x

Szef i sommelier. Symbioza czy kompromisy?

Kategoria: Twój biznes - wiedza    20.11.2020

O swoim podejściu do współpracy pracowników kuchni i sali oraz tworzeniu udanych połączeń wina i jedzenia opowiadają Adam Pawłowski, pierwszy polski Master Sommelier, oraz Adam Chrząstowski, szef kuchni.

Foto: Shutterstock.com
Foto: Shutterstock.com
ADAM CHRZĄSTOWSKI: Nie pamiętam, kiedy świadomie zacząłem łączyć jedzenie z napojami. Musiało to być w czasach, gdy zacząłem łączyć kulturę wina z wyższą gastronomią i zdecydowałem, że zwiążę zawodowe życie z kulinariami. Uwielbiam komponować smaki i aromaty, obserwować ich wzajemne przenikanie i uzupełnianie. Jeśli dołożymy do tego odpowiednią atmosferę, wzrasta szansa na sukces.

ADAM PAWŁOWSKI: Połączenia wina z jedzeniem dzielę na neutralne, idealne i nietrafione, czyli zwykle mam ok. 33% szans na powodzenie, ale to nie ruletka, tylko gra w smaki i w preferencje gości. Pairing wina z posiłkiem to zarówno jeden z najprzyjemniejszych, jak i najtrudniejszych elementów pracy w gastronomii. Do tego zadania zawsze podchodzę z ekscytacją, ale także z ogromną uwagą, bo to, co finalnie trafi do kieliszka, wpływa na smak dania.

A.CH.: Masz rację. Wykwintne jedzenie i trunki dostarczą nam różnorodnych wrażeń. W miarę podnoszenia poziomu naszej wiedzy kulinarnej dostrzegamy coraz więcej subtelności. Im większą wiedzę mamy na ich temat, tym lepiej potrafimy je połączyć. Podchodzę do tematu bardzo intuicyjnie. Lecz intuicja ta opiera się na dwóch filarach, doświadczeniu i wyobraźni kuchennej oraz podstawowej wiedzy o winie, bo możemy przecież łączyć z jedzeniem różne napoje.

A.P.: Dla mnie kluczowe jest gruntowne zrozumienie stylu gotowania szefa czy szefowej kuchni i poznanie smaków każdego dania. Krótko mówiąc, trzeba próbować wszystkiego, co się da. Mam też świadomość, że każdy z gości posiada inne preferencje i moja propozycja nie musi oznaczać dla każdego połączenia idealnego.
Tutaj rozróżniam dwie sytuacje. Pierwsza to menu degustacyjne sparowane z winami, gdy goście decydują się na ustalony zestaw dań z dobranymi już do nich trunkami. Łatwość polega na tym, że mam odpowiednio długi czas na przygotowanie się i decyzje odnośnie do win. Jest to po prostu moja interpretacja idealnego połączenia, która, miejmy nadzieję, przypadnie gościom do gustu.
Druga sytuacja, zgoła trudniejsza, to spontaniczne zarekomendowanie połączenia trafiającego w preferencje gościa indywidualnego. Jej trudność polega na tym, że decyzja musi być podjęta bardzo szybko, przy stole. Należy skupić się na poznaniu oczekiwań gości, ale także pamiętać o tym, żeby wino pasowało do dania. Najciekawiej robi się, gdy gość zamawia delikatną solę dover i informuje nas, że pija tylko dobrze zbudowane wina czerwone. Wtedy wybór wina nie polega na mariażu doskonałym, ale na wyborze mniejszego zła. Nie trzymam się kurczowo wszystkich zasad food & wine pairingu, ale skupiam się na tym, co goście lubią pić i staram się odnaleźć wspólny mianownik z jedzeniem.

A.CH.: To świetnie, że o tym mówisz! Mnie w zdobywaniu doświadczenia bardzo pomogły kolacje winiarskie, do których dobierałem jedzenie. Zazwyczaj dostawałem do spróbowania kilka kieliszków różnych win jednego producenta i miałem do nich dobrać dania. Próbowałem i wyobrażałem sobie, co bym do tego wina chciał zjeść. Okazało się, że to działało. Wiele razy zastanawiałem się nad fenomenem połączenia lokalnego wina z tradycyjnym jedzeniem. Czy to wino dopasowało się do jedzenia, czy odwrotnie? Myślę, że zadziałała tutaj natura. Magiczne terroir. Jeśli coś wyrosło w tych samych warunkach, musi do siebie pasować, bo mimo odmiennej formy jest do siebie podobne.
Jedna z moich ulubionych dziennikarek kulinarnych Fiona Beckett napisała kiedyś, że ma pretensję do wielu szefów kuchni o to, że kreując swoje dania i menu degustacyjne, tworzą kompozycje tak pełne, że nie ma już przy nich miejsca dla wina. To oczywisty błąd. Nie tylko ograniczamy sobie biznes, lecz także zamykamy swoje własne dzieła w swoistej klatce.

Foto: Shutterstock.com
Foto: Shutterstock.com

Kuchnia i sala. Jak to robią w Brasserie Warszawskiej?

IWAN SOKOŁYK – SZEF KUCHNI
Co wpływa na dobre relacje kuchni i sali?
– Dobra relacja zaczyna się od pozytywnego nastawienia i koncentracji na tym, co ważne, czyli na profesjonalnym wykonywaniu swoich obowiązków. To dotyczy każdego, od osoby na zmywaku po szefa kuchni. Ważną rzeczą jest wzajemny szacunek, który pomaga budować zdrową relację. Wyjaśnianie wszystkich problematycznych sytuacji na bieżąco dla oczyszczenia atmosfery. Życzliwość i otwartość na współpracę są niezbędne. Poczucie, że tworzymy wspólnotę i pracujemy na wspólny sukces.

Jak dbasz o dobre relacje z salą z pozycji swoich obowiązków w kuchni?

– Staram się być pomocny. W codziennym funkcjonowaniu pomagają briefingi, podczas których wszystko omawiamy, co pozwala uniknąć zbędnych pytań i siłowania się, kto jest ważniejszy. Zależy mi, żeby pomiędzy pracownikami panowała przyjazna atmosfera, ze swojej strony nie pozwalam na konflikty. Staram się, żeby wszyscy pomagali sobie nawzajem, mieli do siebie szacunek. Temperuję egoizm, lenistwo, zarozumiałość, arogancję i brak uprzejmości.

BARTOSZ SKOLIMOWSKI – MENEDŻER I HEAD SOMMELIER
Co wpływa na dobre relacje kuchni i sali?
– Odpowiedzialne podejście do obowiązków po obu stronach. Zarówno pracownicy kuchni, jak i sali muszą mieć świadomość, że obcują z profesjonalistami i że ich ciężka praca nie zostanie zmarnowana przez brak przygotowania, np. nieznajomość karty dań. Taka postawa bardzo pomaga przede wszystkim w trakcie intensywnych serwisów, na których potrafi być gorąco i nerwowo. Do tego istotna jest też zwykła uprzejmość i wyrozumiałość, a czas na wyjaśnianie nieporozumień przychodzi po skończonej pracy.

Jak dbasz o dobre relacje z kuchnią?
– Mamy niewątpliwy przywilej bezpośredniego kontaktu z gościem i odbierania komplementów. Kucharze bywają od tego odcięci, goście podchodzą do nich ze słowami uznania sporadycznie, więc warto przekazywać im wszystkie pochwały i uświadamiać, że to dzięki nim odwiedzają nas i wracają.
Lubię zaangażować kuchnię w to, co się dzieje na sali, i opowiadać o tym, kto do nas przyszedł, jakie zamówił wino i co mu ostatnio najbardziej smakowało. W przerwach serwisowych zaglądam do kuchni i chociaż chwilę swobodnie rozmawiam, niekoniecznie o kwestiach zawodowych. Pozwala to lekko rozluźnić atmosferę i dobrze nastroić się przed wieczorem. Uważam też, że kuchnia bez wątpienia powinna partycypować w podziale napiwków, a ich rozkład powinien być jasno ustalony pomiędzy szefem kuchni a menedżerem restauracji.

Autorzy: Adam Chrząstowski, Adam Pawłowski, Patrycja Siwiec

Artykuł ukazał się w „Food Service" 10/2020 nr 199.

Autor tekstu: Adam Chrząstowski
O AUTORZE
Adam Chrząstowski
Prezydent Bocuse d’Or Academy Poland, wyróżniony przez Akademię Gastronomiczną nagrodą Mistrz Mistrzów. Prowadzi działalność doradczą i szkoleniową w branży HoReCa (Adam Chrząstowski Consulting), pisze felietony dla magazynu „Food Service”, prowadzi programy kulinarne w Kuchni +.
Był szefem kuchni restauracji Ed Red w Krakowie i w Warszawie, wyróżnionych przez Slow Food Polska oraz przewodniki Michelin i „Gault & Millau”. Współtworzył krakowską restaurację Ancora. Doświadczenie zdobywał na wszystkich szczeblach zawodu kucharza w najlepszych restauracjach w kraju i za granicą. Absolwent filozofii, specjalność – etyka.

Zobacz także

Żabka konkurencją dla McDonald’s? Takie ma plany

Żabka - czołowa sieć sklepów convenience - nie bez przyczyny wraca w wybranych placówkach do serwowania pizz i zapiekanek. To pomysł na mniejsze miejscowości, do których nie wchodzą najwięksi gracze fast-food, takie jak McDonald’s.

Oto pięć trendów polskiej i światowej gastronomii. Raport Pyszne.pl

Co królowało na talerzach Polaków w 2022 roku? Które kuchnie świata cieszą się największą popularnością? Czy zaczęliśmy oszczędzać na jedzeniu i przekonujemy się do weganizmu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy w najnowszej edycji raportu Food Trendów Pyszne.pl.

Convotherm ConvoSense. Welbilt kolejny raz zaskakuje innowacjami

Firma Welbilt z produktami z linii Convotherm od lat jest liderem rynku nowoczesnych urządzeń dla gastronomii. Do gamy dostępnych opcji Convotherm Maxx Pro dołączyła nowa funkcja ze sztuczną inteligencją ConvoSense. Zaprezentowano ją po raz pierwszy na targach Horeca Gastrofo na stoisku Mondo-Tech.

Ukraińscy pracownicy na rynku HoReCa: ambitni, wykształceni, tymczasowi?

Często mają wyższe wykształcenie, znają języki obce, nie boją się pracy poniżej własnych kompetencji. Chętnie wybierają zatrudnienie w gastronomii lub hotelarstwie. Większość Ukraińców deklaruje jednak, że zaraz po wojnie wróci do swojej ojczyzny.

Restauratorze! Nie marnuj jedzenia, zarabiaj! Chcesz wiedzieć jak? [PORADNIK]

Straty produktów są nieodłączną częścią każdego biznesu gastronomicznego. Nie oznacza to jednak, że restaurator nie ma kontroli nad ilością marnowanej żywności. Wprost przeciwnie, jak podpowiadają doświadczeni szefowie kuchni, sposobów radzenia sobie z tym problemem jest bardzo dużo.

Polacy jedzą oczami. Wygląd jedzenia w czołówce czynników decydujących o wyborze konsumenta [RAPORT]

Jedzenie jest przyjemnością, reguluje nastrój i zaspokaja potrzeby psychospołeczne, a blisko co czwarty z nas poszukuje przyjemności płynącej z wyglądu posiłku. To wnioski z badania "Komunikacja wizualna w branży spożywczej i HoReCa a decyzje zakupowe Polaków".

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej