x

Higiena i bezpieczeństwo w cukierni w czasach zarazy [PORADNIK]

Kategoria: Koronawirus - Co zrobić    12.11.2020

Podczas trwającej pandemii prowadzenie własnej cukierni może być nie lada wyzwaniem. Szczególnie dla osób, które do tej pory nie zmagały się z tak restrykcyjnymi obostrzeniami. Podpowiadamy, jak otworzyć lokal i bezpiecznie go prowadzić.

Zdjęcie: Shutterstock.com.
Zdjęcie: Shutterstock.com.
Podstawową kwestią jest zapewnienie higieny i bezpieczeństwa osób zatrudnionych w cukierni, jak i klientów odwiedzających to miejsce. Jak to zrobić – tłumaczy Szymon Mydlarz ze sklepu eLadex, który od 33 lat wyposaża małe i średnie biznesy w urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne.
Polskie piekarnictwo i cukiernictwo w obliczu koronawirusa przeszło ogromną transformację. Należało wprowadzić restrykcyjne środki bezpieczeństwa, których celem było zabezpieczenie nie tylko pracowników, ale i klientów odwiedzających piekarnie i cukiernie. Prowadzenie tego typu usług w czasie pandemii wiąże się z wieloma zasadami, które muszą być bezwzględnie przestrzegane. Dotyczy to zarówno zatrudnionego w cukierni personelu, jak i osób kupujących wyroby cukiernicze i piekarnicze.

Dezynfekcja
Prowadzenie cukierni w okresie pandemii polega przede wszystkim na zapobieganiu lub ograniczaniu możliwości zarażenia się i przenoszenia wirusa. Dlatego też właściciel cukierni musi posiadać środki służące do dezynfekcji powierzchni. Duże znaczenie ma dbałość o stałe oczyszczanie pojemników, narzędzi i innych akcesoriów, za pomocą których przygotowuje się i przechowuje poszczególne produkty. Należy zadbać o czystość stanowisk pracy, jak również miejsc, w którym przechowywane są wyroby cukiernicze.
– Istotne jest bieżące dezynfekowanie wszystkich przedmiotów dotykanych przez różne osoby. Chodzi tutaj przede wszystkim o terminale płatnicze, lady, blaty robocze, klamki, kasy fiskalne, dozowniki mydła, biurka czy klawiatury komputera – mówi Szymon Mydlarz.
Podpowiada, aby w celu utrzymania należytego porządku wdrożyć harmonogram czyszczenia, który powinien stać się rutyną dla wszystkich osób zatrudnionych w cukierni.
Osoba prowadząca cukiernię powinna umieścić również dozowniki ze środkami do dezynfekcji rąk w widocznych miejscach. Mogą one stać przy drzwiach wejściowych do cukierni.

Higiena pracowników
Istotną kwestią jest także przestrzeganie zasad higieny i zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa wśród pracowników i personelu zatrudnionego w cukierni. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby właściciele cukierni dbali o to, by zatrudnieni tam pracownicy często myli ręce mydłem i odkażali je środkiem dezynfekującym, a także nosili rękawiczki ochronne i maseczki. Osoby z podwyższoną temperaturą, kaszlące i z katarem nie mogą zajmować się wyrobem produktów cukierniczych ani ich sprzedażą.

Bezpieczna obsługa klientów
Pracownicy cukierni nie mogą dotykać produktów rękami i powinni stosowali szczypce, a także namawiać klientów do dokonywania płatności bezgotówkowych. Poza tym towar należy podawać w rękawicach ochronnych. Na odsłoniętych ladach nie mogą znajdować się odkryte wyroby cukiernicze. Powinny one być zapakowane w jednorazowe woreczki foliowe lub też starannie przykryte tego typu zabezpieczeniem.
– Chodzi tutaj o ryzyko przypadkowego dotykania przez klientów wyrobów cukierniczych, co również może spowodować łatwiejsze przenoszenie się koronawirusa – tłumaczy Szymon Mydlarz.
Zaleca także, aby wydzielić bezpieczną przestrzeń w odległości 1 do 1,5 m za pomocą specjalnych taśm. Dzięki temu klienci stojący w kolejce zachowają zalecaną przez WHO odległość ograniczającą ryzyko bliskiego kontaktu i przenoszenia się wirusa COVID- 19.
Warto zadbać także o bezpieczeństwo pracowników i zastosować szyby ochronne, oddzielające je od obsługiwanych osób, co również stanowi dobre zabezpieczenie przed ryzykiem zakażenia wirusem COVID-19.

Oczyszczacze powietrza i sterylizatory
Wirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową. Zatem zasadnym jest także wprowadzenie do lokalu handlowego urządzeń, których zadaniem będzie systematyczne oczyszczanie powietrza z unoszących się w nim zanieczyszczeń typu wirusy, bakterie, smog a nawet nieprzyjemne zapachy. Zdaniem ekspertów skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie przemysłowych oczyszczaczy lub sterylizatorów powietrza.

Oczyszczacze powietrza przeznaczone do obiektów usługowych czy handlowych, dzięki zastosowanym zaawansowanym systemom filtracji, szybko i skutecznie eliminują z powietrza wszelkie zanieczyszczenia, w tym patogeny. Co więcej, zastosowane filtry pozwalają na usuwanie mikroorganizmów o wielkości już od 0,003μm. Urządzenia te przystosowane są do pracy ciągłej, a duża powierzchnia filtrów powoduje, że są w stanie oczyścić powietrze o dużej kubaturze. Oczyszczacze, oprócz znanych ze swej skuteczności filtrów HEPA posiadają wbudowane filtry węglowe oraz filtry przeznaczone do eliminacji cząstek stałych (np. smog) do 0,4 μm.

Sterylizatory powietrza są jeszcze skuteczniejsze w zakresie dezynfekcji powietrza niż przemysłowe oczyszczacze. Są to urządzenia dezynfekująco-sterylizujące z wbudowaną funkcją filtracji. Dzięki zastosowaniu promieniowania UV-C oraz ozonowania pozwalają wyeliminować wszelkiego typu  wirusy, bakterie, pleśń i alergeny, jednocześnie usuwając z powietrza inne zanieczyszczenia o charakterze nieorganicznym.
Skuteczność redukcji patogenów za pomocą promieniowania UV-C określa się na bliską 100%. Dodatkową zaletą sterylizatorów jest fakt, że dzięki ozonowaniu skutecznie oczyszczają one nie tylko powietrze znajdujące się w lokalu, ale także wszystkie znajdujące się w nim powierzchnie i przedmioty.

Na rynku dostępne są urządzenia przeznaczone do obiektów o różnej powierzchni. To pozwala dobrać sterylizatory lub oczyszczacze przemysłowe do potrzeb konkretnego lokalu. – Kompaktowe wymiary sprawiają, że można je umieścić nawet w niewielkich pomieszczeniach, bez poczucia straty miejsca – zauważa Szymon Mydlarz.
Co więcej, część urządzeń wyposażonych jest w kółka umożliwiające swobodne przemieszczanie sprzętu tam, gdzie jest w danym momencie potrzebny. Urządzenia mogą pracować w trybie ciągłym (całodobowym) lub w godzinach określonych przez użytkowników. Ich zaletą jest cicha praca, zatem można je wykorzystywać zarówno w czasie otwarcia lokalu, jak i w nocy.
– Warto zauważyć, że oba typy urządzeń będą pełniły swoją rolę także po zakończeniu pandemii - będą niezastąpione w miejscach narażonych na zanieczyszczenie powietrza smogiem, kurzem, alergenami czy mikroorganizmami – podkreśla ekspert.

Autor tekstu: Katarzyna Pierzchała

Zobacz także

Komunikacja z gośćmi w okresie przestoju

Czy komunikować się z gośćmi, gdy restauracja funkcjonuje w ograniczonym zakresie lub w ogóle nie działa? Absolutnie tak! Kiedy minie pandemia, kluczem do sukcesu będzie to, czy klienci pamiętają o waszych lokalach. Jak sprawić, by chcieli do nich wrócić?

Restauracja w czasie COVID-19 - wskazówki

Padłeś? Powstań! Ale zrób to inaczej. Jedni mimo chęci nie wytrzymali, inni walczą dalej. Jest też grupa restauracji, która radzi sobie lepiej w kryzysie niż wcześniej.

Komunikacja restauracji w czasie pandemii - czy to ma sens?

TAK! Kluczem do sukcesu w czasach PO PANDEMII będzie to, czy Twoi Goście o Tobie pamiętają. Jak sprawić, by o Tobie pamiętali - podtrzymać komunikację w social media w sposób, który zapadnie im w pamięć i chwyci za serca.

Co może zachęcić do wizyt w restauracjach w czasie pandemii? Nowoczesne technologie!

75 proc. właścicieli lokali gastronomicznych uważa skutki pandemii za zagrażające stabilności ich firm - wynika z danych GUS z lutego tego roku. Branża spodziewa się też dalszego obniżenia zainteresowania ofertą (-26,6 proc.). Jakie innowacje mogą zachęcić klientów do wizyty w restauracjach na nowo?

[Q&A] Sprzedaż jedzenia przez internet. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć?

Podczas pandemii rośnie zainteresowanie sprzedażą żywności online. Prowadzisz restaurację lub sklep i właśnie rozpocząłeś albo masz zamiar oferować jedzenie przez internet? Podsuwamy kilka praktycznych wskazówek.

Kontrola stanu zdrowia kurierów a #bezpiecznedowozy posiłków

Jak poprawnie przeprowadzić kontrolę stanu zdrowia dostawców? Dowiecie się z Kodeksu Dobrych Praktyk, stworzonego przez ekspertów bezpieczeństwa żywności w ramach akcji #bezpiecznedowozy. Zaaprobował go Główny Inspektorat Sanitarny i jest on wdrażany w kolejnych restauracjach i firmach kurierskich.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej