x

Lockdown w branży HoReCa przedłużony do 27 grudnia. A co dalej?

Kategoria: Koronawirus - Aktualności    23.11.2020

Od 28 grudnia ma obowiązywać podział Polski - w zależności od liczby zakażeń koronawirusem - na trzy strefy z różnym poziomem obostrzeń. Według optymistycznego scenariusza, restauracje otworzą się wówczas dla gości w strefie żółtej i zielonej.

Zdjęcie: Shutterstock.com.
Zdjęcie: Shutterstock.com.
Premier ogłosił, że do 27 grudnia działalność hoteli pozostanie zawieszona, z wyjątkiem obsługi gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków. Do 27 grudnia obowiązuje także nadal lockdown w gastronomii. Restauracje mogą serwować dania wyłącznie na wynos i z dowozem.  
Na rządowej stronie gov.pl opublikowano trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po które rząd ma sięgać w zależności od rozwoju sytuacji. Tzw. etap odpowiedzialności będzie obowiązywał od 28 listopada do 27 grudnia.
Od 28 grudnia rząd rozważa etap stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy strefy z różnymi obostrzeniami w zależności od sytuacji epidemicznej. W ostateczności rząd miałby wprowadzić kwarantannę narodową. Wszystkie projekty mają być poddane Jak według tych projektów ma funkcjonować branża HoReCa?

Strefa czerwona
Strefa czerwona zostanie wprowadzona, kiedy średnia dzienna liczba zachorowań z siedmiu dni osiągnie ok. 19 tys.
Restauracje będą mogły serwować dania wyłącznie na wynos i z dowozem. Zakazana będzie organizacja wesel, komunii i konsolacji, a targi i wydarzenia będą dopuszczalne jedynie online. Działalność hoteli pozostanie zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków.

Strefa żółta
Będzie obowiązywać, gdy średnia dzienna liczba zachorowań z siedmiu dni osiągnie ok. 9,4 tys.
Restauracje i knajpy będą otwarte w godz. 6–21. Możliwe będzie organizowanie wesel, komunii i konsolacji, ale z udziałem maksymalnie 50 osób. Targi i wydarzenia nadal będą mogły być tylko w formie online. Hotele będą mogły działać bez ograniczeń.

Strefa zielona
Będzie wprowadzona, kiedy dzienna liczba zachorowań z siedmiu dni osiągnie ok. 3,8 tys.
Hotele i gastronomia będą mogły działać bez ograniczeń. Wesela, komunie i konsolacje będą możliwe z udziałem maksymalnie 100 osób, a targi i wydarzenia z limitem 1 osoby na 4 m kw.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Rząd ogłosił koniec stanu epidemii w Polsce

Branża HoReCa i my wszyscy możemy odetchnąć z ulgą. 16 maja zniesiony zostaje stan epidemii w Polsce. Od tego dnia obowiązywać będzie stan zagrożenia epidemicznego - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Złagodzenie obostrzeń epidemicznych w gastronomii

Od 1 marca nie obowiązują już limity osób mogących przebywać jednocześnie w restauracjach. Ponownie mogą działać kluby i dyskoteki.

GfK: Mimo pandemii i kryzysu gastronomii Polacy chętnie odwiedzają restauracje

Lockdown, restrykcje nałożone na gastronomię, wzrost kosztów działalności oraz problemy ze znalezieniem pracowników spowodowały, że w 2021 roku zamknięto 17 proc. lokali gastronomicznych w porównaniu do liczby z 2019 roku. Mimo to, według danych GfK, Polacy nadal chętnie jedzą poza domem.

Od 15 grudnia limit obłożenia w lokalach obniżony do 30 proc. Zamknięte kluby i dyskoteki

Od 15 grudnia obniżamy limit obłożenia w restauracjach, barach i hotelach do 30 proc. Zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia - zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Minister Niedzielski: nowe obostrzenia od 1 do 17 grudnia

W środę 1 grudnia zacznie obowiązywać tzw. pakiet alarmowych obostrzeń. Limit zapełnienia w gastronomi i hotelach z 75% zostanie zmniejszony do 50%. Nowe restrykcje w poniedziałek ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Co zmieniła pandemia na rynku opakowań w branży HoReCa?

Jako ludzkość musimy radykalnie zmienić swoje podejście do kwestii wykorzystania plastiku. Ogromne zmiany powinny dokonać się także w gastronomii. Pandemia Covid-19 pokazała, że globalne przeobrażenie rynku tworzyw sztucznych jest konieczne. Czy to początek rewolucji?

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej