x

Wrocław winem już płynie

Kategoria: Wino    18.10.2020

Piwny Wrocław długo opierał się winnej rewolucji. Tamtejsi amatorzy wina z zazdrością przyglądali się temu, co dzieje się w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu. Ale w końcu coś się przełamało - obecnie jest już kilkadziesiąt wrocławskich adresów, pod które warto wybrać się na wino.

Foto: Agnieszka Szydziak.
Foto: Agnieszka Szydziak.
Wino zaczęto traktować we Wrocławiu na serio w 2019 r. Otworzyło się wówczas kilka wine barów, m.in. Zbawcy Win, bezpretensjonalny lokal z kolekcją etykiet z całego globu, których stylistyka skręca obecnie bardziej w stronę win naturalnych, czy Sote – serwujący głównie butelki ze starego świata i dania oparte na sezonowych składnikach. Skrzydła rozwinęły też Powinno – miejsce prowadzone przez pasjonatów win niskointerwencyjnych z Europy, i Winespot, którego właściciel Rudy Seriese osobiście importuje butelki od małych producentów ze swojej ojczyzny, Republiki Południowej Afryki. 

Po włoskie etykiety nauczyliśmy się chodzić do Michele Lomio i jego Primi Vini. Mocne pozycje w ofercie mają nadal Wina i Specjały Józefa Turkowskiego, jednego z pierwszych wrocławskich sommelierów, czy In Vino Veritas prowadzone przez niemieckiego sommeliera od kilkunastu lat związanego z Wrocławiem. Z kolei Wizja Wina to wciąż jedyny w Polsce stacjonarny sklep wyłącznie z polskimi etykietami. 

Fot. Agnieszka Szydziak.
Fot. Agnieszka Szydziak.
NATURALNIE! 
Oprócz winnych adresów, które dołączyły w 2019 r., na językach wrocławian zaczęły pojawiać się nowe, wypowiadane z lekkim drżeniem podniecenia i tremy, wyrażenia, jak choćby pét-nat, wino niskointerwencyjne czy pomarańczowe. 

Nieocenioną rolę w tych zmianach odegrał Filip Ługowski, który w ubiegłym roku otworzył swój Wino.grono Import, a tego lata – wine bar o tej samej nazwie. Ługowski jest bezkompromisowy i maksymalnie zaangażowany – to buduje wokół niego społeczność osób żywo zainteresowanych tematem win naturalnych. W Wino.grono znajdą oni butelki od winiarzy, których importer zna osobiście, powstające na ekologicznych owocach, z małych (do 15 ha) winnic z Moraw, Słowenii, Austrii, Węgier i z dolnośląskiej De Sas. Wina z jego portfolio wymagają zupełnie innego podejścia, są nieprzewidywalne, zmieniają się w czasie, nie przypominają tego, do czego przyzwyczaiły nas konwencjonalne etykiety. Ługowski stawia na wysoką kwasowość, rozbuchany owoc i jak najniższą zawartość alkoholu, co daje mu szerokie możliwości na satysfakcjonujące połączenia z jedzeniem. W Wino.grono lista win stale się zmienia, wszystkie butelki dostępne są na kieliszki, a wine bar funkcjonuje w ramach kolektywu z gastropubem Motyla Noga oraz piekarnią i śniadaniownią Nieinna. 

Piotr Andruszko. Fot. Monika Szeffler.
Piotr Andruszko. Fot. Monika Szeffler.
NAJWIĘKSZY FESTIWAL DZIKUSÓW
W tym roku już kolejny raz dzięki wspomnianemu Filipowi Ługowskiemu, do którego dołączył Karol Michalski z Powinno oraz ekipie winnych autentystów z całej Polski, do Wrocławia sprowadzono najciekawsze pét-naty. W ostatni piątek wakacji w offowych przestrzeniach Nafta Neo Bistro można było spróbować około 30 wybuchowych win. To największe wydarzenie w kraju poświęcone winom butelkowanym przed zakończeniem fermentacji. 

– Chcemy pokazać, że wina musujące to nie tylko szampan, prosecco czy cava. Pét-nat to pradawna metoda produkcji win z bąblem. Są one o tyle szczere, że dosłownie każda flaszka może być inna i pokazywać prawdziwe terroir, i charakter winiarza. Na Pét-Night dajemy możliwość spróbowania tych najprawdziwszych, których jesteśmy pewni! – mówi Filip Ługowski. 

Fot. Monika Szeffler.
Fot. Monika Szeffler.
WYDARZENIA W DOLNOŚLĄSKICH WINNICACH
Tegoroczne winobranie na Dolnym Śląsku rozpoczyna się z pewnością w poczuciu spełnienia – zamknęliśmy właśnie lato, w historii polskiego winiarstwa najbardziej obfite w wydarzenia enoturystyczne. W tym roku tłumy z Wrocławia i okolic już drugi sezon uczestniczyły w projekcie Żar Wino, łączącym kuchnię Piotra Andruszko i wina z winnic Moderna oraz Agat. Wydarzenie przybierało format jednodniowej restauracji, która działała w co drugie sobotnie popołudnie na terenie jednej z dwóch wspomnianych winnic. Jej kulinarnym tematem przewodnim był mięsny comfort food przyrządzany na żywym ogniu, w dymie, żarze czy popiele, połączony z możliwością poznania otaczającego terroir. Do winnicy można było wpaść o dowolnej porze i w swobodny sposób zamawiać z menu przystawek, dań głównych oraz win. 

Nieco inną atmosferę zaproponowały w tym roku Winnice Wzgórz Trzebnickich, które zaprosiły na cykliczne Niewinne Gotowanie, czyli połączenie precyzji fine diningu ze spontanicznością kuchni polowej. 

– Wśród krzewów winorośli nakrywaliśmy białymi obrusami drewniane stoły, zapraszaliśmy do nas zaprzyjaźnionych szefów kuchni z otwartymi umysłami oraz kameralne grono 24 gości. Zamienialiśmy sekatory na korkociągi i otwieraliśmy butelki głęboko chowane w piwnicy. To kolejny z naszych projektów, w którym mogliśmy poznać ludzi kochających wino – opowiada Paulina Bielak, współwłaścicielka winnicy. Tak upłynęło kilka sobotnich popołudni z 6-daniowym obiadem m.in. Jakuba Wojtalika z warszawskiej Szwedzkiej 2.0, Grzegorza Firkowskiego z wrocławskiego Stołu na Szwedzkiej czy Szymona Rychlika i Julii Rybarskiej z krakowskiej Żonglerki. Winnice Wzgórz Trzebnickich poza pairingiem z jedzeniem zaproponowały w tym roku połączenie wina z... jogą! W każdą niedzielę można było wpaść tutaj na praktykę prowadzoną przez instruktorkę Olgę Butkiewicz, a potem uczestniczyć w degustacji komentowanej przez Paulinę, która dzieliła się swoją kobiecą perspektywą życia i pracy w winnicy. 

Rafał Wesołowski i Paulina Bielak (Winnice Wzgórz Trzebnickich) podczas Niewinnego Gotowania. Fot. Agnieszka Szydziak.
Rafał Wesołowski i Paulina Bielak (Winnice Wzgórz Trzebnickich) podczas Niewinnego Gotowania. Fot. Agnieszka Szydziak.
JESZCZE WIĘCEJ WINNYCH INFORMACJI
O tym, że wino staje się dla wrocławian coraz ważniejsze, świadczy jeszcze inna inicjatywa, tym razem rozgrywająca się w świecie online. Chodzi o serwis Otovino.pl, który wystartował w ostatnich miesiącach. Wrocławianki, założycielki portalu Anna Fourie i Katarzyna Sawczuk-Zawada, chcą publikować informacje o świecie polskiego wina.
– Wyszukiwarka Otovino.pl powstała z miłości do wina oraz chęci szerzenia kultury picia wina w naszym kraju. To pierwsza tego typu strona w Polsce, pozwalająca w szybki sposób znaleźć winne obiekty. Do naszej wyszukiwarki zgłosić mogą się przedstawiciele winnic, wine barów, restauracji oraz sklepów z winami – mówią. Wspomniane powyżej inicjatywy, wydarzenia, projekty to jedynie mały wycinek tego, co dzieje się w winnym Wrocławiu. Kończę więc toastem dolnośląskim chardonnay: oby tak dalej!

Autorka: Agnieszka Szydziak

Artykuł ukazał się w „Food Service" 9/2020 nr 198.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Regionalne zawody sommelierskie

Sommelierzy z całej Polski mają szansę sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w regionalnych zawodach tematycznych. Jesienią Stowarzyszenie Sommelierów Polskich zorganizuje konkursy Grand Prix w Katowicach (4 września), Gdańsku (18 września) i Szczecinie (4-5 listopada).

Piękna i pyszna Loara

Kiedy ostatnio otworzyłeś/-aś butelkę wina z Loary? Założę się, że zajmie ci dobrą chwilę, żeby przypomnieć sobie ten moment! Etykiety z Doliny Loary pozostają dla polskiego konsumenta nadal nieodkryte, a skoro nie ma na nie popytu, to i podaży brak.

Gruzińskie wino podbija Polskę. Rozmowa z sommelierem Szymonem Milonasem

Polska jest trzecim największym odbiorcą gruzińskiego wina. W 2021 r. trafiło do nas 7 mln butelek tego trunku, co oznacza wzrost eksportu o 34% w porównaniu z 2020 r. Trafiają głównie do sprzedaży detalicznej, ale przecierają także szlaki w gastronomii.

"Wine Folly" - książkowa wersja słynnego serwisu Winefolly.com

Jesteś miłośnikiem wina? Ten praktyczny poradnik na pewno ci się przyda! Polska edycja "Wine Folly" została uhonorowana prestiżową nagrodą Best in the World Gourmand/ World cookbook Award.

Konkurs Polskich Win - można się zgłaszać!

Rusza ósma edycja Konkursu Polskich Win organizowanego przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy "Vinum pro Cultura" oraz Stowarzyszenie Sommelierów Polskich. Konkurs odbędzie się 5 - 6 sierpnia w Winnicy Dwie Granice. Na zgłoszenia win do rywalizacji organizatorzy czekają do 23 lipca.

Zwycięzcy konkursu Polskie Korki 2022. Festiwal Polskie Wina za nami!

Poznańska restauracja SPOT. po raz dziewiąty gościła winiarzy, producentów i koneserów polskiego wina. na festiwalu Polskie Wina. Poznaliśmy tam zwycięzców konkursu Polskie Korki 2022.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej