x

Patryk Szczepański: roślinna kuchnia poszerza horyzonty!

Kategoria: Ludzie    18.11.2020

Desery jego autorstwa to prawdziwe dzieła sztuki. Wyznacza trendy w roślinnym cukiernictwie i szkoli innych kucharzy. Rozmawiamy z Patrykiem Szczepańskim, cukiernikiem gdańskiej restauracji Monastico, właścicielem firmy doradczej Pure Sugar i ambasadorem kampanii #ChefsForChange.

Patryk Szczepański. Foto: materiały prasowe.
Patryk Szczepański. Foto: materiały prasowe.
„FOOD SERVICE”: Co może sprawić, żeby roślinne cukiernictwo zostało odczarowane w branży, a wegańskie desery stały się normą?

PATRYK SZCZEPAŃSKI: Ważne, aby rosła świadomość cukierników, żeby rozwijali oni swą wiedzę o produktach oraz technikach i naturalny szacunek do odbiorców roślinnych deserów. Wielu cukierników na samym początku drogi z cukiernictwem roślinnym postrzega je jako coś trudnego do przygotowania i ma negatywne podejście do tworzenia takich produktów. W mojej ocenie wiąże się to wyłącznie z niezrozumieniem tematu. Dodam, że proces tworzenia produktów roślinnych bardzo mocno poszerza perspektywy tworzenia jakichkolwiek deserów i zwyczajnie poszerza horyzonty.

Skąd ty czerpałeś wiedzę na temat wegańskich zamienników i technik roślinnego cukiernictwa?

Osobą, która najmocniej wpłynęła na mój rozwój, jest hiszpański cukiernik Jordi Bordas, u którego miałem przyjemność być na szkoleniu. To właśnie tam zrozumiałem, jak patrzeć na roślinny produkt i na możliwości jego wykorzystania.

Podaj, proszę, kilka najciekawszych według ciebie składników w roślinnym cukiernictwie.

Osobiście najczęściej wykorzystuję pektyny i tłuszcze roślinne z naciskiem na masło kakaowe ze względu na szeroki wachlarz tekstur, jakie pozwala osiągnąć.

Może zdradzisz też dwa triki roślinnego cukiernictwa, które zmienią życie osób rwących sobie włosy z głowy przy kolejnej próbie stworzenia wegańskich bez i kremów? 

W przypadku bezy przede wszystkim proponuję porzucić legendarną aquafabę na rzecz izolatu białka z ziemniaka lub soi. Pozwala on kontrolować zawartość białka w białku, a co za tym idzie – zawsze można mieć pewność, że ostateczny produkt będzie stabilny. Oczywiście, jeśli cały proces przeprowadzimy prawidłowo.
Jeżeli chodzi o kremy, to myślę, że dużym ułatwieniem jest stosowanie jako środka żelującego pektyny niskometylowanej (w sprzedaży pod nazwą pektyna NH). Powoduje ona, że kremy mają bardziej kremową teksturę oraz że można je mrozić, co np. przy użyciu agaru nie jest wskazane.

Niedawno w Monastico wprowadziliście Roślinne Poniedziałki. Skąd taki pomysł i czego można się spodziewać u was w najtrudniejszy dzień tygodnia?
Myślę, że wszyscy widzą rosnący trend na odżywianie na bazie roślin, tak więc byłoby zupełną ignorancją nie posiadać w swoim menu dań czy deserów opartych na produktach roślinnych. Poza stałymi pozycjami roślinnymi z karty padł pomysł, żeby poszerzyć ofertę o więcej dań wegańskich.
Dlaczego w poniedziałki? Skorzystaliśmy z okazji, aby wyjść naprzeciw akcji „Roślinne poniedziałki” zainicjowanej przez kampanię RoślinnieJemy. Chcemy przekonać naszych stałych gości do tego, by szczególnie w ten jeden dzień otworzyli się na bogactwo roślinnych smaków. Podobno w poniedziałek człowiek ma najwięcej motywacji do wprowadzania zmian w swoich nawykach i wszelkich „nowych startów”.

A jak w twoim przypadku wygląda ograniczanie produktów odzwierzęcych?

Od ponad dwóch lat nie jem mięsa, przez rok byłem na diecie w 100% roślinnej. Bodźcem do tego były różne przemyślenia etyczne. Potem nadszedł czas, kiedy po prostu stwierdziłem, że brakuje mi nabiału i tak wróciłem do diety mieszanej, jednak mięsa niezmiennie nie spożywam. Odpuściłem też „krucjaty” na mięsożerców, doszedłem do wniosku, że każdy ma inną świadomość i musi mieć odpowiednią przestrzeń do własnych przemyśleń.

Dlaczego zdecydowałeś się dołączyć do grona ambasadorów Chefs for Change?

Bo właśnie teraz jest najlepszy moment, by otworzyć się na kuchnię roślinną: wszystkie trendy na świecie przemawiają za tym, że gastronomia powinna ewoluować w tym kierunku. Poza tym jest to świetna inicjatywa, która pokazuje, że dania i desery oparte na produktach roślinnych mogą być nie tylko tak samo smaczne, ale często nawet smaczniejsze niż te na bazie produktów odzwierzęcych.

Najlepszy roślinny deser, jaki jadłeś, to...
Najpewniej będzie to zaskoczenie, ale: świeże owoce zerwane prosto z krzaka czy drzewa w moim ogrodzie. Najbardziej zawsze wyczekuję moreli.

A najlepszy, jaki zrobiłeś?
Nie wiem, czy potrafię wymienić tylko jeden, z którego jestem najbardziej dumny, ale na pewno wysoko plasują się financier pistacjowy z wiśniami i tarta orzechowo-jabłkowa. Jestem bardzo zadowolony za każdym razem, gdy ktoś pochwali coś słodkiego mojego autorstwa słowami rodzaju „w życiu bym nie powiedział/a, że to jest wegańskie”.

Autorka: Weronika Pochylska

Wywiad ukazał się w „Food Service" 10/2020 nr 199.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Przemysław Klima: to nie koniec moich ambicji

Z Przemysławem Klimą, szefem kuchni restauracji Bottiglieria 1881, rozmawiamy o jego drodze do wyróżnienia oraz planach na przyszłość w dniu, w którym dowiedział się, że po wielu latach kariery gastronomicznej dostał upragnioną gwiazdkę.

Tomasz Janiczek nowym szefem kuchni w Opasłym Tomie

Miejsce Flavii Borawskiej za sterami kuchni warszawskiej restauracji Opasły Tom zajął Tomasz Janiczek. Młody szef kuchni zaprasza na dania sentymentalne, które otulają, rozgrzewają i przypominają idylliczne dzieciństwo.

RESTAURATOR 24 GODZINY NA DOBĘ

To najradośniejszy restaurator, jakiego znamy. Nie sposób wyjść z jego lokalu, nie natknąwszy się na niego. Albo obsłuży wasz stolik, albo przygotuje drinka, a na pewno opowie jedną z historii swojego barwnego życia. Przygotowuje się właśnie do otwarcia cukierni.

Katarzyna Rogowska i Justyna Ładzińska z katowickiej Amfory: wzajemne zrozumienie

Zadają kłam temu, że "kuchnia" i "sala" nie potrafią się dogadać. Katarzyna Rogowska i Justyna Ładzińska - znają się od 26 lat, pracują razem od 10. Mają na koncie sukces restauracji Cadenza i Amfora. Sytuacje konfliktowe rozwiązują poprzez kompromisy i szacunek do pracowników.

TRANSFERY SEZONU

Ostatnie tygodnie w polskiej gastronomii przyniosły kilka istotnych zmian - zwłaszcza na stanowiskach szefów kuchni. Zobaczcie, co dzieje się teraz z najgorętszymi nazwiskami w kraju.

Josean Alija

Wiedział, że chce być kucharzem już jako dziecko, dlatego w wieku 14 lat zdecydował się na naukę w Leioa School of Restaurant Management.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej