe.
Zdjęcie: materiały prasowe.
Nie dziwi też że coraz częściej poszukujemy przepisów na dania tradycyjne, a znaleźć je można np. w książce kucharskiej „Gotuję z Lewiatanem. Wybieram lokalne smaki” – w całości poświęconej daniom regionalnym.
– Miłośnicy gotowania poszukują dziś dawnych receptur, ale jednocześnie takich, które z łatwością będą mogli przyrządzić w domu. Podlasie, region z którego pochodzę, to kraina ziemniaka i kiszki ziemniaczanej. To też mieszanka kuchni polskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, białoruskiej, litewskiej, tatarskiej i żydowskiej. Dlatego w tradycyjnym podlaskim menu znajdują się pochodzące z Litwy kartacze i kindziuk czy sękacz. Cieszę się, że mogłam przybliżyć szerokiemu gronu te nasze podlaskie specjały. Ale przy okazji poznałam nowe, nieznane inspiracje z innych regionów naszego kraju – mówi Rozalia Mancewicz, ambasadorka książki, właścicielka Majątku Howieny w Pomigaczach.

Badanie „Polacy i kuchnia regionalna”
Badanie przeprowadzone w ramach kampanii PSH Lewiatan „Wybieram lokalne” pokazało, że 85% badanych lubi poznawać polskie lokalne i regionalne potrawy, podczas gdy tylko 5% przyznało się, że nie lubi tego robić. To dowód na to, że zwłaszcza w ostatnich miesiącach rośnie rola patriotyzmu konsumenckiego.
Polscy konsumenci coraz bardziej świadomie podchodzą do codziennych zakupów i sięgają po produkty z najbliższej okolicy. Lokalność jest bliska każdemu z nas – to nie tylko produkty, ale również relacje, więzi, historia miejsc i ludzi. Może dlatego 70% badanych odpowiedziało, że robiąc zakupy wybiera produkty od lokalnych dostawców.
Kuchnia i produkty regionalne Polakom najczęściej kojarzą się z tradycją (59%), smakiem (48%) i oryginalną recepturą (41%). Tradycyjne potrawy to również oznaka świeżości (40% badanych), jakości (32%) oraz zdrowia (27%) i ekologii (18%). Lokalne sklepy, rodzinne gospodarstwa, producenci, zakłady i restauracje chcą coraz bardziej zaznaczać swoją tożsamość regionalną.
– Polska kuchnia zachwyca prostotą, różnorodnością i bogatym smakiem. Każdy region ma swoje nie tylko pyszne i charakterystyczne, ale też ciekawe i nietypowe dania. To nasz kulturowy skarb, który warto odkryć. Widzimy, że również konsumenci na sklepowych półkach poszukują lokalnych, tradycyjnych produktów. My lokalność mamy we krwi – to dla nas więzi, tożsamość, to historia miejsca i ludzi i energia do działania, aby wspierać lokalne inicjatywy i całe społeczności – mówi Robert Rękas, Prezes Zarządu Lewiatan Holding S.A.

Książka „Gotuję z Lewiatanem. Wybieram lokalne smaki”
Publikacja zawiera 80 przepisów z 10 kulinarnych regionów Polski. Poświęcona jest polskim tradycjom oraz obyczajom związanym z kulinariami. To zbiór ciekawostek, nawiązujących do naszych zwyczajów, tradycji i historii kraju. Znajdziemy w niej smakołyki z domowej spiżarni i garść́ inspirujących przepisów, m.in. na domowy ocet czy przetwory z wykorzystaniem dzikich roślin.
Każdy przepis wzbogacony został o listę składników, z podpowiedzią co warto wrzucić do sklepowego koszyka. Dla miłośników gotowania atrakcją będę receptury na domowe nalewki, dżemy i przetwory oraz wiele cennych wskazówek na temat składników w nich zawartych np. na temat dzikich roślin, takich jak chrzan, czy jarzębina.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Ryba jest dobra! Nowe koncepty z morskimi przysmakami

Istnieje wiele tradycyjnych sposobów przygotowania ryb i owoców morza. Są też potrawy nowatorskie. Jak Europa długa i szeroka, miłośnicy morskich przysmaków doprawiają "świeże ryby prosto od rybaka" odrobiną nowoczesności, zamieniając stare kawałki w kąski, których chcą spróbować wszyscy.

Pieczony kalafior z ciecierzycą

Pieczony kalafior z ciecierzycą według przepisu Marty Dymek.

Andrzeja Polana sposoby na ziemniaki. 3 przepisy na dania z kartofli

Jemy je najczęściej w formie dodatku do mięsa czy warzyw. Mimo to, ziemniaki, szczególnie jesienią doskonale sprawdzają się jako składniki klusek, placków, a nawet... kiełbasek. Andrzej Polan pokazuje, jak kreatywnie można wykorzystać poczciwe kartofle.

Wegańska pizza z Violife w Telepizzy na dłużej

Testowane od października wegańskie pizze na bazie Violife o smaku goudy są już dostępne we wszystkich lokalach Telepizzy w Warszawie i Gdańsku. W ramach promocji Vegan mania! goście mają do wyboru jedną z dwóch gotowych pizz wegańskich - Pizzę Popcorn i Pizzę Ananasita lub mogą stworzyć własną.

Jak zrobić i z czym podać idealne frytki? Nie tylko w Międzynarodowy Dzień Frytek

Są świetnym dodatkiem do burgera, steku, panierowanej ryby. W Międzynarodowy Dzień Frytek, który przypada 13 lipca, podpowiadamy, jak je przygotować, by stały się gwiazdą na talerzu. Radzi ekspert - Lukas Mol, właściciel Urban Nomad Bistro w Warszawie.

Świąteczne ryby i vademecum sommeliera wodnego na Mikserze Kulinarnym

Za nami ostatni Mikser Kulinarny w tym roku kalendarzowym. W spotkaniu edukacyjnym z cyklu Szef dla Młodych Talentów udział wzięło ponad 240 osób z całej Polski. Tematem przewodnim były ryby w kontekście Świąt Bożego Narodzenia oraz tajniki pracy sommeliera wodnego.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej