

Wina czerwone na jesień i nie tylko


Bogactwo smaków, duża różnorodność, a nawet właściwości prozdrowotne to tylko niektóre zalety win czerwonych. Na świecie jest około 100 tys. odmian winorośli, ale większość win powstaje z ok. 150 szczepów. Co jeszcze warto wiedzieć o winach czerwonych?
O czym warto pamiętać wybierając i podając czerwone wino?
Wina czerwone z wiekiem jaśnieją. Ich barwa jest także zależna od rodzaju winorośli i klimatu, w jakim powstały. Młode będą miały odcień rubinowy z fioletowymi refleksami, który z wiekiem będzie zmieniał się w kierunku ceglastego, a nawet brązowego. Nie bójmy się win z zakrętką. Są już standardem na całym świecie i stosuje się je nawet przy bardzo prestiżowych i uznanych tytułach.
Wina czerwone warto otworzyć kilka godzin przed konsumpcją. Pozwoli to na lepsze wydobycie aromatów zamkniętych w butelce, a gdy nie ma już na to czasu to możemy przyspieszyć proces natlenienia wina poprzez przelanie go do karafki. Jeśli zaś zakupione wino nie trafiło w nasze kubki smakowe to plasterki pomarańczy, cynamon, goździki i ewentualnie odrobina miodu lub soku z malin zwykle wystarczą, by przygotować smaczny grzaniec.
Łyk wina dla zdrowia
Za właściwości prozdrowotne win czerwonych odpowiada przede wszystkim resweratrol (polifenol). Badania wykazały, że wywiera korzystny wpływ na układ krwionośny, ponieważ hamuje agregację płytek krwi i tym samym zapobiega powstawaniu niebezpiecznych zakrzepów. Ponadto zmniejsza wchłanianie cholesterolu LDL do ścian naczyń krwionośnych, a także obniża ciśnienie krwi. Badania sugerują również, że związek ten spowalnia rozwój procesów nowotworowych.
Najwięcej przeciwutleniaczy mają pinot noir, tannat i merlot. Pamiętajmy również, że według naukowców, korzystna dla zdrowia porcja wina to jeden kieliszek dziennie, czyli ok 125 ml.
Czerwone wino i jedzenie
Wina o wyraźnej strukturze i smaku dobrze łączą się z potrawami na bazie śmietany,
czy z dodatkiem ciemnych sosów, starzonymi serami, pieczonym i smażonym mięsem, a także z mocnymi przyprawami. Tworzenie idealnych połączeń jest trudne, dlatego warto korzystać z podpowiedzi profesjonalistów.Oto kilka sprawdzonych połączeń:
1) Lekkie wina czerwone dobrze komponują się z wędlinami, zimnymi przystawkami oraz pieczonym drobiem.
2) Do wołowiny pasują syrah, cabernet sauvignon i argentyński malbec.
3) Pinot noir, tempranillo i nebbiolo dobrze komponują się z kaczką i gęsiną.
4) Do dziczyzny najlepsze będzie wytrawne wino czerwone o nieco większej koncentracji jak monastrell.
5) Wieprzowina dobrze komponuje się z cabernet sauvignon, primitivo i carménère.
6) Wina z regionu Rioja na bazie szczepu tempranillo pasują do potraw z grzybami.
7) Owocowe sangiovese, a także barbera lub syrah polecamy do pizzy.
8) Cabernet sauvignon pasuje zarówno do cheddara jak i wędzonego oscypka.
9) Twarde, żółte sery jak bursztyn, czy grana padano wymagają win o większej intensywności smaku i zawartości tanin jak nebbiolo, tempranillo, czy petit verdot.
Zobacz także

KALIFORNIA: GRA W CIEPŁO-ZIMNO

5 marca w Warszawie odbędzie się 6. edycja Food Service Summit - największej ogólnopolskiej konferencji branży HoReCa. Podobnie jak w ubiegłych latach w ramach współpracy California Wines Polska oraz magazynu "Food Service" odbędą się seminaria degustacyjne.

Winnica Mickiewicz - Nasze motto: dojrzałość

"Wszystko zaczęło się w latach 90. Moja siostra wyszła za mąż za Austriaka i często odwiedzaliśmy nie tylko ją, ale też austriackie winnice. Pokłosiem tych wyjazdów było założenie winnicy w Opolu Lubelskim [...]"

WINIARSKA FIESTA

25 września 2018 r. odbędzie się Wielka Wystawa Win Hiszpańskich Varsovino. We wnętrzach hotelu Raffles Europejski 30 winiarzy z Hiszpanii przedstawi swoją ofertę.

W Polsce wzrosło spożycie wina w czasie pandemii

Choć Polska to raczej kraina wódka i piwem płynąca, a wino wśród rodaków jest mniej popularnym trunkiem alkoholowym, jego spożycie podczas pandemii wzrosło. To odwrotny trend od światowego - kraje winiarskie teraz tracą, bo konsumenci piją mniej wina.

Kamil Wojtasiak - Mistrz Polski Sommelierów 2018

Nowym Mistrzem Polski Sommelierów jest Kamil Wojtasiak z warszawskiej restauracji Butchery & Wine.

Włoskie regiony - szlakiem wina i kuchni

Włochy to jeden z najbardziej różnorodnych krajów winiarskich na świecie. Dzięki przyjaznym warunkom klimatycznym uprawia się tam ponad 500 odmian winorośli. W żadnym innym miejscu na Ziemi odrębność regionalna nie jest tak silna. Różnice te dotyczą nie tylko klimatu i architektury, ale również wina
Inne kategorie
Podcasty


Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

