x

"Kreacje Iwaniuk Rosiński Wiśniewski - książka cukiernicza"

Kategoria: Lifestyle - książki    24.10.2020

"Kreacje" to książka autorstwa trzech cukierników doskonale znanych w branży.

„Kreacje Iwaniuk Rosiński Wiśniewski – książka cukiernicza”. Foto: materiały prasowe.
„Kreacje Iwaniuk Rosiński Wiśniewski – książka cukiernicza”. Foto: materiały prasowe.
Maciej Rosiński to rzadki przykład szefa kuchni (długo związany z łódzką Affogato), który jednocześnie specjalizuje się w wypiekach i deserach. Razem z utytułowanymi cukiernikami Michałem Iwaniukiem (cukiernia Czekolada w hotelu Airport Okęcie w Warszawie) i Maciejem Wiśniewskim (Catering Bracia Wiśniewscy) postanowili wydać książkę, której ich zdaniem brakowało na polskim rynku. To przewodnik zarówno po technikach i przepisach, ale także po produktach – pozycja dla zawodowych cukierników o różnych stopniach zaawansowania. Jest tu solidna dawka wiedzy teoretycznej i chemicznej niezbędnej, aby osiągać powtarzalny efekt cukierniczy. Mamy tu przepisy na klasyczne wypieki (tarty, praliny, torty oraz monodesery), z których słynie teraz wiele nowych cukierni. Są tu też podstawowe receptury na różnego rodzaju ciasta, kremy (np. anglaise), bezy, biszkopty i wiele innych. Rzadko zdarza się taki ogrom wiedzy zebrany w jednym miejscu i podany w tak atrakcyjnej formie. 

„KREACJE IWANIUK ROSIŃSKI WIŚNIEWSKI – KSIĄŻKA CUKIERNICZA”, WYD. SEMPRE, 2020 R.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 9/2020 nr 198.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

"Opowiadania Drewnianego Stołu" Moniki Waleckiej

Jeśli chociaż trochę interesujesz się tym, co dzieje się w kulinarnych kręgach internetu, prędzej czy później musiałeś się na nią natknąć. Gdy raz zobaczysz zdjęcia jej dań, rozpoznasz je zawsze.

"Moniuszko w kuchni" Agnieszki Kręglickiej i Marcina Gmysa

Z okazji roku Moniuszkowskiego restauratorka Agnieszka Kręglicka oraz muzykolog Marcin Gmys we współpracy z Teatrem Wielkim - Operą Narodową napisali rzecz o tym, co jadał Moniuszko, przy okazji przybliżając jego życie, twórczość i realia XIX w.

"Chleb i okruszki" Elizy Mórawskiej-Kmity

Blog kulinarny Elizy Mórawskiej-Kmity był jednym z pierwszych w Polsce. Przez kilkanaście lat blogerka zainspirowała mnóstwo ludzi do gotowania i pieczenia w domu, prowadząc także warsztaty, fotografując i pisząc kolejne książki.

"Droga przez mąkę. Literatura dla kucharek" Łukasza Modelskiego

Jeśli można mówić o czymś takim jak kultowe audycje kulinarne, to z pewnością zalicza się do nich "Droga przez Mąkę" Łukasza Modelskiego w radiowej Dwójce. W programie emitowanym od 7 lat w niemal każdą niedzielę goście opowiadają prowadzącemu o kulinarnej kulturze w różnych kontekstach.

PROCES TWORZENIA

To trzecia po "Kuchni polskiej XXI wieku" oraz "Naturze kuchni polskiej" książka pierwszego Polaka, który zdobył gwiazdkę Michelin. Co ciekawe, to pierwsza pozycja wydana od momentu otwarcia restauracji i stanowi niejako zapis jej 7-letniej historii.

Restaurant Week mówi "Chodźmy do Restauracji!"

Startuje wiosenne przebudzenie w najlepszych restauracjach w całe Polsce!

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej